кафедра педагогіки та суспільних наук |
НАУКОВІ СТУДЕНТСЬКІ ГУРТКИНауковий студентський гурток «Краєзнавчі студії»План роботи гуртка 2023-2024 н.р. План роботи гуртка 2022-2023 н.р. Науковий студентський гурток «Психологія та педагогіка»План роботи гуртка 2023-2024 н.р. План роботи гуртка 2022-2023 н.р. Студентська наукова робота145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
|
Місце проведення |
Полтавський університет економіки і торгівлі |
Час проведення |
середа, 13 березня 2019 року, початок о 12-30 |
Модератор «круглого столу» - Кирпотіна Ніна Миколаївна, голова краєзнавчого – історичного клубу при Полтавській центральній міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».
Привітання
Доповіді
5 листопада 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги українського історика, доктора історичних наук, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАН України, директора Науково-дослідного інституту козацтва імені Степана Бандери, дослідника воєнної історії України, Польщі і Туреччини, геополітичного розвитку Східної Європи, громадського діяча, геополітика, культуролога, краєзнавця Тараса Чухліба «МАГНАТ, КОЗАК І ГАЙДАМАКА. БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ РУСІ-УКРАЇНИ З КОРОНОЮ ПОЛЬСЬКОЮ (1569–1769 РР.)».
У заході взяли участь студенти І курсу ПУЕТ, краєзнавці, громадські діячі. Презентація викликала жвавий інтерес присутніх, у залі панувала чудова дружня атмосфера. Тарас Чухліб – талановитий і досвідчений лектор зумів налагодити контакт із аудиторією, зацікавити, оперуючи різними фактами та майстерним їх осмисленням і глибоким аналізом. Слухачі мали можливість задати питання, подискутувати і сказати вдячне слово авторові ґрунтовної книги.
Презентована книга Тараса Чухліба. 5 листопада 2018 р.
Д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 р.
Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.
Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.
Студенти ПУЕТ під час презентації. 5 листопада 2018 року.
Учасники презентації. 5 листопада 2018 року
17 квітня 2018 року у ПУЕТ відбулася студентська наукова конференція. На секції «Історія та культура України» було представлено 19 робіт. Комісія у складі д.і.н., проф. І.М. Петренко та к.філол.н. В.В. Сарапин заслухала захисти наукових розвідок молодих дослідників, відзначила актуальність обраних тем, їх новизну, зв’язок із сучасністю, залучення широкої джерельної бази.
Переможцями стали: 1 місце – Прохоренко Тетяна (група Філ-11), 2 місце – Краснощок Юлія (ГРС-12) та 3 місце – Чорнобай Вікторія (ПР-11).
Бажаємо всім юним науковцям натхнення і творчих відкриттів!
Д.і.н., проф. І.М. Петренко, к.філол.н. В.В. Сарапин та студенти-учасники наукової конференції. 17 квітня 2018 року.
Проф. І.М. Петренко та Тетяна Прохоренко (гр. Філ-11) – переможниця конкурсу-захисту (І місце).
Проф. І.М. Петренко з Юлією Краснощок (гр. ГРС-12) – переможницею конкурсу-захисту (ІІ місце).
У 2017 році весь християнський світ відзначає 500-річчя від початку масштабного духовного відродження – Реформації. Поштовхом до розгортання потужного руху за повернення християнства до біблійної істини, був виступ німецького ченця Мартіна Лютера, який, за легендою, 31 жовтня 1517 року прибив 95 тез до брами Замкового собору у Віттенберзі. Культурні явища, породжені Реформацією, є одними з найбільш впливових в історії людства. Західна цивілізація немислима без її здобутків: гуманізму як нового світогляду й ціннісної системи, глобальних – гуманітарних – змін у науці, освіті, мистецтві, реалізованої ідеї верховенства права, формування громадянського суспільства, парламентаризму й демократії. У реформаційних процесах від їх початків діяльну участь брали й українці, поділяючи ідеї церковного й суспільно-політичного оновлення, перекладаючи Біблію рідною мовою, ведучи літературну полеміку про шляхи налагодження гармонійних відносин між Церквою і народом.
До всеукраїнських і крайових заходів з відзначення ювілею цієї історичної події долучилися кафедра педагогіки та суспільних наук разом зі студентами груп ПР-11 та МБ-11 Інституту економіки, управління та інформаційних технологій, а також поважні колеги з інших вишів та представники протестантських громад Полтави.
31 листопада 2017 року був проведений круглий стіл «500-річчя Реформації: український контекст», ініційований доктором історичних наук, професором Іриною Миколаївною Петренко та кандидатом філологічних наук, доцентом Вітою Василівною Сарапин.
З доповідями виступили:
1. Реформація: причини, перебіг, наслідки
Нос Юлія, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
2. Реформація в Україні
Полтавець Ірина, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
3. П’ять принципів Реформації
Антонець Євген Олександрович, бакалавр богослів’я, магістр економіки, пастор сучасної християнської церкви
4. Інституційні прояви Реформації в новітній історії України
Вільховий Юрій Віталійович, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка
5. Місце і роль протестантських церков в Україні: історія і сучасність
Роман Михайло Степанович, заступник єпископа Церков християн віри євангельської – п’ятидесятників
6. Пересопницьке Євангелії: українська реформаційна спроба
Сарапин Віта Василівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
7. Переклади Євангелія українською мовою кінця ХІХ – початку ХХ ст. як відгомін Реформації
Петренко Ірина Миколаївна, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
8. Діяльність Станіслава Оріховського-Роксолана у контексті Реформації
Гук Ірина, студентка групи ПР-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»
9. Педагогічні ідеї Реформації й сучасність
Антонець Марина Олексіївна, кандидат психологічних наук, доцент Полтавської аграрної академії.
Усі доповідачі акцентували увагу на духовних змінах, які відбулися у європейських країнах і тривають донині. Півтисячоліття Реформації засвідчує: реформи в державі, яких так прагнуть сучасні українці, починаються з серця кожної людини.
Модератор круглого столу, к.філол.н., доц. В.В. Сарапин
Учасниця круглого столу, к.психол. н., доц.
Полтавської державної академії М.О. Антонець
Виступ студентки І курсу Нос Юлії
Виступ Є.О. Антонця, магістра економіки, пастора сучасної християнської церкви
М.С.Роман, заступник єпископа Церков християн
віри євангельської – п’ятидесятників, Ю.В. Вільховий, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка
Під час засідання круглого столу
Під час засідання круглого столу
26 вересня 2017 року до ПУЕТ завітали провідні науковці України, які презентували свої останні наукові дослідження. Зокрема, к.і.н., доцент, радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Пилипович Рекрут, к.і.н., доцент, краєзнавець Віктор Якович Ревегук, к.і.н., доцент, завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Васильович Аліман.
Вчені-дослідники розповіли студентам І курсу про свої останні наукові пошуки. В.П.Рекрут презентував книгу, співавтором якої він є, це – «Нариси життя Літинщини (1917-1921 рр.): революційні події та повсякденність». В.Я.Ревегук поділився своїми останніми науковими здобутками, пов’язаними з дослідженнями історії Полтави в роки Національної революції 1917-1921 років та в роки нацистської окупації. М.В.Аліман розповів студентам про працю, співавтором якої він є, яка присвячена вона відомому державному діячеві, кооператору, економісту Борису Мартосу.
Голова Полтавської обласної організації Української Народної Партії Д.І.Слободянюк вручив почесні грамоти учасникам презентації та прочитав свої прекрасні вірші, присвячені нагальним проблемам сьогодення.
В.П.Рекрут урочисто вручив посвідчення про членство у Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману та к.ф.н., доценту кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ М.М.Мовчану.
Після презентації гості відвідали Музей історії ПУЕТ.
В.П.Рекрут урочисто вручає посвідчення про членство в
Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману
В.Я.Ревегук розповідаю студентам ПУЕТ про свої наукові здобутки
Д.І.Слободянюк читає свою поезію для студентів ПУЕТ
Д.І.Слободянюк, М.В.Аліман, В.Я.Ревегук під час наукової конференції
У Музеї історії ПУЕТ. В.П.Рекрут, І.М.Петренко, М.В.Аліман, М.М.Мовчан, В.Я.Ревегук, Д.І.Слободянюк
Презентація монографії д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук , відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірини Петренко "Історик Віра Жук (1918-2008): життя, віддане науці" відбулася 19 вересня 2017 року у літературній вітальні Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П.Котляревського. Теплі слова, спогади звучали на адресу видатної жінки – вченого, історика, архівіста, енциклопедиста, краєзнавця – Віри Никанорівни Жук. Не менш пошанували і ученицю та послідовницю Віри Никанорівни, а тепер авторку наукового видання – Ірину Миколаївну Петренко, яка у своїй праці підняла великий пласт невідомого більшості матеріалу з архівних джерел.
Монографія І.М.Петренко «Віра Жук (1928-2008): життя, віддане науці»
Ірина Петренко під час презентації
Делегація від Козельщинського району Полтавської області –
Іван Дашівець, Григорій Сердюк, Віталій Павлюк.
Після презентації.
Дмитро Слободянюк, Ірина Петренко, Оксана Павленко, Світлана Петренко.
Привітання після презентації.
Автограф- сесія після презентації.
З ініціативи Чорнобильської історичної майстерні (Харків) та Української асоціації усної історії за підтримки Міжнародного освітнього центру, Дортмунд та МЗС Німеччини було проведено конкурс дослідницьких есеїв на тему «Чорнобиль та Східна Україна: портрети і долі 1986–2015».
Переможницею конкурсу у номінації «Особливий внесок у збереження спогадів очевидців» стала студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Тетяна Писаренко. Переможниця одержала цінні подарунки, диплом та її есе було опубліковано в збірнику матеріалів.
Професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та переможниця конкурсу есеїв Тетяна Писаренко.
Студентка групи ГРС-13 Писаренко Тетяна.
25 лютого 2016 року в ПУЕТ було проведено Всеукраїнську наукову конференцію «ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ПИСЬМЕННИЦЯ, ПЕРЕКЛАДАЧ, ФОЛЬКЛОРИСТ ТА ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ: ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ». У ній взяло участь багато педагогів, науковців, дослідників, музейних і громадських діячів. У роботу конференції активно включилося і студентство ПУЕТ. Студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу гр. ГРС-13 Писаренко Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко виступила з доповіддю на тему «Леся Українка та Полтавщина». Юна дослідниця підготувала фахову доповідь і презентацію, її виступ був емоційним, цікавим, інформативно насиченим. Варто побажати дослідниці подальших успіхів у науково-пошуковій, дослідницькій роботі.
Проф. Ірина Петренко та студентка Писаренко Тетяна під час роботи конференції. 25 лютого 2016 року.
Тетяна Писаренко під час виступу на конференції у ПУЕТ. 25 лютого 2016 року.
Тетяна Писаренко серед поважного наукового зібрання. 25 лютого 2016 року.
27 листопада 2015 року за запрошенням кафедри педагогіки та суспільних наук у ПУЕТ завітала вже постійна гостя нашого навчального закладу, к.і.н., науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Олена Замура. Вчена знана своїми глибокими дослідженнями з соціальної історії Гетьманщини XVIII століття. Цього разу Олена Замура прочитала лекцію для студентів І-ІІ курсів ПУЕТ під назвою «Смерть та смертність у Гетьманщині XVIII століття». Дослідниця розкрила особливості ставлення до смерті мешканців Гетьманщини, її причини, а також показала роль Православної Церкви у поминальних та поховальних обрядах. Лекція супроводжувалася ґрунтовно підготовленою мультимедійною презентацією.
На лекції були присутні д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та к.ф.н., доц. Михайло Мовчан.
Олена Замура під час лекції у ПУЕТ.
27 листопада 2015 року.
Студенти ПУЕТ під час лекції Олени Замури.
27 листопада 2015 року.
Олена Замура, доц. М.М. Мовчан, проф. І.М. Петренко
27 листопада 2015 року.
24 листопада 2015 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ спільно з Українською Автокефальною Православною Церквою та Полтавським обласним відділенням Міжнародної організації «Жіноча громада» провели вечір-реквієм «Пам’ятай свій рід. Пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років».
Молебень за загиблими в роки Голодомору відслужив високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський. Потім Владика виголосив промову, де закликав студентів пам’ятати свою історії, вивчати її, щоб ніколи не допустити повторення її трагічних сторінок.
Виступила к.філол.н., доц. Віта Сарапин, котра поділилася своїми переживаннями щодо теми Голодомору в українській історії, а також прочитала вірш Юрія Клена, присвячений цій трагічній сторінці. На завершення виступила д.і.н., проф., завідувачка кафедри історії України ПНПУ імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко. Вчена проаналізувала причини замовчування теми Голодомору в історії України та звернула увагу на праці зарубіжних дослідників, котрі його вивчали.
Крім того, під час конференції було проведено виставку дитячого малюнку, присвяченого темі Голодомору. Також присутні мали змогу прослухати концерт вихованців музичної школи Полтави.
На конференції були присутні студенти І курсу ПУЕТ, викладачі, бібліотечні працівники, громадськість міста.
Свіча пам’яті
Виставка дитячого малюнку, присвячена Голодомору в Україні
Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та отець Олександр під час молебню.
Студенти ПУЕТ та юні таланти під час конференції
Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та юні таланти під час конференції.
Студенти та викладачі ПУЕТ під час конференції.
Ведуча вечору-реквієм В.О. Шемчук.
Проф. Ірина Петренко під час конференції
Доцент Віта Сарапин під час виступу на конференції.
Д.і.н., проф. Людмила Бабенко виголошує доповідь під час конференції.
З 4 по 6 листопада 2015 року студенти ІІ курсу спеціальності «Туризм» факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Шандиба Альона, Покшіна Ірина і Олексенко Вікторія взяли участь у ІІ Міжнародному турнірі з історії, який відбувся в Київському університеті Бориса Грінченка.
Студенти нашого університету показали знання історії та культури своєї держави, вміння вести дискусію, проявили вміння працювати в одній команді, показали свою ерудицію і кругозір. Крім того, вони довели, що, окрім глибоких знань зі свої спеціальності, важливо знати історію України, адже це сприяє розвитку студента, виховує його на кращих надбаннях нашого народу та сприяє формуванню почуття національної гідності та патріотизму.
Сертифікати учасників ІІ Міжнародного турніру з історії
Кращі знавці історії України ПУЕТ – Шандиба Альона, Покшіна Ірина,
Олексенко Вікторія. 6 листопада 2015 року.
3 листопада 2015 року на запрошення д.і.н., професора кафедри педагогіки і суспільних наук Ірини Петренко було прочитано лекцію к.і.н., науковим співробітником Полтавського краєзнавчого музею Оленою Замурою на тему «Шлюби в Гетьманщині у XVIII столітті у світлі історичної демографії».
На лекції були присутні к.філол.н., доц. Віта Сарапин, к.ф.н., доц. Михайло Мовчан, а також студенти І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу та Інституту економіки, управління та інформаційних технологій.
Лекція викликала у студентів зацікавлення, адже вона присвячена цікавій темі. Лектор вміло розкрила питання про типи шлюбів в українському соціумі XVIII ст., причини їх розірвання та зосередила увагу на формах укладання шлюбів. Наприкінці лекції студенти задали питання, на які одержали вичерпні і фахові відповіді.
Доцент М.Мовчан, к.і.н., доц. О.Замура, проф. Петренко І.М. та студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.
Доцент М.Мовчан, доц, В.Сарапин, к.і.н. О.Замура та
студенти І курсу ПУЕТ під час лекції. 3 листопада 2015 року.
К.і.н., доц. О.Замура та студенти І курсу ПУЕТ під час лекції.
3 листопада 2015 року.
14 жовтня 2015 року в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка було проведено конкурс есеїв на патріотичну тематику «Україна – це ми», приуроченого до Дня захисника України. За результатами конкурсу ІІІ місце посіла студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, староста групи ГРС-11 Тетяна Сапа.
Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Миколаївни Петренко підготувала ґрунтовну розвідку на тему «Волонтери – люди доброї волі», де поділилася власним досвідом у волонтерському рухові та роздумами щодо важливості цієї роботи в Україні. Журі відзначило глибину роботи Тетяни Сапи, логічність викладу думок, вираження нового, нестандартного судження про волонтерський рух та образність думки студентки.
Студенти групи ГРС-11 з радістю привітали Тетяну Сапу, були в захопленні від того, що їхньою старостою є така талановита і розумна студентка. Тож, бажаємо Тетяні подальших творчих перемог, натхнення і сил у її творчих пошуках та житті !!!
Тетяна Сапа, проф. Ірина Петренко та студенти групи ГРС-11 вітають свою старосту з перемогою. 22 жовтня 2015 року.
Переможниця конкурсу «Україна – це ми» Тетяна Сапа під час читання свого есе. 22 жовтня 2015 року
5 травня 2015 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії була проведена студентська науково-практична конференція «Україна в роки Другої світової війни (1939-1945)», присвячена 70-річчю перемоги над німецьким нацизмом. Вона проходила під гаслом: «Пам’ятаємо. Перемагаємо!».
За підтримки працівників бібліотеки ПУЕТ під час конференції була розгорнута книжкова виставка на воєнну тематику. Серед інших на ній представлено книгу «Нюрнберг предостерегает» (автор – ветеран війни, розвідник, свідок Нюрнберзького процесу 1945-1946 р. Й.Д. Гофман). Перед початком конференції студенти груп Т-11, Т-12, Т-13 та МО-11 мали можливість переглянути кінохроніку тих полум’яних літ та почути воєнні пісні («Степом, степом…» у виконанні Черкаського народного хору; «Ой, Дніпро, Дніпро», присвячену битві за Київ у 1943 р.; із кінофільму «Майор Вихрь» про групу Євгенія Березняка, яка врятувала місто Краків від мінування та вибуху; «Ніч яка місячна…» із кінофільму «У бій ідуть одні «старики» (кіностудія імені О.П. Довженка); «Бухенвальдский набат» у виконанні відомого азербайджанського співака Мусліма Магомаєва, в якій ушановується пам’ять жертв нацистських концтаборів, та ін.).
Із вітальним словом до учасників конференції звернулася проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків, кандидат економічних наук, професор ПУЕТ О.В. Карпенко. У роботі конференції взяли участь: заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт, та директор Азербайджанського культурно-освітнього центру ПУЕТ Я.К. Алхасов. Виступи студентів супроводжувались цікавими мультимедійними презентаціями та історичними відеороликами.
Книжкова виставка з воєнної тематики, яка діяла під час конференції
Проф. Оніпко Т.В. та студенти гр. Т-12 уважно слухають інформацію про командира партизанського з’єднання С.А. Ковпака
Доц. Петренко С.М. та студент Сінельник Д. ( гр. МЕ-11) під час конференції
Заступник директора Державного архіву Полтавської області
Т.П. Пустовіт, проректор з наукової роботи та міжнародних зв’язків О.В. Карпенко та зав. кафедрою ПКІ проф. В.Ю. Стрельніков під час засідання конференції
Під час конференції. На передньому плані: студент гр. Ф-21 Пилипенко Ігор,
проф. Петренко І.М. та доц. Сарапин В.В.
Студенти гр. Т-11 та Т-13 і доц. Семергей Н.В. під час конференції
21 квітня 2015 р. у ході ХХХVІІІ студентської науково-практичної конференції відбулось засідання секції «Історія України та української культури». З цікавими доповідями перед студентами груп Т-12 та ГРС-12 виступило 16 студентів, які репрезентували усі факультети університету. Сьогорічні наукові роботи студентів були присвячені різноманітній тематиці: історико-державницькій, історико-військовій, краєзнавчій, персоналіям, культурній спадщині українського народу. Кожен виступ студентів супроводжувався презентацією тієї чи іншої наукової проблеми. З великою увагою присутні студенти та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії к.філол.н., доцент Сарапин В.В., к.і.н., доцент Петренко С.М., д.і.н., професор Петренко І.М. та керівник секції д.і.н., професор Оніпко Т.В. прослухали представлені доповіді. У ході студентських виступів була дискусія з приводу низки проблем.
Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Петренко І.М.,
доц. Петренок С.М. та студентка гр. Т-11 Хрипко Ольга під час пленарного засідання, 21 квітня 2015 р.
Засідання секції «Історія України та української культури»,
21 квітня 2015 р. в ауд. 330, слухачі – студенти гр. Т-12 та гр. ГРС-12
та викладачі кафедри
Куратор гр. Т-12 , доц. Сарапин В.В. і студентка цієї групи Савко Катерина
Студентка гр. ГРС-11 Кириченко Валерія, проф. Петренко І.М. та студентка
гр. ОА-11 Супрун Аліна
Переможці секції «Історія України та української культури»: Супрун Аліна
(1 місце, гр. ОА-11), Барановський Олексій (3 місце, гр. МЕ-11),
Давидян Діана (2 місце, гр. МО-11)
Доц. Петренко С.М. та студент гр. МЕ-11 Барановський Олексій
Студентка гр. МО-11 отримала декілька відзнак за участь у ХХХVІІІ студентській науково-практичній конференції. Зліва направо: відповідальна за студентську наукову роботу на факультеті ХТГРТБ, доц. Суткович Т.Ю., студентка Давидян Діана та проф. Оніпко Т.В.
8 квітня 2015 р. перед студентами І курсу товарознавчо-комерційного факультету виступила науковий співробітник Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» Головко Оксана Іванівна з лекцією-презентацією «Іван Мазепа:політик, державотворець, меценат». Студенти груп ТКД-11, ТЕМС-11 та ТЕМС-13і уважно слухали цікаву інформацію про походження гетьмана І.С. Мазепи, його становлення як державного діяча, політичну кар’єру. Разом з тим цікавими та змістовними виявилися і слайди, на яких були представлені ілюстрації архітектурних споруд, виконаних у стилі так званого українського (мазепинського) бароко. Студенти мали можливість почути історичну думу, автором слів та музики якої був гетьман Іван Мазепа.
Студенти груп ТКД-11 та ТЕМС-11 під час лекції-презентації
Студенти групи ТЕМС-13 і уважно слухають наукового співробітника
ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Головко О.І.
Науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Головко О.І., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. та студенти груп ТКД-11 і ТЕМС-11
10 березня 2015 р. перед студентами груп МО-11, Т-11 та Т-13 виступила провідний науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Яременко Світлана Вікторівна з лекцією, присвяченою історії створення та функціонування Полтавської фортеці. Учасниками зустрічі були викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М., доц. Сарапин В.В. та доц. Семергей Н.В. Під час лекції були продемонстровані унікальні карти, схеми та старовинні фотографії, які засвідчують історію Полтави, її вулиць та окремих місцевостей. З великим інтересом студенти слухали про полтавські підземелля, таємниці фортифікаційних укріплень у районі Іванової Гори, Полтавського Хрестровоздвиженського монастиря, Полтавського губерніального земства та Спаської площі.
Провідний науковий співробітник ДІКЗ «Поле Полтавської битви
Яременко С.В. під час виступу
Студенти групи МО-11 Соколова Анна та Давидян Діана під час лекції
Студенти групи Т-11 уважно слухають розповідь про Полтавську фортецю
Проф. Петренко І.М. та доц. Сарапин В.В. серед учасників зустрічі з провідним науковим співробітником ДІКЗ «Поле Полтавської битви» Яременко С.В.
4 березня 2015 р. в групах Т-11, Т-13 та ТЕМС-51 викладачами к5афедри педагогіки, культурології та історії була влаштована презентація нової книги відомого полтавського краєзнавця В.Ф. Волоскова. Мемуари Валерія Федоровича розповідають про життя і творчість цієї знаної в Полтаві людини, який був учасником і свідком багатьох подій в житті міста і всієї країни, багато подорожував, понад 20 років займався організацією туризму та екскурсій на Полтавщині. Під час зустрічі автор поділився своїми спогадами та досвідом організації екскурсій по історичних місцях Полтави та області. Книга-мемуари викликала зацікавлення присутніх студентів, які охоче задавали В.Ф. Волоскову запитання.
Під час презентації нової книги відомого краєзнавця В.Ф. Волоскова
На передньому плані студенти групи Т-11
Виступає відомий краєзнавець В.Ф. Волосков
Проф. Петренко І.М. та студенти групи Т-13 уважно слухають
В.Ф. Волоскова
В.Ф. Волосков зі студентами та викладачами кафедри педагогіки,
культурології та історії
В.Ф. Волосков зі студентами групи Т-11 та викладачами кафедри педагогіки,
культурології та історії
З 24 лютого 2015 р. по 26 лютого 2015 р. в ауд. 330 проходила Робота Державної екзаменаційної комісії, успішно закінчили свій захист студенти групи ПВШ -71 м
На фото: Куторжевська Л.І. – доцент кафедри соціальної та колекційної педагогіки
дисциплін Полтавського державного університету імені В.Г. Короленка, доцент, к.пед.н. (голова комісії), Рогоза М.Є. – доктор економічних наук, професор, Карпенко В.Д. – заступник декана факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, доцент, к.е.н., Стрельніков В.Ю. – завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, професор, д.пед.н. із студентами, Тонкошкур Л.О. – старший лаборант кафедри педагогіки, культурології та історії.
На фото: Куторжевська Л.І. – доцент кафедри соціальної та колекційної педагогіки дисциплін Полтавського державного університету імені В.Г. Короленка, доцент, к.пед.н. (голова комісії), Карпенко В.Д. – заступник декана факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, доцент, к.е.н., Стрельніков В.Ю. – завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, професор, д.пед.н. Нічуговська Л.І. – професор кафедри вищої математики та фізики, д.пед.н. Бичков Я.М. – завідувач кафедри технологічного обладнання харчових виробництв і торгівлі, доцент, к.т.н. Тонкошкур Л.О. – старший лаборант кафедри педагогіки, культурології та історії.
Студенти зі своїми роботами
2 лютого 2015 року студенти І курс та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ проф. Т.В. Оніпко і проф. І.М. Петренко відвідали презентацію відомого полтавського краєзнавця О.В. Лебединського. Захід було присвячено вивченню історії нашого міста у тривимірному форматі. Відтепер є можливість побачити Полтаву у тривимірному просторі. За допомогою комп'ютерних технологій можна побачити об'єкти в історичному аспекті, порівняти, якими вони були століття тому і зараз. Віртуальний проект було презентовано в обласній бібліотеці імені Котляревського. Відвідувачі побачили на проекторі, як повністю або частково зруйновані будівлі, храми та інші споруди відновлюються. Завдяки цьому ролику полтавці можуть побачити, якою була Полтава багато років тому. За лічені секунди можна порівняти, який вигляд мали будівлі, які ми добре знаємо, наприкінці XIX – початку XX століть і раніше.
Студент гр. МО-11 Царік Анатолій, проф. І.М. Петренко, краєзнавець О.В. Лебединський, студентка гр. МО-11 Сторчак Катерина, студент групи ГРС-11 Земко Андрій, проф. Оніпко Т.В.
21 січня 2015 р. д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. і студенти групи Т-11 Банк Віталіна та Литовка Юлія взяли участь у роботі круглого столу, присвяченого засновнику та першому директору музею історії Полтавської битви Івану Францовичу Павловському. Цей науковий захід проходив в кімнаті козацької слави даного музею. З цікавістю представники ПУЕТ прослухали виступи відомих полтавських науковців та музейчиків та краєзнавців: Н.В. Білан, Л.К. Шендрик, С.М. Яременко, Ю.М. Гужви, В.О. Пащенко, О.А. Безверхнього та інших. Цікавою виявилися і виставка праць І.Ф. Павловського, а також презентація старовинних фото. Під час круглого столу студенти мали можливість познайомитися та поспілкуватися з його учасниками.
Полтавський краєзнавець Ю.М. Гужва, проф. Оніпко Т.В. та студентки
групи Т-11 Литовка Юлія і Банк Віталіна під час круглого столу
в музеї Полтавської битви
10 грудня 2014 року студенти І курсу ПУЕТ прослухали лекцію полтавського краєзнавця, дослідника О.В. Лебединського про історію полтавських вулиць, архітектурну забудову нашого міста, пам’ятки культури. Під час лекції О.В. Лебединський презентував свою монографію «Полтава: вчора і сьогодні».
Студенти групи МЕ-11, доц. С.М. Петренко, О.В. Лебединський, проф. І.М. Петренко,
10 грудня 2014 року.
О.В. Лебединський під час лекції
10 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-21 побували в Державному архіві Полтавської області. Під час екскурсії вони познайомилися із заступником Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовітом, який розповів студентам про основні напрями діяльності архіву. Студенти мали можливість переглянути метричні (церковні) книги, особові справи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини в роки окупації України. В архівосховищі студенти побачили умови зберігання та охорони документів.
Студенти групи ДІД-21 у читальній залі Державного архіву
Полтавської області
Заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт розповідає студентам про значення описів для пошуку архівних справ
Студентки групи ДІД-21 розглядають метричні справи
Студенти групи ДІД-21 Поденко Юрій і Білоус Гліб зацікавлено розглядають документи періоду Великої Вітчизняної війни
Процес ознайомлення з архівними документами
10 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-21 побували в Державному архіві Полтавської області. Під час екскурсії вони познайомилися із заступником Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовітом, який розповів студентам про основні напрями діяльності архіву. Студенти мали можливість переглянути метричні (церковні) книги, особові справи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини в роки окупації України. В архівосховищі студенти побачили умови зберігання та охорони документів.
Студенти групи ДІД-21 у читальній залі Державного архіву
Полтавської області
Заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт розповідає студентам про значення описів для пошуку архівних справ
Студентки групи ДІД-21 розглядають метричні справи
Студенти групи ДІД-21 Поденко Юрій і Білоус Гліб зацікавлено розглядають документи періоду Великої Вітчизняної війни
Процес ознайомлення з архівними документами
10 грудня 2014 р. студенти групи Т-12 провели ділову гру, яка мала назву «Європейський симпозіум музейних працівників». Ділова гра проходила в музеї історії ПУЕТ. За умовою гри розробкою програми симпозіуму займався оргкомітет у складі 3-х чоловік. Учасниками симпозіуму стали делегації музейних працівників із різних країн світу: України, Єгипту, Франції, Великобританії, Німеччини, Нідерландів тощо. У ході обговорення сучасного стану музейної справи кожна делегація намагалась якнайкраще представити свою країну. У цьому їм дуже допомогли презентації, відеоролики, наочність. Підсумовуючи побачене та почуте, студенти прийшли до висновку, що в кожній країні світу музеї намагаються зберігати пам’ятки минулого та пропагувати їх серед туристів.
Проф. Оніпко Т.В. та студенти групи Т-13 у музеї історії ПУЕТ
під час проведення ділової гри
Розповідь представника єгипетської делегації про
Каїрський національний музей та секрети виготовлення папірусу
Представники Франції інформують про найбільш відомі музеї
Парижу та Версалю
Цікавою була доповідь делегації Великобританії про Британський
національний музей та Лондонський музей воскових фігур мадам Тюссо
4 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-22 під керівництвом д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. відвідали Державний архів Полтавської області (корпус № 2, у якому зібрані документи від 1917 р. до сьогодення). Екскурсія проходила в контексті навчальної дисципліни «Архівознавство». Заступник архіву Тарас Павлович Пустовіт ознайомив студентів з історією архівної справи на Полтавщині, створенням фондів Державного архіву Полтавської області, внеском відомих краєзнавців та архівістів, зокрема К.М. Скаржинської та І.Ф. Павловського, у збереження документальної спадщини минулого. Студенти побували в читальній та актовій залах архіву, архівосховищах, де ознайомилися з режимом зберігання документів. У ході екскурсії та по її закінченні студенти мали можливість задати фахові питання Т.П. Пустовіту та іншим працівникам архіву.
Студенти групи ДІД-22 у вестибюлі Державного архіву Полтавської області
Біля входу до Державного архіву Полтавської області.
Зліва направо: Соколов Олександр, проф. Оніпко Т.В. та Пономарьов Віталій
Т.П. Пустовіт розповідає студентам про наявність фондів в архіві
Студенти групи ДІД-22 знайомляться з метричними книгами початку ХХ ст.
Велико-Багачанського повіту Полтавської губернії
19 листопада 2014 р. викладачами кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В. та доц. Петренко С.М. для студентів І та ІІ курсів була організована презентація нової книги відомого українського журналіста, публіциста, прозаїка, поета, драматурга, члена Національної спілки журналістів України, лауреата Національної спілки письменників України, лауреата Державної премії імені Івана Франка Олександра Васильовича Балабка. Нова книга О.В. Балабка щойно вийшла з друку і має назву «Рай і пекло Коцюбинського». У ній йдеться про чернігівський період біографії Михайла Коцюбинського, поїздки до Італії, зокрема перебування на острові Капрі. На презентації книги був присутній молодий полтавський поет, член Національної спілки письменників України, лауреат Міжнародної премії імені Олеся Гончара Олександр Пушко, який подарував кабінету історії України та української культури власну збірку поезій. Під час презентації студенти змогли послухати пісні на слова О.В. Балабка та переглянути документальний фільм про відомого українського соліста балету Сержа Лифаря, створеного за матеріалами Олександра Васильовича.
О.В. Балабко, О. Пушко та проф. Оніпко Т.В. зі студентами гр. ДІД-21
в кабінеті історії України та української культури
О.В. Балабко розповідає про свою нову книгу «Рай і пекло Коцюбинського»
Студенти І та ІІ курсів під час презентації
Доц. Петренко С.М. дякує О.В. Балабку за цікаву розповідь
По закінченні презентації фото на пам'ять. О.В. Балабко, О. Пушко,
проф. Оніпко Т.В.,
доц. Петренко С.М., доц. Тодорова І.С. та студенти гр. ТКД-21
5 листопада 2014 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М. та доц. Петренко С.М. влаштували зустріч студентів І та ІІ курсів факультету фінансів і обліку з відомим краєзнавцем, публіцистом, членом Національної спілки журналістів України, лауреатом премії імені Володимира Малика Віталієм Миколайовичем Григор’євим. У ході лекції науковець ознайомив присутніх з історією Глобинського району, зокрема таємницями Гори Пивихи та Пивського чоловічого монастиря. З великою зацікавленістю студенти слухали розповідь про козацькі родоводи Глобинщини. Наостанок
В.М. Григор’єв акцентував увагу студентів на тому, що «заглянути на кілька століть назад не лише цікаво, але й повчально”.
В.М. Григор’єв виступає перед студентами груп
ДІД-11, Ф-11, БС-11, ДІД-21 та ДІД-22.
Викладачі кафедри ПКІ Петренко С.М. та Петренко І.М. та студенти уважно слухають розповідь В.М. Григор’єва.
Студенти групи ДІД-22 під час лекції-презентації
Колектив кафедри педагогіки, культурології та історії традиційно співробітничає з музейними закладами Полтави та Полтавської області. 29 жовтня 2014 р. для студентів груп ПР-11, ПР-12 та ДІД-21 була організована лекція-презентація на тему «Полтавська фортеця 16-18 ст.» за участю наукового співробітника музею історії Полтавської битви Андрущенка А.С. З цікавістю студенти прослухали інформацію науковця про створення Полтавської фортеці та її стратегічне призначення. Особливий інтерес присутніх викликали старовинні карти полтавських захисних бастіонів та полтавських підземель. У ході заходу викладачами кафедри С.М. Петренко та Т.В. Оніпко була проведена історична вікторина на кращого знавця історії Полтави. Також студенти мали можливість переглянути фільм полтавських документалістів, присвячений Полтавській битві.
Науковий співробітник музею історії Полтавської битви А.С. Андрущенко під час виступу
Студенти гр. ДІД-21 уважно слухають розповідь про історію Полтавської фортеці
Організатор зустрічі С.М. Петренко, науковий співробітник музею історії Полтавської битви
А.С. Андрущенко та студенти гр. ПР-11 і ПР-12 по закінченні лекції-презентації
С.М. Петренко, А.С. Андрушенко і студенти вирішили зробити фото на пам'ять
Т.В. Оніпко, А.С. Андрущенко зі студентами гр. ДІД-21
24 вересня 2014 р. колективом кафедри педагогіки, культурології та історії була організована презентація нової монографії к.і.н., відомого дослідника кооперативного руху Валерія Пилиповича Рекрута. Учасниками презентація були студенти груп ДІД-11, ДІД-21, ДІД-22 та МО-22, а також викладачі кафедри: педагогіки, культурології та історії – проф. Стрельніков В.Ю., проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М., кафедри економічної теорії та прикладної економіки – доц. Аліман М.В. та доц. Корягін О.В., кафедри філософії та політології – доц. Мовчан М.М. та ст. лаборант Оніпко Т.А., кафедри туризму – проф. Скляр Г.П. та доц. Литовченко І.В. Автор книги В.П. Рекрут розповів про історію створення дослідження, збір матеріалів та спогадів нащадків Іполита Чеславовича Зборовського. За дорученням правління Укоопспілки він подарував музею історії ПУЕТ колективну монографію «Споживча кооперація України: від зародження до сьогодення». Студенти заочного відділення (групи ГРС-11 та ПР-11) також мали можливість цього дня поспілкуватися з В.П. Рекрутом.
Проф. Петренко І.М., доц. Корягін О.В., доц. Аліман М.В. та доц. Литовченко І.В. під час презентації
Студенти групи ДІД-21 перед презентацією монографії В.П. Рекрута
В.П. Рекрут дарує директору музею історії ПУЕТ колективну монографію, подаровану правлінням Укоопспілки
Учасники презентації – студенти групи ДІД-21 та ДІД-22
Проф. Оніпко Т.В. та студенти заочного відділення під час виступу В.П. Рекрута
В.П. Рекрут наголошує на важливості дослідження історії родоводу кожної української родини
В.П. Рекрут з учасниками презентації
15 квітня 2014 р. у рамках ХХVІІ Наукової студентської конференції відбулося засідання наукової секції «Історія України, краєзнавство та українська культура». Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії, студенти І та ІІ курсів із захопленням слухали доповіді виступаючих. Загалом було заслухано 13 наукових доповідей. Молоді науковці предметом дослідження обрали різноманітні теми. Серед них наукові розвідки, присвячені відомим історичним постатям, діячам культури, жінкам. Традиційно студенти розповідали про історію свого рідного міста, села, родоводу. Особливістю нинішньої наукової конференції стало те, що засідання секції проходило у нещодавно створеному кабінеті історії України та української культури. Більшість студентських робіт була побудована на мало відомих архівних документах та спогадах ветеранів. Декілька студентів присвятили свої наукові дослідження героїзму українського народу в роки Великої Вітчизняної війни. І це символічно, адже в жовтні нинішнього року виповнюється 70 років остаточного визволення України від фашистських загарбників. Виступи студентів супроводжувались цікавими презентаціями.
Засідання секції відбувалося в кабінеті історії України
та української культури
Доц. Петренко С.М. та проф. Петренко І.М. уважно
слухають виступи студентів
Диплом І ступеня було присуджено студентці гр. МЕ-11
Керімовій Джамілі
Про історію свого козацького родоводу розповідає студентка гр. БТ-11
Шамало Людмила
Студент гр. ТХ-11 Линник Олександр доповідає про свого земляка Є.П. Гребінку
Студентці гр. ТХ-11 Москаленко Дані є що сказати про А.С. Макаренка
Студентка гр. ТХ-11 Москаленко Дана, студент гр. Ф-21 Пилипенко Ігор та
викладачі кафедри доц. Петренко С.М., проф. Петренко І.М. і проф. Оніпко Т.В.
по закінченню роботи секції
12 березня 2014 р. спільними зусиллями кафедр педагогіки, культурології та історії і філософії та політології ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» була проведена Міжвузівська науково-практична конференція викладачів та студентів, присвячена 200-річчю від дня народження українського поета, художника та громадського діяча Т.Г. Шевченка (1814-1861).
Основними тематичними напрямами роботи конференції були такі:
З вітальним словом до учасників конференції звернулась проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків, кандидат економічних наук, професор ПУЕТ Карпенко О.В. У роботі конференції взяли участь понад 50 чоловік, серед них – викладачі історії України, історії української культури, філософії, політології, соціології, історії кооперації з вищих навчальних закладів, наукових і музейних установ Полтави, Києва та Вінниці. Активними учасниками конференції були студенти ПУЕТ.
Проф. Карпенко О.В. вітає учасників конференції
Студенти груп Т-11, ГРС-11, Т-12 та народна майстриня Калініченко К.А. під час конференції
Проф. Петренко І.М. та студенти ІІ курсу факультету ХТГРТБ уважно слухають доповідачів
Проф. Стрельніков В.Ю. надав слово для виступу науковцю з Києва Рекруту В.П.
Викладачі та студенти ПУЕТ і ПНПУ ім. В.Г. Короленка по закінченні конференції
Студентка групи ТХ-11 Москаленко Дана звертається зі словом подяки до організаторів конференції
6 березня 2014 р. була проведена зустріч азербайджанських студентів І курсу та студентів-магістрів групи ДІД-51 з відомим дослідником минувшини Полтави, її історичних та культурних пам’яток Валерієм Федоровичем Волосковим. Він є автором низки цікавих розвідок про Полтаву. І цього разу В.Ф. Волосков презентував студентам свою нову книгу «Найзнаменитіша в Україні», в якій йдеться про полтавських меценатів, відомих громадських та культурних діячів. У ході бесіди студенти цікавились у Валерія Федоровича його дослідженнями, враженнями від подорожей, особистого знайомства з відомими політиками, діячами культури та планами на майбутнє. Студенти з Азербайджану були вражені духовною спадщиною Полтави.
В.Ф. Волосков і доц. С.М. Петренко демонструють студентам книгу про історичні та культурні пам’ятки Полтави
Зосереджено слухають студенти І та 5 курсів розповідь В.Ф. Волоскова
Студенти знайомляться з новою книгою В.Ф. Волоскова «Найзнаменитіша в Україні»
Проф. Оніпко Т.В. серед студентів та співробітників ПУЕТ під час зустрічі
В.Ф. Волосков та доц. С.М. Петренко з азербайджанськими студентами І курсу
та студентами-магістрами групи ДІД-51 по закінченні зустрічі
31 січня 2014 року у групах БС-51м, МЕ-51м було проведено лекцію кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Т.П. Демиденко. Тетяна Прокопівна відомий далеко за межами Полтави методист, спеціаліст із методики викладання навчальних дисциплін у школах та вищих навчальних закладах.
Чудово проведена лекція на високому методичному рівні, емоційне забарвлення виступу сприяло успішному засвоєнню студентами навчального матеріалу. Наприкінці заняття студенти задали актуальні питання, багато над чим замислилися, у них пробудився інтерес до багатьох актуальних питань викладання у вищій школі.
Група БС-51м, староста Сердюк Є., гр. МЕ-51м,
доц. Демиденко Т.П., проф. Петренко І.М.
Група МЕ-51м, староста Кришталь А., гр. БС-51м,
доц. Демиденко Т.П., проф. Петренко І.М.
19 листопада 2013 р. у Полтавському університеті економіки і торгівлі спільними зусиллями викладачів кафедр педагогіки, культурології та історії, економічної теорії та прикладної економіки і філософії та політології була проведена презентація монографії «Споживча кооперація України: від зародження до сьогодення». Вихід цієї ґрунтовної праці став можливим завдяки багаторічній праці науковців ПУЕТ, Львівської комерційної академії та працівників Укоопспілки. Членами авторського колективу з підготовки нової книги про кооперацію є відомі в Україні дослідники історії кооперативного руху, викладачі ПУЕТ – д.і.н., проф. Нестуля О.О., д.е.н., проф. Пантелеймоненко А.О., к.е.н., доц. Аліман М.В. та д.і.н., проф. Оніпко Т.В. Активну участь у презентації монографії взяли не лише її автори, а також й інші науковці – д.е.н., проф. Джаман М.О., к.е.н, доц. Корягін О.В., к.філос. н., доц. Мовчан М.М., к.е.н., ас. Марчишинець О.В.
Важливо, що від імені практичних працівників системи споживчої кооперації зі своїми враженнями про книгу поділилася голова правління Балтської райспоживспілки Одеської області, випускниця ПУЕТ 1987 р. Тютюнник С.В. Світлана Вікторівна від імені кооператорів Одещини подякувала авторському колективу за цікаве дослідження, присвячене історії вітчизняної кооперації, яке вийшло в рік 90-річного ювілею запровадження Міжнародним кооперативним альянсом Міжнародного дня кооперації (1923-2013). У своєму виступі вона наголосила на тому, що на сторінках монографії знайшлося місце і для згадки про Балтське споживче товариство та його діяльність на початку ХХ ст. Прикметно, що кооператори Балти декілька років поспіль, залучивши архівні документи, проводять активну науково-пошукову роботу щодо відтворення історії кооперативного руху в регіоні.
Із великою зацікавленістю студентська аудиторія у складі груп УПЕП-31 та МО-21 слухала не лише виступи відомих науковців, але й студентів, які виявили бажання поділитися своїми враженнями про книгу. Більшість із них наголошували на тому, що впевнені у доцільності збереження та підтримки різних видів та форм кооперації. Студентка групи УПЕП-31 Макцак Лілія представила проект майбутнього для кооперативного сектора економіки Україні.
У ході презентації присутні мали змогу ознайомитися із розгорнутою працівниками бібліотеки ПУЕТ виставкою праць, присвячених теорії та історії споживчої кооперації України, переглянути матеріали газети «Вісті…», яка з липня цього року виходить у новому форматі.
Зліва направо: голова Балтської райспоживспілки Тютюнник С.В.,
доц. Мовчан М.М., проф. Пантелеймоненко А.О. і проф. Джаман М.О., який пропонує висунути монографію на нагородження премією імені Тараса Шевченка в галузі науки.
Виступає представниця споживчої кооперації Одещини, випускниця ПУЕТ Тютюнник С.В.
Зліва направо: співавтор монографії проф. Оніпко Т.В.,
доц. Корягін О.В., голова Балтської райспоживспілки Тютюнник С.В.
і співавтор монографії проф. Пантелеймоненко А.О.
Студенти групи МО-21 Добренька Олена та Ляшко Наталія під час презентації були дуже зосереджені
Студентам групи УПЕП-31 з цікавістю слухають виступаючих
Доц. Корягін О.В. серед студентів групи МО-21
Одним із напрямів діяльності кафедри педагогіки, культурології та історії є науково-дослідницька робота зі студентами. Вже з першого курсу навчання в університеті студенти беруть участь у наукових конференціях, які проводять викладачі кафедри, досліджують історію рідного краю та маловідомі сторінки історії України.
Набуваючи навиків науково-дослідницької роботи студенти друкують свої перші доробки в збірниках наукових робіт, беруть участь у Всеукраїнських конференціях.
Так, 31 жовтня 2013 року студент гр.Ф-2 Ігор Пилипенко взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Другі Череванівські читання», яка проходила в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. Виступаючи в секції «Соціально-економічні проблеми історії України», він представив до уваги учасників конференції, наукову роботу на тему: «Танкове протистояння Радянської армії та вермахту в ході Великої вітчизняної війни» (науковий керівник доц. С.М.Петренко). Представлена студентом тема викликала зацікавленість серед слухачів і стала предметом цікавої дискусії серед учасників конференції.
17 жовтня 2013 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка, який діє на кафедрі педагогіки, культурології та історії. Д.і.н., проф. кафедри Оніпко Т.В. ознайомила студентів І курсу – членів секції «Історія України, історія української культури та краєзнавство» з умовами підготовки та оформлення наукової роботи. Було наголошено на необхідності врахування студентами таких моментів, як актуальність теми, науковість та практичне значення висновків.
Проф. Оніпко Т.В. проводить засідання наукового гуртка для студентів І курсу
8 жовтня 2013 р. д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. організувала для студентів групи БА-51м денної форми навчання та студентів групи ДІД-31 заочної форми навчання екскурсію до Державного архіву Полтавської області. Надзвичайно цікавою була розповідь про історію створення архіву та досвід його діяльності директора установи Гудим Валентини Володимирівни. Студенти мали унікальну можливість потримати в руках архівні документи з історії Полтавського краю, датовані ХVІІ ст. Наостанок директор архіву В.В. Гудим подарувала студентам наукове дослідження, присвячене адміністративно-територіальному поділу Полтавщини від середини ХVІІ ст. до початку ХХІ ст.
Студенти в читальній залі Державного архіву Полтавської області
Директор архіву В.В. Гудим знайомить студентів із податковою книгою
селища Опішня за 1832-1833рр.
Велику зацікавленість у студентів викликали рукописні матеріали,
датовані ХVІІ ст., які є особливо цінними в архівній колекції
Гостями ПУЕТ у ці дні є студенти Бакинського Слов’янського університету. Студенти з Азербайджану були приємно вражені красою древньої та вічно юної Полтави. Д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела для гостей автобусну екскурсію по Полтаві – духовній столиці України. Особливо студентам сподобались Біла Альтанка та Пам’ятник полтавській галушці. Вони були в захопленні від мальовничого пейзажу, який відкривається з Іванової гори на Полтавський поділ.
Проф. Оніпко Т.В. зі студентами Бакинського слов’янського університету
біля пам’ятника доблесним захисникам міста під час шведської облоги 1709 р.
Проф. Оніпко Т.В. зі студентами із Баку під час екскурсії
16 квітня 2013 р. відбулася ХХХVІ студентська наукова конференція. У ході засіданні секції «Історія України та історія української культури» було заслухано 10 доповідей студентів І курсу за результатами наукових досліджень. Характерною особливістю цьогорічних виступів було те, що декілька наукових робіт студенти присвятили дослідженню проблеми Другої світової та Великої Вітчизняної війни. Звісно, ці дослідження присвячені 70-річчю Курської битви та 70-річчю визволення м. Полтава від фашистських загарбників. Цікавими виявилися дослідження, присвячені краєзнавчій тематиці, в яких йшлося про історію та культурні пам’ятки Полтавської, Харківської, Сумської та інших областей. У ході засідання секції відбулося жваве обговорення доповідей.
Дипломом І ступеня був нагороджений студент гр. Ф-11 Пилипенко Ігор за наукову роботу «Танкове протистояння Радянської Армії і Вермахту в роки Великої вітчизняної війни» ( науковий керівник – к.і.н., доц. Петренко С.М.).
Диплома ІІ ступеня була удостоєна студентка гр. ГРС-11 Дундер Ольга за дослідження «Весілля в Малинівці як культова кінокомедія радянської епохи. Значення маєтку М.Б. Щербатова для зйомок фільму» (науковий керівник – д.і.н., проф. Петренко І.М.).
Дипломом ІІІ ступеня нагороджений студент гр. УПЕП-11 Кущенко Руслан за роботу «Великі Сорочинці: історичні віхи» (науковий керівник – д.і.н., проф. Оніпко Т.В.).
Виступає студент гр. Ф-11 Пилипенко Ігор
Доц. Петренко С.М. зі студентами І курсу – учасниками наукової конференції
Проф. Петренко І.М. з учасниками наукової конференції
Проф. Оніпко Т.В. підводить підсумки роботи секції «Історія України та історія української культури»
Переможці та учасники засідання секції «Історія України та історія української культури»
У роботі секції « Педагогіка, психологія, етика та естетика» взяли участь 17 студентів І-ІІІ курсів, у тому числі іноземні студенти. Необхідно відмітити високий рівень теоретичної підготовки та актуальність обраних студентами тем. Під час засідання секції відбулася жвава дискусія.
Дипломом І ступеня була нагороджена студентка гр. Т-11 Перепеляк Євгенія за наукову роботу «Весільний рушник як феномен духовної та матеріальної культури українців » (науковий керівник – к.і.н., доц. Семергей Н.В.).
Диплома ІІ ступеня була удостоєна студентка гр. М-31 Мовчан Ярослава за дослідження «Реклама як специфічний засіб комунікації» (науковий керівник – к.психолог.н., доц. Тодорова І.С.).
Дипломом ІІІ ступеня нагороджені іноземні студенти гр. МЕ-11 р., МО-11 р. Джафаров Ілкін Фіркат огли та Ісмаїлбайли Фуад Ісмаїл огли за роботу «Психолого-педагогічні умови успішної адаптації іноземних студентів до навчання в Україні» (науковий керівник – к. психолог.н., доц. Тодорова І.С.).
Під час засідання секції «Педагогіка, психологія. етика та естетика», на
передньому плані студенти групи Т-11 Зуб Олександр та Перепеляк Євгенія
Члени журі та студенти уважно слухають виступ студента Мамедова М. Г.
Виступають студенти Джафаров Ілкін Фіркат огли та Ісмаїлбайли Фуад Ісмаїл огли., які посіли третє місце
25 березня 2013 р. відбулася зустріч відомого полтавського краєзнавця, археолога та історика, доц. кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Коваленко Оксани Валентинівни зі студентами 1 та 4 курсів ПУЕТ. Лекція була присвячена історії Полтави та її архітектурним пам’яткам. По закінченні лекції відбулася цікава дискусія, під час якої студенти змогли задати виступаючій низку питань, які стосувалися стану та перспективи археологічної справи на Полтавщині.
Доц. Коваленко О.В. виступає перед студентами ПУЕТ
Студенти уважно слухають розповідь О.В. Коваленко про історичні пам’ятки Полтави
21 березня 2013 р. відбулася зустріч студентів групи І-31 та групи ТЕМС-4 м із відомим науковцем, краєзнавцем, членом Національної спілки журналістів України, членом Національної спілки краєзнавців України, публіцистом В.М. Григор’євим. У доробку краєзнавця налічується п’ять розвідок, присвячених історії рідного краю. В.М. Григор’єв розповів про збір матеріалів та підготовку чергової книги «На вітрах історії», у якій йдеться про історію козацьких родин Глобинського краю. У ході обговорення книги відбулася зацікавлена дискусія. Студенти задавали автору питання, пов’язані з походженням їхніх родин.
В.М. Григор’єв виступає перед студентами
В.М. Григор’єв зі студентами та викладачами кафедри педагогіки, культурології ат історії
У музеї ПУЕТ. Зліва направо: доц. Семергей Н.В., доц. Петренко С.М.,
проф. Стрельніков В.Ю., Григор’єв В.М., проф. Оніпко Т.В. та проф. Петренко І.М.
29 листопада 2012 р. кафедрою педагогіки, культурології та історії ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» була проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Григорій Сковорода і Паїсій Величковський: постаті на тлі епохи». Конференція була присвячена 290-річчю від дня народження видатних представників ранньомодерної культури, уродженців Полтавщини Григорія Сковороди (1722 –1794) і Паїсія Величковського (1722–1794). Активними учасниками конференції були студенти груп ЕП-11, ЕК-11, МО-11, МЗД-11, УПЕП-11.
Студенти груп ЕП-11 та ЕК-11 під час пленарного засідання конференції
Студенти І курсу уважно слухають доповіді на пленарному засіданні конференції
Під час секційного засідання конференції
Секційне засідання конференції. Студенти груп ЕК-11 та УПЕП-11. На передньому плані гості конференції з Києва та Херсона
Студентка групи МО-21 Фурса Лілія виступає на секційному засіданні
26 листопада відбулася зустріч студентів І курсу з почесним краєзнавцем Національної спілки краєзнавців України В.Ф. Волосковим. Відомий краєзнавець поділився своїми спогади про організацію екскурсійної справи в Полтаві та презентував нову книгу «200 памятных мест Полтавы». У ході зустрічі відбулася дискусія щодо майбутнього туристичного бізнесу в Україні.
Відомий полтавський краєзнавець В.Ф. Волосков
виступає перед студентами І курсу
Зацікавлено слухають студенти І курсу розповідь В.Ф. Волоскова про
«секрети» екскурсійної діяльності
Під час дискусії…
Здавна Полтавщина розвивала народні промисли. Вагоме місце серед них займала опішнянська кераміка. Історії започаткування та розвитку цього унікального промислу був присвячений семінар-презентація, який 2 жовтня 2012 р. відбувся в групі УПЕП-11. «Героєм» семінару став Дудченко Андрій, який не лише є уродженцем селища Опішне, але й з дитинства добре володіє технікою гончарної справи.
На фото: проф. Оніпко Т.В. та студенти гр. УПЕП-11 з опішнянськими виробами під час семінару-презентації.
12 вересня 2012 р. професор кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. супроводжувала студентів із Азербайджану під час екскурсії гоголівськими місцями. Гості з Баку були в захопленні від побаченого і почутого. З приємними враженнями від полтавської землі вони повернулись додому.
Студенти з Баку біля музею історії Полтавської битви
У Опішнянському національному заповіднику українського гончарства
Зустріч студентів із Азербайджану з відомим майстром гончарної справи Миколою Пошивайлом у м. Опішня
Біля музею-садиби М.В.Гоголя в с. Гоголеве Шишацького району
10 квітня 2012 р. члени наукового студентського гуртка кафедри педагогіки, культурології та історії взяли активну участь у роботі ХХХV наукової студентської конференції ПУЕТ за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2011 рік. На засіданні відповідної секції були присутніми близько 30 студентів, загалом з доповідями виступило 23 учасники. Цього року свої наукові розвідки представили студенти не лише 1-го, але й 2 та 4 курсів. Уперше на засіданні секції виступили студенти з Азербайджану.
Тематика студентських виступів виявилася багатоаспектною і включала в себе проблеми історії України, краєзнавства, психології, історії української культури. Про творчий підхід молодих науковців свідчить те, що ними було зібрано і систематизовано спогади учасників історичних подій, виконано анкетування з проблем психології, представлено власні поетичні спроби.
Заслуговує на увагу те, що низку наукових робіт студенти присвятили біографістиці, зокрема таким постатям як Г.С. Сковорода, Т.Г. Шевченко, Самійло Величко, а також своїм рідним, землякам, учителям. Регіоналістика представлена дослідженнями з історії та культурної спадщини Полтавщини, Сумщини, Дніпропетровщини, Миколаївщини тощо. Проблема збереження духовної спадщини українського народу знайшла місце в наукових роботах, присвячених історії Сорочинського ярмарку, еволюції українського національного вбрання, сережкам як оберегу української родини.
Диплом 1-го ступеня отримала студентка гр. МО-11 Лілія Фурса за роботу «Григорій Савич Сковорода (1722–1794) – видатний український просвітитель-гуманіст».
Дипломом 2-го ступеня відзначено роботу Миколи Вовка (гр. ТКД – 41 м) «Актуальні проблеми викладання у вищій школі».
Диплом 3-го ступеня вручено студенту гр. МЕ–11 а Джавіду Амірову за дослідження «Психологія страху».
Загалом цьогорічні наукові студії вкотре підтверджують велику зацікавленість молодих дослідників дисциплінами гуманітарного циклу, у чому без сумніву, є заслуга їхніх наукових керівників – викладачів кафедри педагогіки, культурології та історії: к.і.н., доц. Петренко С.М., к.психол.н., доц. Тодорової І.С., к.філол.н., доц. Сарапин В.В., д.і.н., доц. Петренко І.М. та д.і.н., доц. Оніпко Т.В. та інших.
Активні учасниці студентської наукової конференції Фурса Лілія (МО-11), Степанова Яна (ТКД-11), Бабенко Світлана (ТЕМС-11).
Уважно слухають виступи своїх колег студенти Джавід Аміров (МЕ-11а), Марина Паюнова та Світлана Рижа (ЕП-11) і Юлія Пойдун (ОА-11)
Під час засідання секції кафедри педагогіки, культурології та історії, 10 квітня 2012 р.
Члени журі: д.і.н., доц. Петренко І.М., д.і.н., доц. Оніпко Т.В., к.і.н., доц. Петренко С.М.
Учасник конференції в очікуванні результатів…
Переможці студентської наукової конференції: Лілія Фурса (І місце), Микола Вовк (ІІ місце) (зліва), Джавід Аміров (ІІІ місце) (справа)
Привітання учасників конференції після завершення роботи секції. Зліва направо: Марина Паюнова, Юлія Барнич, Тетяна Оніпко, Ірина Петренко, Світлана Рижа
За результатами загально університетського конкурсу наукових робіт студентів, присвяченого Міжнародному дню студентів, який відбувався у листопаді 2011 р., відзначені наукові роботи:
Тюрєвої Ю.В. (ГРС-21), грамота і грошова премія (науковий керівник – к.і.н., доц. Петренко І.М.) Робота цієї студентки рекомендована до участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.
Доц. Петренко І.М. та Тюрєва Ю.В.
Дипломами II ступеня відзначені наукові роботи:
Науково-дослідна робота студентів на кафедри культурології та історії проводиться під керівництвом викладачів кафедри під час вивчення навчальних дисциплін. Найбільш здібні та мотивовані до дослідницької діяльності студенти залучаються до поглибленого вивчення навчальних дисциплін через роботу у науковому гуртку кафедри, участь у предметних олімпіадах, студентських наукових конференціях різного рівню.