кафедра педагогіки та суспільних наук

Новини кафедри

          

Краєзнавча подорож на Кобеляччину

24 березня 2024 року слухачі Університету третього віку, група «Краєзнавчі студії Полтавщини», відвідали Кобеляччину. Побували в с. Марківка, де помилувалися унікальною церквою Івана Предтечі, збудованою у 1814 році у стилі ампір. Послухали службу і помолилися на славних воїнів Збройних сил України.

Здійснили оглядову екскурсію містом Кобеляки, побували в Музей літератури і мистецтва імені Олексія Кулика. Відвідали могилу Олексія Кулика та відомого лікаря Миколи Кас”яна, вшанувавши їх пам'ять.

У районній бібліотеці краєзнавців із Полтави зустріла творча еліта Кобеляк. Було проведено чудовий вечір поезії. Музиканти Кобеляк влаштували урочистий концерт, де звучала класичні та нові твори. Неймовірні враження викликав виступ дитячого танцювального колективу.

Щиро дякуємо краєзнавцям і творчій еліті Кобеляк за теплий прийом і чудову організацію !!!


У Музеї літератури і мистецтва імені Олексія Кулика у м. Кобеляки


У Музеї літератури і мистецтва імені Олексія Кулика у м. Кобеляки


Під час екскурсії на березі р. Ворскла у м. Кобеляки


Під час екскурсії біля церкви Іоанна Предтечі в с. Марківка 


Екскурсія у м. Кобеляки


Творче вітання від митців Кобеляк

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ НАУКОВГО ДОРОБКУ ПОЛТАВСЬКИХ КРАЄЗНАВЦІВ

17 березня 2024 року відбулася презентація наукового доробку краєзнавця, дослідника рідного краю, члена Полтавської обласної організації НСКУ Олександра Сірого. Автор зібрав у бібліотеці с. Грунь Охтирського району Сумської області (в минулому – м. Грунь Зіньківського повіту Полтавської губернії) місцевих мешканців, щоб розповісти їм про славну козацьку історію свого краю,  зокрема Грунську сотню, відомі роди і події, пов'язані з їх Батьківщиною.

Під час презентації багато місцевих мешканців знайшли своїх пращурів і дізналися про своє походження. Вивчаймо наше славне козацьке минуле, пишаймося нашими здобутками і перемогами. Найактуальнішне це на прикордонні, у Сумський області. Ніщо не завадить популяризувати і знати своє минуле !!!

Бажаємо успіхів Олександру Сірому, нових відкриттів та реалізації творчих ідей та  планів. На презертації були присутні член ПОО НСКУ, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, відповідальний секретар організації Ірина Петренко, член ПОО НСКУ, краєзнавиця  Наталія Ковінська та член ПОО, краєзнавець з м. Котельва Микола Пшинка.    


Під час презентацї наукової спадщини Олександра Сірого в
м. Грунь Охтирського району Сумської області. 17 березня 2024 року.


Краєзнавці Олександр Сірий (ліворуч) та Володимир Цибульський з с. Грунь


Д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко,
член ПОО НСКУ, краєзнавець Микола Пшинка та член ПОО НСКУ,
краєзнавець Олександр Сірий


Група краєзнаців з Полтавщини та с. Грунь Охтирського району Сумської області біля памятника Остапові Вишні.

          

Краєзнавчі подорожі продовжуються

10 березня 2024 року слухачі Університету третього віку, група "Краєзнавчі студії Полтавщини", на чолі з викладачем д.і.н., проф. Іриною Петренко та куратором Наталією Ковінською здійснили краєзнавчу екскурсію в м. Карлівку. Відвідали Карлівський історико-краєзнавчий музей та народний історичний музей у с. Варварівка Полтавського району Полтавської області. Щиро дякуємо краєзнавцю Іллі Василенку за організацію подорожі та проведення екскурсій по музею та авторській виставці мобільних телефонів. Продовжуймо вивчати свій рідний край !!!


Варварівський історичний народний музей.


У Карлівському історико-краєзнавчому музеї


Екскурсія у Варварівському історичному народному музеї

          

Участь у складі журі обласного етапу конкурсу-захисту учнівських наукових робіт членів Малої академії наук

2 і 3 березня 2024 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Петренко взяла участь у засіданні обласного етапу конкурсу-захисту учнівських наукових робіт членів Малої академії наук.  2 березня 2024 року було заслухано і обговорено постерний захист, 3 березня 2023 року було проведено наукову конференцію.

Учні продемонстрували високі навички роботи з документами, вміння аналізувати джерела, робити висновки та узагальнення. Тематика представлених наукових робіт характеризувалася різноманіттям та актуальністю. Бажаємо молодим науковцям подальших творчих успіхів !!!


Члени журі секції всесвітня історія: секретар Тетяна Рябокінь, д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох


Члени журі секції всесвітня історія:  д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н. Володимир Маслак, к.і.н. Наталія Порох

          

22 лютого 2024 року відбувся другий захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка»

22 лютого 2024 року кафедра педагогіки та суспільних наук успішно провела захист магістерських робіт студентів денного та заочного відділення спеціальності «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка». Це вже другий захист, перший пройшов у січні, а наразі свої компетенції підтверджували групи, що були набрані пізніше.

На захисті працювало дві комісії. Для спеціальності «Педагогіка вищої школи» у неї входили голова, проф., зав. каф. педагогічної майстерності та менеджменту ім. І.А.Зязюна ПНПУ Жданова-Неділько Олена, Григорівна, проф., д. пед.н. Нестуля Світлана Іванівна та к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Шара Світлана Олексіївна. Для «Освітньої робототехніки» - голова, проф., зав. каф. педагогічної майстерності та менеджменту ім. І.А.Зязюна ПНПУ Жданова-Неділько Олена, Григорівна, к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Матвієнко Юрій Сергійович та к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Шара Світлана Олексіївна. Секретарем була ст. викл. кафедри педагогіки та суспільних наук Пивоварська Ксенія Каринівна. Також в захисті брала участь зав. кафедри педагогіки та суспільних наук, д.іст.н., проф. Петренко Ірина Миколаївна.

Захист проходив у дистанційному форматі та завершився успішно – всі студенти отримали позитивні оцінки. Вітаємо випускників із останнім кроком в навчанні та зичимо вдалого кар’єрного шляху!

          

Волонтерство не як обов'язок, а як невід'ємна частина тебе

22 лютого 2024 року докторка історичних наук, професорка, завідувачка  кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, відповідальна секретарка Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, членкиня Української асоціації дослідниць жіночої історії Ірина Петренко  відкрила маловідоме широкому загалу ім'я   Єлизавети Скоропадської-Милорадович,  полтавської меценатки української культури та освіти.

Її ім'я - серед засновників поважної організації - Наукового товариства імені Тараса Шевченка, яка у 2023 році відзначила своє 150-річчя. За фінансової підтримки Єлизавети Милорадович у Полтаві існували навчальні заклади та видавали шкільні підручники українською мовою, було відкрито дитячі будинки.

Меценатство Єлизавети Скоропадської-Милорадович мала національну складову. Саме цим вона відрізняється від багатьох прогресивних людей свого періоду.

На підтримку ЗСУ (придбання бінокуляру для 37-ї бригади ВМС) було передано 6450 грн.

Величезна подяка кожному, хто був частинкою затишного вечора у Благокава на Соборному майдані Полтави.


Під час лекції


Під час лекції


Під час лекції


Під час лекції


Д.і.н., проф. Ірина Петренко та к.е.н., доц., директор ННІДО
 Аліна Ткаченко

          

Психологічна підтримка науково-педагогічних працівників у ПУЕТ

У Полтавському університеті економіки і торгівлі діє Програма розвитку лідерський якостей науково-педагогічних працівників і студентів, розрахована на 2023-2027 роки. Її мета - забезпечення психологічної підтримки учасників освітнього процесу в Полтавському університеті економіки і торгівлі в умовах воєнного стану. В рамках реалізації Програми 19 лютого цього року, на базі університету, відбувся тренінг для науково-педагогічних працівників «Психологічна стійкість педагогів: профілактика синдрому вигорання фахівців у сфері «людина-людина».

Ця тема нині є надзвичайно гострою в суспільстві. Тому, за словами психологині  Ольги Шишкової, українцям варто вивчати техніки, що допомагають запобігти емоційному вигоранню в часи війни. 

«Викладачі - одна з тих професій, представники якої щодня віддають свою енергію,  емоції, підтримку і увагу студентам. А для себе залишається не так багато часу. Тому, сьогодні навчали, як відновлювати свою енергію та запобігати емоційному вигоранню. Працювали з різними діагностичними техніками та методами арт-терапії – малювали, спілкувалися, займалися самоаналізом».

Під час тренінгу, додає інша тренерка – психологиня Яніна Шабанова, разом з учасниками, також займалися психоедукацією.

«Ми пропрацювали ознаки, причини і наслідки синдрому вигорання. Навчилися ідентифікувати прояви синдрому вигорання та надали рекомендації щодо їх усунення. Ми завжди наголошуємо, що потрібно дбати про себе, а не тільки про інших».  

Тренінг відбувся в рамках проекту «Зупинка: Я», який реалізують за підтримки дитячого фонду ООН (UNICEF) та фінансової підтримки агенції США з міжнародного розвитку (USAID) психологинями мобільних бригад психічного здоров’я Ольгою Шишкіною та Яніною Шабановою.

Згідно з результатами тренінгу усі учасники отримали сертифікати.

ПУЕТ дбає про психологічну підтримку науково-педагогічних  працівників в умовах воєнного стану!

          

УЧАСТЬ У СКЛАДІ ЖУРІ ІІІ ЕТАПУ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З ІСТОРІЇ

Де і за яких умов зустрічаються досвідчені та юні освітяни, науковці, методисти? Звісно, під час перевірки робіт учасників ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії. 11 лютого 2024 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко взяла участь у складі журі ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії.

          

ВИПУСКНИКИ 2024 РОКУ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ПЕДАГОГІКА ВИЩОЇ ШКОЛИ»

Щиро вітаємо випускницю спеціальності "Педагогіка вищої школи" Марину Шкіль із успішним завершенням магістратури та одержанням диплому з відзнакою. Бажаємо творчих успіхів і кар'єрного злету !!! Разом до вершин творчої досконалості  та майстерності!!!  

          

Відбувся захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка»

24-25 січня 2024 року кафедра педагогіки та суспільних наук успішно провела захист магістерських робіт. У середу, 24 січня, підтвердили свої компетенції студенти денного та заочного відділення спеціальності «Педагогіка вищої школи», а в четвер, 25 січня – «Освітня робототехніка».

На захисті працювало дві комісії. Для спеціальності «Педагогіка вищої школи» у неї входили голова, проф., зав. каф. педагогічної майстерності та менеджменту ім. І.А.Зязюна ПНПУ Жданова-Неділько Олена, Григорівна, проф., д. пед.н. Нестуля Світлана Іванівна та к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Шара Світлана Олексіївна. Для «Освітньої робототехніки» - голова, проф., зав. каф. педагогічної майстерності та менеджменту ім. І.А.Зязюна ПНПУ Жданова-Неділько Олена, Григорівна, к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Матвієнко Юрій Сергійович та к.пед.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Шара Світлана Олексіївна. Секретарем була ст. викл. Кафедри педагогіки та суспільних наук Пивоварська Ксенія Каринівна. Також в захисті брала участь зав. кафедри педагогіки та суспільних наук, д.іст.н., проф. Петренко Ірина Миколаївна.

Захист проходив у дистанційному форматі. Проте це не завадило магістрам продемонструвати свої знання, здобуті під час навчання та роботи над науковими працями. Особливо слід відмітити, що майже всі теми – не лише теоретичні, але мають цілком практичне застосування. Це не дивно, адже здобувачів освіти – практики, які вже мають професійні здобутки. Тож щиро вітаємо випускників із останнім кроком в навчанні та зичимо яскравих кар’єрних злетів!

          

Учасники Програми «Базовий курс для тренерів у сфері навчання та освіти дорослих (що ґрунтується на програмі Curriculum GlobALE)» від кафедри педагогіки та суспільних наук отримали Сертифікати про завершення навчання та підвищення кваліфікації (грудень 2023 року). Курс закінчили Нестуля Світлана Іванівна, Шара Світлана Олексіївна та Пивоварська Ксенія Каринівна.
Дана навчальна програма спрямована на посилення компетентностей тренерів центрів навчання та освіти дорослих в Україні, а також тренерів та викладачів інших провайдерів у сфері навчання та освіти дорослих.

За основу взята програма Curriculum globALE. Curriculum globALE – це модульна рамкова навчальна програма, яка ґрунтується на компетентнісному підході до навчання викладачів для дорослих по всьому світу. Рівень кваліфікації, який відповідає цим компетентностям, являє собою базовий рівень кваліфікації фахівців у сфері освіти дорослих.

Програма Curriculum globALE була розроблена спільно Інститутом міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International), Німецьким інститутом освіти дорослих – Центром освіти протягом життя ім. Лейбніца (DIE), Міжнародною радою освіти дорослих (ICAE) та Інститутом освіти впродовж життя ЮНЕСКО (UIL).

В Україні програма реалізовувалась протягом 2018 – 2020 років за сприяння DVV International Ukraine та Громадської спілки “Українська асоціація освіти дорослих”

Основні завдання Curriculum globALE:

  • підвищення професіоналізму викладачів для дорослих шляхом надання загальних вихідних рамок;
  • надання підтримки провайдерам освітніх послуг для дорослих у розробці і реалізації програм підготовки тренерів;
  • сприяння обміну знаннями та встановленню взаєморозуміння між викладачами для дорослих в усьому світі.

Прекрасним тренерам Олександрі Козорог та Юлії Тищенко вдалося створити неймовірну атмосферу продуктивного навчання.

За результатами навчання кожен учасник тренінгових сесій готував випускову роботу: розробляв та захищав Програму за фахом та обраною темою, визначав мету, завдання тренінгової програми для конкретної цільової аудиторіі, підтверджував доцільність використання конкретного навчального методу, демонстрував уміння застосовувати на практиці нові форми роботи. Застосування таксономії педагогічних цілей Блума, слугували маркером рівня якості отриманих знань та умінь.

Підвищення кваліфікації стало можливим завдяки стратегії DVV International у розвитку підвищення спроможності Центрів освіти дорослих, які діють в Україні, зокрема на Полтавщині.

Якісна підготовка кваліфікованих кадрів у сфері навчання дорослих не тільки надасть свіжий імпульс в реалізації нових програм для дорослого населення, а й посилить єднання зусиль для Перемоги Украіни та повоєнного розвитку Полтавського регіону.

Програма реалізується за підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва закордонних справ Німеччини

          

Презентація краєзнавчого фільму «Андренки. Історичні прогулянки з Леонідом Булавою»

10 січня 2024 року о 13.00 в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського відбулася презентація краєзнавчого фільму «”Андренки”. Історичні прогулянки з Леонідом Булавою». Автором і режисером фільму є Ярослав Єнко, член Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, завідуючий науково-експозиційним відділом Національного музею-заповідника імені М. В. Гоголя, який наразі боронить нашу країну.

Співавтором документальної стрічки також є Булава Леонід Миколайович, кандидат географічних наук, доцент.

Головний відеооператор та оператор безпілотника є Дмитро Гонтаренко.

На презентацію завітали поважні гості: Антон Григорович Чубенко – заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації, Ірина Анатоліївна Удовиченко – очільниця Департаменту культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації, Олексій Олексійович Нестуля, доктор історичних наук, професор, ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Ірина Миколаївна Петренко, докторка історичних наук, професорка та відповідальна секретарка Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Лідія Дмитрівна Єнко – директорка Національного музею-заповідника імені М. В. Гоголя.

          

Краєзнавча екскурсія в рекреаційну зону Полтавщини

4 січня 2024 року група 'Краєзнавчі студії Полтавщини" Університету третього віку ПУЕТ здійснила подорож до санаторію "Сосновий бір" на Зіньківщину. Познайомилися з місцевим краєзнавцем Олександром Терещенковим, відвідали, створений ним, краєзнавчий музей. Прослухали чудову лекцію про історію Зіньківського краю та його відомих людей.

Натхненна післяноворічна атмосфера, чисте повітря санаторію, краєзнавий музей, вправна і цікава розповідь екскурсовода – залишаться в пам'яті подорожувальників. Вивчаймо своє славне минуле!!!


Проф. Ірина Петренко, краєзнавець Олександр Терещенков


Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ


Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ


Олександр Терещенков читає лекцію

          

Краєзнавчі екскурсії Полтавщиною

17 грудня 2023 року слухачі групи "Краєзнавчі студії Полтавщини" Університету третьго віку на чолі з викладачем, д.і.н., проф. Іриною Петренко, куратором Іриною Прокопенко та старостою Наталією Ковінською відвідали мальовничі куточки Полтавщини. Побували у смт Диканька, відвідали Галерею мистецтв імені Марії Башкирцевої. Помилувалися бароковою Троїцькою церквою, яка пов"язана з життям і творчістю Миколи Гоголя.

Неймовірні емоції викликало відвідання Національного музею-заповідника Миколи Гоголя в с. Гоголеве Миргородського району Полтавської області.

Подорожуймо та вивчаймо свій рідний край !!!


Біля Національного музею-заповідника Миколи Гоголя у с. Гоголеве


На екскурсії в Національному музею-заповіднику Миколи Гоголя у с. Гоголеве


На екскурсії в Національному музею-заповіднику Миколи Гоголя у с. Гоголеве


Під час екскурсії в Галереї мистецтв імені Марії Башкирцевої в с. Диканька


Під час екскурсії в Галереї мистецтв імені Марії Башкирцевої в с. Диканька

          

Творчий вечір почесного краєзнавця України Миколи Пшинки

14 грудня 2023 року у Полтавській обласній універсальній науковій  бібліотеці імені І.П. Котляревського відбувся творчий вечір краєзнавця Миколи Пшинки з нагоди ювілейної дати від дня народження. Ювіляр зібрав навколо себе краєзнавців Полтавщини.

Голова правління ПОО НСКУ, д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля  виступив із вітальним словом ювіляру та вручив заслужену нагороду – звання Почесного краєзнавця України.

Звіт Миколи Пшинки про роботу – це шість книжок, які присвячено   розвитку освіти, історії, медицини смт Котелева Полтавського району Полтавської області, плюс не один десяток публікацій у районній пресі.

У невтомного дослідника ще купа планів і видавничих проектів. Нехай здійснюються !!!  


Краєзнавець Микола Пшинка


Олексій Нестуля вручає посвідчення про присвоєння звання
Почесного краєзнавця України Миколі Пшинці


К. географ. н., краєзнавець Леонід Булава, відповідальний секретар ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Ірина Петренко та краєзнавець Микола Пшинка


Краєзнавці – учасники творчого вечора Миколи Пшинки

          

КРУГЛИЙ СТІЛ «ДОЛАЄМО НАСИЛЬСТВО РАЗОМ»
ДО МІЖНАРОДНОЇ АКЦІЇ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»

Психологічна служба ПУЕТ 29 листопада разом зі студентами першого та другого курсів провела обговорення проблеми насильства, його чинників, проявів, наслідків та шляхів попередження. Круглий стіл у форматі онлайн на тему «Долаємо насильство разом», був приурочений до Міжнародної акції «16 днів проти насильства», яка з 1991 року проводиться щорічно у період з 25 листопада по 10 грудня. Наші студенти, як й тисячі громадян та різні державні й громадські організації, активно налаштовані аби популяризувати обізнаність про всі форми насильства, а також об’єднати зусилля щодо захисту прав людини. Головним гаслом круглого столу стали слова відомого українського письменника Павла Загребельного: «Замовчане зло не зникає само по собі, не перестає бути злом, зате зло назване втрачає відразу половину своєї сили».

На початку обговорення Вікторія Скорик, студентка 2-го курсу спеціальності готельно-ресторанна справа, розповіла про мету та історію акції, повідомила про те, що період кампанії охоплює важливі дати: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок; 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом; 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством; 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями; 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Галушка Володимир, магістр спеціальності «053 Психологія» Київського університету імені Бориса Грінченка, розповів про результати власного дослідження видів життєвих криз молоді та впливу духовних ресурсів на формування копінг-стратегій для подолання цих криз. Важливу роль у подоланні молоддю життєвих криз відіграє кінотерапія. Мета кінотерапії – сприяти психологічному здоров'ю та розвитку особистості через використання кінофільмів як інструменту для самопізнання, психологічної підтримки та стимулювання духовного росту. Вона особливо дієва для студентів, які шукають підтримку в розвитку особистості, рефлексії та самопізнання, для осіб, які перебувають у стресі, для психологічно вразливих людей, які потребують психологічної підтримки для подолання внутрішніх конфліктів та емоційних перешкод. Також із доповідями та презентаціями виступили студенти другого курсу спеціальності готельно-ресторанна справа. Полянський Максим розкрив важливу проблему звинувачення жертви (віктимблеймінгу); про ознаки та види насильства доповіла Ралко Марія; особливості домашнього насильства були предметом презентації, яку підготувала Пчелінцева Аліна; про негативний вплив насильства на психічне здоров’я людини розказала Краснікова Катерина; соціальні та психологічні чинники насильства проаналізувала Клюєва Ульяна; студентка першого курсу групи Філ б-11 Калюжна Надія доповіла про те, як проблеми насильства та булінгу висвітлена в художній літературі та як таке читання може допомогти усвідомити проблему та боротися із насильством.

Психолог Тодорова Ірина підвела підсумки круглого столу, наголосила на важливості спільної боротьби за права людини та за світ вільний від усіх форм насильства. Вона нагадала учасникам, щодо за потребою, вони можуть отримати безоплатну психологічну підтримку в університеті, а також що вся актуальна інформація щодо алгоритму звернення до психологів розміщена на сайті ПУЕТ.

          

Екскурсія слухачів Університету третього віку
  «Перлини гадяцької провінції»

26 листопада 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку на чолі з викладачем д.і.н., проф. Іриною Петренко та куратором Іриною Прокопенко побували на Гадяччині. Відвідали с. Хитці, послухали історію недобудованого залізничного насипу, якому понад 100 років. Помилувалися єдиним в Україні дев'ятибанним  мурованим храмом – Свято-Покровською церквою у селі Плішивець.

Дізналися історію роду поміщиків Масюкових. Побували в їхній садибі  початку XIX ст. у селі Бобрик. Ознайомитеся із церковною архітектурою XIX ст. у селі Веприк – Свято Успенською церквою 1821 року.

Під час екскурсії поговорили про історичні цікавинки на маршруті: історію будівництва залізної дороги, приватний пансіон у Римарівці, побачили найбільший в області Броварківський скіфський могильник та дізналися історію його дослідження. Познайомимося з постатями Памфіла Левицького, Нестора Амбодика, подіями Північної війни на цих теренах та подіями сучасного бойового зіткнення, яке увійшло в історію під назвою «Гадяцьке сафарі».

Вивчаймо свій рідни край !!!


У с. Бобрик біля маєтку поміщика Масюкова  


Біля Свято-Покровської церкви у с. Плішивець


Екскурсія у с. Веприк


У єврейському центрі Шнеура Залмана у Гадячі 

          

Подорожі Полтавщиною

12 листопада 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ на чолі з викладачем, д.і.н., проф. Іриною Петренко, куратором Іриною Прокопенко та старостою Наталією Ковінською здійснила подорож до села Великі Сорочинці Миргородського району Полтавської області – неофіційну столицю Гетьманщини в період гетьманування Данила Апостола, місце народження відомого письменника Миколи Гоголя.  

Відвідали Великосорочинський літературно-меморіальний музей Миколи Гоголя та Краєзнавчий музей.

Побували в Преображенській церкві 1734 року – усипальниці гетьмана Данила Апостола і членів його родини, місці хрещення Миколи Гоголя. Помилувалися унікальним іконостасом.

Подорожуймо й вивчаймо свій рідний край !!! 


Великосорочинський літературно-меморіальний музей Миколи Гоголя.


У Великосорочинському літературно-меморіальному музеї Миколи Гоголя


У Преображенській церкві с. Великі Сорочинці


Біля пам’ятника Данилу Апостолу в с. Великі Сорочинці

          

Презентація нового краєзнавчого дослідження

8 листопада 2023 року завідувач кафедри ПСН, д.і.н., проф. Ірина Петренко, відповідальний секретар Полтавської обласної організації  Національної спілки краєзнавців України спільно з відділом краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського організували і провели  презентацію краєзнавчих видань Олександра  Сірого. Зокрема, видання «Грунська сотня Гадяцького полку: збірник архівних документів XVII-XVIII ст.».  В основі книги –  архівні документи XVII-XVIII ст.: компути, ревізії, метричні книги та сповідні відомості парафіян православних церков.

Олександр Сірий за фахом медик. Але вже понад 20 років займається вивченням історії свого роду, своєї малої Батьківщини. Народився він у селі Велика Павлівка. Тепер це Охтирський район Сумської області. Але від часу заснування села воно входило до Гадяцького, Зіньківського полку. Олександр Сірий підняв документи 300-річної давнини, відкрив чимало персоналій, пов'язаних з рідним краєм. Дослідник працював і продовжує працювати з історичними документами в архівах України, відшукуючи нові факти та біографії.

Щиро дякуємо автору за важливе і актуальне історико-краєзнавче дослідження. Продовжуймо вивчати історію свого рідного краю !!!  


Презентований доробок дослідника Олександра Сірого


Ірина Петренко і Олександр Сірий під час презентації


Олександр Сірий під час презентації


Учасники презентації праць Олександра Сірого


Учасники презентації праць Олександра Сірого

          

Слухачі Університету третього віку продовжують вивчати історії рідного краю

22 жовтня 2023 року слухачі групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку на чолі з викладачем, д.і.н., проф. Іриною Петренко, куратором Іриною Прокопенко та старостою Наталією Ковінською здійснили туристичну мандрівку Полтавщиною за маршрутом «Полтавщина гетьманська: с. Хомутець – м. Миргород».

План туру включав:  відвідання палацу родини Муравйових-Апостолів у с. Хомутець та Воскресенської церкви. Захоплення викликав ошатний палац нащадків родини гетьмана Данила Апостола та славна історія цієї відомої родини. Помилувалися Воскресенською церквою та спорудою  кредитно-кооперативного товариства, збудованого у стилі українськуого модерну у 1913 році.

Відвідали краєзнавчий музей Миргорода, ознайомилися з його славною історією та традиціями. Прогулялися Миргородським курортом, де посмакували цілющої мінеральної води. 

Продовжуймо подорожі і вивчаймо свій край !!!


Палац Муравйових-Апостолів у с. Чернечий Яр   


Екскурсія Хомутецьким парком


Екскурсія Хомутецьким парком


Біля Воскресенської церкви с. Хомутець  

          

Викладачі кафедри пройшли Базовий курс для тренерів у сфері навчання та освіти дорослих.

Протягом надзвичайно інтенсивних і цікавих шести днів  з 27 по 29 вересня та з 4 по 6 жовтня 2023 року – викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук  Нестуля Світлана Іванівна,  Шара Світлана Олексіївна та Пивоварська Ксенія Каринівна – разом  з 14-ма викладачами  кафедр ПУЕТ пройшли навчання за програмою «Базовий курс для тренерів у сфері навчання та освіти дорослих (що ґрунтується на програмі Curriculum GlobALE). Дана навчальна програма спрямована на посилення компетентностей тренерів центрів навчання та освіти дорослих в Україні, а також тренерів, викладачів, інших провайдерів у сфері навчання та освіти дорослих. За основу взята програма Curriculum globALE. Curriculum globALE – це модульна рамкова навчальна програма, яка ґрунтується на компетентнісному підході до навчання викладачів для дорослих по всьому світу. Рівень кваліфікації, який відповідає цим компетентностям, являє собою базовий рівень кваліфікації фахівців у сфері освіти дорослих. Програма Curriculum globALE була розроблена спільно Інститутом міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International), Німецьким інститутом освіти дорослих – Центром освіти протягом життя ім. Лейбніца (DIE), Міжнародною радою освіти дорослих (ICAE) та Інститутом освіти впродовж життя ЮНЕСКО (UIL). В Україні програма реалізовувалась протягом 2018-2020 років за сприяння DVV International в Україні та громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих».

Тренерками виступили: Олександра Козорог – керівниця освітнього департаменту «Української Гельсінської спілки з прав людини», членкиня правління ГС «Освітній дім прав людини» та ГО «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток», Юлія Тищенко – засновниця Українського незалежного центру політичних досліджень, голова ради УНЦПД, співзасновниця Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію», заступниця керівника центру внутрішньополітичних досліджень НІСД. Їх надзвичайна майстерність та професіоналізм дозволили розкрити потенціал учасників і надати їм практичні знання у сфері освіти дорослих.

Наступним кроком стане розробка навчальної програми для підтвердження засвоєння курсу та отримання сертифікату. Дякуємо організаторам, тренерам, а особлива дяка ректору ПУЕТ Олексію Нестулі за надану можливість!

          

Мандруємо Сумщиною

8 жовтня 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку здійснила подорож Сумщиною.  Це перша поїздка за межі Полтавщини в рамках вивчення курсу.

Велике захоплення викликало відвідання столиці гумору України – села Грунь Охтирського району Сумської області. Побували у народному літературно-меморіальному музеї Остапа Вишні. Побачили цікаву експозицію, присвячену життю і творчості славетного гумориста.

Побували в місті-герої Охтирці, оглянули історичний центр, відвідали старовинний Покровський храм. Велике захоплення викликав місцевий екскурсовод, археолог Юрій Берест, який підготовува чудову презентацію про історію Охрики та її пам”ятки. Помолилися в Михайлівському храмі Охтирки, поспілкувалися зі священнником Георгієм.

Наприкінці поїздки відвідали гору Охтир, помилувалися старовинним Свято-Троїцьким собором і послухали розповіді про історію монастиря.

Продовжуймо подорожувати Україною !!!


В народному літературно-меморіальному музеї Остапа Вишні.


В народному літературно-меморіальному музеї Остапа Вишні.


В народному літературно-меморіальному музеї Остапа Вишні.


В народному літературно-меморіальному музеї Остапа Вишні.

У Михайлівсьом храмі м. Охтирки з ієреєм Геогрієм. Оглядаємо старовинне
Євангеліє 18 ст.


Михайлівсьом храмі м. Охтирки з ієреєм Геогрієм. Оглядаємо старовинне
Євангеліє 18 ст.


У Охтирському краєзнавчому музеї


Екскурсія Охтиркою

          

Візит до Музею історії університету

4 жовтня 2023 року студенти І курсу, групи МЕН б-11, ФІЛ б-11, МЕН БА б-11 відвідали Музей історії ПУЕТ. Екскурсію провели д.і.н., проф., звідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та к.е.н, доц., завідувач Музею Мирослав Аліман.

Студенти ознайомилися з основними віхами історії закладу вищої освіти, оглянули експонати та наукові праці викладачів ПУЕТ. Свої враження від екскурсії та побажання залишили в книзі відгуків у музеї.

Наступного року виповнюється 20 років від Дня створення Музею історії університету. Продовжуймо нашу славну історію новими доясягненнями  і наповнюймо музей новими цікавими експонатами !!!


У Музеї  історії університету


Мирослав Аліманзі студентами  у Музеї історії ПУЕТ


Мирослав Аліман зі студентами  у Музеї історії ПУЕТ


Студенти І курсу у Музеї історії ПУЕТ

          

Екскурсії до Музею історії ПУЕТ

12 вересня 2023 року студенти групи ПТЛб-11 та 26 вересня 2023 року студенти групи  Тб-11 відвідали Музей іторії університету.  Організувала екскурсію  д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко. Екскурсію провести люб’язно погодився завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Аліман. Студенти І курсу мали прекрасну нагоду послухати історію  навчального закладу, доторкнулися до славетних сторінок, оглянули експонати та побачили досягнення кількох поколінь співробітників і студентів ПУЕТ.

Особливу зацікавленість викликали випускні альбоми студентів минулих років, світлини, історія кафедр, подарунки ПУЕТ на різні свята. Свої враження від побаченого студенти записали в книгу відвідувачів Музею історії ПУЕТ.

Візит до Музею історії ПУЕТ – це чудова нагода побачити досягнення попередніх поколінь, пишатися ними та примножувати славу нашого закладу вищої освіти.


Група Тб-11 у Музеї історії ПУЕТ


Група ПТЛб-11 на екскурсії в Музеї історії ПУЕТ

          

Мандруємо Полтавщиною

24 вересня 2023 року слухачі групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» УТВ здійснили подорож до Кобеляцького краю. Екскурсанти відвідали ландшафтний заказник загальноукраїнського значення «Лучківський» у складі Регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський», прогулялися дендропарком, відвідали музей природи. Побували на Зміїній горі, де побачили заплави Ворскли і оглянули місця, де колись були села і хутори, затоплені Кам”янським водосховищем. Місцевим екскурсоводом була кандидат біологічних наук, доцент Наталія Смоляр.

Побували в с. Світлогірське, на туристичній базі «Берег», де побачили місце, де Ворскла впадає в Дніпро. Побачили знак Чумацькому шляху, який у давнину пролягав через цей край.

Вивчаймо історію свого краю в аудиторії та на практиці !!!


На Зміїній горі


Наталія Смоляр проводить екскурсію на Зміїній горі


Наталія Смоляр проводить екскурсію на Зміїній горі


Наталія Смоляр проводить екскурсію на Зміїній горі  


У регіональному ландшафтному парку «Нижньоворсклянський»


Знак Чумацькому шляху у с. Світлогірське


У регіональному ландшафтному парку «Нижньоворсклянський»

          

Лекція з історії Полтавщини для слухачів
Університету третього віку ПУЕТ

23 вересня 2023 року  у читальному залі ПУЕТ Валентина Піскун, докторка історичних наук, професорка, завідувачка відділом джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України прочитала лекцію на тему «Родина Чижевських у суспільному житті України» для слухачів Університету третього віку ПУЕТ. На лекції були присутні слухачі, які обрали заняття з вивчення історичного минулого Полтавщини.

Слухачі УТВ дізналися багато нового про загубленого в просторах історії українця визначного полтавця Павла Чижевського, який своїм розумом, енергією і справами збагатив наш світ. 


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ


Д.і.н., проф. Валентина Піскун, д.і.н., проф., завідувачка кафедри педігогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко, голова історико-краєзнавчого клубу імені Федора Борківського Ніна Кирпотіна


Лекція Валентини Піскун для слухачів УТВ

          

Слухачі Університету третього віку відвідали
мальовничі куточки Полтавщини

10 вересня 2023 року слухачі групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку на чолі з викладачем, д.і.н., проф. Іриною Петренко та старостою Наталією Ковінською здійснили туристичну мандрівку Полтавщиною за маршрутом «Полтавщина козацька: Чернечий Яр – Великі Будища».  

План туру включав:  ознайомлення з історіює села Чернечий Яр (місцевий краєзнавець Григорій Титаренко), огляд ландшафту і природи населеного пункту, місця розташування стародавнього жіночого монастиря, огляд садиби відомого земляка Івана Даценка.

Захоплення викликало участь на природі у весільному обряді, тож доторкнулися до місцевих традицій славетного краю.

Неймовірний інтерес викликало відвідування села Великі Будища, де побували в місцевій школі, побачили локальні музейні кімнати та прослухали історію села з вуст учителів. 

Продовжуймо вивчати свій край !!!


С. Чернечий Яр – українська Швейцарія


На місці Чернечоярського монастиря


Місцевий екскурсовод Григорій Титаренко


Участь у весільному обряді


Екскурсія у с. Великі Будища


Зустріч біля ЗОШ с. Великі Будища


У музейній кімнаті школи с. Великі Будища

          

Участь у Міжнародній науково-практичні конференції
«Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі»

21-22 серпня 2023 року в литовському містечку Анікщяй відбулась друга Міжнародна науково-практична конференція «Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі», участь в якій взяла участь завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., проф. Ірина Петренко. Захід був ініційований позаминулого року Інститутом досліджень діаспори та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка (Центр балтистики і катедра країнознавства та туризму). Зважаючи на важливість тематики та її малодослідженість, литовські науковці запропонували зробити конференцію реґулярною.

Ірина Петренко виступила з доповіддю «Битва на Ворсклі 1399 року в дослідженнях історикині Віри Жук (1928-2008)», в якій висвітлила роль ученої в дослідженні проблем локалізації, ходу та наслідків битви.


Виступ д.і.н., проф. Ірини Петренко під час конференції


Виступ д.і.н., проф. Ірини Петренко під час конференції


«Україна – Литва: історичні, мовно-культурні та туристські паралелі»


Учасники коференції з України

          

Моя Україна. Подорожі чарівною Полтавщиною.

15 серпня 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Універистету третього віку відвідали старовинне місто Миргород та Дібрівський кінний завод.

Побували в Літературно-меморіальному музії відомого грузинського поета Давида Гурамішвілі, прогулялися історичним центром, курортом «Миргород», посмакували в бюветі цілющу мінеральну воду.

Подорож до Дібрівського кінного заводу залишила приємні враження. Відвідали музей конярства, прослухали чудову розповідь про історію створення на діяльності заводу. Побували на кінній фермі, побачили красенів-коней орловської породи, проїхалися у фаетоні.

Вивчаємо свій край не тільки в аудиторії, а й на практиці. Подорожуймо чарівними куточками Полтавщини !!!


Екскурсія Миргородом


Біля Воскресенської церкви Миргорода


У літературно-меморіальному музеї Давида Гурамішвілі


Екскурсія у Дібрівському кінному заводі


У музеї конярства

          

Краєзнавча експедиція «Родом із дна морського»

14 липня 2023 року д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко  взяла участь у краєзнавчій експедиції «Родом із дна морського» з нагоди 60 річчя утворення сучасних південних сіл Кобеляцької громади і 10 річниці від дня заснування громадської організації "Кобеляцький краєзнавець".

Учасники експедиції відвідали регіональний ландшафтний парк   «Нижньоворсклянський»  - природню візитівка Кобеляччини. Священнослужитель ПЦУ, уродженець села Переволочна – отець  Юрій   Березовий провів молебень за здоров’я захисників рідного краю та вшанування пам’яті про затоплені села. Наталія Смоляр – кандидат біологічних наук провела  оглядову  екскурсію по панорамі краєвидів зі Зміїної гори.

Голова оргкомітету Глінський Віталій Іванович відкрив краєзнавчу науково-практичну конференцію в с. Вільховатка. Були виступи місцевих краєзнавців, громадських діячів і уродженців краю.

Наше завдання – берегти нашу історію і  краєзнавчі традиції Полтавщини !!!


Учасники  краєзнавчої експедиції "Родом із дна морського" Віталій Глинський, ІринаПетренко, Микола Бугрименко.


Учасники краєзнавчої експедиції


Краєзнавці Микола Пшинка, Ірина Петренко, Наталія Смоляр

          

Літня екскурсія слухачів Університету третього віку

8 липня 2023 року слухачі групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку на чолі з викладачем д.і.н., проф. Іриною Петренко та куратором Іриною Прокопенко здійснили туристичну мандрівку Полтавщиною за маршрутом «Мальовнича Шишаччина - Яреськи - кінематографічна столиця України: «Довженківськими стежками…»...

План туру включав відвідування:  Сорокалітової гори, Яреськівського   краєзнавчого музею,  Будинку Трощинського Д.П., пам’ятника «Василю» (встановлений на честь героїв   кінофільму «Земля», режисер О.П. Довженко), пам’ятника Довженку О.П.,  дубу черешчатого (ботанічна пам’ятка природи, 400 років),  будинку Ф. Корсуна, де проживав О.П. Довженко під час зйомок своїх кінофільмів.

Особливе захоплення у подорожуючих викликало відвідування домашньої  гончарної майстерні, екологічного будинку місцевого майстра Ярослава Гончара.

Наприкінці марштруту була чудова можливість помилуватися чудовим Пслом і влаштувати пікнік на природі.

Продовжуймо вивчати свій край !!!


У Яреськівському народному краєзнавчому музеї


Біля маєтку Дмитра Трощинського у с. Яреськи


Біля пам”ятника Олександру Довженку в с. Яреськи


Біля Сорокалітової гори з місцевим екскурсоводом Юрієм Онацьком


У майстерні Ярослава Гончара


У майстерні Ярослава Гончара

          

Полтавська фортеця  у форматі 3D

 Дізнатися, як виглядали міські будівлі більше 200 років тому та навіть зазирнути в середину – це не фантастика. Цій темі була прсвячена презетація у Полтавському університеті економіки і торгівлі 6 липня 2023 року Олега Лебединського – історика, краєзнавця і видавця. Автор на конкретних прикладах продемонстрував можливості комп'ютерних технологій для реконструкції образу унікальних міських споруд Полтави.

Олег Лебединський у форматі 3D показав, яким були споруди Полтави понад 200 років тому. Під  час презентації можна було побачити Полтаву позаминулого століття і зазирнути всередину визначних споруд. Над 3D-реконструкцією пам’яток автор працює багато років. Олег Лебединський зізнається: прагне реконструювати повністю в 3D полтавську фортецю.

На презентації були присутні члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнаців України, зокрема, її голова, ректор ПУЕТ, д.і.н., проф. Олексій Нестуля, секретар, д.і.н., проф. Ірина Петренко. На презентацію завітали слухачі Уінверситету третього віку та громадськість міста та області, викладачі та співробітники ПУЕТ. 


Презентація Олега Лебединського


Краєзнавець Олег Лебединський, д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н., проф., ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля, к.ф.н. Ксенія Пивоварська


Учасники презентації

          

Продовжуймо подорожувати рідною Полтавщиною…

24 червня 2023 року учасники проєкту Університету третього віку, група «Краєзнавчі студії Полтавщини», здійснили туристичний маршрут під назвою «Вишневеччина». Ініціатором маршруту була викладач групи, д.і.н., проф. Ірина Петренко.

Група відвідала музей-садибу відомого поета-шістдесятника Василя Симоненка, прослухала чудову екскурсію завідувачки музею та екскурсовода. Деякі учасники групи прочитали і прослухали аудіозаписи поезію майства слова Василя Симоненка.

Потім маршрут продовжився у Лубенському Мгарському Спасо-Преображенському монастирі. Група прослухала розповідь Ірини Петренко про історію монастиря та його відродження у період Незалежності України.

Чудове враження залишило відвідання Лубенського краєзнавчого музею та історичних місць Лубен (Лисої Гори, Лубенської земської лікарні та Лубенського жіночого єпархіального училища).

Продовжуймо подорожувати і вивчати свій рідний край!!!


Біля музею-садиби Василя Симоненка у с. Біївці Лубенського району Полтавської області.


Біля музею-садиби Василя Симоненка у с. Біївці Лубенського району Полтавської області.


У Лубенському краєзнавчому музеї.


У Лубенському краєзнавчому музеї.


Біля Лубенської земської лікарні

          

Нове слово у краєзнавчих дослідженнях Полтавщини

21 червня 2023 року у Полтавській обласній універсальній науковій бібілотеці імені І.П. Котляревського було презентовано нову книгу члена Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, директора Чорнухинської публічної бібліотеки  Миколи Булди  «Над Многою й Удаєм козацької сурми клич». Книгу присвячено історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенського полку. У ній відтворено сторінки історії козацтва сучасного Чорнухинського краю.

Автор Микола Булда є  відомим краєзнавцем, членом Асоціації дослідників Голодоморів в Україні, заслуженим працівником культури України, лауреатом літературно-мистецької премії ім. В. Малика Микола.

На заході виступили:  Стасовський Василь Іванович, депутат Полтавської обласної ради; Нестуля Олексій Олексійович, д.і..н, проф., ректор ПУЕТ, голова ПОО НСКУ; Петренко Ірина Миколаївна, д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ; Волошин Юрій Володимирович, д.і.н., проф. кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка; Бабенко Людмила Леонідівна, д.і.н., проф., завдувач кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка; Гринь Тетяна Василівна, науковий працівник літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди.

Краєзнавець, член ПОО НСКУ Олег Лебединський презентував макет Чорнухинської земської школи.

Чудовим музичним дарунком були виступи самодіяльного народного чоловічого вокального квартету «Пісенне джерело» Харсіцького СБК.

Щиро вдячні шановній аудиторії за теплі слова на адресу автора, за підтримку і гідне поціновування краєзнавчого доробку !!!


Микола Булда під час презентації з макетом
Чорухинської земської школи


Микола Булда і Василь Стасовський


Олексій Нестуля під час презентації


Ірина Петренко, Микола Булда і Олексій Нестуля


Виступ Людмили Бабенко під час презентації


Виступ краєзнавця, члена ПОО НСКУ Миколи Пшинки


Краєзнавець, член ПОО НСКУ Олег Лебединський

          

Підсумкові збори членів  Полтавської обласної організації
Національної спілки краєзнавців України

14 червня 2023 року у Полтавській обласній універсальній науковій бібілотеці імені І.П. Котляревського було проведено підмумкові збори членів Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Вікдкрив збори голова правління, д.і.н., проф. ПОО НСКУ Олексій Нестуля. У доповіді голови було підведено підсумки роботи організації за поточне півріччя, вказано на здобутки її членів в умовах збройної агресії росії проти України.
Член ПОО НСКУ, голова секції «Історичне краєзнавство», д.і.н., проф. Людмила Бабенко наголосила на важливості активізації краєзнавчих досліджень, зазаначила, що полтавські краєзнавці міцно тримають краєзнавчий фронт, проводять наукові конференції, презентації, екскурсії та ін. Окрему увагу було звернуто на важливості роботи проєкту Університету третього віку Полтавського університету економіки і торгівлі, група «Краєзнавчі студії Полтавщини», де слухачі поглиблено вивчають історію Полтавщини, відвідуючи лекції та екскурсії історичними місцями області.

Під час підсумкових зборів ПОО НСКУ її членом к.географ.н., проф. Леонідом Булавою було презентовано краєзначе видання «Павленки і Тарновщина (Історичні райони Полтава)» (Х., 2023).

Було вручення 9 посвідчень новим членам ПОО НСКУ.  


Д.і.н., проф., ректор ПУЕТ, голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля та д.і.н., проф., завідувач кафеди історії України Полтавського національного педагогічного університеу імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко


К.географ.н., проф., член ПОО НСКУ Леонід Булава, д.і.н., проф., відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, д.і.н., проф., член ПОО НСКУ Людмила Бабенко, д.і.н., проф., голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля


Члени ПОО НСКУ та слухачі Університету третього віку


Презентована монографія Леоніда Булави

 


Члени ПОО НСКУ Світлана Ленська та Леонід Булава

          

Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції
«Наукова спадищина вченої Віри Жук (1928-2008)»,

присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці

Дорогі друзі, рада повідомити, що збірник Всеукраїнської науково-практичної конференції  «Наукова спадищина вченої Віри Жук (1928-2008)»,  присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці, вже є в електронному варіанті.

До збірника включено статті та публікації, матеріали яких було оприлюднено на Всеукраїнській науково-практичній конференції, присвяченій 95-річчю від дня народження ученої Віри Никанорівни Жук «Наукова спадщина вченої Віри Жук (1928–2008)», що відбулася 12 квітня 2023 р. у Полтавській ОУНБ ім. І. П. Котляревського.

Для науковців, істориків, краєзнавців, педагогів, музейних і архівних працівників, бібліотекарів, студентів та учнів.

Перейти до збірника

          

Участь у презентації нового історико-краєзнавчого видання

2 червня 2023 року д.і.н., проф. Ірина Петренко у Лубнах взяла участь у презентації книги члена ПОО НСКУ Миколи Булди "Над Многою й Удаєм козацької сурми клич. З історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенський полку".  

У книзі на основі архівних матеріалів відтворено історію трьох сотень Лубенського полку: Чорнуської, Городиської та Курінської, утворених 1648-го.  Книга написана на основі архівних документів. І ось що важливо: автор допомагає сучасникам у тих документах відшукати корені свого роду. Адже йдеться в них про пращурів, які жили в ті часи на території сучасної Чорнухинської громади і служили в Лубенському полку.

Дякуємо Авторові за вагоме краєзнавче дослідження !!!


Микола Булда, втор книги "Над Многою й Удаєм козацької сурми клич. З історії Чорнуської, Городиської і Курінської сотень Лубенський полку"


Д.і.н., проф. Ірина Петренко з Миколою Булдою


Під час презентації. З депутатом обласної ради Василем Стасовським, Мариною Федоровою і Миколою Булдою

          

Презентація книги Володимира Перерви і Ірини Петренко
«Церковні школи в Україні кінця  XVIII - початку XX ст: забутий світ. Том ІІІ. Полтавська губернія (єпархія)» у міській раді м. Кобеляки

31 травня 2023 року в м. Кобеляки було презентовано монографію к.і.н., доц. з м. Біла Церква  Володимира Перерви та д.і.н., проф., завідувачку кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, відповідального секретаря ПОО НСКУ Ірини Петренко  «Церковні школи в Україні кінця  XVIII – початку XX ст: забутий світ. Том ІІІ. Полтавська губернія (єпархія)».

У монографії на основі кількох тисяч документальних актів розглядається історичний шлях церковнопарафіяльної шкільної справи Полтавської губернії. Значна частина книжки розповідає про стан освіти на теренах Кобеляцького повіту. У виданні вміщено світлини церковних шкіл нашого краю періоду 1900-1905 р.р.

Сердечно дякую Тетяні Чешко, директорці Кобеляцького музею літератури та мистецтва імені Олексія Кулика та спонсору видання Олексію Воблому за публікацію книги. 


Ірина Петренко під час презентації книги


Вітання від міської ради м. Кобеляк


Учасники презентації


З учасниками презентації – школярами

          

Відзначаємо Всеукраїнський день краєзнавства з групою
 «Краєзнавчі студії Полтавщиною» Університету третього віку ПУЕТ

28 травня  2023 року у Всеукраїнський день краєзнавства група  «Краєзнавчі студії Полтавщиною» Університету третього віку ПУЕТ відзначила свято у смт Козельщині. Відвідали Різдва Богородиці жіночий монастир, де прослухали чудову розповідь місцевого краєзнавця, члена НСКУ Івана Кравченка. Відвідали церковну службу, помолилися в храмі за Перемогу України та воїнів-захисників ЗСУ.

Побували в с. Говтва, на Шар-горі, оглянули місця битв козаків із половцями, монголо-татарами, турками, поляками. Іван Кравченко продемонстрував археологічні артефакти, віднайдені на Шар-горі.

На завершення подорожі долучилися до процесу збирання польових цілющих трав та посмакували автентичними українськими козацькими стравами (куліш), приготовленими за унікальними місцевими рецептами, на березі річки Псел.

Тримаймо краєзнавчий фронт !!!


Біля Козельщинського Різдва Богородиці жіночого монастиря


У Козельщинському Різдва Богородиці жіночому монастирі


Шар-гора у с. Говтва. 


На вежі Шар-гори


Камінь на Шар-горі


Куліш від місцевих кулінарів


Підготовка до відзначення свята


Вручення подяки Івану Кравченку за активне доручення до краєзнавчого руху України

          

Лекція Ірнни Петренко для українських біженців у Варшаві

У травні 2023 року у Варшаві команда чудових людей Церкви «Слово Віри» Української Церкви християн віри євангельської в Польщі Церква ХВЄ Слово Віри | Kosciol Slowo Wiary w Warszawie  подарувала українцям свято! Був організований неймовірно цікавий та важливий в умовах війни історико-просвітницький захід, під час якого обговорювалася роль жінки в українському націотворенні. Спеціальною гостю цього заходу стала докторка історичних наук, професорка з Полтавського університету економіки і торгівлі Ірина Петренко, яка змогла всіх закохати в героїню своєї доповіді – Єлизавету Скоропадську-Милорадович, яка «була свідомою українкою в часи Російської імперії «не лише до глибини своєї кишені», а й до глибини своєї душі та серця».

Учасникам заходу особливо відгукуються слова самої Є. Скоропадської-Милорадович: «І в гіршому знайти найкраще, і можливість бути корисною». Дякуємо Ірині Петренко за корисну роботу, популяризацію української історії, поширення  християнських цінностей.

Окрема подяка за участь в заході - професорці Варшавського університету Валентині Соболь.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час лекції


Розмова з колегами у Варшаві


Під час лекції д.і.н., проф. Ірини Петренко


Під час лекції д.і.н., проф. Ірини Петренко


Учасники лекції


Учасники лекції

          

Зустріч випускників кафедри педагогіки та суспільних наук – чудова нагода згадати щасливі роки навчання

Кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ проводить підготовку магістрів за двома освітніми програмами: «Педагогіка вищої школи» – першій випуск відбувся у 2012 році, та «Освітня робототехніка» – першій випуск був півроку тому, у грудні 2022. Зустрічі випускників університету мають значний потенціал для покращення якості професійної підготовки. На зустрічі 26 травня 2023 року, яка відбулася з нагоди проведення Тижня якості в ПУЕТ, викладачі кафедри проінформували випускників про здобутки та досягнення університету за останній рік, про можливості підвищення кваліфікації, про сучасні вимоги та тренди в освіті, запросили випускників на відкриті семінари, лекції та майстер-класи для реалізації концепції неперервного навчання фахівців, як неодмінної умови сучасного ринку праці.

Зустріч випускників дала можливість студентам збиратися зі своїми колишніми однокурсниками, викладачами та іншими випускниками. Це дозволило розширити мережу професійних контактів. Адже, знайомство з випускниками, які успішно працюють у своїх галузях, є надзвичайно корисними при пошуку роботи, отриманні рекомендацій, здобутті цінних порад і можливостей співпраці. Також зустріч випускників стала платформою для презентації студентам можливостей стажування, практики або роботи коледжів, компаній та організацій. Випускники розповіли про власні кар'єрні шляхи та проконсультували студентів щодо побудови кар’єрного плану. Випускники, які вже пройшли через університетську освіту і вступили в реальний світ роботи поділилися своїм досвідом і порадами з теперішніми студентами.

Розповіді випускників про успіхи у професії, їх схвальні відгуки про процес навчання є важливим фідбеком для колективу випускаючої кафедри, вони мотивують та надихають викладачів та студентів, допомагають їм побачити шлях до успіху, відчути впевненість у своїх результативності своїх зусиль. У підсумку, зустріч випускників викликала почуття гордості за свій університет та бажання сприяти зміцненню альма-матер. Вона пройшла у сприятливій атмосферу співпраці, обміну ідеями та взаємної підтримки між студентами, випускниками та викладачами. Результати зустрічей викладачів з випускниками та зі стейкхолдерами, тижня якості в ПУЕТ в цілому, стануть фундаментом подальшої роботи кафедри з удосконалення та розвитку освітніх магістерських програм «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки.

Із задоволенням учасники зустрічі згадували роки навчання, відбиті у архівних фотографіях:


Рис.1. Під час акредитації 2014 року д.п.н., професор Л.О. Савенкова, голова акредитаційної комісії вивчає документацію


Рис.2. Випускники 2015 року з ректором О.О. Нестулею


Рис. 3. Незабутній момент отримання диплома


Рис. 4. Захист магістерських робіт, лютий 2019 р.


Рис. 5. Зразок диплома магістра «Педагогіка вищої школи»


Рис. 6. Магістри разом з членами екзаменаційної комісії та курівниками робіт, грудень 2018

          

Круглий стіл зі стейкґолдерами «Сучасні вимоги до якості підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки»

З нагоди проведення Тижня якості в ПУЕТ викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук 23 травня 2023 провели онлайн зустріч зі стейкґолдерами у форматі круглого столу за темою «Сучасні вимоги до якості підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки». Головною метою зустрічі було обговорення вимог та очікувань щодо змісту та методики підготовки фахівців освітньої галузі, отримання пропозицій та побажань щодо розвитку магістерських освітніх програм «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка».
З великим інтересом учасники круглого столу заслухали доповідь Калініченко Ірини Олександрівни – к.п.н, доцента, психолога, національного консультанта з інклюзивності, завідувачки КПМІО ПАНО, на тему «Інклюзивна освіта у вищій школі». Зокрема, йшлося про те, що однаковий підхід в освіті не означає справедливий, а рівність можливостей забезпечує підхід, при якому визнаються відмінності; про законодавчу базу інклюзії та світовий досвід у розробці універсального дизайну предметів, середовища, програм та послуг, покликаний зробити їх максимально придатними до користування усіма людьми без необхідності у адаптації чи спеціального дизайну.

З доповіддю «Сучасні тренди у сфері педагогічної освіти» виступила доцент кафедри Тодорова І.С. Вона зазначила, у сфері педагогічної освіти спостерігаються кілька основних трендів, які мають бути враховані при побудові освітніх програм. До них належать, перед усім: 1) застосування інформаційно-комунікаційних технологій в педагогічному процесі; 2) особистісно-орієнтоване навчання; 3) навчання через співпрацю; 4) інклюзивна освіта; 5) розвиток критичного мислення та творчих навичок; 5) глобалізація та міжкультурна спрямованість освіти; 6) неперервне навчання та професійне зростання педагогів; 7) компетентнісний підхід тощо. Ці тренди спрямовані на створення більш ефективного та стимулюючого навчального середовища для студентів, розвиток їхніх особистих, соціальних та когнітивних навичок, а також підготовку викладачів до викликів сучасності.

Учасники круглого столу також зауважили, що у результаті військової інтервенції російської федерації до України, постало гостре питання стану психологічного здоров’я здобувачів освіти, тому одним із головних завдань закладу освіти є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу. Першу психологічну допомогу та емоційну підтримку надають усі педагогічні працівники, які мають враховувати емоційний стан здобувачів освіти, адже під час війни вони можуть стикатися із студентами, які переїхали із регіонів, де відбуваються військові дії, або навіть втратили когось із близьких. Саме тому, важливим є питання підвищення компетентності педагогічних працівників у напрямі надання першої психологічної допомоги та оволодіння сучасними технологіями такої допомоги.

          

МАНДРУЄМО ПОЛТТАВЩИНОЮ !!!

7 травня 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ здійснила подорож у три  козацькі перлини України – Хорол, Семенівку, Веселий Поділ.

Побували в Хорольському історико-краєзнавчий музеї, Музеї  «Хорольська яма», прогулялися Хорольським дендропарком. Великиі інтерес викликав музей дослідно-селекційної станції. Побували в музеї відомого українського байкаря Леоніда Глібова. У смт Семенівка відвідали садибу  дбайливої господарки  Лідії Чуглич, яка поширює українські традиції нашого народу.


Біля Хорольського історико-краєзнавчого музею


Біля меморіалу – пам’яті жертв нацизму в Другій світовій війні


У Хорольському дендропарку


Екскурсія в музеї дослідно-селекційної станції в с. Веселий Поділ


В оселі Лідії Чуглич


В оселі Лідії Чуглич


В оселі Лідії Чуглич

          

ДОСЛІДНИК КООПЕРАВНОГО РУХУ В УКРАЇНІ ВАЛЕРІЙ РЕКРУТ ПРОЧИТАВ ЛЕКЦІЮ ДЛЯ СЛУХАЧІВ УТВ ПУЕТ

29 квітня 2023 року в ПУЕТ завітав к.і.н., знаний дослідник кооперативного руху Валерій Рекрут. Вчений прочитав лекцію для слухачів Університету третього віку ПУЕТ на тему «Полтавці в українському кооперативному русі». Було розкрито кооперативну та патріотичну діяльність знаних вихідців із Полтавщини – Дмитра Марковича і Бориса Мартоса – активних учасників національно-визвольних змагань 1917-1921 років.

Валерієм Рекрутом було презентовано свої нові наукові видання, які презентовано бібліотеці ПУЕТ. Дослідник подарував скатертину із зображенням Музею Рочдельських піонерів (першого споживчого товариства у світі, заснованого у 1844 році). 


Валерій Рекрут під час лекції у ПУЕТ


Валерій Рекрут презентує Мирославу Аліману скатертину із зображенням Музею Рочдельських піонерів


Валерій Рекрут під час лекції у ПУЕТ


Мирослав Аліман, Ірина Петренко, Валерій Рекрут, Тетяна Базир (бібліотекар Полтавської бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончаря)


Мирослав Аліман і Валерій Рекрут у Музеї історії університету

          

Круглий стіл з освітньої робототехніки об’єднав прогресивних освітян регіону

26 квітня на інноваційній платформі Remo Conference відбувся Круглий стіл на тему «Перспективи розвитку освітньої програми “Освітня робототехніка”» для стейкхолдерів першої в Україні освітньої програми магістерського рівня «Освітня робототехніка», яка функціонує в Полтавському університеті економіки і торгівлі. Даний івент охопив здобувачів, випускників освітньої програми, науково-педагогічних працівників та роботодавців.

В ході круглого столу гарант освітньої програми к.п.н., проректор з науково-педагогічної роботи нашого університету Юрій Матвієнко познайомив присутніх з еволюційним процесом освітньої програми та результатами її реалізації. Учасники івенту зазначили, що за короткий період існування даної освітньої програми результати приголомшливі. Це і відкриття університетської лабораторії робототехніки, Всеукраїнського тренінгового центру з мобільної робототехніки, і отримання грантів від PITSCO та Академії робототехніки університету Карнегі-Мелон, і публікативна активність здобувачів та їх участь в якості суддів та експертів на численних робототехнічних змаганнях та багато іншого. Величезний внесок роблять здобувачі та педагоги даної освітньої програми у розвиток освітньої робототехніки та впровадження STEAM-технологій в освіті не лише Полтавщини, а і всієї України. Позитивно оцінили високий рівень підготовки випускників освітньої програми роботодавці, серед яких директор Інклюзивно-ресурсного центру Полтавської міської ради Сергій Зайцев, директор Міжшкільного ресурсного центру Полтавської міської ради Олена Цимбалюк, методист з інформатики відділу розвитку природничих та математичних дисциплін Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського Світлана Шостя, викладач-методист школи «Robot School» Олена Гаращенко.

Задоволеність сформованим освітнім середовищем підтвердили як здобувачі освітньої програми, так і її випускники.

Попереду в освітньої робототехніки України ще багато яскравих та масштабних звершень сторінки історії якої безумовно писатимуться випускниками нашої магістерської освітньої програми.

          

ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОЇ ДОШКИ ВИЗНАЧНОЇ
ВЧЕНОЇ-ІСТОРИКИНІ ВІРИ ЖУК (1928-2008)

25 квітня 2023 року було відкрито меморіальну дошку визначній українській вченій-історикині, краєзнавиці, архівістці Вірі Жук (1928-2008) на фасаді центральної  будівлі Кривушівської гімназії Піщанської селищної ради біля м. Кременчук. Її спорудження ініціював колектив Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

На заході виступили відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко, завідувачка відділу археології Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського Ірина Мельникова,  наукова співробітниця Кременчуцького краєзнавчого музею Вікторія Ширай, почесний краєзнавець України Григорій Сердюк, автор і виконавець меморіальної дошки Сергій Козлов.

Почесне право відкрити меморіальну дошку було надано першому заступнику Піщанського сільського голови Роману Назаренку та відповідальному секретареві Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірині Петренко.

Захід був підготовлений  і проведений відділом культури та туризму виконавчого комітету Піщанської сільської ради у тісній співпраці з педагогічним колективом Кривушівської гімназії.


Роман  Назаренко і Ірина Петренко під час відкриття меморіальної дошки


Під час урочистостей з нагоди відкриття меморіальної дошки історикині Віри Жук. Зліва направо: член ПОО НСКУ Олександр Христенко, члени ПОО НСКУ Марина Федорова, перший заступник Піщанського  сільського голови Роман Назаренко, краєзнавець Микола Малик, відповідальний секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, почесний краєзнавець України Григорій Сердюк, краєзнавець, автор і виконавець меморіальної дошки Сергій Козлов


Почесні гості під час урочистостей з нагоди відкриття меморіальної дошки Вірі Жук

Віра Жук залишила глибокий слід в історії України загалом і Полтавщини зокрема. Вона зробила гідний пошани внесок у вітчизняну і всесвітню історичну науку, створивши унікальні за змістом концепції історичного розвитку нашої держави та висловивши ряд припущень, які допомагають сучасним українцям з’ясувати, «хто ми? яких батьків діти?».


Ірина Петренко і Сергій Козлов під час відкриття меморіальної дошки

          

На кафедрі педагогіки та суспільних наук працювали дві секції наукової студентської конференції

25 квітня 2023 року в ПУЕТ відбулася ХLVІ Міжнародна наукова студентська конференція за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2022 рік «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у ХХІ столітті».

Цього воєнного року кафедра педагогіки та суспільних наук організувала наукову роботу студентів у двох секціях: №18 «Патріотичне виховання в сучасному педагогічному процесі як складова національної безпеки незалежної України» (керівник Петренко І.М., д. і. н., професор) та №19 «Психологія. Педагогіка. Фізична культура і спорт: стан, проблеми, перспективи (керівник Симоненко Н. О., завідувач сектору фізичного виховання, ст. викладач). У роботі секційних засідань у змішаному форматі взяли участь студенти майже всіх спеціальностей та курсів – від першого до четвертого курсу бакалаврату а також  магістри спеціальності «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка».

Любов до історії України та рідного краю спонукала студентів досліджувати такі теми: «Неоязичництво як спроба повернення до етнічної віри українців» (Ніколаєнко Єлизавета Олександрівна, МЕН б-11); «Історія Котельви» (Жданюк Дар’я Володимирівна, Т б-11); «Релігія та міфологія стародавніх слов’ян» (Молотова Валерія Юріївна, Т б-11); «Шістдесятництво» (Наталенко Катерина Андріївна, Т б-11); «Картина світу як форма людського світогляду» (Товма Вікторія Анатоліївна, ФБССб-11); «Сучасна модель національної ідентичності в Україні» (Сагачко Єлизавета Олегівна, ФБССб-11); «Юрист Павло Чубинський: життя і творчість автора Гімну України» (Полонська Анна Ігорівна, ПРб-11); «Туристичні подорожі як інструмент патріотичного виховання в освітній діяльності» (Наріжняк Карина Сергіївна, Тб-21) та інші.

В роботі секції №19 були представлена різноманітна тематика досліджень, об’єднаних цінністю здоров’я (як фізичного так і ментального), ідеями підтримки життєстійкості особистості та розвитку нових освітніх технологій та напрямів. Були представлені доповіді на теми: «Здобутки українських шахістів за часів незалежності України» (Мащенко Таміла Андріївна, МЕВ МБ б – 11); «Спорт під час війни» (Тесленко Єлизавета Вадимівна, ХТІ б-11); «Різновиди волейболу та особливості кожного виду» (Гонтар Микита Сергійович, Т б-41); «Шляхи підвищення життєстійкості особистості» (Гузій Максим Васильович, МЕВ МБ б – 11); «Профілактика мобінгу в трудових колективах» (Бондар Іван Олександрович, ХТІ б-41); «Тривожні стани людини: чинники та механізми виникнення» (Курчицька Єлизавета Анатоліївна, ОА б-41); «Фізична культура як важливий засіб посттравматичного відновлення особистості» (Дажук Кароліна Олексіївна, ФІЛ б-11); «Дослідження здорового способу життя та ролі спорту в житті студентів» ПУЕТ (Гринь Віталій Олександрович, МЕН б-21); «Вплив штучного інтелекту на процес цифрової трансформації освіти» (Олексій Ніконов, ОРм-11); «Застосування інтерактивних технології навчання у вищій школі» (Шкіль Марина Сергіївна, ПВШ м -11); «Особливості застосування LEGO EDUCATION SPIKE PRIME у спортивній робототехніці» (Зоя Романець, ОРм-11) та інші.

Пишаємося нашими студентами та керівниками наукових робіт, дякуємо за небайдужість, атмосферу творчості та прагнення до особистісного розвитку!

          

Електронний збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2023 року)

Шановні учасники ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2023 року) !»

На сайті нашої кафедри розміщено електронний збірник тез доповідей конференції.

Збірник містить матеріали виступів учасників ІІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», що присвячені висвітленню актуальних питань теорії й практики реалізації концепції ресурсно-орієнтованого навчання як нової освітньої парадигми та особливостям створення сучасних електронних освітніх ресурсів, педагогічних технологій, авторських методик навчання в Україні та за її кордонами.

Свої доповіді учасники презентували у межах роботи таких секцій:

Секція 1. Євроінтеграційний ракурс сучасної освітньої парадигми
Секція 2. Сучасні навчальні ресурси та цифрові технології в освітньому процесі
Секція 3. Педагогічні технології ресурсно-орієнтованого навчання
Секція 4. Проблеми виховання сучасної молоді: ресурсно-орієнтований підхід
Секція 5. Інформаційно-освітнє середовище навчального закладу
Секція 6. Інноваційні методики навчання у процесі професійної підготовки фахівців

Запрошуємо до подальшої співпраці та до зустрічі у наступному році !

Контактна інформація: natalkapoltava@ukr.net
 (д. пед. н., доц. Кононец Наталія Василівна).

Завантажити збірник

          

12 квітня 2023 року у Полтаві було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Наукова спадщина вченої Віри Жук (1928-2008)», присвячену 95-річчю від дня народження вченої. Віра Жук – визначна вчена-болгаристка, архівіста, краєзнавиця, педагогиня.


Віра Жук (1928-2008). Художниця Марія Капко.

У конференції взяло участь 72 учасника. 50 учасників були присутні в залі і 22 доєдналися до наукового зібрання он-лайн. Географія учасників –  Київ, Запоріжжя, Харків, Черкаси, Чернігів, Одеса, Кременчук, Полтава, Горішні Плавні. 

Вітальну адресу учасникам конференції було надіслано від Посольства Республіки Болгарія в Україні.

Відкрив конференцію і виголосив вступне слово д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля. У доповіді було зазначено, що Віра Жук поклала все своє життя на вивчення історії та краєзнавства. І в цьому сенсі вона була дійсно особистістю харизматичною, непересічною. Це беззаперечно визнають ті, хто знайомий з історією відродження краєзнавства в Україні і на Полтавщині. Адже не можливо уявити підготовку полтавського тому унікального видання «Історія міст і сіл УРСР» без Віри Никанорівни. Так само як і дослідження багатьох сторінок історії нашого краю. І навіть ті дискусії, які продовжуються навколо її «нового погляду» на його найдавніші часи, лише підтверджують це. 


Д.і.н., проф. Олексій Нестуля та д.і.н., проф. Ірина Петренко
під час відкриття конференції

Д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, відповідальний секретар  Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко продемонструвала фото-відео презентацію про життєвий і науковий шлях Віри Жук.

Вітальне слово сказала керівник Всеукраїнської асамблеї болгар України, головний редактор всеукраїнської державної газети «Роден край» Дора Костова. Вона наголосила на важливості збереження пам’яті про Віру Жук та її наукового доробку для зміцнення українсько-болгарських відносин.


Учасники конференції

Під час конференції відбулося відкриття фотовиставки «Невтомна трудівниця краєзнавчої ниви»: до 95-річчя від дня народження Віри Жук (автор – Світлана Капко, науковий співробітник наукової бібліотеки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського).


Учасники конференції: Оксана Сулима, Ірина Мельнікова, Ілля Василенко, Ірина Петренко, Світлана Капко, Марина Федорова

Під час конференції багато теплих спогадів і щирих слів прозвучало на адресу ученої Віри Жук. Це ім’я  не забуте. А, як відомо, людина живе доти, допоки її пам’ятають.


Виступ д.і.н., проф. Алли Киридон під час пленарного засідання конференції

Віра Жук залишила глибокий слід в історії України і зокрема, Полтавщини. Вона зробила гідний і вартий глибокої пошани внесок у вітчизняну і всесвітню історичну науку, створивши унікальні за змістом концепції історичного розвитку України та, здійснивши ряд наукових припущень, які допомагають сучасним поколінням розібратися в своїй історії та з'ясувати «Хто ми ? Яких батьків ми діти ?» !!!

          

Краєзнавці Полтавщиною започаткували новий туристичний маршрут

26 березня 2023 року, напередодні проведення 12 квітня 2023 року Всеукраїнської науково-практичної конференції «Наукова спадщина вченої Віри Жук (1928-2008)», присвяченої 95-річчю від дня народження науковиці, краєзнавцями Полтави було започатковано новий туристичний маршрут «Мала Батьківщина визначної вченої-історикині Віри Жук – Кременчуччина. Вчена у спогадах студентів, друзів, колег».

Ініціювали екскурсію д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко та краєзнавиця, власниця зеленої садиби «Шляхами хана Кубрата» Наталія Ковінська. Участь у новому екскурсійному маршруті взяли слухачі проєкту «Університет третього віку», група «Краєзнавчі студії Полтавщини».

Екскурсанти маршрут розпочали у селі Мачухи, де  екскурсоводом було залучено Анатолія Гейка, колишнього студента Віри Жук. Вчений-дослідник розповів про історію Мачух та проаналізував діяльність родини  Івана та Юрія Лип, життя яких було пов’язано з цією землею.


Екскурсія в с. Мачухи.  Біля земської лікарні, де працював Іван Липа. Екскурсовод Анатолій Гейко (праворуч).

Далі маршрут продовжився в смт Білики, де екскурсоводом був Євгеній Калашник, директор місцевого краєзнавчого музею. Євгеній проаналізував праці Віри Жук, присвячені історії Білицького краю та людям, які пов’язані з ним. Не дивлячись на «третій вік», екскурсанти бадьоро пройшли маршрут вниз та вгору, схилами Боярської гори. Говорили про спадщину Кочубеїв, козацькі села Білицької сотні, поміщика Ліщину-Мартиненка, радянську планову економіку, архітектурний стиль конструктивізм, німецькі фотографії. Згадували відомих співробітників оздоровчого закладу – санаторію, руїни якого оглянули екскурсанти.


Екскурсовод Євгеній Калашник. смт Білики.


Екскурсанти та екскурсовод Євгеній Калашник
біля джерела «Лев» у смт Білики

Маршрут продовжився в м. Кременчук – малій Батьківщина Віри Жук. Екскурсанти  зустрілися з Олександром Христенком – краєзнавцем, дослідником Кременчуччини,  колегою Віри Жук.


Скеля-реєстр (скеля-репер, Скеля Вірності) на набережній Дніпра.
м. Кременчук.

Екскурсоводом була Вікторія Ширай, завідувачка експозиційним відділом Кременчуцького краєзнавчого музею. Відвідали унікальні  місця на Дніпрі – Придніпровський парк,  міст через Дніпро, парк Миру, музей військової техніки під відкритим небом, Міський парк.


Вікторія Ширай під час екскурсії. м. Кременчук

Завершився маршрут у с. Кривуші – передмісті Кременчука, де народилася і зростала Віра Жук. Побували в її школі (нині – Кривушівська гімназія), відвідали музей історії села при гімназії.


Ірина Петренко (праворуч) із педагогічним колективом Кривушівської гімназії (зліва-направо) – вчитель історії Лариса Федотова, учитель-асистент Яцина Валентина, директор гімназії Світлана Остапенко

Побували в сільському клубі, вручили завідуючій клубом Оксані Гречаній подарунок – книгу Віри Жук «Із сивої давнини».  


Зустріч у сільському клубі с. Кривуші

Побачили місце, де була хата родини Жуків.


Місце, де була хата родини Жуків

Прослухали чудову розповідь шкільної вчительки Валентини Яцини про Віру Жук і дізналися, що вона ніколи не поривала зв’язків із рідною Кривушівською школою.


Ірина Петренко і Валентина Яцина (праворуч)
 у музейній кімнаті с. Кривуші

В. Яцина розповіла, що 2006 року біля школи, завдяки старанням Віри Жук, було віднайдено могилу і встановлення пам’ятник радянським полоненим, які померли в роки нацистської окупації в 1941 році (приблизно 9 осіб). 


Могила і пам’ятник радянським полоненим, які померли в роки нацистської окупації в 1941 році

Протягом руху автобуса маршруту екскурсоводом була Ірина Петренко, яка розповіла багато цікавого про життєвий і науковий шлях Віри Жук, розкрила маловідомі сторінки біографії вченої.

Подібні маршрути сприяють збереженню історичної пам’яті про наше минуле, закликають  пам’ятати і шанувати своїх визначних учених, які внесли великий вклад у історичні дослідження.

Екскурсоводи та установи, причетні до екскурсії, одержали у подарунок книгу Віри Жук «Із сивої давнини» та каталог іі праць та особовий фонд.

          

Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються в 2023 році:  Мальовничі Жуки і оспівана Миколою Гоголем Диканька

4 березня 2023 року слухачі групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Університету третього віку продовжили свої, вже традиційні подорожі. Цього року вони відвідали мальовничі і старовинні куточки Полтавщини.

Екскурсоводом була д.і.н., проф. Ірина Петренко, групу супроводжувала старості Наталія Ковінська.

Екскурсія розпочалася з села Жуки, де екскурсанти зустрілися з місцевим краєзнавцем Володимиром Зайцевим.


Володимир Зайцев

Дослідник розповів про історію козацького селища Жуки. Побували біля каплиці Покрови Пресвятої  Богородиці і пам’ятника загиблим козакам.


Біля каплиці Покрови Пресвятої  Богородиці

Ознайомилися з біографією козацького літописця Самійла Величка. Побували біля пам’ятного знаку на честь козацького літописця Самійла Величка. Оглянули пам'ятний знак словацькому просвітителю Даніелу Крману, який  описував події, пов'язані з Полтавщиною. 


Біля пам’ятного знаку на честь козацького літописця
Самійла Величка

Далі подорож продовжилася мальовничою Диканькою. Проїхавши біля Тріумфальної арки, туристи відвідали Миколаївську церкву, крипту князів Кочубеїв. Ірина Петренко розповіла про історію цієї родини, історію спорудження і функціонування Миколаївської церкви. Далі була змога помилуватися чудовою бароковою Троїцькою церквою.


Біля Миколаївської церкви у Диканці

Багато цікавого і пізнавального екскурсанти побачили і почули в Державному  історико-культурний краєзнавчому музеї Диканьки.


Наталія Ковінська та Ірина Петренко в Державному  історико-культурний краєзнавчому музеї Диканьки

Подорож завершилася дружнім обідом у садибі на хуторі Проні, де дрес-кодом було українське автентичне вбрання.  


На хуторі Проні

          

Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються в 2023 році:  Полтавщина - серце України. Місця сили славетного міста: християнські храми міста – язичницький храм рідновірів  бога  Сварога

5 лютого 2023 року група «Краєзнавчі студії Полтавщини»  Університету третього віку відвідали Полтаву та її околиці. Екскурсію проводила д.і.н., проф. Ірина Петренко. Супроводжувала групу краєзнавиця, староста Наталія Ковінська

Група побували на екскурсії в Полтаві. Подорож розпочалася біля Спаської церкви Полтави, продовжилася вулицею Соборності.  


Біля Спаської церкви Полтави

Побували біля пам’ятника Іванові Мазепі. Екскурсанти мали змогу відвідати недільну службу в Успенському кафедральному соборі.  


Біля пам’ятника Іванові Мазепі

Далі маршрут продовжився до Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря. Екскурсанти побували на службі в Хрестовоздвиженському соборі, прослухали розповідь про історію монастиря. Відвідали Троїцьку церкву, потім паламар храму Андрій провів екскурсію мистецькою Галереєю храму. Також була змога побувати в Хрестильні і крипті Троїцької церкви.

У с. Червоний шлях екскурсанти відвідали колишні конюшні хірурга Миколи Скліфосовського (нині - козина ферма).

Потім туристи поїхали до чудового соснового лісу, серед якого розкинувся чудовий язичницький храм Сварога. Розташований він між селами Яківці і Патлаївка.


Біля язичницького храму рідновірів  бога  Сварога


Біля язичницького храму рідновірів  бога  Сварога

Завершилася подорож у с. Яківці, де екскурсанти побачили Сампсоніївську церкву і Поле Полтавської битви. 

          

Участь у вебінарі «Основні принципи створення онлайн-курсу»

Цифровізація та діджиталізація сьогодні  – відповідь на глобальний світовий розвиток в найкритичніший сферах життєустрою – політиці, культурній та освітній площинах. Розповсюджується онлайн-отримання освітніх послуг, реалізація навчально-наукового прогресу із використанням технологій дистанційного навчання (Zoom, Google Meet, Google Classroom, Skype тощо). За таких умов, важливості набуває аспект соціального сприйняття онлайн-освіти її надавачами (викладачі, професори, доценти, асистенти кафедр) та здобувачами (студенти, аспіранти, докторанти).

6 березня 2023 року викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук приєдналися до вебінару доцента Університету Луізіани в Лафайетті (США) «Основні принципи створення онлайн-курсу», метою якого є поширення іноземних практик.

Слухали спікера Павла Самсонова, учасника Програми Фулбрайта для фахівців (Fulbright Sprcialist Program) про створення якісного контенту для онлайн-курсу, пошук  джерел та матеріалів для сворення курсів, потреби сучасних студентів в онлайн освіті.

Викладачі  висловили вдячність спікеру за новаційний досвід  та важливі поради щодо комунікації зі студентами!

          

Вітаємо студентів спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» із успішним захистом магістерських робіт!

22 лютого 2023 року пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» денної та заочної форм навчання. Студенти презентували свої дослідження, які отримали високі оцінки. Дистанційний формат не завадив максимально продуктивній взаємодії, адже далеко не всі студенти зараз перебувають в Україні, були серед них і ті, хто навчався із Чехії та Німеччини. Особливо актуальним був практичний компонент – наприклад, створення чат-бота, який дозволяє отримувати інформацію про навчання у ПУЕТі.

У складі комісій працювали професор Нестуля Світлана Іванівна, доцент Матвієнко Юрій Сергійович, доцент Шара Світлана Олексіївна та секретар Пивоварська Ксенія Каринівна, а головою – професор ПНПУ Жданова-Неділько Олена Григорівна. Також брала участь у захисті завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук, професор Петренко Ірина Миколаївна.

Вітаємо усіх випускників та бажаємо їм максимально використати здобуті знання у подальшій кар’єрі!

          

Круглий стіл пам’яті Григорія Нудьги (1913-1994)

Завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко  31 січня 2023 року взяла участь у круглому столі у Полтавському літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного, присвяченого 110-річниці від дня народження Григорія Нудьги – особистості неординарній, але недооціненій. Григорій Нудьга – український письменник, фольклорист, літературознавець, музикознавець, культуролог, член Спілки письменників України, почесний член НТШ. В’язень радянських концтаборів. Один із засновників Полтавського літературно-меморіального музею Панаса Мирного. Довгий час праці науковця забороняли друкувати. Його доробок досі не розкритий вповні. Тож цей захід має на меті розкрити маловідому постать для ширшого кола читачів та дослідників.

Ірина Петренко виголосила доповідь, в якій розкрила внесок Григорія Нудьги у дослідження постаті відомої патріотки і меценатки Єлизавети Милорадович (1832-1890).


Круглий стіл пам’яті Григорія Нудьги 


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час виступу на круглому столі


Учасники круглого столу   


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час виступу на круглому столі

          

Пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка»

23 грудня 2022 року пройшов захист магістерських робіт спеціальностей «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка» на кафедрі педагогіки та суспільних наук. І якщо Педагогіка вищої школи» є традиційною, то «Освітня робототехніка» - нова, унікальна спеціальність, якої немає більше у жодному навчальному закладі України. Це був перший випуск, і особливо приємно відзначити, що усі студенти отримали відмінні оцінки. Географія випускників також вражає – це не лише Полтавська область і навіть інші українські міста, але і зарубіжжя. У складі комісій працювали професор Нестуля Світлана Іванівна, доцент Матвієнко Юрій Сергійович, доцент Шара Світлана Іванівна та секретар Пивоварська Ксенія Сергіївна, а головою – професор ПНПУ Жданова-Неділько Олена Григорівна. Також брала участь у захисті завідувачка кафедри ПСН, професор Петренко Ірина Миколаївна. Незважаючи на дистанційний формат захисту, студенти мали змогу найповніше представити результати своєї наукової праці. Вітаємо усіх випускників та бажаємо їм максимально використати здобуті знання у подальшій кар’єрі!

          

Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, яку очолює д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі  Олексій Нестуля, продовжує зберігати історичну пам'ять про минуле України, популяризує результати історико-краєзнавчих досліджень, організовує історичні подорожі видатними місцями Полтавщини.

Протягом листопада-грудня  2022 року секретар ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Ірина Петренко організувала і провела зі слухачами проекту «Університет третього віку», група «Краєзнавчі студії Полтавщини», дві  подорожі славними історичними місцями Полтавщини.

26 листопад 2022 року екскурсанти відвідали с. Чорнухи  Лубенського  району. Побували у Літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди, прослухали чудову екскурсію, ознайомилися з цінними експонатами музею. Оглянули музейний комплекс, до якого входять старовині українські хати з домашніми речами і побутовими предметами, модель вулика для бджільництва, побачили унікальні автентичні речі. Особливе захоплення в екскурсантів викликало відвідання місцевої школи мистецтв, розташоване в приміщенні, збудованому в стилі національного модерну за проектом архітектора Опанаса Сластіона.

Насамкінець екскурсантів гостинно прийняв директор Чорнухинської публічного бібліотеки Микола Булда, який і провів екскурсію по селу та розказав його історію.


       Пам’ятник Григорію Сковороді біля Літературно-меморіального  музею


Під час екскурсії в Літературно-меморіальному музеї Григорія Сковороди


Екскурсія біля школи, збудованої за проектом Опанаса Сластіона

17 грудня 2022 року екскурсанти відвідали с. Сухе Полтавського району на с. Комендантівку Кременчуцького району.

В с. Сухе відвідали Літературно-меморіальний музей-садибу Олеся Гончара, де занурилися в біографію славетного українського письменника, побачили його сімейні реліквії, відкрили багато нових фактів про життя і творчість класика.


Екскурсанти біля Літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара


Екскурсанти біля Літературно-меморіального музею-садиби Олеся Гончара

В с. Комендантівка побували в унікальній церкві-піраміді Олександра Білевича, послухали історію її створення та відродження. Сміливці спустилися до склепу, де побачили підземні ходи, які ще треба вивчати і популяризувати. Відвідали місцевий народний краєзнавчий музей, завідувачкою якого є небайдужа жінка-збирач старовини Алла Бабець, яка провела екскурсію і показала унікальні місцеві експонати. 


Церква-піраміда Олександра Білевича


Ірина Петренко з Аллою Бабець


Експозиція народного краєзнавчого музею

Подорожі Полтавщиною були захопливими і насиченими. Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» проекту «Університет третього віку», окрім  теоретичних занять, мала змогу на практиці поглибити свої знання з історії та культури нашої України. Зустрічі із місцевими дослідниками, членами НСКУ, дали змогу краще дізнатися про наше славне минуле, доторкнутися до джерел та на власні очі побачити процес зберігання і передачі наступним поколінням історичної пам’яті нашого народу.

Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються…

          

І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секції «Історія України» та «Всесвітня історія»

2 грудня 2022 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко очолила журі І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких  робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секціях «Історія України» та «Всесвітня історія». Конкурс-захист учнівських наукових робіт було проведено у режимі он-лайн та оф-лайн. Учні продемонстрували чудові навички науково-пошукової і  дослідницької роботи та показали ораторські вміння.   

Вітаю всіх учасників та переможців і бажаю подальших творчих успіхів!!!  


Журі: Голова журі, д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.і.н. Олександр Лахно.


Члени журі.


Члени журі.

          

ВИКЛАДАЧІ ТА МАГІСТРИ КАФЕДРИ ПЕДАГОГІКИ ТА СУСПІЛЬНИХ НАУК ВІДВІДАЛИ ВІДКРИТУ ЛЕКЦІЮ ДОКТОРА ЧЕДА ХОГГАНА

01 грудня 2022 року викладачі та магістри спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» мали можливість прослухати другу відкриту лекцію доктора Чеда Хоггана, доцента кафедри освіти дорослих і безперервної освіти Університету штату Північна Кароліна (США) на тему «Навчання демократії. Виклики і фактори трансформацій у громадянській освіті дорослих». У цій лекції з міні-курсу мова йшла про трансформаційні процеси у демократичному суспільстві, про проблеми плекання автономії, плюралізму та соціальної солідарності як базових стовпів демократії. Отримані під час зустрічі знання будуть у нагоді при розробці та оновленні навчальних дисциплін психолого-педагогічного та філософського спрямування. З нетерпінням чекаєм на наступну лекцію, яка буде присвячена методиці та технологічним аспектам громадянської освіті дорослих.

          

«Провісниця волі Єлизавета Милорадович (1832-1890)»
(виступ д.і.н., проф. Ірини Петренко в Smart Простір
смт Козельщина Кременчуцького району Полтавської області)

5 листопада 2022 року д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко  прочитала пізнавальну лекцію про Єлизавету Милорадович – відому українську громадську діячку і меценатку. Графиня походила зі старовинних козацько-старшинських родів Скоропадських і Тарновських, які століттями відігравали провідні ролі в українському політичному та культурному житті.

На кілька годин у Smart Просторі слухачі поринули у світ шляхетності та життя нащадків гетьманських родів, які сумували на втраченою Україною.  
Подяка Smart Простір за організацію заходу в смт Козельщині, за можливість виступити і взяти участь у дискусії. Нині людям важливо проговорювати свої переживання, а тут сама історія проводить паралелі та дає уроки для переосмислення сьогоднішніх реалій.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час виступу


Учасники заходу


З колегами-краєзнавцями з смт Козельщина


З колегами-краєзнавцями з смт Козельщина


Під час дарування книг до бібліотеки Smart Простір

          

Історичні подорожі Полтавщиною

Полтавська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, яку очолює д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі  Олексій Нестуля, продовжує зберігати історичну пам'ять про минуле України, популяризує результати історико-краєзнавчих досліджень, організовує історичні подорожі видатними місцями Полтавщини. 

Протягом вересня-жовтня 2022 року секретар ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Ірина Петренко організувала і провела зі слухачами проекту «Університет третього віку», група «Краєзнавчі студії Полтавщини», три подорожі по славним історичним місцям Полтавщини.

24 вересня 2022 року екскурсанти відвідали смт Козельщину Кременчуцького району. Зокрема, побували в Різдва Богородиці жіночому монастирі, де прослухали чудову розповідь місцевого краєзнавця, члена НСКУ Івана Кравченка. Відвідали церковну службу, помолилися в храмі за Перемогу України та воїнів-захисників ЗСУ.

Побували в с. Говтва, на Шар-горі, оглянули місця битв козаків із половцями, монголо-татарами, турками, поляками. Іван Кравченко продемонстрував археологічні артефакти, віднайдені на Шар-горі.

На завершення подорожі посмакували автентичними українськими козацькими стравами (куліш), приготовленими за унікальними місцевими рецептами, на березі річки Псел.


Біля Різдва Богородиці жіночого монастиря в смт Козельщина.
В центрі член НСКУ Іван Кравченко.  


На Шар-горі


На Шар-горі. Куратор групи Наталія Ковінська та д.і.н., проф., секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко

15 жовтня 2022 року екскурсанти відвідали смт Котельву Полтавського району, де їх люб’язно зустрів місцевий історик-краєзнавець, член НСКУ Микола Пшинка. Група відвідала місцевий музей Сидора Ковпака та народний музей місцевого господарства.

Далі подорож продовжилася унікальним місцевим лісопарком. Екскурсанти побували на унікальному скіфському Більському городищі, де мали змогу прослухати фахову розповідь від археологів та побачити артефакти, віднайдені під час розкопок.


Екскурсанти у смт Котельва біля пам’ятника Сидору Ковпаку.
В центрі  на фото – член НСКУ Микола Пшинка


Екскурсанти на Більському городищі.


Вивчення археологічних артефактів Більського городища

30 жовтня 2022 року група відвідала смт Шишаки Миргородського району. Цього разу групу зустрів і супроводжував місцевий історик-краєзнавець, директор Шишацього краєзнавчого музею Юрій Онацько. Екскурсанти відвідали місцевий краєзнавчий музей, де побачили діючу виставку робіт відомого художника Михайла Онацька та мали чудову нагоду поспілкуватися з автором робіт.

Група побувала на Бутовій горі, де була дача всесвітньо відомого вченого Володимира Вернадського. Далі у с. Ярецьки помилувалися чудовою пам’яткою природи – Сорокалітовою горою. Відвідали дачу письменника Володимира Короленка, де побачили виставку робіт українських художників.


У Шишацькому краєзнавчому музеї. Юрій Онацько (ліворуч),
художник Михайло Онацько (праворуч)


Бутова гора. Камінь на місці дачі Володимира Вернадського


Вивчаємо артефакти Бутової гори


С. Яреськи. На шляху до Сорокалітової гори.

Подорожі Полтавщиною були захопливими і насиченими. Група «Краєзнавчі студії Полтавщини» проекту «Університет третього віку», окрім  теоретичних занять, мала змогу на практиці поглибити свої знання з історії та культури нашої України. Зустрічі із місцевими дослідниками, членами НСКУ дали змогу краще дізнатися про наше славне минуле, доторкнутися до джерел та на власні очі побачити процес зберігання і передачі наступним поколінням історичної пам’яті нашого народу.

Тож, продовжуймо подорожувати !!! Історичні подорожі Полтавщиною продовжуються !!!

          

Студенти І курсу ПУЕТ відвідали Музей історії університету

Протягом вересня-жовтня 2022 року студенти І курсу ПУЕТ (групи ПТЛб-11, Тб-11, Е-УПЕПб-11, Е УПМКб-11, ФІЛб-11, МЕНб-11, МЕНБАб-11) з ініціативи д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко відвідали Музей історії університету. Екскурсію провести люб’язно погодився завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Аліман. Студенти

І курсу мали прекрасну нагоду послухати історію нашого навчального закладу, доторкнутися до славетних сторінок, вивчити експонати та побачити досягнення кількох поколінь співробітників і студентів ПУЕТ.

Особливу зацікавленість викликали випускні альбоми студентів минулих років, світлини, історія кафедр, подарунки ПУЕТ на різні свята. Свої враження від побаченого студенти записали в книгу відвідувачів Музею історії ПУЕТ.

Візит до Музею історії ПУЕТ – це чудова нагода побачити досягнення попередніх поколінь, пишатися ними та примножувати славу нашого закладу вищої освіти.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.

          

Психолог психологічної служби ПУЕТ Ірина Тодорова 20 вересня 2022 провела у змішаному форматі першу зустріч зі здобувачами вищої освіти 1-го курсу денної та заочної форм навчання. Головною темою зустрічі стала мотивація до навчання та засоби підвищення життєстійкості особистості в умовах війни. Студенти отримали детальну інформацію про алгоритм звернення до психолога ПУЕТ та наявні ресурси для отримання психологічної підтримки та допомоги. Психолог закликала не ігнорувати та не замовчувати свої проблеми, гарантувала збереження конфіденційності наданої інформації.

Першокурсники ознайомилися з метою та завданнями роботи психологічної служби ПУЕТ у новому навчальному році, із запланованими заходами, спрямованими на розвиток психологічної культури, підтримку і збереження психічного здоров’я здобувачів освіти. Ірина Тодорова звернула увагу студентів на перспективи особистісного зростання через освіту, на важливість розвитку комунікативних вмінь, оволодіння техніками релаксації та подолання тривожних станів, на роль підтримуючого, дружнього освітнього середовища в студентських групах для психічного благополуччя кожного.

За допомогою Google форми було проведено онлайн опитування першокурсників щодо їхнього інтересу до запланованих заходів, також студенти мали можливість надати свої пропозиції щодо формату та тематики співпраці з психологічною службою ПУЕТ. Під час зустрічі було складено груповий психологічний портрет першокурсників – присутні за методикою «Незакінчені речення» описали свої очікування щодо викладачів і навчання, висловили побажання однокурсникам, розповіли про свої найкращі риси.

          

Екскурсія «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)»

Для понад трьох десятків полтавців світлова частина 16 вересня 2022 року завершилася екскурсією, присвяченою Європейському тижню мобільності в Полтаві, яку провела докторка історичних наук, професорка, завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко.

Це був абсолютно новий екскурсійний маршрут, аналогів якого ще не було в Україні. Він ґрунтувався на дослідженнях ученої Віри Жук, її відкриттях та зовсім нових поглядах на давню й середньовічну історію України і, зокрема, Полтавщини. Тому зрозуміло, що учасники екскурсії почули надзвичайно багато цікавого й досі не знаного, а якщо і знаного, то у реально куцому об'ємі, зі значно спрощеним змістом.

Велика вдячність Інститут розвитку міста та всім, хто був причетним до організації цієї екскурсії. Звісно, що є бажання, сподівання й надії на нові подібні зустрічі як із  далекою, так і досить «свіжою» історією рідної країни і, зокрема, рідної Полтави.

Вдячна слухачам Університету третього віку за інтерес і участь у екскурсії.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». На вулиці Миколи Гоголя.16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». Біля пам’ятника Івану Мазепі.16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». Біля Спаської церкви. 16 вересня 2022 року.


Учасники екскурсії «Історія Полтави очима історикині Віри Жук (1928-2008)». На вулиці Соборності. 16 вересня 2022 року.

          

Студент освітньої програми «Освітня робототехніка» Ярослав Бут посів ІІ місце у Міжнародному конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності 015 «Професійна освіта (за спеціалізацією)» (науковий керівник – д.пед.н., доц. Кононец Н.В.)

1-2 червня 2022 року на базі Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського відбувся Міжнародний конкурс студентських наукових робіт за окремими спеціальностями, який проводиться з метою інтеграції України в європейський освітньо-науковий простір, розширення міжнародних зв’язків, стимулювання інноваційної діяльності студентів, оволодіння ними сучасними технологіями, створення умов для формування інтелектуального потенціалу талановитої молоді тощо.

Наш студент освітньої програми «Освітня робототехніка» (група ОР-м11) Ярослав Бут посів ІІ місце у цьому конкурсі зі спеціальності 015 «Професійна освіта (за спеціалізацією)», презентуючи на підсумковій науково-практичній конференції свою роботу тему «Digital narratives for distance learning of students in the process of ecological preparation» (науковий керівник – доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н., доц. Кононец Наталія Василівна).

Щирі вітання і побажання творчого неспокою, дослідницької сміливості та нових перемог! Слава Україні!

          

З 4 по 20 травня 2022 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко здійснила короткотермінове міжнародне стажування на кафедрі  історії і культури Східної Європи Університету Пассау (Німеччина) (University of Passau). Куратором стажування був д.і.н., проф., завідувач кафедри Томас Вюнш. Стажування було можливим завдяки Програмі сприяння Університетом Пассау підтримки українських науковців. 

 Ірина Петренко ознайомилася із особливостями навчального процесу в університеті, методикою викладання гуманітарних дисциплін, мала змогу попрацювати в бібліотеці. Ірина Петренко прочитала гостьову лекцію на тему «Німецька колонія у Полтаві».
Крім того, Ірина Петренко відвідала жіночу Гімназію Святої Гізели (GISELA-SCHULEN) у Пассау, де познайомилася із керівництвом та вчителями. А також прочитала лекцію для дівчат старшої школи про Україну. 


Д.і.н., проф. Петренко під час міжнародного стажування


К.і.н., доц. Наталія Самойленко (Полтава), д.і.н., проф. Ірина Петренко (Полтава) та д.і.н., проф. Томас Вюнш (Пассау).


Д.і.н., проф. Томас Вюнш (Пассау), к.і.н., доц. Наталія Самойленко (Полтава), вчитель гімназії Міхаел Рьорер (Пассау), д.і.н., проф. Ірина Петренко (Полтава.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко з куратором стажування, д.і.н., проф.
 Томасом Вюншем.


Після лекції для дівчат жіночої гімназії Святої Гізели у Пассау.


З науково-педагогічним колективом жіночої гімназії Святої Гізели у Пассау.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час лекції для дівчат жіночої гімназії
Святої Гізели у Пассау.


Після гостьової лекції в Університеті Пассау.

          

Патріотизм – основа формування громадянського суспільства

20, 22 квітня 2022 року завідувачка кафедри педагогіки  та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»,  докторка  історичних наук, професорка  Ірина Миколаївна Петренко провела онлайн підсумкові заняття із загальної короткострокової програми «Громадянське суспільство в Україні. Взаємодія органів виконавчої влади з громадськістю» у Полтавському регіональному центрі підвищення кваліфікації державних службовців.  

Вчена розвінчала основні історичні міфи, які Росія нав’язує Україні протягом століть, проаналізувала їх витоки та наслідки; розповіла про основні етапи українського державотворення та показала роль європейських цінностей у формуванні громадянського суспільства в Україні.


Директорка Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації державних службовців Наталія Осипенко (ліворуч) та
д.і.н., проф. Ірина Петренко


Під час підсумкового заняття


Директорка Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації державних службовців Наталія Осипенко (ліворуч) та
д.і.н., проф. Ірина Петренко


Д.і.н., проф. Ірина Петренко під час підсумкового заняття

          

Узагальнення пропозицій та зауважень стейкхолдерів
Вищого навчального закладу Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»
на освітньо-професійну програму
«ПЕДАГОГІКА ВИЩОЇ ШКОЛИ»
другого (магістерського) рівня вищої освіти

Період громадського обговорення освітньої програми – з 23.02. 2022 р. по 23.03.2022 р.

Категорія стейкхолдерів

Прізвище, ім’я, по батькові

Місце роботи (навчання)

Зміст пропозиції (-й) та її (їх) обґрунтування

Примітка про врахування / неврахування

Представник роботодавців

Балюк Вікторія Олександрівна

Заступник директора з навчальної роботи,
ВСП «Фаховий коледж управління, економіки і права Полтавського державного аграрного університету»

 У зв'язку із впровадженням унікальних освітніх компонентів «Цифровізація освітнього процесу у вищій школі» та «Технології віртуальної доповненої реальності в освітньому процесі» слід уточнити програмні результати навчання.

Пропозицію враховано.
Доповнено та внесено уточнення у формулювання програмних результатів навчання:
РН2.Використовувати сучасні інформаційно-комунікаційні, цифрові технології та ресурси, технології віртуальної доповненої реальності у професійній, інноваційній та дослідницькій діяльності.

Академічна спільнота

Мокляк Володимир Миколайович

Доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри загальної педагогіки та андрагогіки Полтавського національного педагогічного
університету імені В. Г. Короленка

ОПП включає унікальні освітні компоненти «Цифровізація освітнього процесу у вищій школі» та «Технології віртуальної доповненої реальності в освітньому процесі», що має бути відображено в змісті спеціальних компетентностей  (СК)

Пропозицію враховано.
Доповнено та внесено уточнення у формулювання спеціальних компетентностей: СК9.Здатність до використання сучасних інформаційно-комунікаційних та цифрових технологій та технології віртуальної доповненої реальності у освітній та дослідницькій діяльності.

Здобувач вищої освіти

Войтаннік Валентина Василівна

Студентка групи
ПВШ м – 11

Дисципліна пропонується для професійного вибору саме цієї спеціальності, тому її назва має більш чітко визначати зміст навчальної програми 

Пропозицію враховано.
Назву дисципліни «Педагогічний і діловий етикет» замінено на «Професійний педагогічний етикет»

Академічна спільнота

Несен Микола Григорович

Директор, Вище професійне училище № 7 м. Кременчука Полтавської області

Дисципліна викладається одночасно для магістрів інших спеціальностей, тому потрібна уніфікація форми контролю

Пропозицію враховано.
Форму контролю з дисципліни «Педагогіка вищої школи» замінено з екзамену на ПМК.

Випускник програми

Шевцов Іван Миколайович

Майстер виробничого навчання, Полтавський професійний ліцей

Для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії пропонується окреслити перелік відкритих дистанційних курсів, рекомендованих для неформальної освіти.

Пропозицію враховано
Викладачам навчальних дисциплін професійного спрямування рекомендовано включити до силабусів посилання на рекомендовані для здобуття неформальної освіти відкриті дистанційні курси.

Освітньо-професійна програма «Педагогіка вищої школи»

Рецензія 1

Рецензія 2

Рецензія 3

          

ПРО роботу СЕКЦІЇ при кафедрі Педагогіки та суспільних наук «СУЧАСНІ СОЦІОГУМАНІТАРНІ СТУДІЇ» на ХLV Міжнародної науковій студентській конференції

13-14 квітня в 2022 р. в ПУЕТ було проведено ХLV Міжнародну наукову студентську конференцію «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у ХХІ столітті» за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2021 рік. В онлайн засіданні секції «Сучасні соціогуманітарні студії» взяло участь 22 студента, які виступили із яскравими та змістовними доповідями, присвяченими проблемам історії та культури України, питанням сучасної вищої школи та освітньої робототехніки, психології життєстійкості особистості у складних обставинах, психологічного здоров’я людини, окресленню та захисту особистісних кордонів, профілактиці та корекції булінгу, прокрастинації, стигматизації жертв насильства тощо. Викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук стали науковими керівниками та модераторами надзвичайно важливих для інтелектуального і духовного розвитку студентів досліджень, допомогли їм долучитися до наукового аналізу актуальних психологічних, історичних та освітніх проблем. За результатами виступів та обговорення доповідей рекомендується до нагородження дипломами студенти:

за І місце

1. Матвієнко Юлія Степанівна, група ОР-11, тема доповіді: «Ресурсне забезпечення пропедевтики STEAM-освіти», науковий керівник – Матвієнко Юрій Сергійович, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

за ІІ місце

1. Детюк Влада Валентинівна, група ФІЛ б-11, тема доповіді: «Стигматизація жертви насильства як психологічна проблема», науковий керівник: Тодорова Ірина Степанівна, к. психол. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

2. Чабан Олександр Валерійович, група ОРм-11, тема доповіді: «Використання онлайн CAD систем для прототипування роботів», науковий керівник – Матвієнко Юрій  Сергійович, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

за ІІІ місце

1. Зімовець Софія Віталіївна, група МЕН БА б-11, тема доповіді: «Прокрастинація: методи діагностики та корекції», науковий керівник – Шара Світлана Олексіївна, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

2. Новіцька Анна Юріївна, група Т м-11, тема доповіді: «Розпізнавання когнітивних викривлень та помилок як умова критичного мислення», науковий керівник: Тодорова Ірина Степанівна, к. психол. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

3. Прийма Дар’я Віталіївна, група МЕН б-11, тема доповіді: «Особистісні кордони та негармонійні (токсичні) відносини», науковий керівник – Шара Світлана Олексіївна, к. пед. н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук.

Вітаємо всіх студентів-учасників засідання секції «Сучасні соціогуманітарні студії» з першими кроками у напрямку до наукових досягнень і дякуємо за роботу!


Фото 1. З привітальним словом до студентів на наукових керівників – учасників засідання секції 18. «Сучасні соціогуманітарні студії» звертається
керівник – Петренко Ірина Миколаївна, д. і. н., професор, зав. кафедри


Фото 2. Доповідає Матвієнко Юлія Степанівна, група ОР-11, тема доповіді: «Ресурсне забезпечення пропедевтики STEAM-освіти»


Фото 3. Із доповіддю на тему «Використання онлайн CAD систем для прототипування роботів», виступає Чабан Олександр Валерійович, група ОРм-11


Фото 4. Прийма Дар’я Віталіївна, група МЕН б-11, доповідає про результати дослідження проблеми особистісних кордонів вміння їх захищати.


Фото 5. Ніколаєнко Тетяна Миколаївна, ОРм-11 висвітлила актуальну проблему сучасної освіти – використання чат-ботів під час організації дистанційного навчання


Фото 6. Наукові керівники підводять підсумки, обговорюють доповіді та обирають переможців від секції «Сучасні соціогуманітарні студії»

          

Електронний збірник тез доповідей ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2022 року)

Шановні учасники ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка» (22–23 лютого 2022 року)! На сайті нашої кафедри Ви маєте можливість викачати електронний збірник тез доповідей.

Збірник містить матеріали виступів учасників ІІ Міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», що присвячені висвітленню актуальних питань теорії й практики реалізації концепції ресурсно-орієнтованого навчання як нової освітньої парадигми та особливостям створення сучасних електронних освітніх ресурсів, педагогічних технологій, авторських методик навчання в Україні та за її кордонами.

Свої доповіді учасники презентували у межах роботи таких секцій:

  • Секція 1. Євроінтеграційний ракурс сучасної освітньої парадигми
  • Секція 2. Сучасні навчальні ресурси та цифрові технології в освітньому процесі
  • Секція 3. Педагогічні технології ресурсно-орієнтованого навчання
  • Секція 4. Проблеми виховання сучасної молоді: ресурсно-орієнтований підхід
  • Секція 5. Інформаційно-освітнє середовище навчального закладу
  • Секція 6. Інноваційні методики навчання у процесі професійної підготовки фахівців

Завантажити збірник 

Запрошуємо до подальшої співпраці та до зустрічі у наступному році!

Контактна інформація: natalkapoltava@ukr.net (д. пед. н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Кононец Наталія Василівна).

          

9 АРГУМЕНТІВ, ЧОМУ УКРАЇНЦІ З РОСІЯНАМИ НЕ БРАТСЬКІ НАРОДИ

          

23 лютого 2022 року було проведено розширене засідання кафедри  Педагогіки та суспільних наук за участю груп забезпечення освітнього процесу  та інших стейкхолдерів щодо обговорення змін до  освітньо-професійної програми  «Освітня робототехніка»  для набору 2022 року, що пропонуються до внесення в ОПП та/або окремих освітніх компонентів.

В результаті обговорення членами групи забезпечення освітнього процесу  та стейкхолдерів було запропоновано наступні зміни до Проєкту освітньо-професійної програми  «Освітня робототехніка»  для набору 2022 року, а саме:

  1. Актуалізувати дати, назви підрозділів та відповідальних осіб.
  2. В інструменти та обладнання додати набір TETRIX.
  3. В Матеріально-технічне забезпечення додати Лабораторію робототехніки № 218, Тренінговий центр з Мобільної робототехніки № 429.
  4. Оптимізувати перелік прикладного програмного забезпечення
  5. Дисципліну «Основи лідерства» замінити на «Лідерство і керівництво».
  6. Зробити зміни у переліку вибіркових дисциплін циклу професійного вибору – замість дисципліни «Педагогічний і діловий етикет» запропонувати дисципліну «Професійний педагогічний етикет». Подати перелік у такому вигляді:
    1. Тайм-менеджмент у професійній діяльності викладача вищої школи.
    2. Психологічний тренінг соціального інтелекту.
    3. Професійний педагогічний етикет.
    4. Технології STEAM-освіти.
    5. Технології віртуальної і доповненої реальності в освітньому процесі.
    6. Графічний дизайн.
  7. Розмістити Проєкт освітньо-професійної програми  «Освітня робототехніка»  для набору 2022 року на офіційному веб-сайті ПУЕТ у розділі «Освіта» / Проєкти для обговорення» з метою їх громадського обговорення.

Ознайомитись з Проєктом освітньо-професійної програми  «Освітня робототехніка»  для набору 2022 року

          

Результати  проведення розширеного засідання кафедри
Педагогіки та суспільних наук 23 лютого 2022 року
за участю груп забезпечення освітнього процесу
та інших стейкхолдерів щодо обговорення змін до
освітньо-професійної програми  «Педагогіка вищої школи»
для набору 2022 року

23 лютого 2022 року було проведено розширене засідання кафедри  Педагогіки та суспільних наук за участю груп забезпечення освітнього процесу  та інших стейкхолдерів щодо обговорення змін до  освітньо-професійної програми  «Педагогіка вищої школи»  для набору 2022 року, що пропонуються до внесення в ОПП та/або окремих освітніх компонентів. 

В результаті обговорення членами групи забезпечення освітнього процесу  та стейкхолдерів було запропоновано наступні зміни до Проєкту освітньо-професійної програми  «Педагогіка вищої школи»  для набору 2022 року, а саме:

  1. Актуалізувати дати, назви підрозділів та відповідальних осіб.
  2. Замінити форму контролю з дисципліни «Педагогіка вищої школи» з екзамену на ПМК.
  3. Зробити зміни у переліку вибіркових дисциплін циклу професійного вибору – замість дисципліни «Педагогічний і діловий етикет» запропонувати дисципліну «Професійний педагогічний етикет».
  4. Розмістити Проєкт освітньо-професійної програми  «Педагогіка вищої школи»  для набору 2022 року на офіційному веб-сайті ПУЕТ у розділі «Освіта» / Проєкти для обговорення» з метою їх громадського обговорення.

Ознайомитись з Проєктом освітньо-професійної програми  «Педагогіка вищої школи»  для набору 2022 року

          

Захист магістерських робіт магістрантів заочної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи»

23 лютого 2022 року успішно пройшов освітній онлайн-івент із захисту магістерських робіт магістрантів заочної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи». Нині магістранти кафедри разом із членами екзаменаційної комісії (голова комісії – д.пед.н., доцент Ткаченко А.В., доцент кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А.Зязюна Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, члени комісії – д.і.н., професор Петренко І.М., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, д.пед.н. Кононец Н.В., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ) та викладачами-науковими керівниками створили атмосферу наукового форуму в онлайновому форматі, у межах якого обговорювалася тематика проблем, яка активно досліджується науково-педагогічною спільнотою у галузі педагогічних наук. Радіємо з того, що наші магістранти на високому науковому рівні презентували власні підходи й ідеї до вирішення проблеми формування правової культури магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи», формування професійної компетентності майбутніх фахівців з економічної кібернетики на засадах ресурсно-орієнтованого підходу, розкриття методичних засад педагогічного стимулювання майбутнього викладача вищої школи до самооцінювання навчальної діяльності у процесі магістерської підготовки, організації дистанційного навчання у вищій школі. Усіма членами комісії, високо оцінюючи роботи магістрантів, відмічено, що вони демонструють глибокі знання з фахових дисциплін, набуті протягом навчання в університеті за освітньою програмою «Педагогіка вищої школи» в умовах заочної форми навчання, здатність здійснювати науково-педагогічні дослідження, генерувати й втілювати педагогічні інновації в освітній процес вищої школи.

Ми щиро вітаємо наших магістрів із успішним захистом та бажаємо їм міцного здоров’я, нових звершень, перспектив, невичерпної енергії, творчих ідей і досягнень! Любіть Україну, чесно і високо несіть горде наймення Педагога!

          

Оцінювання якості викладання навчальних дисциплін ОП "Освітня робототехніка" (1 семестр, 2021/2022 н.р.)

Переглянути результати

          

Оцінювання якості викладання навчальних дисциплін ОП "Педагогіка вищої школи" (1 семестр, 2021/2022 н.р.)

Переглянути результати

          

ВІДЗНАЧЕННЯ 70-ЛІТНЬОГО ЮВІЛЕЮ ВІДОМОГО
ІСТОРИКА-КРАЄЗНАВЦЯ З ПОЛТАВЩИНИ
ГРИГОРІЯ СЕРДЮКА

21 січня 2022 року д.і.н., проф., ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля та д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко здійснили робочу поїздку до смт Козельщини.

Цього дня ювілей відзначив відмінник народної освіти України, вчитель, методист, краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України, почесний громадянин Козельщини Григорій Сердюк. Олексій Нестуля та Ірина Петренко привітали ювіляра, вручили  звання «Почесний краєзнавець України», а також взяли участь у презентації книги «Я йшов один…», присвяченої Григорію Сердюку. Книга побачила світ завдяки козельщинським меценатам Сергію і Миколі Сушко. Захід було проведено в культурно-освітньому SMART просторі Козельщини.

Лунало багато добрий слів на адресу ювіляра Григорія Сердюка, було відзначено його великий внесок у розвиток історичного краєзнавства, шкільництва, інтелектуального середовища краю. Бажаємо шановному Григорію Сердюку міцного здоров'я, успіхів, наснаги, творчого натхнення і оптимізму !!!


д.і.н., проф., ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля, історик-краєзнавець Григорій Сердюк, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України
Ірина Петренко


д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України
Ірина Петренко, завідувачка відділом краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського Марина Федорова,
історик-краєзнавець Григорій Сердюк


Науковий доробок Григорія Сердюка


Вручення Олексієм Нестулею Григорію Сердюку звання
«Почесний краєзнавець України»


Свідоцтво про присвоєння Григорію Сердюку звання
«Почесний краєзнавець України»


Депутат Полтавської обласної ради, меценат Сергій Сушко під час презентації книги  «Я йшов один…»

          

ВИПУСКНИКИ 2021 РОКУ
СПЕЦІАЛЬНОСТІ 011 ОСВІТНІ, ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ,
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА «ПЕДАГОГІКА ВИЩОЇ ШКОЛИ»

14 січня 2022 року в ПУЕТ відбулося урочисте вручення дипломів випускникам магістерської програми навчання. Кафедра Педагогіки та суспільних наук у грудні випустила 27 студентів денної форми навчання і 13 – заочної.

Щиро вітаємо наших магістрів із успішним завершенням навчання та бажаємо їм міцного здоров’я, натхнення, подальших життєвих успіхів, нових звершень і досягнень!


Магістри-випускники 2021  р. спеціальності 011 освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи» заочної форми навчання: Анастасія Ступар, Сергій Бондар, Олена Мороз і Наталія Варі

          

Участь у ІІІ Форумі фахівців органів виконавчої влади з комунікацій з громадськістю

17-18 грудня 2021 року в м. Ірпінь (Київська область) пройшов ІІІ Форум фахівців органів виконавчої влади з комунікацій з громадськістю, серед організаторів якого – Секретаріат кабінету міністрів України та ОБСЄ. Вагомою частиною Форуму була симуляційна гра «Світ громад», і однією із майстринь гри стала викладачка ПУЕТу Ксенія Пивоварська. Вона нещодавно пройшла навчання та отримала відповідний сертифікат, який дозволяє проводити ігрові сесії. Гра проходила у вигляді турніру, серед учасників команди були представники обласних адміністрації, НАЗК, АРМА, Секретаріату Кабміну тощо. Змагання були запеклі, команди продемонстрували надзвичайний рівень кооперації та стратегічного мислення. А головне – навчилися по-новому бачити життя громади та свою роль у ньому, дослухатися до думки мешканців та переконалися, що без публічності влада не зможе працювати ефективно

          

Захист магістерських робіт магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи»

15, 16, 17 та 20 грудня 2021 року на кафедрі педагогіки та суспільних наук відбувся захист магістерських робіт магістрантів денної й заочної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи».

Тематика магістерських робіт охоплювала широкий спектр проблем, які активно досліджуються науково-педагогічною спільнотою у галузі педагогічних наук: загальної педагогіки, дидактики, теорії і методики професійної освіти, теорії й методики виховання, інформаційно-комунікаційних технологій в освіті. Зокрема, наші магістранти денної форми навчання досліджували проблеми активізації пізнавальної діяльності студентів засобами цифрової візуалізації дидактичного контенту; формування професійної компетентності майбутніх фахівців готельно-ресторанної справи в умовах змішаного навчання; соціалізації студентів в умовах дистанційного навчання; підготовки магістрів до дослідно-інноваційної діяльності; формування конфліктологічної компетентності в системі фахової підготовки; підготовки майбутніх освітніх менеджерів до ефективної управлінської діяльності; формування комунікативної компетентності майбутніх фахівців готельного бізнесу; інформаційного середовища як фактору розвитку університетської освіти; використання інтерактивних технологій при викладанні фахово-орієнтованих дисциплін; формування професійної компетентності майбутнього фахівця засобами проектної діяльності; формування цифрової компетентності майбутніх викладачів дисциплін комп’ютерного циклу в процесі вивчення основ програмування; формування світогляду міжнаціональної толерантності у майбутнього викладача; формування пізнавальної діяльності студентів економічних університетів у процесі вивчення економіко-математичних дисциплін; формування управлінських компетенцій у майбутніх керівників у процесі професійної підготовки; формування графічної компетентності майбутнього фахівця нафтогазового профілю; мобільних технологій навчання у системі вищої екологічної освіти; національно-патріотичного виховання студентської молоді у процесі краєзнавчої роботи у  закладах вищої освіти; ціннісних орієнтирів університетської молоді; формування педагогічної культури магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»; кіберпедагогіки інформаційного суспільства у закладах вищої освіти та ін.

Магістранти заочної форми навчання присвятили свої дослідження тематиці, яка їх цікавить у професійному контексті, адже усі вони працюють у системі освіти (шкільної, професійно-технічної, фахової передвищої чи вищої): організація і забезпечення комп’ютеризації навчального процесу (на прикладі створення інтернет-магазину); організація науково-дослідної роботи студентів (на прикладі дисципліни «Цивільне та сімейне право»); формування правової культури магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»; формування готовності педагога до впровадження інноваційних методів навчання в умовах комп’ютеризації освітнього процесу; формування професійної компетентності майбутніх фахівців з бібліотечної справи у процесі вивчення професійно-орієнтованих дисциплін; музейна педагогіка в практиці сучасного закладу вищої освіти та її роль у розвитку особистості студентів; методика створення персонального сайту викладача вищої школи; формування медіакультури майбутніх викладачів вищої школи у процесі магістерської підготовки; дидактичні умови формування професійної компетентності майбутніх юристів у системі фахової передвищої освіти; формування професійної толерантності майбутніх викладачів вищої школи в умовах магістратури; формування професійної компетентності майбутніх кухарів і офіціантів у професійно-технічних навчальних закладах; цифрові наративи для платформ дистанційного навчання закладів професійної (професійно-технічної) освіти.

Проведений освітній івент підтвердив той факт, що дистанційне навчання є дійсно ефективною формою організації освітнього процесу у вищій школі, адже наші магістранти, навчаючись і працюючи зі своїми науковими керівниками над магістерськими роботами на відстані, презентували ґрунтовні актуальні науково-педагогічні дослідження, які відзначаються науковою новизною та практичною значущістю. Як відзначили члени екзаменаційної комісії (голова комісії – д.пед.н., доцент Ткаченко А.В., доцент кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А.Зязюна Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, члени комісії – д.і.н., професор Петренко І.М., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, д.пед.н. Кононец Н.В., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ), магістранти проявили високий рівень комунікативної, професійно-педагогічної, науково-дослідницької компетентності, готовності працювати викладачами у вищій школі, продемонстрували свої вміння застосовувати теоретичні знання в практичній діяльності, що свідчить про їхню конкурентноспроможність на ринку освітніх послуг.

Щиро вітаємо наших магістрів із успішним захистом та бажаємо їм міцного здоров’я, натхнення, подальших життєвих успіхів, нових звершень і досягнень!

          

Робота з учасниками Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії

З 13 грудня по 14 грудня 2021 року на базі Наукового ліцею "Політ" при Кременчуцькому педагогічному коледжі імені А.С. Макаренка в с. Потоки відбулися навчально-тренувальні збори з підготовки учасників Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії. У зборах взяла участь професорка, докторка історичних наук, завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ  Петренко Ірина Миколаївна. Для учнів 11-х класів було прочитано лекції з нової історії України та проведено практичні заняття.  


Навчально-тренувальні збори з підготовки учасників Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії


Професор Ірина Петренко з учасниками тренувальних зборів   


Професор Ірина Петренко з учасниками тренувальних зборів  

          

Екскурсія слухачів Університету третього віку курсу
«Краєзнавчі студії Полтавщини» в Гадяч

12 грудня 2021 року  слухачі Університету третього віку курсу «Краєзнавчі студії Полтавщини» провели виїзне засідання в м. Гадяч Полтавської області. Протягом 1663-1668 років Гадяч був столицею Лівобережної Гетьманщини, резиденцією гетьмана Івана Брюховецького. Згодом Гадяч залишався однією з найбільших рангових маєтностей українських гетьманів.

Екскурсанти ознайомилися з основними пам’ятками стародавнього міста, відвідали Замкову і Драгоманову гори, місцевий Краєзнавчий музей та підземелля, побували в головних храмах та відомому урочищі «Зелений гай», де був будинок Лесі Українки побачили стародавню і сучасну синагоги. 


Слухачі Університету третього віку курсу «Краєзнавчі студії Полтавщини»
під час виїзного засідання в м. Гадяч. 12 грудня 2021 року.


Слухачі Університету третього віку курсу «Краєзнавчі студії Полтавщини»
під час виїзного засідання в м. Гадяч. 12 грудня 2021 року.

          

Кафедра педагогіки та суспільних наук готує магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» до захисту кваліфікаційних робіт

На кафедрі педагогіки та суспільних наук 10 грудня 2021 відбувся онлайн передзахист кваліфікаційних робіт магістрів спеціальності 011, освітня програма «Педагогіка вищої школи». Студенти денної та заочної форм навчання представили презентації своїх досліджень, відповіли на запитання викладачів. Завідувач кафедри Ірина Миколаївна Петренко перевірила організаційну та технічну готовність здобувачів освіти до захисту в режимі онлайн, пояснила процедуру захисту, оголосила графік та розклад захисту. Передзахист засвідчив повну готовність магістрів та кафедри до захисту кваліфікаційних робіт.

Бажаємо успіху нашим випускникам!

          

Продовжуємо удосконалювати процес підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»: лідерство і дидактика в дії

11-12 грудня 2021 року гарант магістерської освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (спеціальність 011 «Освітні, педагогічні науки»), професор кафедри педагогіки та суспільних наук, д. пед.н., доцент Нестуля С.І., член проєктної групи, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Н.В. взяли участь у IV міжнародній науково-практичній конференції «Recent Scientific Investigation» (Oslo, Norway).

Світлана Нестуля виступила з доповіддю «EDUCATIONAL AND SOCIAL PROJECT "UNIVERSITY OF THE THIRD AGE" AS A LEADERSHIP COMPETENCE FORMATION PLATFORM FOR FUTURE TEACHERS», у якій підкреслила, що участь магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» на волонтерських засадах у реалізації навчальної програми Університету третього віку забезпечує можливість спробувати власні сили, проявити лідерські навички під час тренінгів, які вони проводять зі слухачами Університету. Також це можливості для кожного магістранта розробити та впровадити власний проєкт.

Наталія Кононец у своїй доповіді «RESOURCE-BASED LEARNING IN HIGHER SCHOOL WITHIN THE CONTINUOUS EDUCATION» наголосила, що ресурсно-орієнтоване навчання (RBL) слід розглядати як педагогічну інновацію у контексті концепції неперервної освіти, оскільки необхідність переходу до неперервної освіти є причиною впровадження RBL у навчальний процес закладів вищої освіти. RBL розглядається як перспективний напрям у розвитку неперервної освіти, який забезпечує розвиток особистості, освітніх процесів (освітніх програм) і закладів освіти.

          

І етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких
робіт-членів Полтавського територіального відділення
Малої академії наук України у секції «Історія України та етнологія»

3 грудня 2021 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко очолила журі І етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких  робіт-членів Полтавського територіального відділення Малої академії наук України у секції «Історія України та етнологія». Конкурс-захист учнівських наукових робіт було проведено у режимі он-лайн.

Сердечно вітаю переможців: Онищенко Івана (Полтавська ЗОШ № 28), Черненко Анастасію (Полтавська гімназія № 18), Реву Анастасію (Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 26).

Вітаю всіх учасників та переможчів і бажаю подальших творчих успіхів!!!

Склад журі: д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко (голова журі), к.і.н., доц., доцент кафедри культурології  Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Віталій Дмитренко (член журі), старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Марія Пісцова.

          

Тренінг із побудови політичних партій

Вивчення політичної реальності – складний і багатогранний процес, який потребує як теоретичних знань, так і набуття практичних навичок. У рамках курсу «Політологія» для студентів групи ДЗВ б 20-31 26 листопада 2021 року викладачкою Пивоварською Ксенією був проведений тренінг «Побудова політичної партії». Протягом заняття студенти намагалися створити власну партію, її ідеологію, розробити програму дій у різних сферах, а головне – презентувати її так, щоб захотілося за неї проголосувати. І їм це вдалося, у результаті вийшло дві партії, які зовсім по-різному бачать майбутнє країни. Такий формат роботи дозволяє максимально залучити студентів до роботи та дозволити їм проявити свій неабиякий креатив, а головне – стимулювати до реальної політичної участі

          

Відзначаємо Міжнародний день толерантності

У листопаді весь світ відзначає Міжнародний день толерантності. Психологічна служба ПУЕТ та кафедра педагогіки та суспільних наук разом із студентами-філологами (магістри 1-го курсу) 18 листопада провели захід для молодших курсів, де розповіли про толерантність та порушили найбільші актуальні проблеми міжлюдських взаємин сучасності.

Юліана Нос підготувала доповідь на тему «Проблема толерантності в творі «Альпійська балада» С. Бикова». Єлизавета Левошко доповіла про те, як проблему расизму та нетерпимості висвітлено в сучасному художньому кіно. Владислав Корж та Діана Зеленько проаналізували найбільш відомі класичні зарубіжні твори зарубіжної літератури у контексті толерантності. Євгенія Олійник розглянула питання толерантності, дружби, поваги у творі В. Г. Короленка «Діти підземелля» та разом з аудиторією визначила найбільші ознаки толерантності, які порушені в повісті.

Потім психолог Ірина Тодорова запропонувала присутнім визначити рівень толерантності за допомогою тесту та підвела підсумок зустрічі, зауваживши, що сучасний світ є мультикультурним та вимагає від всіх нас бути толерантними по відношенню до людей із іншими релігійними поглядами, національності, віку, статі тощо.

          

Продовжуємо удосконалювати процес підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»: лідерство і дидактика

11-12 листопада 2021 року гарант магістерської освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (спеціальність 011 «Освітні, педагогічні науки»), професор кафедри педагогіки та суспільних наук, д. пед.н., доцент Нестуля С.І., член проєктної групи, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Н.В. взяли участь у Х міжнародній науково-практичній конференції «SCIENTIFIC RESEARCH IN XXI CENTURY» (Ottawa, Canada).

Світлана Нестуля виступила з доповіддю «Лідерські якості успішного освітнього менеджера у вищій школі», у якій підкреслила, що нині розвиток вітчизняної вищої освіти висуває перед освітнім менеджментом нові вимоги до керівників закладів вищої освіти та їх структурних підрозділів – керівників з високим рівнем професійно-управлінської та лідерської компетентностей, конкурентноспроможних на ринку освітніх послуг, здатних згуртовувати науково-педагогічний колектив та спрямовувати його на досягнення важливих цілей, надихати на успішну освітню діяльність, викликати довіру колективу до повноважень керівника. Важливим складником лідерської компетентності освітнього менеджера є особистісний компонент, який відбиває лідерські якості особистості керівників закладів вищої освіти.

Наталія Кононец у своїй доповіді «Сценарна реалізація принципу мультимедійності при створенні цифрового навчального контенту» наголосила, що створення цифрового навчального контенту (навчально-методичні комплекси, цифрові конспекти лекцій, підручники й посібники, методичні рекомендації цифрового формату, дистанційні курси й інші цифрові освітні ресурси тощо) в умовах цифровізації освітнього процесу й онлайн-навчання базується на принципі мультимедійності – одночасного використання декількох каналів інформації у середовищі таких ресурсів. У своїй доповіді вона висвітлила різні сценарії, які дозволяють створити сучасний цифровий освітній ресурс для якісного онлайнового навчання.

          

Міжвузівське співробітництво: гостьова лекція доцентки кафедри педагогіки та суспільних наук, докторки педагогічних наук Кононец Наталії Василівни

18 листопада 2021 року доцентка кафедри педагогіки та суспільних наук, докторка педагогічних наук Кононец Наталія Василівна, членкиня громадської організації «Міжнародна асоціація сучасної освіти, науки та культури» провела гостьову лекцію на факультеті соціальної та психологічної освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини на тему: «Проєктно-дослідна діяльність: технологія освітнього проєкту, елементи проєктного практикуму».

Різні заклади освіти, такі, як Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Бериславський фаховий педагогічний коледж імені В. Ф. Беньковського Херсонського державного університету, Дніпровський фаховий педагогічний коледж КЗВО «ДАНО» ДОР», Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини були представлені викладачами, аспірантами та магістрантами.

Наталія Василівна ознайомила присутніх із власним досвідом розробки та керування проєктами: «Кроскультурний лінгвістичний практикум з української мови», «Цифрова компетентність майбутнього фахівця-еколога», «Мобільні технології навчання (МТН) при вивченні екологічних дисциплін» та ін. Лекторкою було закцентувано увагу слухачів на висвітленні таких питань, як: поняття освітнього проєкту та його життєвий цикл; класифікація проєктів; основні характеристики проєкту; процедура підготовки проєктів; процедура реалізації проєктів. Наприкінці всі активно взяли участь у інтерактиві, що стосувався актуалізації освітніх проблем. Презентації були дуже цікавими, адже передавали зміст реальних проєктів.

          

Принцип автономного навчання як ключовий принцип реалізації ресурсно-орієнтованого навчання дисципліни «Тайм-менеджмент у професійній діяльності викладача вищої школи»

16-17 листопада 2021 року доцентка кафедри педагогіки та суспільних наук, доктор педагогічних наук Кононец Наталія Василівна, членкиня громадської організації «Міжнародна асоціація сучасної освіти, науки та культури», взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції з міжнародною участю «Трансформації вищої педагогічної освіти: світовий і український контекст».

На онлайн-пленарному засіданні вона виступила з доповіддю на тему «Принцип автономного навчання як ключовий принцип реалізації ресурсно-орієнтованого навчання дисципліни «Тайм-менеджмент у професійній діяльності викладача вищої школи»», у ході якої висвітлила суть та механізми інтеграції принципу в навчання дисципліни «Тайм-менеджмент у професійній діяльності викладача вищої школи», завдяки якому викладач сприяє розвитку таких умінь: студенти можуть робити особистий вибір завдань, проєктів, дидактичних ресурсів (форми навчання, методи засвоєння знань, зручні й доступні засоби навчання), це початковий крок до «автономного навчання»; студенти обирають комунікативні стратегії, які вони будуть використовувати для досягнення своєї дидактичної мети; студенти можуть приймати далекосяжніші рішення щодо мети, висловлювань та стратегій (наприклад, у творчій рольовій грі, вирішенні проблем та дискусіях); студенти обирають та формують особистий контекст для виконання завдання, наприклад для презентацій та проєктів; студенти можуть приймати рішення у сферах, які традиційно належали викладачеві, наприклад, про дидактичні ресурси та вибір завдань; студенти беруть участь у визначенні характеру та реалізації особистого навчального плану (реалізація індивідуальної траєкторії навчання); студенти використовують принципи тайм-менеджменту самостійно в ситуаціях неформальної освіти.

          

Презентація монографії «Дидактика лідерства: сучасні погляди на формування лідерської компетентності здобувачів вищої освіти»

10 листопада 2021 року до Всесвітнього Дня науки відбулася презентація монографії «Дидактика лідерства: сучасні погляди на формування лідерської компетентності здобувачів вищої освіти» у змішаному форматі.

Авторський колектив: Олексій Нестуля, д.і.н, професор, ректор Полтавського університету економіки і торгівлі, Світлана Нестуля, д.пед.н, професорка, директорка Навчально-наукового інституту лідерства Полтавського університету економіки і торгівлі, Наталія Кононец, д.пед.н доцентка кафедри педагогіки та суспільних наук.

Автори переконливо довели, що нині, в добу динамічних соціально-економічних і технологічних трансформацій, зростання ролі знань, інновацій і їх носіїв та ініціаторів, організації (підприємства, установи, компанії, у тому числі освітні установи) та країни можуть успішно розвиватися лише на засадах лідерської управлінської парадигми. Реалії сьогодення доводять, що реформаційні процеси, які відбуваються у вітчизняній економіці, освіті, будуть успішними за умови провідної ролі у їхній реалізації ефективних менеджерів, освітніх менеджерів, лідерів-професіоналів, готових і здатних усвідомлювати й здійснювати управлінську діяльність як процес щоденного служіння українському суспільству, країні, державі. З іншого боку, європейський вибір України та її входження до європейського освітнього простору вимагають модернізації української системи вищої освіти, впровадження в освітню практику нової управлінської парадигми, заснованої на лідерстві. Провідне завдання закладів вищої освіти полягає в пошуку й запровадженні нових підходів до професійної підготовки здобувачів вищої освіти для системного розвитку їхньої лідерської компетентності. Відтак, потребує переосмислення процес підготовки здобувачів вищої освіти у вітчизняних ЗВО на засадах лідерської управлінської парадигми.

          

«Слов’янський поетичний десант» у ПУЕТі

3 листопада 2021 року у ПУЕТі висадився справжній «поетичний десант» - до нас завітали гості зі Слов’янська (Донецька область). Організували його завідуюча кафедри педагогіки та суспільних наук Петренко Ірина Миколаїівна та викладачка цієї ж кафедри Пивоварська Ксенія Сергіївна. Поетеса та керівник клубу культури та духовності «Слов’янщина» Чорноброва Тетяна Іванівна та журналіст, заступник секретаря первинної журналістської організації НСЖУ та член «Слов’янщини» Чорнобровий Василь Олександрович (до речі, випускник нашого вишу) зустрілися зі студентами груп Т б-11, МЕН МІР б-11, Т мб-11, Е УПМК б-11. Ще одним запрошеним, але вже із Полтави, став Носівець Іван Федорович, відповідальний секретар Полтавської обласної організації НСЖУ і також наш випускник. Гості ділилися своїми спогадами про навчання у нашому виші, читали свої вірші, а наостанок передали в подарунок музею свої книги та раритетні журнали, видані Укоопспілкою. Дякуємо гостям та студентам і сподіваємося, що такі зустрічі стануть гарною традицією.

          

Психолог Ірина Тодорова, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук виступила перед студентами різних курсів та спеціальностей Навчально-наукового інституту денної освіти з доповіддю про наявні ресурси з отримання психологічної підтримки та допомоги в разі виникнення проблем емоційного, поведінкового або соціально-психологічного змісту. В доповіді йшлося про історію створення психологічної служби, її мету, завдання та основні напрями діяльності. Студенти отримали інформацію щодо алгоритму звернення за консультацією, розбиралися з якими проблемами слід звертатися до психолога, у чому полягає різниця між психологом, психотерапевтом та психіатром.

Ірина Тодорова закликала слідкувати за анонсами та запрошеннями на заплановані психологічною службою ПУЕТ заходи на веб-сторінці психологічної служби, приєднуватися до Телеграм каналу психологічної служби, на якому заявляється уся актуальна і оперативна інформація щодо психологічної підтримки та збереження психічного здоров’я.

У заключній частині виступу присутні змогли оцінити рівень власного емоційного благополуччя за допомогою експрес-методики Е. Дінера. Матеріали до виступу можна переглянути за посиланням: 

https://docs.google.com/presentation/d/1pq6d9BlvOnTiqvprPa3QWcvYdrh87rbA/edit?usp=sharing&ouid=115505746281175312447&rtpof=true&sd=true


Фото 1. Психолог Ірина Тодорова спілкується зі студентам


Фото 2. Студенти ННІ денної освіти на зустрічі з психологом ПУЕТ

          

Модель змішаного навчання (flex model blended learning) у підготовці магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»

20-22 жовтня 2021 року доцентка кафедри педагогіки та суспільних наук, доктор педагогічних наук Кононец Наталія Василівна, членкиня громадської організації «Міжнародна асоціація сучасної освіти, науки та культури», взяла участь у Першій Міжнародній науково-практичній конференції інноваційного формату «СВІТОВІ ВИКЛИКИ СУЧАСНІЙ ОСВІТІ».

На онлайн-пленарному засіданні вона виступила з доповіддю на тему «Модель змішаного навчання (flex model blended learning) у підготовці магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»», у ході якої висвітлила дієві механізми удосконалення процесу фахової підготовки магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки галузі знань 01 Освіта/Педагогіка у ЗВО у контексті імплементації гнучкої моделі змішаного навчання. Наталія Василівна відзначила, що саме завдяки можливостям ПУЕТ (комп’ютерні аудиторії, доступ до Інтернету, повне забезпечення усіх дисциплін дистанційними курсами, електронна бібліотека, репозиторій ПУЕТ), нині процес реалізації гнучкої моделі змішаного навчання (Flex model blended learning) для підготовки магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» є можливим нині і буде перспективним і надалі, оскільки така ідея виникла саме у магістрантів, більшість із яких працюють за фахом і не завжди мають можливість відвідувати заняття в університеті. Нині очевидно, що рух до зближення та взаємодоповнення традиційної та дистанційної освіти замість конкуренції між ними, удосконалення методик змішаного навчання як невід’ємного складника фахової підготовки магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» у сучасних реаліях, є тією унікальною можливістю, що забезпечить їх якісну підготовку під час навчання у ЗВО.

          

Про зустріч зі старшокласниками

В Полтавському університеті економіки і торгівлі 14 жовтня Психологічна служба разом із доцентом кафедри педагогіки та суспільних наук Світланою Шарою провели тренінг комунікативних навичок для учнів 10 класу Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 20 імені Бориса Серги (12:40-13:40, ауд. 330). В заході брали активну участь студенти магістри групи Філ м-11 Юліана Нос та Богдан Трибрат. Вони презентували доповідь, в якій йшлося про ознаки різних форм насильства, про право кожного на захист особистих кордонів. Психолог Ірина Тодорова звернула увагу присутніх на важливість володіння комунікативними навичками для того, щоб гідно та впевнено відстоювати власні інтереси та кордони, але при цьому поважати права та кордони інших. Учні виконували вправи на розпізнавання та характеристику різних емоцій, на вміння сказати «Ні» та розв’язувати конфлікти шляхом співпраці.

          

Друге виїзне засідання Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України до Козельщинського краю

10 жовтня 2021 року члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (голова правління – д.і.н., проф., ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля) на запрошення депутата Полтавської обласної ради Сергія Сушка та місцевої громади краєзнавців відвідали Козельщинський край. Засідання відбулося у смт Козельщині у Smart Просторі –  оновленому приміщенні Козельщинської центральної районної бібліотеки імені Олеся Гончара – наймодерновішого за сучасними критеріями Smart-центру з сучасною багатою бібліотекою, технічним наповненням і локаціями для різних занять за інтересами та креативними дитячими.

Місцеві краєзнавці Іван Кравченко і Григорій Сердюк  ознайомили з Козельщинськими історичними місцями. Краєзнвці побували на могилі Михайла Остроградського, на Шар-горі і у жіночому Різдва Богородиці монастирі. Заїхали до стародавнього колодязя біля с. Хорішок. Вийшов цілий туристичний маршрут Козельщинською громадою ! Завдяки Івану Кравченку – людині енциклопедичних знань, полтавські краєзнвці відкрили для себе  історію родини всесвітньо відомого математика Михайла Остроградського у с. Пашенівка, сюжети й загадки давньої і нової історії краю, магію Шар-Гори та багато іншого.

Засідання пройшло дуже змістовно у Smart Просторі. Символічно, що саме тут вручили Почесну грамоту Національної спілки краєзнавців України місцевому краєзнавцю, історику Григорію Сердюку. Крім того, одноголосно було прийнято рішення про присудження Григорію Сердюку звання «Почесний краєзнавець України». Намітилися перспективи подальшої співпраці та нові колективні проєкти.

До лав Полтавської обласної організації було прийнято  козельщинського краєзнавця та дослідника Івана Кравченка.

Дякуємо за гостинність Сергію Сушку та його родині, Івану Кравченку, Григорію Сердюку і бажаємо процвітання селищу і його мешканцям !


На Шар-горі.


На Шар-горі.


Біля могили М. Остроградського.


Біля старовинного колодязя


Під час екскурсії


Вручення Почесно грамоти НСКУ Григорію Сердюку.

          

До Всесвітнього дня психічного здоров’я, якій за ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я з 1992 року відзначають 10 жовтня, в Полтавському університеті економіки і торгівлі 7 жовтня спільними зусиллями Психологічної служби та кафедр: педагогіки та суспільних наук; правознавства; менеджменту; української, іноземних мов та перекладу було організовано Круглий стіл на тему: «Соціальні та психологічні чинники підтримки та збереження психічного здоров’я» (12:40-14-00, ауд. 330). В заході брали участь студенти бакалаври та магістри різних курсів та спеціальностей.

На розгляд присутніх для обговорення було представлено таки теми:

1. Стан психічного здоров'я населення в Україні та в світі – спікери Бороденко Анна ( Пр м-21); Сухозад Олег (Пр м-21); Олійник Євгенія (Філ м-11).

2. Історія Міжнародного дня психічного здоров’я – місія та цілі, актуальна тематика – спікерка Гриб Альбіна, (Мен б-11).

3. Правові засади, міжнародне та вітчизняне законодавство щодо охорони психічного здоров’я населення – спікер Хмельницький Євген ( Пр м-21)

4. Концепція Державної цільової програми охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 – спікерка Бриж Анна ( Пр м-21).

5. Проблема насильства та обізнаності людини щодо прав людини та захисту особистих кордонів – спікери Нос Юліана (Філ м-11); Трибрат Богдан, (Філ м-11).

6. Ставлення суспільства до психічного здоров’я та хвороби в різні історичні епохи – спікерка Борисенко Валентина (Мен б 11).

7. Сучасні методи психологічної та психіатричної допомоги – спікер Цимбалюк Артем (Пр м-21).

З презентаціями доповідей можна ознайомитися за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1KrTbKRgukT6vewu4Jfeac1EHQK_rFxl7?usp=sharing

Мета заходу – привернути увагу студентів, кураторів, викладачів до цієї теми та інформувати про важливість підтримки психічного здоров'я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна четверта людина у світі протягом життя може мати психічний розлад. Національна психологічна асоціація як фахове об'єднання, закликає у цей день поширювати наукові матеріали щодо теми психічного здоров'я, ділитися контактами ліній та мереж доступної допомоги. Пропонує об'єднатися у боротьбі з упередженнями й міфами, та зайвий раз нагадати оточенню, що фахова допомога доступна, і звертатися за нею зовсім не соромно.

Психолог Тодорова Ірина підвела підсумки круглого столу, нагадала учасникам про основні засоби психогігієни та наявні ресурси для отримання психологічної підтримки.

          

Результати рейтингу викладачів кафедри Педагогіки та суспільних наук

У вересні 2021 року було проаналізовано рейтинг викладачів кафедри, враховуючи навчальну, наукову, методичну, виховну і організаторську діяльність. Результати рейтингу:

  1. Д.п.н., проф. Нестуля С.І.
  2. Д.п.н., доц. Кононец Н.В.
  3. Д.і.н., проф. Петренко І.М.  
  4. К.ф.н., доц. Усанов І.В.
  5. К.і.н., доц. Верезомська С.Ж.
  6. К.психол.н., доц. Тодорова І.С.
  7. К.філол.н., доц. Сарапин В.В.
  8. К.п.н., доц. Шара С.О.
  9. К.ф.н., ст. викл. Пивоварська К.Ю.

Вітаємо наших колег із успішною і результативною роботою !!! Бажаємо нових звершень і досягнень !!!

          

Виїзне засідання членів Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України

Діяльність Полтавської обласної організації НСКУ (голова – д.і.н., проф., ректор Олексій Нестуля) є важливим складником формування інтелектуального, дослідницького, патріотичного середовища в Полтаві й Полтавській області. Тематичні заходи, нові книги й публікації, презентації цікавих проєктів і здобутків, популяризація досліджень з історії регіональних локацій, наукові конференції – це далеко неповний перелік діяльності членів краєзнавчої спільноти.

Практика організації виїзних засідань НСКУ була запропонована її головою Олександром Реєнтом і довела свою ефективність.

12 вересня 2021 року на запрошення колективу Національного музею-заповідника М.В. Гоголя велика група членів краєзнавчої спільноти побувала  у селі Гоголеве Миргородського району Полтавської області. Колектив співробітників музею на чолі з директоркою Лідією Єнко познайомив науковців з локаціями  музейного комплексу, історією його створення, пам’ятками й колекціями музею. Краєзнавці також ознайомилися з фондами бібліотеки та архіву науково-культурного центру Національного музею-заповідника. Якщо з науковими цілями гостями Центру здебільшого були літературознавці, дослідники творчості Миколи Гоголя, то історики і краєзнавці вперше обговорювали перспективи подальшої  співпраці, можливості музейного комплексу і науково-культурного центру.

Науковий співробітник музею-заповідника Ярослав Єнко презентував документальний фільм про чоловічий Свято-Михайлівський монастир, вперше дослідивши його історію ХVІІ – ХІХ ст.

Співробітники музею-заповідника продемонстрували креативні форми екскурсій для відвідувачів, в тому числі театралізовані, з представленням сюжетів і героїв творів Миколи Гоголя. Учасники виїзного засідання подякували за організацію зустрічі та високо оцінили її результативність. 


Учасники виїзного засідання ПОО НСКУ.


Учасників виїзного засідання ПОО НСКУ урочисто зустрічали
 хлібом-сіллю.


Члени правління ПОО НСКУ, д.і.н., проф. Л.Л. Бабенко, к.географ.н., доц. Л.М. Булава.


Вручення почесної грамоти НСКУ Ярославу Єнку, заступнику директора Національного музею-заповідника М.В. Гоголя.


Члени ПОО НСКУ Сергій Клепко, Мирослав Аліман, Ірина Петренко, Людмила Бабенко, Карина Пивоварська.


Під час нічної екскурсії.


Під час нічної екскурсії.

          

На конференції в Запорізькому національному університеті 15-16  вересня 2021 року з проблем інтеграції освіти, науки і бізнесу

Завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., проф. Ірина Петренко разом із слухачкою Університету третього віку, власницею зеленої садиби «Шляхами хана Кубрата» Наталією Ковінською взяла участь у І Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми та перспективи впровадження європейського досвіду диверсифікації сільського туризму в Україні на засадах креативності та збалансованості» в Запорізькому національному університеті під егідою програми ЄС Еразмус+, напрям ім. Жана Моне у рамках проєкту 620720-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE «Диверсифікація сільського туризму через збалансованість та креативність: поширення європейського досвіду в Україні»/«Diversification of rural tourism through sustainability and creativity: disseminating European experience in Ukraine».

Була представлена доповідь "НОВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ З ІНТЕГРАЦІЇ НАУКИ, ОСВІТИ, ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ДОСЛІДЖЕННЯХ ВЧЕНОЇ ВІРИ ЖУК (1928-2008)". У ній Ірина Петренко вперше розкрила можливості впровадження нового туристичного маршруту «Історія України в дослідженнях вченої Віри Жук (1928-2008)». Цей унікальний маршрут розкриває по-новому середньовічну історію Полтавщини і є органічним поєднанням науки, освіти та зеленого туризму (бізнесу).  

Щиро дякую Наталії Ковінській за участь у конференції і чудовий виступ !!!


Наталія Ковінська, Ірина Петренко та організатор конференції Наталія Венгерська.


Ірина Петренко під час виступу.


Наталія Ковінська і Ірина Петренко під час роботи конференції.

          

У Полтаві презентовано нове історико-краєзнавче видання

7 вересня 2021 року у Полтавському краєзнавчому музеї імені В.  Кричевського відбулася анонсована презентація книги Сергія Черниха та Олександра Христенка «Лабіринти долі полтавського «предводителя дворянства» (біографічний нарис із додатком каталогу земських марок».

Понад сотня зацікавлених науковців, музейників, викладачів, краєзнавців, філателістів, бібліотечних працівників, студентів-істориків, друзів авторів книги взяли участь у презентації. Автори розповіли захоплюючу історію роботи над книгою, збирання розпорошених джерел, з’ясування заплутаних епізодів життя і діяльності центральної постаті книги –  Павла Петровича Ганька. У презентації взяв участь д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, який виступив і консультантом при написанні книги. Олексій Нестуля наголосив на значенні книги для сучасних дослідників-краєзнавців та її ролі у поверненні із забуття багатьох імені знакових полтавців.

Автори люб'язно подарували книги всім, хто зацікавився виданням. Отже,  інтелектуальне життя в Полтаві багате на цікаві події !


Анонс презентованої книги


Д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля та учасники презентації.


Д.і.н., проф. Л.Л. Бабенко та автори книги –
Сергій Черних та Олександр Христенко

          

Нове видання у історико-краєзнавчих дослідженнях
видатних постатей  Полтави

24 червня 2021 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., професор, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України   Ірина Петренко у Полтавській обласній науковій універсальній бібліотеці імені І.П. Котляревського презентувала свою монографію  «Історик Наталія Мірза-Авакянц (1889–1940?): життя і наукова спадщина»   (Полтава : ПУЕТ, 2021. – 235 с. – 2-ге вид., допов. і переробл.).

У монографії на основі епістолярної спадщини й наукових праць, нововиявлених архівних документів, зокрема приватного архіву родини, представлено життєвий шлях і наукову діяльність Наталії Юстівни Мірза-Авакянц – українського історика, педагога, методиста, професора Полтавського, Харківського й Донецького (м. Луганськ) інститутів народної освіти, завідувача кафедри історії України Київського університету, однієї із засновників Полтавського товариства дослідження та охорони пам’яток старовини й мистецтва, дійсного члена Харківської науково-дослідної кафедри історії української культури академіка Д. І. Багалія.

У дослідженні акцентовано увагу на історико-фемінологічних студіях ученої. Міститься основна бібліографія праць Н. Мірза-Авакянц.

Дослідження розраховано на істориків, краєзнавців, викладачів, студентів і всіх, хто цікавиться історією України.


Титульна сторінка книги


Учасники презентації. Слухачів групи «Краєзнавчі студії Полтавщини» Наталія Федорчук і Наталія Ковінська, д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.і.н., доц. Петренко С.М., к.і.н., доц. Бабенко Л.Л.


Виступ Ірини Петренко під час презентації.


К.т.н., доц. Анна Брілко, д.і.н., проф. Ірина Петренко, Оксана Павелко,
к.і.н., доц. Петренко С.М.

          

Продовжуємо розробляти туристичний маршрут
 «Історія Полтавщини очима вченої Віри Жук»

21 червня 2021 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н., професор Ірина Петренко, куратор групи КС-1 Університету третього віку Ірина Прокопенко, слухачка групи КС-1 УТВ Наталія Ковінська та к.і.н., вчена-болгарист Наталія Самойленко здійснили експедицію до Козельщинского краю. В результаті було вивчено туристичні можливості регіону і ознайомлено з його археологічними та культурними пам’ятками.

У перспективі проведення екскурсії для слухачів УТВ на тему «Полтавщина стародавня і середньовічна очима вченої Віри Жук», зокрема заплановано відвідання Шар гори, руїн курганів та стародавнього городища, а також ймовірного поховання болгарського хана Органи. Крім того, заплановано візит  Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря і могили всесвітньо відомого математика М.В. Остроградського.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська, Ірина Прокопенко біля Шар гори в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська на Шар горі в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко, Наталія Самойленко, Наталія Ковінська, Ірина Прокопенко на Шар горі в Козельщинському краї. 21 червня 2021 року.


Ірина Петренко,  Ірина Прокопенко, місцевий краєзнавець Іван Кравченко біля Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря. 21 червня 2021 року.

          

Започатковано новий туристичний напрямок
«Історія Полтавщини очима вченої Віри Жук»

6 червня 2021 року слухачі «Краєзнавчих студій Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ започаткували новий туристичний напрямок «Історія Полтавщини очима вченої Віри Жук». Цього дня екскурсанти відвідали Різдва Богородиці Козельщинський жіночий монастир та ознайомилися з тематичною екскурсією «Перлина Козельщини в дослідженнях Віри Жук».

Ініціаторка екскурсії, слухачка «Краєзнавчих студій Полтавщини» Наталія Ковінська професійно організувала роботу, залучила небайдужих слухачів, зацікавила можливістю побачити святиню. Викладач курсу «Краєзнавчі студії Полтавщини», екскурсовод, д.і.н., проф. Ірина Петренко розповіла про постать Віри Жук, її наукові праці та внесок у дослідження постаті Марії Капніст і Різдва Богородиці Козельщинського жіночого монастиря.

Щиро дякуємо за екскурсію на території монастиря краєзнавцю Івану Кравченку за прекрасну розповідь і можливість почути невідомі факти з історії святині. Екскурсанти відвідали церковну службу, піднялися на монастирську дзвіницю та доторкнулися до ікони Козельщинської Багоматері. Тож, традицію започатковану. Будемо й надалі пропонувати нові та цікаві туристичні маршрути !!! Долучайтеся !!!


Екскурсанти слухачі «Краєзнавчих студій Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ на території Різдва Богородиці жіночого Козельщинського монастиря.
6 червня 2021 року. 


Екскурсоводи Ірина Петренко та Іван Кравченко. 6 червня 2021 року. 


Слухачки «Краєзнавчих студій Полтавщини» Університету третього віку ПУЕТ Наталія Ковінська і Наталія Федорчук. 6 червня 2021 року. 

          

Участь у роботі експертної групи з історії України при
Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку залучення педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників та інших фахівців до проведення зовнішнього незалежного оцінювання», Положення про пробне зовнішнє незалежне оцінювання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, наказів Українського центру оцінювання якості освіти 5 червня 2021 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, доктор історичних наук, професор І.М. Петренко взяла участь у роботі експертної групи з історії України при  Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти під час проведення пробного зовнішнього оцінювання. 


Д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ І.М. Петренко у Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти.
5 червня 2021 року.

          

Результати опитування стейкхолдерів

Кафедра педагогіки та суспільних наук провела в другому семестрі 2020/2021 н.р. опитування серед магістрантів денної та заочної форми навчання щодо оцінювання якості викладання навчальних дисциплін ОП "Педагогіка вищої школи". Відтак, презентуємо результати анкетування магістрантів «Оцінювання якості викладання навчальних дисциплін ОП "Педагогіка вищої школи" (2 семестр, 2020/2021 н.р.)».

Переглянути результати файл 1, файл 2

          

Пошуки шляхів вирішення проблеми активізації навчальної діяльності магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»

21 травня 2021 року доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, доктор педагогічних наук Кононец Наталія Василівна взяла участь у П’ятій міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми сучасної психодидактики: філософські, психологічні та педагогічні аспекти». На онлайн-пленарному засіданні вона виступила з доповіддю на тему «Активізація навчальної діяльності магістрантів шляхом поєднання формальної та інформальної освіти як дидактична умова їх професійного зростання», у ході якої висвітлила дієві механізми удосконалення процесу фахової підготовки магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки галузі знань 01 Освіта/Педагогіка у ЗВО у контексті їх професійного зростання як майбутніх викладачів вищої школи.

Доповідачкою висвітлено механізми реалізації однієї з дидактичних умов професійного зростання майбутніх викладачів вищої школи під час навчання у закладі вищої освіти – активізація навчальної діяльності магістрантів шляхом поєднання формальної та інформальної освіти. Формальна освіта номінована як процес фахової підготовки майбутніх викладачів закладів вищої освіти, інформальна освіта – як процес організації самоосвіти магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки галузі знань 01 Освіта/Педагогіка (університетська, мас-медійна, Інтернет-самоосвіта).

Наталія Василівна відзначила, що реалізаційні механізми цієї дидактичної умови (удосконалення змісту професійної підготовки й ресурсного забезпечення освітньої програми, застосування новітніх педагогічних технологій, упровадження педагогічних майстерень, мотивація студентів до участі у конференціях, Інтернет-конференціях, вебінарах, науково-практичних семінарах, конкурсах, педагогічних читаннях тощо) передбачають залучення усіх можливих шляхів набуття майбутніми викладачами ЗВО нових знань і вмінь у професійній сфері, стимуляції мотиваційних ресурсів, удосконалення самоосвітньої діяльності, неперервного професійного зростання під час навчання у ЗВО. Цілком імовірно, що рух до зближення та взаємодоповнення формальної та інформальної освіти замість конкуренції між ними, удосконалення методик інформальної освіти як невід’ємного складника фахової підготовки магістрантів у межах сучасних освітніх програм спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки галузі знань 01 Освіта/Педагогіка, є тією унікальною можливістю їх гармонійного поєднання, що забезпечить професійне зростання магістрантів під час навчання у ЗВО.

          

Педагогіка об’єднує! У рамках Дня випускника університету відбулася відеозустріч випускників освітньої програми «Педагогіка вищої школи»

21 травня 2021 року на кафедрі педагогіки та суспільних наук в онлайновому форматі відбулася зустріч випускників освітньої програми «Педагогіка вищої школи». З вітальним словом до учасників відеозустрічі звернулися гарант освітньої програми «Педагогіка вищої школи» Нестуля Світлана Іванівна – д.пед.н., доцент, професор кафедри, директор навчально-наукового інституту лідерства ПУЕТ; завідувачка кафедри Петренко Ірина Миколаївна – д.і.н., професор; проректор з науково-педагогічної роботи Матвієнко Юрій Сергійович – к.пед.н.; Кононец Наталія Василівна – д.пед.н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук.

Спікерами заходу були також: Негода Марина, випускниця 2020 року; Абгарян Оксана, випускниця 2020 року; Миколаєнко Оксана, випускниця 2020 року; Синявська Лариса, випускниця 2020року; Політько Юлія, випускниця 2018 року; Грищенко Людмила, випускниця 2018 року; Бровко Лариса, випускниця 2020 року; Стеценко Олена, випускниця 2020 року; викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук, к.психол.н., доц. Тодорова І.С., к.філос.н, доц. Усанов І.В., к.філол.н., доц. Сарапин В.В., к.і.н., доц. Верезомська С.Ж., к.пед.н., доц. Шара С.О., к.філос.н., ст. викл. Пивоварська К.С., стейкґолдерка Балюк В.О. – к.пед.н., голова циклової комісії математики, комп’ютерних технологій та інформаційної діяльності ВСП «Фаховий коледж управління, економіки і права Полтавської ДАА».

У рамках івенту Матвієнко Ю.С. презентував учасникам відеозустрічі зміст нової освітньої програми «Освітня робототехніка» другого рівня вищої освіти за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка (кваліфікація магістр з освітніх, педагогічних наук) та закцентував увагу на те, що вона спрямована на підготовку унікальних висококваліфікованих фахівців у галузі освіти, педагогіки, здатних використовувати технології, необхідні для впровадження STEAM-освіти та  освітньої робототехніки.

Разом із тим до запланованого івенту з метою профорієнтаційної роботи були запрошені викладачі закладів вищої, фахової передвищої, професійно-технічної освіти різних областей України, які знайомилися з освітніми програмами «Педагогіка вищої школи» та «Освітня робототехніка», досвідом випускників, котрі присвятили свою професійну діяльність педагогіці. Тепла, щира, дружня атмосфера спілкування сприяла об’єднанню освітянської спільноти, дисемінації педагогічного досвіду, окресленню подальших векторів співпраці. Педагогіка нас об’єднує! А кафедра бажає усім здоров’я, миру, творчих успіхів та процвітання!

          

Магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» Наталя Олєйнікова посіла ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта» (науковий керівник – д.пед.н. Кононец Н.В.)

14 квітня 2021 року в Українській інженерно-педагогічній академії в режимі відеоконференції на платформі Google Meet відбувся ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта». На першому етапі проходження конкурсу Галузева конкурсна комісія забезпечила рецензування 90 студентських наукових робіт від 110 авторів, що надійшли з 37 закладів вищої освіти та визначила 28 кращих, автори яких були запрошені на підсумкову науково-практичну конференцію.

Наша магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (група ПВШ м-11) Наталя Олєйнікова посіла ІІ місце у цьому конкурсі, презентуючи на підсумковій науково-практичній конференції свою роботу щодо упровадження системи мобільного навчання в освітній процес університетів Полтавщини (науковий керівник – доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Наталія Василівна).

Щирі вітання і побажання творчого неспокою, дослідницької сміливості та нових перемог!

          

Продовжуємо удосконалювати процес підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»: особливості електронного дидактичного забезпечення в умовах цифровізації навчання

4-5 квітня 2021 року гарант магістерської освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (спеціальність 011 «Освітні, педагогічні науки»), професор педагогіки та суспільних наук, д. пед.н., доцент Нестуля С.І., член проєктної групи, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Н.В. взяли участь у VІІI міжнародній науково-практичній конференції «Challenges in Science of Nowadays» (Washington, USA), на якій презентували особливості розробки електронного дидактичного забезпечення в умовах цифровізації навчання.

Світлана Нестуля виступила з доповіддю «Особливості укладання електронного робочого зошита з курсу «Основи лідерства»», у якій підкреслила, що використання електронного робочого зошиту значно полегшило виконання завдань з курсу «Основи лідерства» в умовах дистанційного освітнього процесу. Відтак, ідея впровадження мобільного навчання на основі спеціально розроблених для цього електронних засобів навчання є одним із нових напрямів розвитку дистанційної освіти в освітньому середовищі університету.

Наталія Кононец у своїй доповіді «Специфіка укладання змісту електронних навчальних посібників для самоосвіти студентів в умовах цифровізації навчання» наголосила, що при створенні змісту електронних навчальних посібників для організації самоосвітньої діяльності студентів доцільно орієнтуватися на положення концепції ресурсно-орієнтованого навчання. Такі електронні навчальні посібники врахують те, що сьогодні студенти прагнуть освіти для творчості, яка можлива на будь-якому етапі навчання і розвиває високий рівень активності та самостійності. Електронні навчальні посібники, складені згідно з вимогами концепції ресурсно-орієнтованого навчання, забезпечать студентів високим рівнем самостійності й реальними можливостями цією самостійністю скористатися.

          

Доводимо до Вашого відома графік роботи співробітників кафедри в умовах карантину:

  1. Петренко І.М. – щодня з 10.00 до 16.00.
  2. Тетко Т.І. – понеділок, середа  з 10.00 до 12.00

          

Обговорення і затвердження освітньо-професійної програми «Освітня робототехніка» другого рівня вищої освіти за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка, кваліфікація магістр з освітніх, педагогічних наук

7 квітня 2021 року на кафедрі педагогіки та суспільних наук відбулося обговорення освітньо-професійної програми «Освітня робототехніка» другого рівня вищої освіти за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка, кваліфікація магістр з освітніх, педагогічних наук (проєктна група: Матвієнко Юрій Сергійович – керівник проєктної групи, гарант освітньої програми, кандидат педагогічних наук, проректор з науково-педагогічної роботи ПУЕТ; Нестуля Світлана Іванівна – доктор педагогічних наук, доцент, директор навчально-наукового інституту лідерства ПУЕТ; Кононец Наталія Василівна – доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ).

На обговоренні були присутні постійні члени кафедри: д.і.н., проф., завідувач кафедри Петренко І.М., д.п.н., проф. Нестуля С.І., к.психол.н., доц. Тодорова І.С., д.пед.н., доц. Кононец Н.В., к.філос.н, доц. Усанов І.В., к.філол.н., доц. Сарапин В.В., к.і.н., доц. Верезомська С.Ж., к.пед.н., доц. Шара С.О., к.філос.н., ст. викл. Пивоварська К.С., ст. лаборант Тетко Т.І.,  , керівник проєктної групи, гарант освітньої програми «Освітня робототехніка», кандидат педагогічних наук, проректор з науково-педагогічної роботи Матвієнко Ю.С., а також директор Полтавської школи робототехніки «ROBOT SCHOOL» Cувальська В.В.

Гарант Матвієнко Ю.С. презентував зміст освітньої програми та закцентував увагу на те, що вона спрямована на підготовку унікальних висококваліфікованих фахівців у галузі освіти, педагогіки, здатних використовувати технології, необхідні для впровадження STEAM-освіти та  освітньої робототехніки. Крім того, мета освітньо-професійної програми відповідає Місії та Стратегії розвитку університету на 2017-2022 роки. Виступили й члени проєктної групи Нестуля С.І. та Кононец Н.В., які висвітлили реалізаційні механізми її імплементації в освітній процес ПУЕТ.

Результатом активного обговорення змісту програми, її надзвичайної актуальності та ресурсних можливостей нашого університету у напрямі її реалізації постало одностайне схвалення і затвердження освітньо-професійної програми «Освітня робототехніка» другого рівня вищої освіти за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки, галузь знань 01 Освіта / Педагогіка (кваліфікація магістр з освітніх, педагогічних наук). Водночас, рекомендовано розглянути презентовану програму на засіданні науково-методичної комісії Навчально-наукового інституту харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу та вченій раді ПУЕТ.

          

Науково-дослідницька робота магістрантів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи»

30 березня 2021 року магістранти спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи» взяли участь у роботі XLIV Міжнародної наукової студентської конференції «Актуальні питання розвитку науки та забезпечення якості освіти у XXI ст.». Від кафедри педагогіки та суспільних наук свою науково-дослідницьку роботу на тему «Мобільне навчання студентів як креативна стратегія організації сучасного освітнього процесу» презентувала Наталя Миколаївна Олєйнікова, магістрантка освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (науковий керівник Кононец Наталія Василівна, доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук). У своїй роботі вона розкрила суть мобільного навчання студентів як своєрідної креативної стратегії організації сучасного освітнього процесу, яка фокусує свої можливості на здатності сучасних мобільних пристроїв (смартфонів, планшетів, лептопів та ін.) стати повнофункціональними помічниками студентів у навчанні тоді, коли вони цього потребують; висвітлила реалізацію організаційно-методичних умов: наявність мобільних пристроїв у студентів та науково-педагогічних кадрів; наявність розроблених електронних освітніх ресурсів – електронні підручники та посібники, освітні сайти, персональні сайти викладачів, дистанційні курси тощо; організація оперативного зворотнього зв'язку між викладачем та студентом. Також її науково-дослідницька робота охопила й аспект розробки електронних посібників для мобільного навчання, адже цією актуальною проблемою магістрантка активно займається зі своїм науковим керівником.

          

ПРО роботу СЕКЦІЇ при кафедрі Педагогіки та суспільних наук «СУЧАСНІ СОЦІОГУМАНІТАРНІ СТУДІЇ» на ХLІV Міжнародної науковій студентській конференції

В онлайн засіданні секції «Сучасні соціогуманітарні студії» ХLІV Міжнародної наукової студентської конференції за підсумками науково-дослідних робіт студентів за 2020 рік, присвяченої 60-річчю Полтавського університету економіки і торгівлі, яке відбулося 20 березня 2021 р. взяло участь 26 студентів, які виступили із яскравими та змістовними доповідями, присвяченими проблемам історії та культури України, педагогічним питанням сучасної вищої школи, психології спілкування та конфлікту, життєстійкості особистості, різним аспектам психологічного здоров’я людини, тлумаченню та попередженню знецінення, прокрастинації, трудоголізму, філософському осмисленню життя та мистецтва, соціологічному дослідженню ставлення до смертної кари в українському суспільстві тощо. Викладачі кафедри педагогіки та суспільних наук виступили науковими керівниками та модераторами надзвичайно важливих  для інтелектуального і духовного розвитку студентів досліджень, допомогли їм долучитися до наукового аналізу актуальних історичних, соціальних та гуманістичних питань.

За результатами виступів та обговорення доповідей рекомендується до нагородження дипломом студенти: 1 місцеФісанович О. К., Тб-11, «Туризм як засіб відновлення психологічного здоров’я людини», Явтушенко Т. Р. Філ б-11, «Історія села Іванівна Кобеляцького краю на Полтавщині»; 2 місцеГуржій М. М., ХТІ РТ б-11, «Трудоголізм: методи дослідження та попередження», Задворкін М. О., КН б-11, «Увічнення пам’яті операції «Френтік» у Полтаві», Ляшкова Н. О., ФСББ б-11, «Самозванство у сучасному світі», Ливин М. А., ХТІ РТ б-11, «Картографічний метод аналізу конфлікту»; 3 місце – Подойнік Ю. В., ХТІ б-11, «Історія міста Тростянець моїми очима», Михайлова А. Е. , ХТ мб-11, «Знецінення як психологічна проблема особистісних стосунків», Саленко Є. В., МЕН б-21, «Ставлення до смертної кари в українському суспільстві», Васильченко К. І., МЕВ МБ б-11, «Деструктивні міжособистісні стосунки».

Вітаємо всіх студентів-учасників засідання секції «Сучасні соціогуманітарні студії» з першими кроками у напрямку до наукових досягнень і дякуємо за роботу!


Фото 1. З привітальним словом до учасників засідання секції 18. «Сучасні соціогуманітарні студії» звертається керівник – Петренко Ірина Миколаївна, д. і. н., професор, зав. кафедри


Фото 2. Доповідає Фісанович Орина, Тб-11, «Туризм як засіб відновлення психологічного здоров’я людини»


Фото 3. Із доповіддю на тему «Самозванство в сучасному світі» виступає Ляшкова Наталія, ФБСС б-11


Фото 4. Дослідженню та попередженню трудоголізму присвятив свою доповідь Гуржій Микола, ХТІ РТ б-11


Фото 5. Про деструктивні міжособистісні відносини розповідає Васильченко Катерина, МЕВ МБ б-11


Фото 6. До своїх виступів студенти підібрали виразні ілюстрації


Фото 7. Яскрава презентація студентки Анни Кара присвячена рідному місту

          

Продовжуємо удосконалювати процес підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»: лідерська та самоосвітня компетентність як важливі складники професійної компетентності сучасного випускника  

6-8 березня 2021 року голова проєктної групи, гарант магістерської освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (спеціальність 011 «Освітні, педагогічні науки»), професор кафедри педагогіки та суспільних наук, д. пед.н., доцент Нестуля С.І., член проєктної групи, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Н.В. взяли участь у VIII міжнародній науково-практичній конференції «Scientific Research in XXI Century» (Ottawa, Canada), на якій презентували шляхи удосконалення процесу підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи».

У своїй доповіді «Психолого-педагогічний компонент процесу формування лідерської компетентності магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»» Світлана Нестуля розкрила суть психолого-педагогічного компонента процесу формування лідерської компетентності магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи», який передбачає діагностику розвитку лідерських якостей і здібностей магістрантів, розробку системи стимулювання мотивації навчання під час опанування компонентами освітньої програми, визначення критеріїв сформованості їх лідерської компетентності, посилення уваги до рефлексивно-оцінюючого етапу кожного заняття (лекції, семінарського чи практичного), застосування тестів успішності тощо.

Доповідь Наталії Кононец «Дидактико-методичний супровід формування самоосвітньої компетентності магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»» присвячена питанням розробки дидактико-методичного супроводу формування самоосвітньої компетентності магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи», котрий включає у себе цілу систему сучасних засобів навчання, які магістранти можуть використовувати під час самоосвіти: підручники, навчально-методичні посібники, наявні у бібліотеці університету, зокрема, електронній бібліотеці та електронному архіві Полтавського університету економіки і торгівлі (http://dspace.puet.edu.ua/), а також контент системи дистанційного навчання, який доступний магістрантам через систему Головного центру дистанційного навчання (http://www2.el.puet.edu.ua).

          

Звітно-виборчі збори Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України

18 березня 2021 року у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» було проведено Звітно-виборчі збори Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. Голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, ректор ПУЕТ, д.і.н. О.О. Нестуля звітував про п’ять років роботи організації. Доповідач поділився основними досягненнями у роботі спілки, накреслив перспективи її розвитку. На засіданні було прийнято рішення про переобрання голови Правління, заступника голови Правління, відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України на наступні п’ять років у тому ж складі:  голова Правління  –  д.і.н., проф. Нестуля О.О., заступник голови – д.і.н., проф. Сітарчук Р.А.,  відповідальний секретар – д.і.н., проф. Петренко І.М.

Під час зборів було презентовано краєзнавчі розвідки активних членів Спілки – вчителя-краєзнавця Сердюка Г.Д. та завідувача науково-експозиційного відділу Національного музею-заповідника М.В. Гоголя, краєзнавця Єнка Я.М.


Відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, д.і.н., проф. Ірина Петренко, Голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, ректор ПУЕТ, д.і.н. Олексій Нестуля, член Правління, д.і.н. Людмила Бабенко.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців
України під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців
України під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців  України
 під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та учасники зібрання: вчитель-краєзнавець Григорій Сердюк, д.і.н. Ірина Петренко, менеджер з питань регіонального розвитку у Благодійна організація «Smart Foundation»  Тетяна Бражник, краєзнавець Олег Лебединський, меценат Сергій Сушко, бібліотекар Марина Федорова, меценат Василь Онищенко, краєзнавець Олександр Білоусько.


Вчитель-краєзнавець з Козельщинського краю Григорій Сердюк
під час презентації своєї книги.


Секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,
д.і.н. Ірина Петренко та краєзнавчі Микола Пшинка (смт Котельва) та
 Ярослав Єнко (смт Гоголеве).


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України та учасники зібрання:Марина Федорова, Галина Вовченко, Тамар Кулинич, Станіслав Комісар під час Звітно-виборчих зборів.


Члени Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України:  Пустовіт Тарас Павлович – заступник директора-начальник відділу інформації  та використання  документів Державного архіву Полтавської області;  Білоусько Олександру Андрійовичу – директор Науково-редакційного  підрозділ  – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради.

          

Науково-комунікативний івент «Індивідуальна освітня траєкторія у процесі підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки (освітня програма «Педагогіка вищої школи»)»

Продовжуючи активну співпрацю зі стейкґолдерами, 18 березня 2021 року проведено науково-комунікативний івент «Індивідуальна освітня траєкторія у процесі підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки (освітня програма «Педагогіка вищої школи»)» у форматі онлайнового круглого столу. Стейкґолдерка освітньої програми «Педагогіка вищої школи», доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, декан природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Марина Вікторівна Гриньова висвітлила методологічні засади забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії у процесі підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки освітньої програми «Педагогіка вищої школи» як персонального шляху реалізації особистісного потенціалу здобувачів вищої освіти, внесла пропозиції щодо вдосконалення організації освітнього процесу магістрантів, які навчаються за індивідуальним графіком. Нею особливо наголошувалося, що здобувач вищої освіти, який навчається за індивідуальним графіком, має право: брати участь у складанні планів вивчення навчальних дисциплін та формування індивідуального графіка навчання; отримувати індивідуальні консультації науково-педагогічних працівників на умовах, визначених в університеті, у тому числі з використанням платформ дистанційного навчання; отримувати інформацію щодо графіків консультацій, розкладів семестрових контрольних заходів та інші матеріали; користуватися бібліотечним фондом, дидактико-методичними розробками науково-педагогічних працівників та іншими засобами навчання. Активна дискусія викладачів кафедр педагогіки та суспільних наук ПУЕТ (зокрема, проєктна група освітньої програми «Педагогіка вищої школи»: Нестуля С. І. – керівник проєктної групи, гарант освітньої програми, д. пед.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук; Кононец Н. В. – д. пед. н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук; Шара С. О. – к.пед.н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук), а також завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Петренко І.М. – д.і.н., професор; Тодорова І.С., – к. психол.н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук), педагогічної майстерності та менеджменту імені І. А. Зязюна Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка щодо предмета обговорення слугувала підставою до висновку, що одним із ефективних шляхів реалізації індивідуальної освітньої траєкторії у процесі підготовки магістрів спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки освітньої програми «Педагогіка вищої школи» може виступати можливість навчатися за змішаною формою (blended learning), котра передбачає поєднання онлайн та офлайн-навчання у різних пропорціях на засадах педагогіки співробітництва та педагогіки свободи. Дякуємо нашим стейкґолдерам за співпрацю!

          

Співпраця зі стейкґолдерами: участь магістрантів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» у ХХ Міжнародній науково-практичній конференції «Гуманістичні орієнтири професійного становлення вчителя: Макаренківська традиція і місія Нової української школи»

11 березня 2021 року на запрошення стейкґолдерки освітньої програми «Педагогіка вищої школи», д.пед.н., професорки, член-кореспондента НАПН України, декана природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Гриньової М.В., наші магістранти взяли участь у ХХ міжнародній науково-практичній конференції «Гуманістичні орієнтири професійного становлення вчителя: Макаренківська традиція і місія Нової української школи», присвяченій 30-річчю заснування Міжнародної макаренківської асоціації, та Всеукраїнських науково-практичних семінарах «Управлінська майстерність керівника навчального закладу», «Управління проектами у сфері науки, освіти, інновацій та інформатизації», «Управління інноваційною діяльністю в освіті та у виробництві». Цікаві, змістовні виступи лекторів-макаренкознавців з усієї України та зарубіжжя, робота в секціях, практикуми окреслили вектори наукових пошуків для магістрантів у контексті теми конференції:

  • Макаренкознавство-21: нові тенденції і перші результати.
  • Макаренківська традиція технологізації підготовки учителя-професіонала.
  • Гуманістичні і технологічні аспекти освітнього менеджменту в реалізації концепції Нової української школи.
  • Українські та світові практики формування особистості майбутнього вчителя: від моделювання до реалізації.
  • Соціально-психологічні інновації педагогіки А. С. Макаренка.
  • Soft skills як складова компетентнісного аспекту управління закладами освіти, проєктами та інноваційною діяльністю.
  • Проєктна діяльність як об’єкт інноваційного менеджменту.
  • Управління інноваційною діяльністю: адміністративний, соціально-психологічний та історико-педагогічний контексти.

Представлені виступи викликали дискусію й окреслили напрями подальших спільних науково-педагогічних досліджень викладачів та магістрантів. Наша щира вдячність усім організаторам і учасникам конференції, особлива подяка стейкґолдерці Марині Вікторівні Гриньовій!

          

Активна співпраця кафедри педагогіки та суспільних наук зі стейкґолдерами освітньої програми «Педагогіка вищої школи»

09 березня 2021 року для магістрантів денної і заочної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітньої програми «Педагогіка вищої школи» стейкґолдеркою к.пед.н., головою циклової комісії математики, комп’ютерних технологій та інформаційної діяльності Балюк Вікторією Олександрівною проведено інтерактивну лекцію з дисципліни «Педагогічний контроль в системі освіти» на тему «Реалізація інтерактивних методів контролю за допомогою сервісу QUIZIZZ». Наші магістранти мали можливість ознайомитися із сучасним сервісом організації педагогічного контролю Quizizz, який дозволяє проводити навчальні ігри та вікторини, організовувати змагання, здійснювати тестовий контроль та призначати домашні завдання. Балюк В. О. продемонструвала, яким чином можливо здійснювати моніторинг результатів досягнень кожного студента, налагодити з ними зворотній зв’язок. Запропонований лекторкою алгоритм використання сервісу QUIZIZZ (створення завдання; запрошення студентів до проходження тесту чи вікторини; приєднання всіх учасників до навчального середовища програми; проходження гри; формування рейтингової таблиці, визначення переможців; підведення підсумків), безумовно, стане у пригоді нашим магістрантам у професійно-педагогічній діяльності. Дякуємо нашим стейкґолдерам за співпрацю!

          

Науково-педагогічний спіч «Компетентнісний підхід у підготовці фахівців»

Педагогіка буде вищим із мистецтв, бо вона прагне задовільнити найбільшу з потреб людини… - її прагнення до вдосконалення у своїй природі

К.Д. Ушинський

26 лютого 2021 року доцентом кафедри педагогіки та суспільних наук, д.пед.н. Кононец Наталією Василівною проведено науково-педагогічний спіч «Компетентнісний підхід у підготовці фахівців» для викладачів ВСП «Фаховий коледж управління, економіки і права Полтавської ДАА» (наші стейкґолдери) в онлайновому форматі, на якому висвітлювалися питання реалізації компетентнісного підходу у професійній підготовці фахівців як сучасного освітнього тренду. Розглядалися актуальні для колег фахової передвищої освіти питання: що таке компетентність фахівця, його інтегральна компетентність, загальні компетентності, спеціальні компетентності, програмні результати навчання, особливості укладання освітніх програм підготовки фахівців, зокрема, спеціальності 076 Торгівля, підприємництво та біржова діяльність, робочих навчальних програм тощо. Особливо акцентувалася увага на професіограмі фахівця, її суті, компонентах, способах візуалізації. Викладачі коледжу мали можливість задати питання, отримати практичні поради, долучитися до обговорення проблеми удосконалення професійної підготовки фахівців на засадах компетентнісного підходу. Водночас, Кононец Н. В. презентувала викладачам коледжу магістерську освітню програму «Педагогіка вищої школи», розкрила її особливості й унікальність, запросила викладачів, які не мають педагогічної освіти, на навчання до університету.

          

Співпраця зі стейкґолдерами

10-11 лютого 2021 року проєктною групою освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (Нестуля С. І. – керівник проєктної групи, гарант освітньої програми, д. пед.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук; Кононец Н. В. – д. пед. н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук; Шара С. О. – к.пед.н., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук) разом зі стейкґолдерами проведено науково-методичний семінар «Забезпечення ефективності реалізації освітньої програми «Педагогіка вищої школи» у ПУЕТ» в онлайновому форматі. Питання семінару: обговорення компонентів освітньої програми «Педагогіка вищої школи»; міжвузівське співробітництво як один із шляхів підвищення ефективності реалізації освітньої програми; практико-орієнтована підготовка здобувачів вищої освіти; удосконалення ресурсного забезпечення освітньої програми; дисемінація педагогічного досвіду; залучення магістрантів до науково-дослідницької діяльності; шляхи підвищення ефективності реалізації освітньої програми в умовах дистанційного освітнього процесу. Освітній івент передбачав аналіз анкетувань, яке проводилося серед студентів та викладачів щодо якості підготовки магістрів освітньої програми «Педагогіка вищої школи» (2020-2021 н.р.), а також результати захисту магістерських робіт наших здобувачів денної, заочної та дистанційної форми навчання. У ході обговорення відмічено, що наші магістранти продемонстрували глибокі знання з фахових дисциплін, набуті протягом навчання в університеті за освітньою програмою «Педагогіка вищої школи», здатність здійснювати науково-педагогічні дослідження, генерувати й втілювати педагогічні інновації в освітній процес вищої школи.

          

І ще раз про ефективність дистанційного навчання! Захист магістерських робіт магістрантів заочної та дистанційної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи»

Дякуючи злагодженій роботі керівництва ПУЕТ, працівників головного центру дистанційного навчання ПУЕТ, а також кафедри педагогіки та суспільних наук, 24 лютого 2021 року успішно пройшов освітній онлайн-івент із захисту магістерських робіт магістрантів заочної та дистанційної форми навчання спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки, освітня програма «Педагогіка вищої школи». Нині магістранти кафедри разом із членами екзаменаційної комісії (голова комісії – д.пед.н., доцент Ткаченко А.В., доцент кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А.Зязюна Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, члени комісії – д.і.н., професор Петренко І.М., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, д.пед.н. Кононец Н.В., доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ) та викладачами-науковими керівниками створили атмосферу наукового форуму в онлайновому форматі, у межах якого обговорювалася широка тематика проблем, яка активно досліджується науково-педагогічною спільнотою у галузі педагогічних наук: загальної педагогіки, дидактики, теорії і методики професійної освіти, теорії й методики виховання, інформаційно-комунікаційних технологій в освіті.

Радіємо з того, що наші магістранти на високому науковому рівні презентували власні підходи й ідеї до вирішення проблеми адаптації першокурсників до умов навчання у закладі вищої освіти в процесі позанавчальної діяльності, формування готовності до професійної діяльності майбутніх бухгалтерів в освітньому середовищі університету, які ними всебічно розкривалися у темах дипломних робіт. Керуючись сучасними освітніми парадигмами у вищій (фаховій передвищій) освіті, ними глибоко досліджено проблематику використання інтерактивних технологій у закладі вищої освіти, проєктування інтенсивного навчання у закладах фахової передвищої освіти, розвитку суб’єктних відносин у процесі підготовки майбутніх фахівців у закладах фахової передвищої освіти та ін.

Сьогодні ми ще раз підкреслюємо, що проведений освітній івент підтвердив той факт, що дистанційне навчання є дійсно ефективною формою організації освітнього процесу у вищій школі, адже наші магістранти, навчаючись і працюючи зі своїми науковими керівниками над магістерськими роботами на відстані, презентували ґрунтовні актуальні науково-педагогічні дослідження, проявили високий рівень професійно-педагогічної, науково-дослідницької, цифрової компетентності, педагогічної майстерності, готовності працювати викладачами у вищій школі та вести успішну науково-педагогічну практику. Усіма членами комісії, високо оцінюючи роботи магістрантів, відмічено, що вони демонструють глибокі знання з фахових дисциплін, набуті протягом навчання в університеті за освітньою програмою «Педагогіка вищої школи» в умовах заочної та дистанційної форми навчання, здатність здійснювати науково-педагогічні дослідження, генерувати й втілювати педагогічні інновації в освітній процес вищої школи.

Ми щиро вітаємо наших магістрів із успішним захистом та бажаємо їм міцного здоров’я, нових звершень, перспектив, невичерпної енергії, творчих ідей і досягнень! Любіть Україну, чесно і високо несіть горде наймення Педагога!

          

9 лютого 2021 року доцент кафедри педагогіки та суспільних наук д.пед.н. Кононец Наталія Василівна взяла участь у підсумковому засіданні зовнішніх стейкголдерів акредитації освітньої програми підготовки доктора філософії зі спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. Учасники засідання обговорили зміст підготовки здобувачів освіти та окреслили шляхи наукової співпраці.

          

У Полтаві вшанували пам'ять відомого краєзнавця Віталія Григор’єва

28 грудня 2020 року відійшов у вічність історик, краєзнавець, педагог, публіцист, член Національної спілки краєзнавців України, лауреат премії імені Д. Яворницького Віталій Григор’єв.  

3 лютого 2021 року у літературній вітальні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського пройшов Вечір пам'яті Віталія Григор’єва. У заході взяли участь члени Полтавської обласної організації НСКУ: голова правління, д.і.н., проф. О. Нестуля, секретар, д.і.н., проф. І.  Петренко, д.і.н., доц. Бабенко Л.Л.

Премію імені Д. Яворницького, яку не встигли вручити В. Григор’єву, О. Нестуля вручив доньці історика Інні. Було сказано багато добрих слів про В. Григор’єва як талановитого дослідника, вченого, активіста і чуйну, небайдужу людину, справжнього патріота, щиро залюбленого у рідний край.

Спочивайте з Богом, Віталію Миколайовичу....
а ми будемо продовжувати Вашу справу.....


Інна Григор’єва – дочка Віталія Григор’єва


Премія імені Д.І. Яворницького.


О. Нестуля вручає Премію імені Д. Яворницького Інні Григор’євій 


Учасники Вечора пім яті Віталія Григор’єва

          

Вельмишановні колеги!

ЗАПРОШУЄМО ВАС

до участі у І Міжнародній (V Всеукраїнській) науково-практичній інтернет-конференції «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка», яка відбудеться 22–23 лютого 2021 року.

Метою конференції є обговорення проблем та розробка пропозицій щодо розв’язання теоретичних і практичних завдань у галузі освіти, педагогічних наук, інноваційних педагогічних технологій, технологій створення електронних засобів навчання; визначення перспектив розвитку наукових досліджень, підготовки фахівців і наукових кадрів.

Організатори конференції запрошують узяти участь учених, викладачів закладів освіти, докторантів, аспірантів, магістрантів, а також фахівців, які займаються проблемами організації сучасного освітнього процесу в галузях вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), шкільної освіти, освітнього менеджменту та розробкою авторських методик навчання.

Деталі участі – в інформаційних листах:

          

Міський етап конкурсу-захисту наукових робіт Малої академії наук у секції «Історія України та історичне краєзнавство»

5 січня 2021 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко очолила журі міського етапу конкурсу-захисту наукових робіт Малої академії наук у секції «Історія України та історичне краєзнавство». Це була апробація першого конкурсу-захисту учнівських наукових робіт у режимі он-лайн.
 Сердечно вітаю переможців: Лифиренко Софію (Полтавська гімназія № 13), Цирульника Михайла (Полтавська гімназія «Здоров’я» № 14), Кривенка Владислава (Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 28). Всіх вітаю і бажаю подальших творчих успіхів !!!

Склад журі: д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко (голова журі),д.і.н., доц., завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко (член журі), к.і.н., доц. кафедри українознавства, культури та документознавства Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Андрій Нарадько (член журі), вчитель Полтавської  загальноосвітньої школи  №8 імені Панаса Мирного Людмила Пархоменко (секретар).

          

Архів