кафедра педагогіки та суспільних наук

Виховна робота

145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
БОРИСА МАРТОСА (20.05.1879-19.10.1977)

21 травня 2024 року д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко провела зустріч із студентами Полтавського кооперативного коледжу спеціальності "Підприємництво, торгівля і логістика". Зустріч було присвячено ДО 145-РІЧЧЮ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ НАШОГО ВИДАТНОГО ЗЕМЛЯКА МАРТОСА БОРИСА МИКОЛАЙОВИЧА (20.05.1879-19.10.1977).

Студенти прослухали біографію нашого відомого земляка, побували в Музеї історії університету, де дізналися про діяльність ПУЕТ на різних історичних періодах розвитку.  


Проф. Ірина Петренко, Наталія Ступар, викладач Полтавського кооперативного коледжу та студенти під час екскурсії


У Музеї історії ПУЕТ


У Музеї історії ПУЕТ

          

          

Наукова робота студентів ПУЕТ

19 квітня 2024 року студент групи ПТЛб-11 Данило Посполітак взяв участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції  «Студентство України в умовах війни з росією», яка відбулася в Хмельницькому кооперативному торгово-економічному інституті. Данило представив доповідь "Роль Міністерства освіти і науки України в умовах російсько-української війни" (науковий керівник - д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко).

Вітаємо Данила Посполітака з успішним виступом і бажаємо подальших творчих успіхів і нових звершень !!!


Студент групи ПТЛб-11 Данило Посполітак

          

УЧАСТЬ У СКЛАДІ ЖУРІ ІІІ ЕТАПУ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОЛІМПІАДИ З ІСТОРІЇ

Де і за яких умов зустрічаються досвідчені та юні освітяни, науковці, методисти? Звісно, під час перевірки робіт учасників ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії. 11 лютого 2024 року завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко взяла участь у складі журі ІІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії.

          

Візит до Музею історії університету

4 жовтня 2023 року студенти І курсу, групи МЕН б-11, ФІЛ б-11, МЕН БА б-11 відвідали Музей історії ПУЕТ. Екскурсію провели д.і.н., проф., звідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та к.е.н, доц., завідувач Музею Мирослав Аліман.

Студенти ознайомилися з основними віхами історії закладу вищої освіти, оглянули експонати та наукові праці викладачів ПУЕТ. Свої враження від екскурсії та побажання залишили в книзі відгуків у музеї.

Наступного року виповнюється 20 років від Дня створення Музею історії університету. Продовжуймо нашу славну історію новими доясягненнями  і наповнюймо музей новими цікавими експонатами !!!


У Музеї  історії університету


Мирослав Аліманзі студентами  у Музеї історії ПУЕТ


Мирослав Аліман зі студентами  у Музеї історії ПУЕТ


Студенти І курсу у Музеї історії ПУЕТ

          

Екскурсії до Музею історії ПУЕТ

12 вересня 2023 року студенти групи ПТЛб-11 та 26 вересня 2023 року студенти групи  Тб-11 відвідали Музей іторії університету.  Організувала екскурсію  д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко. Екскурсію провести люб’язно погодився завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Аліман. Студенти І курсу мали прекрасну нагоду послухати історію  навчального закладу, доторкнулися до славетних сторінок, оглянули експонати та побачили досягнення кількох поколінь співробітників і студентів ПУЕТ.

Особливу зацікавленість викликали випускні альбоми студентів минулих років, світлини, історія кафедр, подарунки ПУЕТ на різні свята. Свої враження від побаченого студенти записали в книгу відвідувачів Музею історії ПУЕТ.

Візит до Музею історії ПУЕТ – це чудова нагода побачити досягнення попередніх поколінь, пишатися ними та примножувати славу нашого закладу вищої освіти.


Група Тб-11 у Музеї історії ПУЕТ


Група ПТЛб-11 на екскурсії в Музеї історії ПУЕТ

          

Студенти І курсу ПУЕТ відвідали Музей історії університету

Протягом вересня-жовтня 2022 року студенти І курсу ПУЕТ (групи ПТЛб-11, Тб-11, Е-УПЕПб-11, Е УПМКб-11, ФІЛб-11, МЕНб-11, МЕНБАб-11) з ініціативи д.і.н., проф., завідувачка кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко відвідали Музей історії університету. Екскурсію провести люб’язно погодився завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Аліман. Студенти

І курсу мали прекрасну нагоду послухати історію нашого навчального закладу, доторкнутися до славетних сторінок, вивчити експонати та побачити досягнення кількох поколінь співробітників і студентів ПУЕТ.

Особливу зацікавленість викликали випускні альбоми студентів минулих років, світлини, історія кафедр, подарунки ПУЕТ на різні свята. Свої враження від побаченого студенти записали в книгу відвідувачів Музею історії ПУЕТ.

Візит до Музею історії ПУЕТ – це чудова нагода побачити досягнення попередніх поколінь, пишатися ними та примножувати славу нашого закладу вищої освіти.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Проф. Ірина Петренко, доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в
Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.


Доц. Мирослав Аліман та студенти І курсу в Музеї ПУЕТ.

          

9 АРГУМЕНТІВ, ЧОМУ УКРАЇНЦІ З РОСІЯНАМИ НЕ БРАТСЬКІ НАРОДИ

          

ЗВІТ ПРО ВІДЗНАЧЕННЯ В ПУЕТ ЮВІЛЕЙНОГО
МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ

16-17 листопада 2020 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ в онлайн-режимі провела заходи, присвячені відзначенню Міжнародного дня толерантності. На науково-практичній студентській відеоконференції «Толерантність як прояв психологічної культури та професіоналізму сучасного фахівця» зі змістовними доповідями виступили бакалаври та магістри науково-навчального інституту ХТГРТБ: Власенко Оксана, Слободенюк Ксенія, Дика Єлизавета, Колесник Дарина, Рак Владислав, Акулович Анна, Безотосний Владислав, Маньковська Дарина, Денисенко Валерій. У виступах йшлося про історію прийняття Декларації принципів толерантності, важливість толерантності та емпатії у міжкультурній комунікації, про толерантність як умову командної роботи та якісного обслуговування, роль туризму у формуванні міжнаціональної та міжкультурної толерантності, психологію та виховання толерантності.


Фото 1. Безотосний Владислав з групи ГРС-22 підготував презентацію «Психологія толерантності»


Фото 2. Рак Владислав з групи ГРС-24 підготував презентацію «Туризм як засіб формування толерантності»


Фото 3. Доповідає Маньковська Дарина з групи ПВШ м-11

17 листопада 2020 «Дискусійний кінозал» об’єднав студентів для онлайн-обговорення проблем, спричинених побутовим етноцентризмом та ейджизмом, проявами національних, расових та вікових упереджень, нетерпимістю у стосунках між батьками та дітьми. Студенти виступили спікерами та модераторами обговорення проблеми толерантності за такими напрямами:

  • «Стереотипи та упередження як джерело інтолерантного ставлення до людей певного віку та носіїв  іншої культури тощо» (Фісанович Орина, Т-11); 
  • «Чи легко батькам та дітям бути толерантними?» (Сизонова Марія, Філ м-11);
  • «Аналіз сюжету українських комедійних фільмів «Скажене весілля» та «Скажене весілля» 2 з позиції толерантності та упереджень» (Коробейник Марія, ГРС-21);
  • «Проблеми толерантності в сучасній кінематографії» (Нікітіна Анастасія, Філ м-11).


Фото 4. Фісанович Орина з групи Т-11 висвітлює проблему упереджень та стереотипів


Фото 5. Модератори обговорення проблем толерантності – к. філос.н, доц. Ігор Усанов та к.психол.н. доц. Ірина Тодорова

Весь цей час також працювала «Психодіагностична лабораторія», в якій за допомогою онлайн-тестування студенти, викладачі та співробітники університету змогли визначити рівень власної толерантності. За результатами тестування можна зробити висновок, що в цілому, в ПУЕТ створено достатньо толерантне освітнє середовище – більшість протестованих (69%) мають середній та високий (20%) рівні толерантності, які забезпечують їм комфортну взаємодію з іншими людьми.

Дякуємо всім учасникам за плідну роботу та закликаємо впроваджувати принципи толерантності у ділових та міжособистісних стосунках!

          

Філософський форум - розпочато

Нарешті вона відбулась – довгоочікувана зустріч у рамках Молодіжного філософського форуму «Проекти людяності у постмодернізмі». Нагадаємо, що наш форум став переможцем «Бюджету участі 2019». Його реалізація передбачається протягом року і перші кроки ми уже робимо.

Тема зустрічі — «Винайдення і деконструкція суб’єктивності». Рівень академічної спірозмови і вишуканої простоти не залишив нікого байдужим. Блискуча доповідь і надзвичайно гаряче обговорення довгий час не давали розійтись учасникам події. Винуватцем інтелектуального бенкету був Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія». Лауреат IV премії модерної есеїстики ім. Юрія Шевельова. Автор книг «Феноменологія досвіду», «Чарунки долі» тощо.


Вахтанг Кебуладзе, філософі, есеїст, професор Київського національного університету імені Т.Г.Шевченка та Національного університету «Києво-Могилянська академія»


Громада Полтави стала учасником форуму


Учасники форуму


Учасники форуму

          

СТУДЕНТИ ПУЕТ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У ПРЕЗЕНТАЦІЇ КАЛЕНДАРЯ «УКРАЇНСЬКІ ЖІНКИ ХХ СТОЛІТТЯ» У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСНІЙ БІБЛІОТЕЦІ ДЛЯ ЮНАЦТВА ІМ. О. ГОНЧАРА, ВИДАНИМ  УКРАЇНСЬКИМ ІНСТИТУТОМ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ

До настінного календаря «Українські жінки ХХ століття» увійшли видатні, але маловідомі українки, чиї ювілеї відзначатимуть у 2020 році. Кожна з них у різний спосіб вплинула на становлення та розвиток української держави, її культуру, освіту й науку наприкінці ХІХ-ХХ століттях.

Серед особистостей, які увійшли до видання, є три, чиї життя та доля пов’язані з Полтавщиною. Це полтавська акторка Євдокія Доля та Зінаїда Аксентьєва – засновниця першої в Україні гравіметричної обсерваторії у Полтаві. Дату презентації обрали не випадково: саме 30 січня 115 років тому народилася наша землячка Оксана Мешко,  одна з найвизначніших діячок українського національно-визвольного руху 60-80-х років ХХ ст. та засновниця Української Гельсінської групи. Про її нелегку долю розповіла професорка ПУЕТ Ірина Петренко.


Календар «Українські жінки ХХ століття»


К.е.н., доц. М.В. Аліман, д.і.н., проф. І.М. Петренко та учасники презентації. 30 січня 2020 року.


Виступ д.і.н., проф. І.М. Петренко під час презентації. 30 січня 2020 року.


Студенти ПУЕТ під час презентації. 30 січня 2020 року.


Д.і.н., проф. І.М. Петренко та студенти ПУЕТ під час презентації.
30 січня 2020 року.


         Студенти ПУЕТ під час презентації. 30 січня 2020 року.

          

У ПУЕТ  вшанували пам'ять Бориса Мартоса

20 січня 2020 року у ПУЕТ відбулася зустріч із регіональним представником Українського інститут національної пам’яті в Полтавській області Олегом Пустовгаром та упорядниками книг, присвячених діячу Української революції 1917-21 рр., видатному кооператору, уродженцю Полтавщини Борису Мартосу. Вела захід професорка ПУЕТ Ірина Петренко.

Було представлено видання «Борис Мартос і кооперація: монографія» у 2 книгах; «Організація й модерація зібрань у праці Бориса Мартоса», «Теорія кооперації Бориса Мартоса», «Борис Мартос і його праця про ревізію». Книги видано торік у рамках відзначення 140-річчя Бориса Мартоса на державному рівні. Ці праці здобули II місце у номінації «Краща університетська книга» на конкурсі «Краща книга Полтавщини» 2019 року. Автори-упорядники книг – професор Мирослав Аліман й ректор вишу Олексій Нестуля розповіли студентам – майбутнім економістам про ці книги і внесок Бориса Мартоса у становлення і розвиток вітчизняного кооперативного руху.

Олексій Нестуля поділився спогадами про маловідомі перипетії, пов’язані з встановленням пам’ятника Борису Мартосу поруч із центральним входом до ПУЕТ. Пам’ятник Борису Мартосу урочисто відкрили у Полтаві 20 вересня 2007 року. Нині це – одне найбільш помітних місць пам’яті Української революції у Полтаві.

Олег Пустовгар у своєму просвітницькому виступі акцентував на внеску видатного полтавця в українське державотворення. Також Олег Пустовгар детально розповів студентам про статтю авторства Бориса Мартоса у діаспорній газеті «Свобода» «Правда про Крути» від 16 лютого 1968 року. «У ній Мартос постає як державний діяч і історик. Завдяки цій статті, ми, сучасники, довідуємося важливі подробиці про перебіг бою під Крутами», – сказав Пустовгар.


Під час презентації.
Зліва направо: доц. Аламан М.В., регіональний представник Українського інститут національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар, проф.,
ректор ПУЕТ Олексій Нестуля. 20  січня 2020 року.


Виступає доц. М.В. Аліман під час презентації. 20 січня 2020 року.


Під час презентації. Зліва направо: Регіональний представник Українського інститут національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар,
проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля. 20  січня 2020 року.


Студенти І курсу ПУЕТ під час презентації. 20 січня 2020 року.

          

У Полтаві відбулася ХV Всеукраїнська  наукова 
історико-краєзнавча  конференція 
«Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації»

12 грудня 2019 року у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулася ХV Всеукраїнська  наукова  історико-краєзнавча  конференція  «Українське  краєзнавство  в  системі  міжінституційних  взаємодій:  проблеми  концептуалізації  та  практичної  реалізації». Організаторами її проведення були Національна спілка краєзнавців України, Інститут історії України НАН України та  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі».

Урочисте слово та доповідь на планерному засіданні виголосив доктор історичних наук, професор, завідувач відділу української історіографії Інституту історії України НАН України, член-кореспондент НАПН України, заступник голови Національної спілки краєзнавців України Олександр Удод.  Учений з'ясував проблеми міжінституційної взаємодії публічної історії та краєзнавства на сучасному етапі розвитку вітчизняної науки. 

Олександр Удод вручив Почесні грамоти Національної спілки краєзнавців України д.і.н., проф., секретарю Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірині Петренко, д.і.н., проф., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Людмилі Бабенко, к.е.н., доц., члену Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Мирославу Аліману, заступникові директора Державного архіву Полтавської області  Тарасу Пустовіту, директору Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександру Білоуську; Грамоту Національної спілки краєзнавців України – д.і.н., проф., ректору, голові правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексію Нестулі; Подяку Національної спілки краєзнавців України – краєзнавцю, досліднику, полковнику Служби зовнішньої розвідки України (у відставці) з м. Кременчук Олександру Христенку.    

Ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі" Олексій Нестуля  привітав учасників конференції, розповів про діяльність Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у 2019 році та накреслив перспективи та напрямки її розвитку.

Модератором конференції була доктор історичних наук, професор, завідувач  кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ірина Петренко.

Директор Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідженню історії Полтавщини Полтавської обласної ради Олександр Білоусько презентував краєзнавчий доробок Науково-редакційного підрозділу – Центру по дослідження історії Полтавщини Полтавської обласної ради. 

Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко виступила з доповіддю про роль історичного краєзнавства в системі освітньо-професійної підготовки студентів Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка та проаналізувала  традиції й сучасні виклики.

Полтавський краєзнавець Віталій Григор’єв поділився досвідом краєзнавчих практик у системі освіти Полтавщини. Дослідника було висунуто на присвоєння престижної Премії Дмитра Яворницького у 2020 році. Учасники конференції одноголосно підтримали цю пропозицію.

Київський дослідник, кандидат історичних наук Валерій Рекрут виголосив доповідь про діяльність центру «Рада Трьох» у добу Директорії УНР (1919-1920 рр.).  

Краєзнавці з Лохвиччини Віктор Гіржов та Іван Дудник виступили з доповідями про регіональні особливості краєзнавчих досліджень. Так,  член Правління Української всесвітньої координаційної ради (УВКР), голова громадської організації «Народна Рада Лохвиччини», головний редактор порталу «ЛохвицяNews» Віктор Гіржов розповів про діяльність громадської організації «Народна Рада Лохвиччини» з реалізації проекту «Славетні земляки» (на прикладі увічнення пам'яті геніального українського диригента Нестора Городовенка). Іван Дудник поділився власними розвідками про відвідини Тарасом Шевченком села Погарщина на Полтавщині.    

На конференції були присутні  науковці, краєзнавці, бібліотечні й архівні працівники, представники громадськості та студенти. Актуальні виступи, дискусія, обговорення та репліки були ознакою зацікавленості темою наукової історико-краєзнавчої конференції.


Зліва направо – Ірина Петренко, Олександр Удод, Олексій Нестуля, Людмила Бабенко.  Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Удода під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Валерія Рекрута під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Виступ Олександра Білоуська під час конференції. Полтава,
12 грудня 2019 року.


Генеалог Олексій Новіков з м. Київ (зліва) та архівіст Петро Лелюк з м. Полтава. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Полтавські краєзнавці: зліва направо – Тарас Пустовіт, Леонід Булава, Віталій Григор’єв. Полтава, 12 грудня 2019 року.


Під час конференції. Полтава, 12 грудня 2019 року.

          

Продовжуємо досліджувати свій родовід

29 і 30 жовтня 2019 року у ПУЕТ відбулася зустріч із директором Центру вивчення сімейної історії «МЕТРИКА», головою ГО «Київське історико-родовідне товариство» Олексієм Новіковим на тему «Що ми знаємо про свій рід та як його дослідити!». Дослідник виступив перед студентами І курсу та слухачами Університету третього віку. Дослідник поділився методикою пошуків свого роду, проаналізував інформаційні можливості історичних джерел, поділився власним досвідом пошуків свого коріння.


Виступ Олексія Новікова. 29 жовтня 2019 року.


Під час лекції Олексія Новікова. 29 жовтня 2019 року.


Слухачі Університету третього віку під час лекції Олексія Новікова.
 29 жовтня 2019 року.


Дослідник Олексій Новіков,  д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та  слухачі лекції. 29 жовтня 2019 року.


Студенти І курсу ПУЕТ під час лекції Олексія Новікова. 30 жовтня 2019 року.

          

ФОТОВИСТАВКА «МОНУМЕНТАЛЬНА ШЕВЧЕНКІАНА» 

25 жовтня 2019 року у ПУЕТ відбулася зустріч із Русланом Теліпським – шевченкознавцем із м. Луцька. Дослідник особисто відвідав та сфотографував понад 1400 пам’ятників Кобзарю у всіх областях України та АР Крим, а також за кордоном у понад 30 країнах світу на 5 континентах.

Руслан Теліпський презентував свою фотовиставку  «МОНУМЕНТАЛЬНА ШЕВЧЕНКІАНА» для студентів, викладачів ПУЕТ та представників громадськості. Це 70 фотокартин різноманітних пам'ятників Тарасові Шевченку. Саме присутність у бронзі чи камені Кобзаря по всьому світу є символом нашої любові до Батьківщини та боротьби за її волю. Кожен, хто відвідав  виставку, мав нагоду у новому світлі побачити постать Кобзаря, як духовного батька нескореного Українського народу.

На заході були присутні студенти факультету харчових технологій, готельно-туристичного та ресторанного бізнесу, групи ГРС-13, Т-11, а також учні Абазівської середньої школи.


Руслан Теліпський під час виступу. 25 жовтня 2019 року.


Під час презентації Руслана Теліпського. 25 жовтня 2019 року.


Під час презентації Руслана Теліпського. 25 жовтня 2019 року.


Виступ Ірини Петренко під час презентації Руслана Теліпського.  25 жовтня 2019 року.


Мирослав Аліман, к.е.н., доц., Руслан Теліпський – шевченкознавець із Луцька, Валентина Шевчук,  заслужений працівник культури України, Ірина Петренко, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ. 25 жовтня 2019 року.


Руслан Теліпський із учнями Абазівської середньої школи. 25 жовтня 2019 року.

          

У ПУЕТ відбулася відкрита
Володимира Студінського

18 жовтня 2019 року у ПУЕТ відбулася відкрита лекція доктора історичних наук, кандидата економічних наук, професора Київського національного торговельно-економічного університету Володимира Аркадійовича Студінського на тему «Ресурс свободи як чинник формування економічної поведінки суб’єкта».

В лекції були розглянуті теоретичні питання до розуміння поняття «економічна поведінка» суб’єкта, а також соціальних впливів на формування власне економічної поведінки. Виокремлено роль такого суспільного блага як свобода, що має безпосередній вплив на поведінку суб’єкта взагалі та економічну зокрема. Свобода розглядалася як потужний чинник формування позитивної поведінкової економіки в межах національного поля.

На лекції були присутні студенти факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, гр. ГРС-12, ГРС-14. Лекція викликала жвавий інтерес та дискусії серед студентської молоді.


Володимир Студінський під час лекції


Володимир Студінський під час лекції


Володимир Студінський під час лекції


Володимир Студінський під час лекції


Студенти груп ГРС-12, ГРС-14 з Володимиром Студінським та викладачами ПУЕТ


Д.і.н. Володимир Студінський, д.і.н., проф., завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко, к.е.н., доц. Мирослав Аліман, д.е.н., проф., завідувач кафедри туристичного та готельного бізнесу Георгій Скляр та викладачі Української медичної стоматологічної академії.

          

Презентація книги з історії Полтавщини

15 жовтня 2019 року у ПУЕТ відбулася презентація для студентів І курсу книги відомого краєзнавця, історика Віталія Григор’єва «Історія Глобинського району в біографічних нарисах!».

Віталій Григор’єв розповів про відомих людей, які народилися і проживали на території краю. Особливий феномен – представники музичної культури, які народилися на Глобинщині: брати Майбороди, Олександр Білаш, Раїса Кириченко, Володимир Верменич, Микола Лисенко... і навіть родичі знаменитого Петра Ілліча Чайковського !!!!

Любіть і пізнавайте свій рідний край !!!!


Віталій Григор’єв під час презентації


Студенти І курсу ПУЕТ  під час презентації


Представники громадськості, науковці, викладачі, працівники бібліотек  та студенти ПУЕТ під час презентації.

          

«Круглий стіл» науковців і громадськості
до 140-ліття від Дня народження Бориса Мартоса

24 травня 2019 року у ПУЕТ відбувся «круглий стіл», присвячений 140-літтю від Дня народження визначного державного, кооперативного, громадського діяча, економіста і педагога Бориса Мартоса (1879-1977). З вітальним словом на початку заходу виступив доктор історичних наук, професор, ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет  економіки і торгівлі», голова Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій  Нестуля. Модератором «круглого столу»  була  Ірина Петренко, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

У роботі круглого столу взяли участь історики, краєзнавці, громадські діячі, журналісти. Біографію Бориса Мартоса розкрив краєзнавець Віталій Григор’єв; початок громадсько-політичної діяльності Бориса Мартоса: полтавський період (березень-червень 1917 року) проаналізував у своїй доповіді кандидат історичних наук, доцент, краєзнавець Віктор Ревегук; про політичну і державну діяльність Бориса Мартоса в період 1917-1921 рр. доповів кандидат історичних наук з Києва Валерій Рекрут; науково-педагогічну діяльність Бориса Мартоса ґрунтовно розкрив кандидат економічних наук, почесний професор ПУЕТ Мирослав Аліман; про актуальність праці Бориса Мартоса «Кооперативна ревізія» виступила кандидат економічних наук, професор Юстина Верига. Підсумки «круглого столу» підвела доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка  Людмила Бабенко, котра проаналізувала політичний контекст діяльності Бориса Мартоса та логічно підвела до винесення  уроків Української революції 1917-1921 рр.

На «круглий стіл» завітали і випускники ПУЕТ першого випуску 1979 року. Зокрема, журналіст, краєзнавець із м. Слов’янськ Василь Чорнобровий та його дружина, поетеса Тетяна Чорноброва. Василь Чорнобровий подарував Музею історії ПУЕТ подарунки, зокрема, книги, копії статей та своїх відзнак за сумлінну роботу у кооперації, а також унікальний примірник часопису 1917 року. Тетяна Чорноброва для учасників «круглого столу» презентувала свою чергову збірку поезій.


Під час роботи «круглого столу».


Василь Чорнобровий дарує Музею історії ПУЕТ унікальний часопис 1917 року.


Тетяна Чорноброва під час презентації збірки поезій.


Учасники «круглого столу».


Учасники «круглого столу».

          

Вшановано пам'ять всесвітньо відомого земляка Миколи Гоголя

29 березня 2019 року у ПУЕТ з ініціативи кафедр педагогіки та суспільних наук та кафедри туристичного та готельного бізнесу  проведено  «круглий стіл», присвячений 210-річниці від Дня народження класика світової літератури і нашого земляка Миколи Гоголя.

У роботі «круглого столу» взяли участь викладачі ПУЕТ та студенти спеціальності «Туризм». З доповідями виступили: завідуюча відділом краєзнавства Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П. Котляревського Марина Федорова та відомий краєзнавець і  гоголезнавець, екскурсовод з багаторічним стажем Микола Малик.


Учасники «круглого столу». 29 березня 2019 року.


Виступ Миколи Малика під час «круглого столу».
 29 березня 2019 року.


Учасниця «круглото столу» Марина Федорова. 29 березня 2019 року.

          

«Круглий стіл» науковців та громадськості на тему
«Зародження і становлення ідей національно-визвольного руху в Україні в другій половині ХІХ століття»

 13 березня 2019 року у ПУЕТ відбувся «круглий стіл», присвячений ідеї національно-визвольного руху України. Модератором була Ніна Кирпотіна, голова краєзнавчо-історичного клубу при Полтавській міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

У роботі «круглого столу» взяли участь історики, краєзнавці Полтави та України. Зокрема, кандидат історичних наук, доцент ПНПУ імені В.Г. Короленка Ірина Діптан, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко, кандидат історичних наук, доцент Віктор Ревегук, кандидат історичних наук Валерій Рекрут, краєзнавець-дослідник Віталій Григор’єв. Теми виступів охоплювали історичний період другої половини ХІХ – початку ХХ ст. та були присвячені видатним постатям в історії України, які продовжували розвивати ідею української державності.


Учасники круглого столу: Ніна Кирпотіна (модератор), Ірина Діптан (доповідач), Ірина Петренко (доповідач)


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники та слухачі «круглого столу» - студенти, громадськість, доповідачі.


Учасники «круглого столу» - Мирослав Аліман, Михайло Мовчан, Валерій Рекрут

          

Презентація книги про видатну співвітчизницю

5 березня 2019 року кафедра педагогіки та суспільних наук провела презентацію видання Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» – «Вибраного» Людмили Старицької-Черняхівської із серії «Просвітницька книгозбірня».

Викладачам та студентам Полтавського університету економіки і торгівлі, Навчально-наукового інституту культури та мистецтв Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Полтавського кооперативного коледжу книгу представив редактор-упорядник, народний депутат 3-6 скликань, голова Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Микола Георгійович Кульчинський.

На презентації йшлося про еволюцію світогляду, різнобічність мистецького обдаровання (історична проза і драма, переклад, публіцистика й мемуари, наукові рефлексії з історії вітчизняного театру), тверду й послідовну політичну позицію, моральні ідеали й цінності представниці української інтелектуальної еліти. Трагічна доля Людмили Михайлівни та її сім’ї  осмислювалася на широкому історико-культурному тлі.

Книга містить ґрунтовну передмову Юрія Хорунжого, вершинну в драматургічному доробку мисткині п’єсу «Мазепа», її документальні свідчення доби – «Хвилини життя Лесі Українки», «Спогади про М. В. Лисенка», «В. І. Самійленко». Не втратили свого пізнавального значення й мемуари «Двадцять років українського театру».

Творчість визначної письменниці, громадської діячки, патріотки, діяльної учасниці національного культурного процесу кінця ХІХ – першої третини ХХ ст. повернулася після тривалої заборони «із забуття – в безсмертя» ще в 1990-ті. Проте досі її ім’я відоме переважно фахівцям – історикам, літературознавцям і театрознавцям. Тож книга «Вибране» адресована найширшим колам читачів, бо постать Людмили Старицької-Черняхівської, за влучними словами упорядника, «спонукає брати з неї приклад обов’язку перед Україною та праці задля її добра».


Під час презентації.


К.філол.н., доц. В.В. Сарапин та М.Г. Кульчинський під час презентації.  


Д.і.н., проф. І.М. Петренко та М.Г. Кульчинський під час презентації.


Студенти під час презентації.


Студенти під час презентації.

          

Краєзнавчо – історичний клуб при Полтавській ЦМБ

Громадська спілка «Ліга ГО «Громада Полтавщини»

Полтавський університет економіки і торгівлі
кафедра педагогіки та суспільних наук

Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Короленка
кафедра історії України

100 – річчю Української революції 1917-1921р.р.,
90  - річчю створення Організації Українських  Націоналістів 
Присвячується

КРУГЛИЙ СТІЛ
НАУКОВЦІВ ТА  ГРОМАДСЬКОСТІ
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й  ПОЛОВИНІ  ХІХ  СТОЛІТТЯ»

13 березня 2019р.

Полтава – 2019

Порядок роботи
«круглого столу» науковців та громадськості
«ЗАРОДЖЕННЯ І СТАНОВЛЕННЯ ІДЕЙ
НАЦІОНАЛЬНО – ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
В УКРАЇНІ в  ІІ-Й ПОЛОВИНІ ХІХ СТОЛІТТЯ
»

Місце проведення

Полтавський університет економіки і торгівлі
аудиторія №302

Час проведення

середа, 13 березня 2019 року, початок о 12-30

Регламент роботи

  1. Вступне слово – 5 хв.
  2. Привітання – 5хв.
  3. Виступи учасників – 15хв.

Модератор «круглого столу» - Кирпотіна Ніна Миколаївна, голова краєзнавчого – історичного клубу при Полтавській центральній міській бібліотеці, член координаційної ради громадської спілки «Ліга ГО «Громада Полтавщини».

Програма

Привітання

  • Нестуля Олексій Олексійович   –   доктор історичних наук, ректор ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет  економіки і торгівлі»

Доповіді 

  1. Національно - визвольні ідеї з надр українського суспільства.
    Діптан Ірина Іванівна – кандидат історичних наук, кафедра історії України ПНПУ ім. В. Короленка.
  2. Прагнення ліберальних кіл нащадків козацько – старшинської еліти Полтавщини відновити українську державність. (На прикладі громадської діяльності Єлизавети Милорадович).
    Петренко Ірина Миколаївна –
    доктор історичних наук, професор,   завідувач кафедри педагогіки та   суспільних наук ПУЕТ.
  3. Поява радикальної ідеології у національно – визвольному русі. Микола Міхновський.
    Бабенко Людмила Леонідівна –
    доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України  ПНПУ ім. В. Короленка.
  4. Запитання, дискусія, обговорення (учасники «круглого столу» - студенти, представники громадськості, науковці).

          

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ТАРАСА ЧУХЛІБА В ПУЕТ

5 листопада 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги українського історика, доктора історичних наук, провідного наукового  співробітника Інституту історії України НАН України, директора Науково-дослідного інституту козацтва імені Степана Бандери, дослідника воєнної історії України, Польщі і Туреччини, геополітичного розвитку Східної Європи, громадського діяча, геополітика, культуролога, краєзнавця Тараса  Чухліба «МАГНАТ, КОЗАК І ГАЙДАМАКА. БОРОТЬБА ЗА ВЛАДУ РУСІ-УКРАЇНИ З КОРОНОЮ ПОЛЬСЬКОЮ (1569–1769 РР.)».

У заході взяли участь студенти І курсу ПУЕТ, краєзнавці, громадські діячі. Презентація викликала жвавий інтерес присутніх, у залі панувала чудова дружня атмосфера. Тарас Чухліб – талановитий і досвідчений лектор зумів налагодити контакт із аудиторією, зацікавити, оперуючи різними фактами та майстерним їх осмисленням і глибоким аналізом. Слухачі мали можливість задати питання, подискутувати і сказати вдячне слово авторові ґрунтовної книги.


Презентована книга Тараса Чухліба. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада  2018  р.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Д.і.н. Ірина Петренко та д.і.н. Тарас Чухліб під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Студенти ПУЕТ під час презентації. 5 листопада 2018 року.


Учасники презентації. 5 листопада 2018 року

          

Презентуємо наукові  здобутки краєзнавців Полтавщини !!!

18 жовтня 2018 року в ПУЕТ відбулася презентація книги краєзнавця, громадського діяча з Лохвиччини Івана Дудника   «В’ячеслав  Сенютович-Бережний – український історик-геральдик і генеалог з Полтавщини». Це результат багаторічної краєзнавчої роботи з вивчення життя та творчого спадку першого українського доктора наук з геральдики та генеалогії В’ячеслава Георгійовича Сенютовича-Бережного.

Книга цінна тим, що крім історико-біографічного нарису про вченого-геральдика, в ній оприлюднено його головні праці, які підіймають важливий пласт нашої славної історії: про козацькі роди, провідних діячів козацького руху в Україні, цікаві історичні події тих часів у авторській інтерпретації.
Автору книги Івану Дуднику вдалося головне: людям, які вперше знайомляться з постаттю Сенютовича-Бережного дати можливість відкрити це ім’я для себе, а для людей в деякій мірі обізнаних з біографією і творчим доробком вченого, завдяки проведеній  пошуковій роботі, відкриваються нові унікальні відомості з життя  талановитого земляка та його родини.

У презентації брали участь д.і.н., професор, ректор ПУЕТ, голова правління Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля, д.і.н., професор, завідувач кафедри педагогіки та суспільних наук, секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Ірина Петренко, голова Лохвицької районної державної адміністрації Володимир Рязанов, член Президії Української Всесвітньої Координаційної Ради,  журналіст-політолог  Віктор Гіржов,  провідні краєзнавці міста та області.

Під час презентації була чудова можливість послухати твори у виконанні капели бандуристів «Струни серця» Лохвицького районного будинку культури. Крім того, у ході наукового заходу було презентовано  історико-краєзнавчу карту Лохвиччини «Від сивої давнини до сьогодення».


Книга Івана Дудника  «В’ячеслав  Сенютович-Бережний – український історик-геральдик і генеалог з Полтавщини»


Під час презентації. Секретар ПОО НСКУ Ірина Петренко, журналіст, політолог Віктор Гіржов, голова правління ПОО НСКУ Олексій Нестуля, голова Лохвицької РДА Володимир Рязанов


Виступ Івана Дудника під час презентації


Виступ Івана Дудника під час презентації


Студенти ПУЕТ під час презентації


Виступ капели бандуристів «Струни серця» Лохвицького районного будинку культури

          

Студенти І курсу факультету ХТГРТБ знайомляться
 з історичними місцями Полтавщини

4 жовтня 2018 року студенти групи ГРС-13 разом із куратором к.т.н., доц. Зоєю Миколаївною Гайворонською і д.і.н., проф., завідувачем кафедри педагогіки та суспільних наук Іриною Миколаївною Петренко відвідали історичні пам’ятки Полтавщини. Ірина Миколаївна Петренко провела екскурсію, а також познайомила з основини віхами в історії міста і області.

Екскурсанти відвідали с. Диканьку, де побували в Миколаївській і Троїцькій церквах, а також мали змогу прогулятися відомим бузковим гаєм. Потім побували в Полтавському Хрестовоздвиженському монастирі.


Доц. З.М. Гайворонська, проф. І.М. Петренко та студенти групи ГРС-13 біля Миколаївської церкви Диканьки


Проф. І.М. Петренко біля Троїцької церкви Диканьки

          

У Полтаві вдев’яте відбулися Липівські читання

Ім’я Юрія Липи навряд чи добре відоме широкому загалу, більше – науковцям, історикам. Юрій Липа (1900-1944) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, редактор, лікар, автор української геополітичної концепції, один з визначних ідеологів українського націоналізму. Батьком Юрія був видатний український письменник, лікар і борець за самостійність України Іван Липа – комісар Одеси від Центральної Ради, міністр культів і віросповідань Директорії УНР та автор проекту її першої Конституції. Дев’яті Липівські читання були присвячені 80-річчю першодруку праці Юрія Липи «Призначення України».

Юрій Липа стоїть поряд з такими видатними особистостями початку ХХ століття, як Дмитро Донцов та Микола Міхновський. Радянська влада затаврувала їх як українських буржуазних націоналістів і зробила все, щоб викреслити їх з історії. Ось чому провідною темою щорічної науково-практичної конференції «Липівські читання», що проходила у Полтавському університеті економіки та торгівлі, є збереження імен Івана та Юрія Лип в історичній пам’яті, популяризація життєвого шляху та актуалізація їхньої творчої спадщини.

Організаційний комітет очолив ректор ПУЕТ доктор історичних наук, професор Олексій Нестуля, він же – голова правління Полтавської обласної організації  Національної спілки краєзнавців України.  До складу оргкомітету увійшли, зокрема, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Ірина Петренко; книгознавець і книгорозповсюджувач, голова правління Благодійного фонду імені Івана та Юрія Лип Галина Дольник: історик, біограф і бібліограф Юрія Липи, заступник голови правління фонду Світлана Кучеренко.

Юрій Липа зробив значний внесок у розробку української національної ідеї, зокрема, таких важливих її аспектів, як національна ідентичність та національне покликання України. Він теоретично обґрунтував призначення України, яке полягає в моральній місії щодо утвердження та поширення духовних цінностей в сучасному світі за допомогою практики державного управління. В умовах системної кризи сучасної цивілізації теоретична спадщина Ю.Липи набуває особливої актуальності.

Учасники конференції, а це викладачі вишів, аспіранти, сільські голови, краєзнавці, педагоги з різних куточків України, ухвалили звернення до міністра освіти та науки України Лілії Гриневич з приводу того, щоб повернути до шкільних програм літературні твори Івана Липи.


Збірник матеріалів Дев’ятих Липівських читань 


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань.


Учасники Дев’ятих Липівських читань під час екскурсії Полтавою.

          

У ПОЛТАВІ ВІДБУЛАСЯ ЮВІЛЕЙНА АКАДЕМІЯ
ДО 120-ї РІЧНИЦІ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ
ПЕРШОГО ПРЕДСТОЯТЕЛЯ УАПЦ МСТИСЛАВА

Консисторія Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, міське православне сестринство святої княгині Ольги 23 квітня 2018 року провели наукове зібрання «Мстислав І – Патріарх Київський і всієї України УАПЦ» до 120-ліття від дня народження великого земляка.


Д.і.н., проф. Ірина Петренко, д.і.н., проф., ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, Архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Афанасій (Шкурупій). Хор Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ і регент Олександра Горай

Благословив урочистості Високопреосвящений Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський Української Автокефальної Православної Церкви, керуючий Харківсько-Полтавською і Черкасько-Кіровоградською єпархіями УАПЦ, член Національної спілки письменників України, лауреат премії імені І. П. Котляревського.  Доктори історичних наук професор ректор ПУЕТ Олексій Нестуля, професор кафедри педагогіки та суспільних наук вишу Ірина Петренко привітали учасників наукового діалогу й гостей, професор, завідувач кафедри історії України ПНПУ імені В. Г. Короленка Людмила Бабенко присвятила свій виступ темі «Родинне коріння Патріарха Мстислава на Полтавщині».


Д.і.н., проф. ПНПУ імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко

Кандидати історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ імені В. Г. Короленка, заступник голови обласної організації Української асоціації релігієзнавців Юрій Вільховий та краєзнавець Віктор Ревегук виголосили доповіді «Діяльність «Братського об’єднання Українських автокефальних церков» як спроба збереження ідентичності українського православ’я за доби тоталітаризму» й «Виникнення Української автокефальної православної церкви в Україні та на Полтавщині».


Представник Полтавської ОДА Володимир Состін, к.і.н, доц. ПНПУ
 імені В.Г. Короленка Юрій Вільховий

Заслужений працівник культури України, кавалер ордена Пресвятої Богородиці, лауреат премії імені Панаса Мирного Валентина Шемчук виступила з доповіддю «Від Світочів Народу – до Героїв Сходу. Вшанування пам’яті Патріарха Мстислава, діячів української літератури й мистецтва та полеглих за рідну землю наших сучасників»,


Заслужений працівник культури України Валентина Шемчук

Також виступили з доповідями кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ Віта Сарапин – «Полтава і полтавці у спогадах Патріарха Мстислава»; науковий керівник переможців І та ІІ етапів конкурсу-захисту Малої академії наук України, методист науково-дослідницького Центру «Зіккарон» Полтавської благодійної єврейської організації  «Хесед-Нефеш», вихователь Полтавської школи-інтернату № 1 Наталя Воронянська – «Становлення мережі УАПЦ на Полтавщині в 20–30-ті роки ХХ ст. та боротьба з автокефалією радянських спецслужб». 


К.філол.н., доц. ПУЕТ Віта Сарапин, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, к.е.н., доц. Мирослав Аліман, вихователь Полтавської школи-інтернату № 1 Наталя Воронянська

Хор Харківсько-Полтавської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви (регент – Олександра Горай, керівник – ієрей Олександр Горай) завершив наукову академію на пошану 120-річчя від дня народження Першоієрарха УАПЦ Мстислава натхненним співом «Молитви за Україну». 


Доповідачі й слухачі ювілейного зібрання до 120-річчя від дня народження
Першого Патріарха УАПЦ Мстислава

          

Презентація наукових здобутків колег  

30 березня 2018 року кафедра педагогіки та суспільних наук та кафедра туристичного та готельного бізнесу ПУЕТ організували презентацію книги к.і.н., колишнього директора Київського кооперативного економіко-правового коледжу, автора понад 50 наукових праць, присвячених організації роботи кооперативної освіти, історії та теорії споживчої кооперації, Федора Ленченка «Веселоподільський цукровий комбінат (про його «біле золото» та «Білі бараки»)».

Федір Ленченко розповів про процес роботи над книгою, висвітлив історію й діяльність Веселоподільського цукрового комбінату та роль багатьох поколінь працівників у становленні й розвитку цього підприємства.

На заході були присутні студенти спеціальності «Готельно-ресторанна справа», а також гості ПУЕТ – відомі вчені, краєзнавці. Зокрема, к.і.н., радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Рекрут, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, краєзнавець Віталій Григор’єв, колишній директор ОДТРК «Лтава» Микола Ляпаненко. Учасниками дискусії були д.і.н., проф. Ірина Петренко, к.географ.н. Ірина Литовченко, к.філос.н., доц. Михайло Мовчан, к.е.н., член Національної спілки краєзнавців України Мирослав Аліман, к.е.н., доц. Олександр Корягін.


К.і.н.,  радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Рекрут, к.і.н., доц. Віктор Ревегук, к.і.н. Федір Ленченко.
 30 березня 2018 року.


Студенти ПУЕТ, краєзнавець Віталій Григор’єв, колишній директор ОДТРК «Лтава» Микола Ляпаненко, к.е.н., доц. Олександр Корягін. 30 березня 2018 року.


Під час презентації. К.е.н., доц. Олександр Корягін,
к.філос.н., доц. Михайло Мовчан, д.і.н., проф. Ірина Петренко.
30 березня 2018 року.


К.е.н., доц. Мирослав Аліман вручає грамоту к.і.н. Федору Ленченку.
 30 березня 2018 року.


Учасники презентації. 30 березня 2018 року.

          

Краєзнавчі читання в рамках Тижня історичного факультету Полтавського національного педагогічного університету
імені В.Г. Короленка

26 березня 2018 року доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ І.М. Петренко взяла участь у Краєзнавчих читаннях на історичному факультеті Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. Захід було проведено в рамках Тижня факультету.

Проф. І.М. Петренко розповіла студентам про свої досягнення у царині краєзнавства, розповіла про свої наукові розробки. Більш детально вчена зупинилася на постаті відомої полтавської шляхтянки, меценатки, патріотки, фундаторки Літературного товариства імені Шевченка у Львові Єлизаветі Скоропадській-Милорадович.


Після лекції зі студентами ПНПУ імені В.Г. Короленка. Проф. Бабенко Л.Л., проф. Петренко І.М., доц. Діптан І.І. та студенти ІІ курсу.
26 березня 2018 року.


Проф. Петренко І.М.  з колегами  ПНПУ імені В.Г. Короленка –
проф. Бабенко Л.Л., доц. Діптан І.І. після виступу. 26 березня 2018 року.


Виступ проф. Ірини Петренко. 24 вересня 2015 року.

          

«Соціальна думка Митрополита Андрея Шептицького»
та міжрелігійний діалог: зустріч зі співробітником
Інституту релігії та суспільства
Українського католицького університету

13 грудня 2017 року в ПУЕТ відбулася зустрічі із Ігорем Медведем – керівником проектів та програм Інституту релігії та суспільства УКУ, старшим  науковим співробітником Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка. Дослідник є кандидатом  історичних наук, учасником та організатором багатьох інших проектів, присвячених проблемам міжрелігійних та міжнаціональних конфліктів, примирення та діалогів (2009-2017),  співорганізатором Літньої школи «Соціальна думка митрополита Андрея Шептицького» (2012-2017) та літнього міжнародного молодіжного семінару “Learning from history: rights of religious and national minorities nowadays” (2016). 

Ігор Медвідь для студентів ПУЕТ прочитав лекцію «Митрополит Андрей Шептицький та Іван Франко: виклики діалогу Церкви та світської інтелігенції», а також презентував літню школу «Соціальна думка митрополита Андрея Шептицького». Д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко поділилася своїми враженнями від школи, учасницею якої вона була у 2015 році. Крім того, Ігор Ведмідь надав практичні поради для студентів і співробітників ПУЕТ «Як організувати літню школу?».


Д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко під час презентації проекту


К.і.н., співробітник Українського католицького університету Ігор Медвідь 


Студенти ПУЕТ під час презентації проекту


Проектор з науково-педагогічної роботи, д.е.н. О.В.Манжура


Учасники презентації у ПУЕТ

          

У ПУЕТ  ПРОВЕЛИ XVI ЩОРІЧНИЙ
ВЕЧІР-РЕКВІЄМ «ПАМ’ЯТАЄМО»

21 листопада 2017 року до Дня Гідності та Свободи й на вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні у Вищому навчальному закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбувся XVI щорічний Вечір-реквієм «Пам’ятаємо», організований Обласним відділенням Міжнародної організації «Жіноча громада», Харківсько-Полтавською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви та ПУЕТ. 

Тугою і гордістю були просякнуті виступи співорганізаторів і гостей пам’ятних урочистостей – доктора історичних наук, професора, ректора Полтавського університету економіки і торгівлі Олексія Нестулі,  кандидата історичних наук, доцента Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Віктора Ревегука, члена Національної спілки журналістів України Миколи Дорошенка, громадського діяча Віктора Убийвовка, студентки ПУЕТ Олени Вергун.

«Тридцять третій нищівний надворі…
Заблукало лихо у селі –
Ні зерна пшениці у коморі,
Ні окрайця хліба на столі... –

благочестиво оповідала трагедію рідного народу, заподіяну на нашій землі Голодомором-Геноцидом тоталітарного режиму, заслужений працівник культури України, голова Обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» сценарист і ведуча Валентина Шемчук. – Пам’ять нащадків про загиблих мученицькою смертю земляків – це пересвідчення в нескоримості нації. У день початку революцій Помаранчевої та Гідності – наша зажура й визнання достойності Героїв Небесної Сотні та полеглих на Сході України захисників батьківського краю від російських окупантів».

На вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, Небесних лицарів Майдану й полеглих на Східних кордонах рідної землі в боротьбі з російськими зайдами прочитала поезію десятикласниця Полтавської гімназії №  6, володарка обласної премії імені Володимира Степанюка Анастасія Мелешко, виконали музичні та вокальні сольні й хорові твори юні співаки – «Янголи з небес» Дитячого православного центру Свято-Михайлівської парафії УАПЦ міста Полтави, лауреати міжнародних, всеукраїнських, обласних і міських мистецьких фестивалів та конкурсів полтавець Тимофій Єлісеєв і художньо-самодіяльний колектив «Дивограй» (село Івашки – село Абазівка Полтавського району) й майстри сцени – заслужений ансамбль пісні і танцю України «Лтава» імені Валентина Міщенка міського Будинку культури.

Вечір-реквієм «Пам’ятаємо» відбувся в тісній співпраці з викладачами Університету економіки і торгівлі – доктором історичних наук, професором Іриною Петренко й кандидатом філологічних наук доцентом Вітою Сарапин, а також за участі депутата Полтавської районної ради Григорія Рябоконя, очільника Будинку культури села Івашків Володимира Шулика та директора Абазівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Тетяни Цимбалюк, кому ми висловлюємо щиру вдячність за допомогу в проведенні жалобного зібрання. Разом із земляками в глибокому співчутті схилилися й наші співвітчизники з Польщі та Сполучених Штатів Америки.  Вечір-реквієм залишив щемні враження в душах учнів 10 класу Полтавської ЗОШ І – ІІІ ст. № 7 імені Т. Г. Шевченка та наставників старшокласників учителя історії Сергія Остапієнка. 

Полум’яніли невгасимі свічі… Й святими вогниками пам’яті відблискували в наших серцях…  


Під час вечора-реквієм у ПУЕТ. 21 листопада 2017 року.


Виступ ректора ПУЕТ О.О. Нестулі.   


Учасники вечора-реквієм у ПУЕТ.


Виступ студентки ПУЕТ Олени Вергун


Виступ хору «Янголи з небес» Дитячого православного центру
Свято-Михайлівської парафії УАПЦ міста Полтави


Виступ художньо-самодіяльного колективу
«Дивограй» (село Івашки – село Абазівка Полтавського району)


Виступ заслуженого ансамблю пісні і танцю України «Лтава»
імені Валентина Міщенка міського Будинку культури

          

ВИСТАВКА ЛІСОВОЇ СКУЛЬПТУРИ

14 листопада 2017 року студенти І курсу групи МЕВ-11 відвідали виставку під назвою «Лісова скульптура», яка діє в читальному залі ПУЕТ. Автор виставки, митець І.П. Долюк провів чудову екскурсію для студентів, розповів про витоки своєї творчості, а також про можливість побачити прекрасне у буденних, повсякденних речах. 


Виставка лісової скульптури І.П. Долюка. 14 листопада 2017 року.


І.П. Долюк проводить екскурсію. 14 листопада 2017 року.


І.П. Долюк проводить екскурсію. 14 листопада 2017 року.


Студенти групи МЕВ-11 та І.П. Долюк. 14 листопада 2017 року.

          

Круглий стіл «500-річчя Реформації: український контекст»

У 2017 році весь християнський світ відзначає 500-річчя від початку масштабного духовного відродження – Реформації. Поштовхом до розгортання потужного руху за повернення християнства до біблійної істини, був виступ німецького ченця Мартіна Лютера, який, за легендою, 31 жовтня 1517 року прибив 95 тез до брами Замкового собору у Віттенберзі. Культурні явища, породжені Реформацією, є одними з найбільш впливових в історії людства. Західна цивілізація немислима без її здобутків: гуманізму як нового світогляду й ціннісної системи, глобальних – гуманітарних – змін у науці, освіті, мистецтві, реалізованої ідеї верховенства права, формування громадянського суспільства, парламентаризму й демократії. У реформаційних процесах від їх початків діяльну участь брали й українці, поділяючи ідеї церковного й суспільно-політичного оновлення, перекладаючи Біблію рідною мовою, ведучи літературну полеміку про шляхи налагодження гармонійних відносин між Церквою і народом.

До всеукраїнських і крайових заходів з відзначення ювілею цієї історичної події долучилися кафедра педагогіки та суспільних наук разом зі студентами груп ПР-11 та МБ-11 Інституту економіки, управління та інформаційних технологій, а також поважні колеги з інших вишів та представники протестантських громад Полтави.

31 листопада 2017 року був проведений круглий стіл «500-річчя Реформації: український контекст», ініційований доктором історичних наук, професором Іриною Миколаївною Петренко та кандидатом філологічних наук, доцентом Вітою Василівною Сарапин.

З доповідями виступили:

1. Реформація: причини, перебіг, наслідки
Нос Юлія, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

2. Реформація в Україні
Полтавець Ірина, студентка групи МБ-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

3. П’ять принципів Реформації
Антонець Євген Олександрович, бакалавр богослів’я, магістр економіки, пастор сучасної християнської церкви

4. Інституційні прояви Реформації в новітній історії України
Вільховий Юрій Віталійович, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка

5. Місце і роль протестантських церков в Україні: історія і сучасність
Роман Михайло Степанович, заступник єпископа Церков християн віри євангельської – п’ятидесятників

6. Пересопницьке Євангелії: українська реформаційна спроба
Сарапин Віта Василівна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

7. Переклади Євангелія українською мовою кінця ХІХ – початку ХХ ст. як відгомін Реформації
Петренко Ірина Миколаївна, доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки та суспільних наук ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

8. Діяльність Станіслава Оріховського-Роксолана у контексті Реформації
Гук Ірина, студентка групи ПР-11 ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»

9. Педагогічні ідеї Реформації й сучасність
Антонець Марина Олексіївна, кандидат психологічних наук, доцент Полтавської аграрної академії.

Усі доповідачі акцентували увагу на духовних змінах, які відбулися у європейських країнах і тривають донині. Півтисячоліття Реформації засвідчує: реформи в державі, яких так прагнуть сучасні українці, починаються з серця кожної людини.


Модератор круглого столу, к.філол.н., доц. В.В. Сарапин


Учасниця круглого столу, к.психол. н., доц.
Полтавської державної академії М.О. Антонець


Виступ студентки І курсу Нос Юлії


Виступ Є.О. Антонця, магістра економіки, пастора сучасної християнської церкви


М.С.Роман, заступник єпископа Церков християн
віри євангельської – п’ятидесятників, Ю.В. Вільховий, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка


Під час засідання круглого столу


Під час засідання круглого столу

          

Провідні науковці презентували свої монографії для студентів ПУЕТ

26 вересня 2017 року до ПУЕТ завітали провідні науковці України, які презентували свої останні наукові дослідження. Зокрема, к.і.н., доцент, радник голови Національної спілки краєзнавців України Валерій Пилипович Рекрут, к.і.н., доцент, краєзнавець Віктор Якович Ревегук, к.і.н., доцент, завідувач Музею історії ПУЕТ Мирослав Васильович Аліман.

Вчені-дослідники розповіли студентам І курсу про свої останні наукові пошуки. В.П.Рекрут презентував книгу, співавтором якої він є, це – «Нариси життя Літинщини (1917-1921 рр.): революційні події та повсякденність». В.Я.Ревегук поділився своїми останніми науковими здобутками, пов’язаними з дослідженнями історії Полтави в роки Національної революції 1917-1921 років та в роки нацистської окупації. М.В.Аліман розповів студентам про працю, співавтором якої він є, яка присвячена вона відомому державному діячеві, кооператору, економісту Борису Мартосу.

Голова Полтавської обласної організації Української Народної Партії Д.І.Слободянюк вручив почесні грамоти учасникам презентації та прочитав свої прекрасні вірші, присвячені нагальним проблемам сьогодення.

В.П.Рекрут урочисто вручив посвідчення про членство у Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману та к.ф.н., доценту кафедри педагогіки та суспільних наук ПУЕТ М.М.Мовчану.  

Після презентації гості відвідали Музей історії ПУЕТ.


В.П.Рекрут урочисто вручає посвідчення про членство в
Національній спілці краєзнавців України М.В.Аліману


В.Я.Ревегук розповідаю студентам ПУЕТ про свої наукові здобутки


Д.І.Слободянюк читає свою поезію для студентів ПУЕТ


Д.І.Слободянюк, М.В.Аліман, В.Я.Ревегук під час наукової конференції


У Музеї історії ПУЕТ. В.П.Рекрут, І.М.Петренко, М.В.Аліман, М.М.Мовчан, В.Я.Ревегук, Д.І.Слободянюк

          

Презентація книги про відомого історика Віру Жук

Презентація монографії д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук , відповідального секретаря Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Ірини Петренко "Історик Віра Жук (1918-2008): життя, віддане науці" відбулася 19 вересня 2017 року  у літературній вітальні Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П.Котляревського. Теплі слова, спогади звучали на адресу видатної жінки – вченого, історика, архівіста, енциклопедиста, краєзнавця – Віри Никанорівни Жук. Не менш пошанували і  ученицю та послідовницю Віри Никанорівни, а тепер авторку наукового  видання – Ірину Миколаївну Петренко, яка у своїй праці підняла великий пласт невідомого більшості матеріалу з архівних джерел.


Монографія І.М.Петренко «Віра Жук (1928-2008): життя, віддане науці»


Ірина Петренко під час презентації


Делегація від Козельщинського району Полтавської області –
Іван Дашівець, Григорій Сердюк, Віталій Павлюк.


Після презентації.
Дмитро Слободянюк, Ірина Петренко, Оксана Павленко, Світлана Петренко.


Привітання після презентації.


Автограф- сесія після презентації.

          

Спогад про поета-романтика

Цими днями Україна відзначає 200-річчя поета, автора всесвітньовідомого романсу «Дивлюсь я на небо…» Михайла Петренка. 14 березня 2017 р. студенти й викладачі університету згадували видатного співвітчизника – митця харківської школи романтиків, юриста – разом з гостями зі Слобожанщини. Леонід Іванович Щибря, автор і співавтор 9 історико-документальних книг, автор і режисер понад 20 документальних фільмів, краєзнавець, та Микола Іванович Шакін, кандидат технічних наук, учений, публіцист, громадський діяч і меценат, поділилися відкриттями  у царині дослідження життєвого і творчого шляху М.Петренка.


Виставка творів М.М.Петренка з фондів бібліотеки ПУЕТ. 14 березня 2017 року.

Захід відкрила доцент кафедри педагогіки та суспільних наук В.В.Сарапин  словом про неповторність художнього світу поета, акцентувала увагу на народній інтерпретації його вірша «Небо».

Бібліографи університету підготували книжкову виставку творів Михайла Петренка та праць про нього.


Під час наукової презентації документальних фільмів про М.М.Петренка.
14 березня 2017 року.

Присутні з цікавістю переглянули зняті Л.І.Щибрею та М.І.Шакіним документальні фільми про таємниці біографії поета, про його місце в літературному процесі ХІХ століття.

У межах творчої зустрічі відбулася презентація фільму – екранізації недавно віднайденої на малій батьківщині Михайла Петренка, у Слов’янську, п’єси «Найда, або Панська любов», інсценізованої юними слов’янськими акторами.


Під час наукової презентації документальних фільмів про М.М.Петренка.
14 березня 2017 року.


Письменник, краєзнавець, літературознавець, режисер Л.І.Щибря, к.філол.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук В.В.Сарапин, д.е.н., проректор із науково-педагогічної роботи ПУЕТ О.В.Манжура, к.т.н., учений, письменник, публіцист М.І.Шакін під час презентації. 14 березня 2017 року.


Студенти ПУЕТ під час презентації. 14 березня 2017 року.

          

Розмова про сучасне фентезі

27 лютого 2017 року студенти групи ПР-13і разом із доцентом кафедри педагогіки та суспільних наук В.В.Сарапин побували на презентації книги «Волковиця» своєї ровесниці Марини Смагіної у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Гончара.

Перший роман юної письменниці здобув премію у номінації «Сучасне українське фентезі» літературного конкурсу «Коронація слова» минулого року, а нині – щире зацікавлення полтавців незвичайним сюжетом, персонажами – людьми з різних епох, об’єднаних часопростором  карпатського села, загубленого у гущавині таємничого лісу. Книга, за визначенням авторки, містично-фантазійна, тому має зацікавити тих, хто любить фентезі, містику, а також історії про людські взаємини.

Майбутні правознавці дізналися секрети літературної творчості, почули уривки з роману Марини Смагіної, майстерно представлені ведучою презентації Вікторією Пісковою.

Учасники презентації щиро дякують за запрошення завідувачці відділу соціокультурної роботи бібліотеки Наталії Рисенко і чекають на нові зустрічі із книжками й авторами.


Студенти групи ПР-13і на презентації.


Авторка роману-фентезі «Волковиця» Марина Смагіна.


Ведуча презентації Вікторія Піскова та письменниця Марина Смагіна.

          

Міжнародний день рідної мови
в Полтавському університеті економіки і торгівлі

Невблаганно точна й безпристрасна статистика засвідчує: кожні два тижні на Землі вимирає одна мова. Експерти прогнозують, що така доля загрожує близько 40% мов світу. Тож цілком закономірним було рішення ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка проходила восени 1999 року в Парижі, про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності». Ухвала надзвичайно важлива і своєчасна, бо акцентує увагу на важливій проблемі: втрачаючи рідне слово, плем’я, народ, нація гублять самі себе, тобто віддзеркалені у мові ціннісну систему, спосіб мислення, історію. Тож «нації вмирають не від інфаркту: спочатку їм відбирає мову» (Ліна Костенко). Аби рідна українська ніколи не опинилася серед трагічних відсотків занедбаних і загиблих мов, молодь має шанувати й берегти її, як неоціненний скарб.

Відтак 21 лютого 2017 року ПУЕТівці разом із давніми і новими друзями, колегами, однодумцями відзначали Міжнародний день рідної мови. З ініціативи заслуженого працівника культури України, голови Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентини Шемчук, викладачів кафедри педагогіки та суспільних наук – д.і.н., професора Ірини Петренко та к.філол.н., доцента Віти Сарапин відбулося справжнє свято вшанування рідного слова. До університету завітали представники громадських організацій і духовенства, вчені, письменники, народні майстри, вчителі, школярі та їхні батьки. У святі взяли участь учні Абазівської загальноосвітньої школи Полтавського району на чолі з директором Тетяною Цимбалюк.

Про роль рідного слова в єднанні українства міркували голова громадської ради при Полтавській ОДА, заслужений працівник культури України Володимир Голуб, д.е.н., проректор з науково-педагогічної роботи Полтавського університету економіки і торгівлі Олександр Манжура та доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Віта Сарапин. Поблагословив шановане зібрання отець Олександр (Горай) – прес-секретар Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ. Історію рідної мови з долею власного роду тонко і мудро пов’язала к.філол.н., завідувач кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Віра Мелешко. Свої вірші прочитав поет, винахідник, майстер лісової скульптури Іван Долюк.

Прозвучала лірика Лесі Українки, Василя Симоненка та сучасних митців у виконанні учениць 6-А класу гімназії №17 Милани Альошиної, Софії Чертіхіної, Катерини Бондар та Абазівської ЗОШ Альони Мусійко. Справжньою окрасою свята були виступи маленьких співаків і музикантів: зразкового вокального ансамблю «Перлинки» Полтавської міської школи мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Раїси Кириченко (художній керівник – Анастасія Ляпкіна), інструментального ансамблю «Чарівні струни» (керівник – Олена Власенко), а також солісток – Маргарити Срібної (ансамбль «Перлинки»), Анастасія Таран (Абазівська ЗОШ) і вихованки школи мистецтв, лауреата міжнародних, всеукраїнських і регіональних конкурсів Анастасії Горбунової (художній керівник – Наталія Михайлова).

Було презентовано витинанку – портрет Лесі Українки, створений членом Національної спілки художників України, Національної спілки майстрів народного мистецтва України, стипендіатом Президента України Дмитром Королем. Невдовзі цю роботу подарують Гадяцькій районній бібліотеці, яка носить ім’я  видатної землячки.

Присутні на святі милувалися скульптурними роботами з природних матеріалів й дотепними коментарями до них автора – Івана Петровича Долюка.

Такі заходи наснажують вірою в те, що «наша мова, наші пісня не вмре, не загине»!


Виступ проректора з науково-педагогічної роботи О.В. Манжури на святі до Міжнародного дня рідної мови у ПУЕТ. 21 лютого 2017 року.


Виступ голови громадської ради при Полтавській ОДА, заслуженого  працівника культури України Володимира Голуба. 21 лютого 2017 року.


Валентина Шемчук, священик УАПЦ Олександр на святі
до Міжнародного дня рідної мови у ПУЕТ. 21 лютого 2017 року.   


І.П.Долюк зі своєю виставкою скульптури з природних матеріалів.
 21 лютого 2017 року.


Валентина Шемчук, Віта Сарапин, Віра Мелешко на святі до Міжнародного дня рідної мови у ПУЕТ. 21 лютого 2017 року.


Валентина Шемчук та учасники свята до Міжнародного дня рідної мови у ПУЕТ.
21 лютого 2017 року.


Учасники свята. 21 лютого 2017 року.


Глядачі та учасники свята до Міжнародного дня рідної мови у ПУЕТ.
21 лютого 2017 року. 


Виступ зразкового вокального ансамблю «Перлинки» Полтавської міської школи мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Раїси Кириченко (художній керівник – Анастасія Ляпкіна).
21 лютого 2017 року.

          

Виховуємо студентів на популяризації
спортивних досягнень чемпіонів Полтавщини   

13 лютого 2017 року відомий полтавський краєзнавець, громадський і культурний діяч, член Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України  Віталій Миколайович Григор’єв презентував для студентів  ПУЕТ свою монографію «Полтавці під Олімпійським прапором». Організували захід д.і.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Миколаївна Петренко та к.філол.н., доц. кафедри педагогіки та суспільних наук Віта Василівна Сарапин. Відповідальний секретар Полтавської обласної організації Національної спілки краєзнавців України І.М.Петренко вручила В.М.Григор’єву грамоту, підписану головою Національної спілки краєзнавців України О.П.Реєнтом. 

В.М. Григор’єв розповів про активного подвижника і популяризатора спортивного руху Олексія Бутовського, а також розповів про полтавців – чемпіонів із різних видів спорту, які прославили наш край. Дана презентація мала вагоме виховне значення для студентів, які дізналися багато нової і важливої інформації. Зустріч сприяла формуванню у студентів прагнення до здорового способу життя, бажання працювати над собою та самовдосконалюватися.


Проф. І.М. Петренко., доц. В.В. Сарапин і В.М. Григор’єв із грамотою від Національної спілки краєзнавців України    


В.М.Григор’єв під час виступу


В.М.Григор’єв під час виступу


           Студенти ПУЕТ під час виступу В.М. Григор’єва 

          

Постать Єлизавети Милорадович в історії Полтави

1 лютого 2017 року д.і.н., професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Миколаївна Петренко виступила перед учнями і колективом Полтавської гімназії № 6. Вона розповіла про роль і значення в історії України полтавської шляхтянки, меценатки, патріотки України, фундаторки Літературного товариства імені Т.Шевченка у Львові Єлизавети Милорадович (1832-1890). Гімназія № 6 збудована та місці будинку Єлизавети Милорадович, в якому діячка проживала до кінця свого земного життя. Лекція Ірини Петренко супроводжувалася мультимедійною презентацією.

Ірина Петренко подарувала до шкільної бібліотеки свою монографію «Єлизавета Милорадович (1932-1890) в українському суспільно-політичному русі».  


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.


Ірина Петренко під час виступу перед учнями Полтавської гімназії № 6.
1 лютого 2017 року.

          

9 листопада о 13.00 у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара відбулася творча зустріч з переможницею Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» в номінації «Вибір видавця», автором книг «Проклята краса» та «Катерина» кременчужанкою Дариною Гнатко. Студенти груп Філ.-12, ОД-11і, Ф-12і разом з викладачем кафедри «Педагогіки та суспільних наук» к. філос. н., доцентом Мовчаном М.М. відвідали цей цікавий захід, на якому молода, амбітна і креативна письменниця презентувала свій доробок, розповіла, що її спонукало прийняти участь у конкурсі й одержати перемогу. Авторка приготувала до видання свій новий роман на історичну тематику і сподівається його опублікувати в одному з видань України. Герої її творів – жінки з непростими долями, які пройшли випробування драматичними дорогами життя і стали успішними та щасливими. Д.Гнатко підкреслила, що читачами її творів є переважно жінки, але в останній час романи письменниці привернули увагу і чоловіків.


Доцент Мовчан М.М. і студенти груп Філ.-12, ОД-11і, Ф-12і К.Калянова, А.Нікітіна, Є.Кулініч, М.Сизонова, К.Різуник, А.Мельник, Т.Лада, В.Жаголкіна, І.Фурса, О.Бондаренко, І.Король, Д.Савченко, О.Фесенко,  з письменницею Дариною Гнатко і працівниками бібліотеки В.Пісковою і В.Грінько


Книги Дарини Гнатко


Студенти уважно слухають виступ письменниці Дарини Гнатко.

          

Виховуємо студентів на кращих традиціях українського народу   

4 листопада 2016 року  студенти факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, група ГРС-11 разом із д.і.н., професором кафедри педагогіки та суспільних наук Іриною Петренко відвідали виставку «Українська вишиванка – генетичний код нації» у Духовно-культурному центрі імені прп. Паїсія Величковського у Полтавському кафедральному Успенському соборі. Студенти дізналися багато нового про  вишивку, як закодований спосіб передачі інформації, про глибокий символічний зміст візерунків і орнаментів, про особливості полтавської вишивки, про те, як обрати для себе вишиванку та багато іншого.


Професор І.М. Петренко та група ГРС-11  під час екскурсії.
4 листопада  2016  року.


Директор  Духовно-культурному центрі імені прп. Паїсія Величковського С.В.Козлов та група ГРС-11  під час екскурсії.
4 листопада 2016 року.

          

Україна – це ми

У жовтні 2016 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка до Дня захисника Вітчизни вже вдруге було проведено конкурс есеїв на патріотичну тематику «Україна – це ми»  серед студентів полтавських вишів.

За результатами конкурсу журі були визначені переможці. 2 місце посіла студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, групи ГРС-11 Софія Бут. (науковий керівник д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко) Щиро вітаємо переможницю та бажаємо нових досягнень і творчих звершень !!!


Студентка ГРС-11 Софія Бут та проф. Ірина Петренко.
25 жовтня 2016 року.

          

Студенти ПУЕТ вшанували пам'ять Михайла Грушевського

4 жовтня 2016 року студенти І та V курсів ПУЕТ з ініціативи д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Миколаївни Петренко відвідали виставку в Полтавському краєзнавчому музеї, присвячену видатному українському історику, державному діячу Михайлові  Грушевському (1866-1934).

Студенти ПУЕТ прослухали цікаву екскурсію, присвячену життєвому і науковому шляху Михайла Грушевського. Особливу увагу було звернуто на зв’язки видатного вченого і державного діяча з Полтавщиною.  


Проф. І.М.Петренко, студенти груп Філ-11, 13 та Мс-51 м у Полтавському краєзнавчому музеї.
4 жовтня 2016  року.


Проф. І.М.Петренко, студенти груп Філ-11, 13 та Мс-51 м у Полтавському краєзнавчому музеї.
4 жовтня 2016  року.


Проф. І.М.Петренко, студенти груп Філ-11, 13 та Мс-51 м у Полтавському краєзнавчому музеї.
4 жовтня 2016  року.


Проф. І.М.Петренко, студенти груп Філ-11, 13 та Мс-51 м у Полтавському краєзнавчому музеї.
4 жовтня 2016  року.


Студенти групи Мс-51 м у Полтавському краєзнавчому музеї.
4 жовтня 2016  року. 

          

Зустріч із Лесею Лісовською  у ПУЕТ 

27 вересня 2016 року у Вищому навчальному закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулася зустріч із донькою славнозвісного автора історично-документального роману «Холодний Яр»  пані Лесею Лісовською та її дочкою Лялею.

З вітальним словом виступив проректор з науково-педагогічної роботи О.В.Манжура, а також д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук І.М.Петренко та доц. В.В.Сарапин.

Для студентів було дуже цікаво та пізнавально дізнатися про одну із найяскравіших сторінок Визвольної боротьби в Україні. Холодний Яр – це живий приклад того, як але незламні духом наші славні предки могли успішно боротись з незрівнянно сильнішим ворогом. Пані Леся презентувала студентам ПУЕТ свою книгу «Козак із зірок». Дочка Лесі Лісовської Ляля розповіла студентам про свою участь в Майдані у 2013-2014 роках та поділилася своїми враженнями від України та її громадян.

На заході були присутні студенти, викладачі та співробітники університету, зацікавлені українською історією та літературою, небайдужі до складних історичних процесів у нашій державі. 


Зустрічі зі пані Леся Лісовською у ПУЕТ.  27 вересня 2016 року.


       Зустрічі зі пані Леся Лісовською у ПУЕТ.  27 вересня 2016 року.


Доц. Сарапин В.В. під час зустрічі з Лесею Лісовською. 27 вересня 2016 року.


Старший викладач кафедри української та іноземних мов С.Б.Завалій під час презентації. 27 вересня 2016 року.


Після презентації. 27 вересня 2016 року.


Студенти І курсу ПУЕТ під час презентації. 27 вересня 2016 року.


Проф. І.М.Петренко, Леся Лісовська (в центрі) та її дочка Ляля. 27 вересня 2016 року.

          

ПОЛТАВА ГОСТИННО ПРИЙМАЄ ІНОЗЕМНИХ СТУДЕНТІВ

Студенти підготовчого факультету Полтавського університету економіки і  торгівлі (ПУЕТ) з Нігерії, Пакистану, Сьєрра-Леоне, Анголи, Гамбії, Індії та Ємену продовжують вивчати культуру, звичаї та традиції Полтавщини.

13 липня 2016 р. іноземні студенти підготовчого факультету ПУЕТ ознайомилися з історичною та культурною спадщиною м. Полтава. Вони відвідали  Полтавський краєзнавчий музей, музей-садибу Івана Котляревського, оглянули історичний центр міста та його культурні пам’ятки. Екскурсію для студентів-іноземців провела д.і.н., професор Ірина Петренко.


Проф. Петренко І.М. та студенти підготовчого факультету ПУЕТ біля музею-садиби І.П.Котляревського.
13 липня 2016 року.  


Проф. Петренко І.М. та студенти підготовчого факультету ПУЕТ у Корпусному парку Полтави.
13 липня 2016 року.  
/p>


Проф. Петренко І.М. та студенти підготовчого факультету ПУЕТ біля пам’ятника Марусі Чурай.
13 липня 2016 року.

          

День захисту дітей

2 червня 2016 року студенти гр. ГРС-14і разом із куратором Іриною Петренко взяли участь у заходах, присвячених Дню захисту дітей у ресторані  «Chateau Galerie». Студенти переглянули виставку дитячих фотографій, а потім мали можливість взяти участь у конкурсі на краще приготування млинців, де продемонстрували свої професійні знання, вміння та навички.


Куратор Ірина Петренко, студенти групи ГРС-14і Кузьменко Катя, Сагайдак Жанна, Ільченко Люда, Батечко Юра та організатори заходу. 2 червня 2016 року.


Ірина Петренко та студентки гр. ГРС-14і Сагайдак Жанна, Кузьменко Катя і Ільченко Люда. 2 червня 2016 року.


Студенти групи ГРС14і  Люда Ільченко та Юра Батечко
під час приготування млинців. 2 червня 2016 року.


Студентки групи ГРС-14і Катя Кузьменко і Сагайдак Жанна
під час приготування млинців. 2 червня 2016 року.

          

Перемоги студентів факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу

З ініціативи Чорнобильської історичної майстерні (Харків) та Української асоціації усної історії за підтримки Міжнародного освітнього центру, Дортмунд та МЗС Німеччини було проведено конкурс дослідницьких есеїв на тему «Чорнобиль та Східна Україна: портрети і долі 1986–2015».

Переможницею конкурсу у номінації «Особливий внесок у збереження спогадів очевидців» стала студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Тетяна Писаренко. Переможниця одержала цінні подарунки, диплом та її есе було опубліковано в збірнику матеріалів.  


Професор кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та переможниця конкурсу есеїв Тетяна Писаренко.


Студентка групи ГРС-13 Писаренко Тетяна.

          

Наукові досягнення студентів факультету
харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу

25 лютого 2016 року в ПУЕТ було проведено Всеукраїнську наукову конференцію «ЛЕСЯ УКРАЇНКА – ПИСЬМЕННИЦЯ, ПЕРЕКЛАДАЧ, ФОЛЬКЛОРИСТ ТА ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ: ДО 145-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ». У ній взяло участь багато педагогів, науковців, дослідників, музейних і громадських діячів. У роботу конференції активно включилося і студентство ПУЕТ. Студентка І курсу факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу гр. ГРС-13 Писаренко Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Петренко  виступила з доповіддю на тему «Леся Українка та Полтавщина». Юна дослідниця підготувала фахову доповідь і презентацію, її виступ був емоційним, цікавим, інформативно насиченим. Варто побажати дослідниці подальших успіхів у науково-пошуковій, дослідницькій роботі.


Проф. Ірина Петренко та студентка Писаренко Тетяна під час роботи конференції.  25 лютого 2016 року.


Тетяна Писаренко під час виступу на конференції у ПУЕТ. 25 лютого 2016 року.


Тетяна Писаренко серед поважного наукового зібрання. 25 лютого 2016 року.

          

Зміцнюємо міжнародні зв’язки

25-річний ювілей громадської організації
«Полтавський центр німецької культури «Видерґебурт»  

30 січня 2016 року  професор кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Петренко взяла участь в урочистих заходах, присвячених 25-річному ювілею громадської організації «Полтавський центр німецької культури «Відерґебурт». Урочисте зібрання було проведено в ПУЕТ. Проф. Ірина Петренко привітала учасників зібрання з ювілеєм та виголосила доповідь, присвячену  історії німецьких поселенців на Полтавщині, розповіла про їхній вклад у соціально-економічний, культурний, політичний, освітній розвиток краю.  


Виступ проф. І.М. Петренко під час зборів.
ПУЕТ, 30 січня 2016 року.


Проф. І.М. Петренко під час урочистих зборів. ПУЕТ, 30 січня 2016 року.


Проф. І.М. Петренко під час урочистих зборів. ПУЕТ, 30 січня 2016 року.

          

Студенти І курсу  факультету харчових технологій,
готельно-ресторанного та туристичного бізнесу
 відвідали виставку
«Портретний живопис ХVІІІ-ХХ століття»
 у Полтавській галереї мистецтв

Студенти І курсу вивчають навчальну дисципліну «Історія та культура України». В рамках її студіювання 24 грудня 2015 року студенти груп ГРС-11, 13 під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук І.М. Петренко відвідали виставку «Портретний живопис ХVІІІ-ХХ століття» у Полтавській галереї мистецтв. На виставці студенти мали змогу побачити 120 творів цього жанру. Здебільшого, серед портретів ХVІІІ століття було представлено роботи невідомих західноєвропейських та вітчизняних митців. Проте він становить досить значний інтерес, особливо ретельно передано вишуканість одягу, пишність драпірувань та аксесуарів. ХХ століття представлене портретами відомих українських та полтавських митців. Дана виставка побудована таким чином, що вона може дати уявлення про портрет відразу кількох епох.   


Під час екскурсії. 24 грудня 2015 року.


Під час екскурсії. 24 грудня 2015 року.


Під час екскурсії. 24 грудня 2015 року.

          

Продовжуємо знайомитися із історією та культурою Азербайджану

17 грудня 2015 року  директор Азербайджанського культурно-освітнього центру Яшар Камілович Алхасов провів бесіду зі студентами ПУЕТ та тему: «Азербайджанський мультикультуралізм». На заході була присутня  професор кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н. Ірина Миколаївна Петренко.

Студенти мали можливість переглянути фільм про українсько-азербайджанські відносини, функціонування Азербайджанського центру у ПУЕТ. Я.К. Алхасов розповів студентам про особливості мусульманської культури, про роль культури ісламу в сучасному світі, про відкритість азербайджанського суспільства.


Під час перегляду фільму


Я.К. Алхасов під час виступу


Студенти ПУЕТ та проф. Петренко І.М. під час бесіди
про Азербайджанський мультикультуралізм


Я.К. Алхасов, проф. І.М. Петренко після лекції про
Азербайджанський мультикультуралізм

          

Доторкнутися до духовності

16 грудня 2015 року студенти І курсу ПУЕТ під керівництвом проф. кафедри педагогіки та суспільних наук І.М. Петренко здійснили екскурсію у виставкову  залу Полтавського Свято-Успенського кафедрального собору.  Вони відвідали виставку «Українська ікона», яку презентувала майстри-іконописці з м. Миколаїв.

Екскурсію виставкою залою провів директор Духовно-культурного центру ім. прп. Паїсія Величковського Свято-Успенського кафедрального собору м. Полтави Сергій Козлов. Студенти мали можливість побачити різні українські ікони, які відносяться до стилю XII-XVIII ст.


Студенти ПУЕТ під час екскурсії.
16 грудня 2015 року.


Проф. Петренко І.М. та студенти ПУЕТ під час екскурсії.
16 грудня 2015 року.


Проф. Петренко та студенти гр. ГРС-14і.
16 грудня 2015 року.


Проф. Петренко І.М. та староста групи ГРС-14і Попова Юлія під час екскурсії.
16 грудня 2015 року.

          

Продовжуємо вивчати історію Гетьманщини XVIII століття

27 листопада 2015 року за запрошенням кафедри педагогіки та суспільних наук у ПУЕТ завітала вже постійна гостя нашого навчального закладу, к.і.н., науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Олена Замура. Вчена знана своїми глибокими дослідженнями з соціальної історії Гетьманщини XVIII століття. Цього разу Олена Замура прочитала лекцію для студентів І-ІІ курсів ПУЕТ під назвою «Смерть та смертність у Гетьманщині XVIII століття». Дослідниця розкрила особливості ставлення до смерті мешканців Гетьманщини, її причини, а також показала роль Православної Церкви у поминальних та поховальних обрядах. Лекція супроводжувалася ґрунтовно підготовленою мультимедійною презентацією.

На лекції були присутні д.і.н., проф. кафедри педагогіки та суспільних наук Ірина Петренко та к.ф.н., доц. Михайло Мовчан.


Олена Замура під час лекції у ПУЕТ.
27 листопада 2015 року.


Студенти ПУЕТ під час лекції Олени Замури.
27 листопада 2015 року.


Олена Замура, доц. М.М. Мовчан, проф. І.М. Петренко 
 27  листопада 2015 року.

          

Пам’яті нашого роду 

24 листопада 2015 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ спільно з Українською Автокефальною Православною Церквою та Полтавським обласним відділенням Міжнародної організації «Жіноча громада» провели вечір-реквієм «Пам’ятай свій рід. Пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 років».

Молебень за загиблими в роки Голодомору відслужив високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський.  Потім Владика виголосив промову, де закликав студентів пам’ятати свою історії, вивчати її, щоб ніколи не допустити повторення її трагічних сторінок.

Виступила к.філол.н., доц. Віта Сарапин, котра поділилася своїми переживаннями щодо теми Голодомору в українській історії, а також прочитала вірш Юрія Клена, присвячений цій трагічній сторінці. На завершення виступила д.і.н., проф., завідувачка кафедри історії України ПНПУ імені В.Г. Короленка Людмила Бабенко. Вчена проаналізувала причини замовчування теми Голодомору в історії України та звернула увагу на праці зарубіжних дослідників, котрі його вивчали. 

Крім того, під час конференції було проведено виставку дитячого малюнку, присвяченого темі Голодомору. Також присутні мали змогу прослухати концерт вихованців музичної школи Полтави.

На конференції були присутні студенти І курсу ПУЕТ, викладачі, бібліотечні працівники, громадськість міста.


Свіча пам’яті 


Виставка дитячого малюнку, присвячена Голодомору в Україні


Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та отець Олександр під час молебню.


Студенти ПУЕТ та юні таланти під час конференції


Високопреосвященний Афанасій (Шкурупій), архієпископ Харківський і Полтавський та юні таланти під час конференції.


Студенти та викладачі ПУЕТ під час конференції.


Ведуча вечору-реквієм В.О. Шемчук.


Проф. Ірина Петренко під час конференції


Доцент Віта Сарапин під час виступу на конференції.


Д.і.н., проф. Людмила Бабенко виголошує доповідь під час конференції.

          

Свідки історії

18 листопада 2015 року студенти групи ТХ-12, магістри спеціальності «Місцеве самоврядування», професор кафедри педагогіки та суспільних наук І.М. Петренко і доцент В.В. Сарапин відвідали  виставку старовинних рушників «Із циклу «Свідки історії». Вишитий рушник – святиня нашої родини» у виставковій залі Полтавського Свято-Успенського кафедрального собору.

Екскурсію виставкою залою провів директор Духовно-культурного центру ім. прп. Паїсія Величковського Свято-Успенського кафедрального собору м. Полтави Сергій Козлов. Студенти мали можливість побачити різні типи українських вишивок, які були зроблені протягом другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Студенти були в захопленні від тонкої роботи і  майстерності українських вишивальниць, роботи яких були представлені на виставці. 


Українські рушники та тлі руїн фундаменту Полтавського Свято-Успенського кафедрального собору. 18  листопада 2015 року.


Проф. І.М. Петренко, доц. В.В.Сарапин,  директор Духовно-культурного  центру ім. прп. Паїсія Величковського при Свято-Успенському кафедральному соборі С.В. Козлов та
сттуденти І і V курсу ПУЕТ. 18  листопада 2015 року.

          

Незабутня мить…

10 листопада 2015 року професор кафедри педагогіки та суспільних наук  Ірина Миколаївна Петренко провела зустріч із Миколою Яковичем Нечитайлом, лауреатом ХІІІ, XIV, XV конкурсу «Українська мова – мова єднання, лауреатом премії імені Панаса Мирного. На зустрічі була присутня група  ТХ-12 факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу.

М.Я. Нечитайло розповів студентам про свою творчість, прочитав вірші, зробив короткий аналіз 10 своїх книг, які являють собою як наукові розвідки, так і спогади автора. Микола Якович поділився подробицями життя, розповів про трагічні сторінки життя свого роду, які припали на період 30-40-хх років та ХХ ст. Митець закликав студентів поважати батьків, шанувати старших, допомагати і підтримувати одне одного, бути оптимістами і палко любити свою Батьківщину – Україну !!!


Письменник М.Я. Нечитайло, проф. І.М. Петренко та студенти групи ТХ-12.
 10 листопада  2015 року.


Письменник М.Я. Нечитайло, проф. І.М. Петренко. 10 листопада  2015 року.


Письменник М.Я. Нечитайло під час виступу. 10 листопада  2015 року.

          

Екскурсія в Літературно-меморіальний музей Володимира Короленка

2 листопада 2015 року студенти групи Т-12 під керівництвом професора Ірини Петренко здійснили екскурсію в Літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка. Студенти оглянули музейний комплекс: меморіальну садибу письменника – пам’ятку історії кінця XIX – поч. XX ст., флігель, де міститься виставкова зала, та могилу письменника і його дружини на території міського парку «Перемога».

Музейна експозиція містить багато експонатів, серед яких особисті речі письменника та його родини, велика бібліотека, твори образотворчого мистецтва, рукописи циклу сибірських оповідань, «Історії мого сучасника» тощо.

Студенти були в захопленні від того, що працівники музею свято зберігають дух і велич будинку В. Короленка. Відроджені традиції його дому: літературно-мистецькі вечори, новорічні дитячі свята «Біля Короленківської ялинки».


Студенти гр. Т-12 та  проф. Петренко І.М. під час екскурсії в Літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка.
2 листопада  2015 року. 


Під час екскурсії. 2 листопада  2015 року.


Під час екскурсії. 2 листопада  2015 року.


Студенти групи Т-12. під час екскурсії в Літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка. 2 листопада  2015 року. 


Студенти групи Т-12  під час екскурсії
 в Літературно-меморіальний музей В.Г. Короленка.
2 листопада  2015 року.

          

Студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Тетяна Сапа стала переможницею у конкурсу есеїв «Україна – це ми»

14 жовтня 2015 року в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка було проведено конкурс есеїв на патріотичну тематику «Україна – це ми», приуроченого до Дня захисника України.  За результатами конкурсу ІІІ місце посіла студентка факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, староста групи ГРС-11 Тетяна Сапа.

Тетяна під керівництвом професора кафедри педагогіки та суспільних наук Ірини Миколаївни Петренко підготувала ґрунтовну розвідку на тему  «Волонтери – люди доброї волі», де поділилася власним досвідом у волонтерському рухові та роздумами щодо важливості цієї роботи в Україні. Журі відзначило глибину роботи Тетяни Сапи, логічність викладу думок, вираження нового, нестандартного судження про волонтерський рух та образність думки студентки.

Студенти групи ГРС-11 з радістю привітали Тетяну Сапу, були в захопленні від того, що їхньою старостою є така талановита і розумна студентка. Тож, бажаємо Тетяні подальших творчих перемог, натхнення і сил у її творчих пошуках та житті !!!


Тетяна Сапа, проф. Ірина Петренко та студенти групи ГРС-11 вітають свою старосту з перемогою.  22 жовтня 2015 року.  


Переможниця конкурсу «Україна – це ми» Тетяна Сапа під час читання свого есе. 22 жовтня 2015 року

          

Азербайджанський мультикультуралізм

9 жовтня 2015 року  директор Азербайджанського культурно-освітнього центру Яшар Камілович Алхасов провів виховну бесіду зі студентами І курсу та тему: «Азербайджанський мультикультуралізм». На заході була присутня  професор кафедри педагогіки та суспільних наук, д.і.н.  Ірина Миколаївна Петренко.

Я.К. Алхасов розповів студентам про особливості мусульманської культури, про роль культури ісламу в сучасному світі, про відкритість азербайджанського суспільства. Яшар Камілович запросив студентів університету записуватися на курси «Азербайджанський мультикультуралізм».  


Професор І.М. Петренко та група студентів
 І курсу під час екскурсії. 9 жовтня 2015 року.


Професор І.М. Петренко, директор  Азербайджанського культурно-освітнього центру Я.К.Алхасов  зі студентами І курсу.
 9 жовтня 2015 року.

          

Екскурсія в Краєзнавчий музей

6 жовтня 2015 року  студенти групи ГРС-14і з куратором, д.і.н., професором  Іриною Миколаївною Петренко відвідали Полтавський краєзнавчий музей. Студенти ознайомилися з козацьким залом музею, оглянули відділ археології, природничий відділ та відвідали виставку, присвячену 150-річчю утворення Полтавського сільськогосподарського товариства.


Професор І.М. Петренко та група ГРС-14і  під час екскурсії.
6 жовтня 2015 року.


Професор І.М. Петренко та група ГРС-14і  під час екскурсії.
6 жовтня 2015 року.


Професор І.М. Петренко та група ГРС-14і  під час екскурсії.
6 жовтня 2015 року.


Студенти групи ГРС-14і.
6 жовтня 2015 року.


Студенти групи ГРС-14і.
6 жовтня 2015 року

          

У війни жіноче обличчя…

22 вересня 2015 року кафедра педагогіки та суспільних наук ПУЕТ провела панельну дискусію на тему «Друга світова війна крізь призму жіночого досвіду: актуальні проблеми дослідження» за участі упорядників та авторів збірника наукових праць  «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства»  (Київ, 2015, за наук. ред. Г. Грінченко, К. Кобченко та О. Кісь), який презентовано у рамках дискусії. Організаторами заходу були Українська асоціація дослідників жіночої історії, Українська асоціація усної історії, ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», а також Представництво  Фонду ім. Генріха Бьолля в Україні.

Учасниками дискусії виступили Гелінада Грінченко, д.і.н., проф. Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Катерина Кобченко, к.і.н., старш. наук. співроб. Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Анатолій Подольський, к.і.н., директор Українського центру вивчення історії Голокосту (Київ).

З вітальним словом виступив проректор із наукової роботи ПУЕТ Сергій Гаркуша.  Гостей представила професор ПУЕТ Ірина Петренко.

На заході були присутні: студенти І курсу ПУЕТ, викладачі ПУЕТ та ВНЗ Полтави, журналісти, громадськість, Клуб книголюбів Полтави, музейні працівники, науковці.

Учасники зазначили, що  у 2015 р. за підтримки Представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні вийшов друком збірник наукових праць «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: Гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства. Він є першою в Україні колективною працею з подібної проблематики і завершує собою проект з цієї ж теми, розпочатий наприкінці 2013 р. міжнародною науковою конференцією. У виданні, авторами якого є як українські, так і зарубіжні науковці, проаналізовано різноманітні аспекти специфічно жіночого досвіду Другої світової війни на теренах Центрально-Східної Європи, включаючи малодосліджені питання участі жінок у бойових діях та особливості їхнього перебування у військовому полоні, гендерні виміри жіночого досвіду національного та радянського підпілля, особливості життя на окупованих територіях і примусової праці в Третьому райху, розкрито гендерну специфіку Голокосту, порушено складні питання насильства над жінками та співучасті жінок у насильстві в роки війни, окреслено проблеми повоєнних та сучасних репрезентацій жіночого досвіду війни. Загалом 20 статей збірника згруповано у 10-ти тематичних підрозділах, які охоплюють основні аспекти заявленої проблеми.


Проф. Ірина Петренко, Анатолій Подольський (м. Київ), Катерина Кобченко
(м. Київ), проф. Гелінада Грінченко (м. Харків). 22 вересня 2015 року.


Учасників дискусії вітає проректор з наукової роботи ПУЕТ
Сергій Гаркуша. 22 вересня 2015 року.


Під час панельної дискусії. Проф. Віктор Стрельніков, журналістка Марія Бойко.
22 вересня 2015 року.


Під час панельної дискусії. 22 вересня 2015 року.


Студенти ПУЕТ під час панельної дискусії. 22 вересня 2015 року.


Учасники дискусії. 22 вересня 2015 року.


Учасники дискусії Анатолій Подольський (м. Київ), Катерина Кобченко (м. Київ), Гелінада Грінченко (м. Харків), Сергій Гаркуша (м. Полтава). 22 вересня 2015 року. 


Доповідачі та учасники дискусії. 22 вересня 2015 року.

          

Екскурсія для іноземних студентів

20 травня 2015 р. з нагоди 54-ї річниці від дня народження ПУЕТ була проведена автобусна екскурсія для іноземних студентів, які навчаються в нашому університеті. Гідом під час екскурсії була професор кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. З великим захопленням студенти з країн Азїі та Африки познайомились із історичними куточками Полтави. Особливе враження у них викликала Біла Альтанка та полтавські краєвиди, які відкриваються з Іванової Гори.


Проф. Оніпко Т.В. з іноземними студентами біля пам’ятника захисникам Полтави та коменданту міста О.С. Келіну  у 1709 р.


Фото на фоні літературно-меморіального музею І.П. Котляревського


Іванова Гора. Сторожова дерев’яна вежа. Фото з голубами


Проф. Оніпко Т.В. та іноземні студенти милуються оформленням Полтавського Краєзнавчого музею


На фоні Білої Альтанки

          

Презентація у ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» монографії Ірини Ігнатенко
«Жіноче тіло у традиційній культурі українців»

18 травня 2015 року у кабінеті історії України та української культури  ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»  відбулася  презентація монографії к.і.н., доцента кафедри етнології та краєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, члена Української асоціації дослідників жіночої історії  Ірини Ігнатенко «Жіноче тіло у традиційній культурі українців».

Презентація відбулася завдяки ініціативи кафедри педагогіки, культурології та історії, Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада», Полтавського міського православного сестринства Святої княгині Ольги.

Під час презентації відома полтавська громадська діячка, заслужений працівник культури України, голова Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» та Полтавського міського православного сестринства Святої княгині Ольги Валентина Шемчук подарувала кафедрі чудову книгу «Народне мистецтво Полтавщини».

Крім того, на презентації була представлена виставка етноляльок  народної майстрині Антоніни Пелепець.

На презентації були присутні студенти груп МО-11, ПР-11,12, а також полтавські науковці, працівники бібліотеки, музеїв члени Клубу книголюбів та всі зацікавлені. З промовою виступила  завідувач бібліотеки-філіалу № 7 Полтавської міської централізованої бібліотечної системи Л.О. Заливча, котра подарувала І.В. Ігнатенко полтавський народний сувенір. 

Під час заходу відбулася дискусія, було задано багато запитань, на які Ірина Ігнатенко дала вичерпні і розгорнуті відповіді.  

Щиро дякуємо за благодійну підтримку цього заходу шанувальниці історії та народного мистецтва, члену Союзу Українок Америки Катерині Івасишин, а також полтавським депутатам Олександру Артеменку і Василю Бодаку.


Проф. Т.В. Оніпко, зав. кафедри, проф. В.Ю. Стрельніков, авторка монографії  І.В. Ігнатенко, громадська діячка В.О. Шемчук, проф. І.М. Петренко. 18 травня 2015 року. 


В.О. Шемчук вручає зав. кафедри, проф. В.Ю. Стрельнікову книгу «Народне мистецтво Полтавщини». 18 травня 2015 року.


Виставка етноляльок народної майстрині А.І. Пелепець. Проф. Т.В. Оніпко, В.О. Шемчук, проф. В.Ю. Петренко, авторка презентованої монографії І.В. Ігнатенко, проф. І.М. Петренко. 18 травня 2015 року.


Проф. Т.В. Оніпко, доц. В.В. Сарапин під час презентації. 18 травня 2015 року.


Поетеса М. Бойко, доц. С.М. Петренко, проф. В.Ю. Стрельніков, проф. І.М. Петренко та авторка презентованої монографії І.В. Ігнатенко.


Полтавська журналістка Н. Жовнір, народна майстриня А.І. Пелепець, проф. Т.В. Оніпко, проф. В.Ю. Стрельніков, авторка презентованої книги І.В. Ігнатенко, зав. бібліотеки-філіалу № 7 Л.О. Заливча.

          

Участь викладачів кафедри у заходах з нагоди 70-річчя Перемоги
у Другій світовій війні (1939-1945)

7 травня 2015 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії та студенти груп Т-12 і МЕ-11 відвідали виставку унікальних документів у Державному архіві Полтавської області, присвячених 70-річю Перемоги у Другій світовій війні. Цікавою була розповідь директора архіву В.В. Гудим та заступника архіву Т.П. Пустовіта про участь полтавців у воєнних діях, боротьбі за створення незалежної Української держави. Студенти мали можливість власноруч переглянути рідкісні архівні документи та періодичні видання часів Другої світової війни та задати питання працівникам архіву.

Того ж дня викладачі кафедри проф. Оніпко Т.В., доц. Сарапин В.В. та Тодорова І.С. були присутні на урочистостях з нагоди Дня Перемоги над нацизмом, які проходили в актовій залі ПУЕТ. Художні номери, підготовлені студентами, надовго запам’ятаються викладачам та студентській молоді.


Викладачі кафедри та студенти гр. Т-12 і МЕ-11 біля Державного архіву Полтавської області


Доц. Семергей Н.В. та доц. Тодорова І.С. зі студентами у Державному архіві Полтавської області


Студенти гр. Т-12 Мороз Микола та Ходос Вадим біля стенду унікальних архівних документів


Про участь полтавців у Другій світовій війні інформує директор Державного архіву Полтавської області В.В. Гудим


Заступник директора архіву Т.П. Пустовіт повідомив про участь членів організації ОУН на Полтавщині у роки німецької окупації (1941-1943)


7 травня 2015 р. Актова зала ПУЕТ. Урочисті з нагоди 70-річчя Перемоги у Другій світовій війні.  На фото: доц. Сарапин В.В., проф. Оніпко Т.В. та доц. Тодорова І.С.

          

Екскурсія для студентів із країн Африки та Близького Сходу

20 лютого 2015 р. у рамках тижня спеціальності «Міжнародна економіка» для студентів ПУЕТ, які приїхали на навчання до нашого університету з країн Африки та Близького Сходу, була проведена екскурсія історичними місцями Полтави. Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. та асистент кафедри міжнародної економіки Базавлук Н. Г. під час автобусної екскурсії ознайомили студентів з історією міста, його культурними та архітектурними пам’ятками. Цікавим виявилося відвідування студентами Полтавського краєзнавчого музею. Особливо їм запам’ятались експонати природничого відділу, які свідчать про багатий рослинний та тваринний світ Полтавщини. Загалом молоді дуже сподобалась Полтава, її архітектурні ансамблі та мальовничі куточки.


Проф. Оніпко Т.В. з іноземними студентами
на фоні Монастирської гори


Проф. Оніпко Т.В. та іноземні студенти на Білій Альтанці

          

Вивчаємо історію нашого міста

2 лютого 2015 року студенти І курс та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ проф. Т.В. Оніпко і проф. І.М. Петренко відвідали презентацію відомого полтавського краєзнавця О.В. Лебединського. Захід було присвячено вивченню історії нашого міста у тривимірному форматі. Відтепер є можливість побачити Полтаву у тривимірному просторі. За допомогою комп'ютерних технологій можна побачити об'єкти в історичному аспекті, порівняти, якими вони були століття тому і зараз. Віртуальний проект було презентовано в обласній бібліотеці імені Котляревського. Відвідувачі побачили на проекторі, як повністю або частково зруйновані будівлі, храми та інші споруди відновлюються. Завдяки цьому ролику полтавці можуть побачити, якою була Полтава багато років тому. За лічені секунди можна порівняти, який вигляд мали будівлі, які ми добре знаємо, наприкінці XIX – початку XX століть і раніше.


Студент гр. МО-11 Царік Анатолій, проф. І.М. Петренко, краєзнавець О.В. Лебединський, студентка гр. МО-11 Сторчак Катерина, студент групи ГРС-11 Земко Андрій, проф. Оніпко Т.В.

          

Вивчаємо історію нашого міста

10 грудня 2014 року студенти І курсу ПУЕТ прослухали лекцію полтавського краєзнавця, дослідника О.В. Лебединського про історію полтавських вулиць, архітектурну забудову нашого міста, пам’ятки культури. Під час лекції О.В. Лебединський презентував свою монографію «Полтава: вчора і сьогодні». 


Студенти групи МЕ-11, доц. С.М. Петренко, О.В. Лебединський, проф. І.М. Петренко,
10 грудня 2014 року.


О.В. Лебединський під час лекції

          

Ознайомлення студентів  з фондами Державного архіву
 Полтавської області

10 грудня 2014 р. студенти групи ДІД-21 побували в Державному архіві Полтавської області. Під час екскурсії вони познайомилися із заступником Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовітом, який розповів студентам про основні напрями діяльності архіву. Студенти мали можливість переглянути метричні (церковні) книги, особові справи громадян, вивезених на примусові роботи до Німеччини в роки окупації України.  В архівосховищі студенти побачили умови зберігання та охорони документів.


Студенти групи ДІД-21 у читальній залі Державного архіву
 Полтавської області


Заступник директора Державного архіву Полтавської області Т.П. Пустовіт розповідає студентам про значення описів для пошуку архівних справ


Студентки групи ДІД-21 розглядають метричні справи


 Студенти групи ДІД-21 Поденко Юрій і Білоус Гліб зацікавлено розглядають документи періоду Великої Вітчизняної війни


Процес ознайомлення з архівними документами

          

На виставці у Туркменському освітньо-культурному центрі

28 листопада 2014 р. студенткою 4-го курсу факультету товарознавства. торгівлі та маркетингу Айнабат Балієвою була представлена виставка народних виробів. З великою цікавістю відвідувачі виставки ознайомилися з виробами килимарства, одягом, прикрасами, ляльками. Айнабат розповідала про техніку виготовлення тих чи інших виробів, демонструвала майстер-клас. На вказаній виставці побували викладачі та співробітники кафедри педагогіки, культурології та історії.


Проф. Оніпко Т.В., проф. Стрельніков В.Ю., доцент Лебедик Л.В.
та Айнабат Балієва в Туркменському культурно-освітньому центрі


    Айнабат Балієва, проф. Оніпко Т.В., ст. лаборант Бульченко А.С.
та  ст. лаборант Тонкошур Л.О. з цікавістю розглядають вироби
туркменської культури


Студент гр. ТГД -51 м, доцент Лебедик Л.В. та директор Азарбайджанського культурно-освітнього центру Алхасов Я.К. під час виставки

          

Портрет особистості: Юрій Горліс-Горський
Зустріч із дочкою письменника

У Вищому навчальному закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» відбулася зустріч із донькою славнозвісного автора історично-документального роману «Холодний Яр» Юрія Горліс-Горського  пані Лесею Лісовською.

Відкрила зустріч із почесною гостею професор кафедри педагогіки, культурології та історії доктор історичних наук, професор Петренко Ірина Миколаївна.

Для студентів було дуже цікаво та пізнавально дізнатися про одну із найяскравіших сторінок Визвольної боротьби в Україні. Холодний Яр – це живий приклад того, як але незламні духом наші славні предки могли успішно боротись з незрівнянно сильнішим ворогом.

Сьогодні пані Леся мешкає у Львові і докладає чимало зусиль для популяризації творчості свого батька Юрія Горліс-Горського, вихідця з нашої славної Полтавщини. Пані Леся люб’язно погодилася провести презентацію невідомих широкому загалу книг автора, а головне – вона представила непроцензуровану версію роману «Холодний Яр».

На заході були присутні студенти, викладачі та співробітники університету, зацікавлені українською історією та літературою, небайдужі до складних історичних процесів у нашій державі. 


Пані Леся Лісовська у ПУЕТ


Проф. Ірина Петренко, пані Леся Лісовська (справа). 26 листопада 2014 року


Доц. Віта Сарапин  під час зустрічі з Лесею Лісовською. 26 листопада 2014 року

          

Заходи з нагоди 40-річчя створення технологічного факультету

20 листопада 2014 р. проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. організувала для студентів І та ІІ курсів низку заходів, присвячених 40-річчю створення технологічного факультету. Так, у музеї історії ПУЕТ проф. Оніпко Т.В. провела екскурсію для студентів гр. ДІД-22, які вивчають навчальну дисципліну «Архівознавство», під час якої розповіла про історію створення технологічного факультету, збір матеріалів (спогадів, фотографій, фотоальбомів, грамот тощо) для відкриття музею університету. Разом з тим вона презентувала свою нову монографію «Культурно-освітня діяльність споживчої кооперації України в 20-ті рр. ХХ ст.», яка щойно вийшла з друку. В цій науковій розвідці у тому числі узагальнено історичний досвід підготовки фахівців громадського харчування в системі споживчої кооперації в  20-ті роки ХХ ст.

Цікавим було знайомство студентів з народною майстринею Н. О. Свиридюк, яка провела майстер-клас із виготовлення ляльок-мотанок. Під час зустрічі студенти мали можливість за порадами Н.О. Свиридюк спробувати виготовити ляльки-мотанки. Серед тих, хто познайомився з народною майстринею та її виробами, була і колишній викладач кафедри педагогіки, культурології та історії Л.Г. В’юницька.


Проф. Оніпко Т.В. зі студентами гр. ДІД-22 у музеї історії ПУЕТ
під час презентації монографії «Культурно-освітня діяльність споживчої кооперації України в 20-ті рр. ХХ ст.»


Під час знайомства студентів гр. ДІД-22 з народною майстринею Н.О. Свиридюк


Студент гр. ДІД-22 Пономарьов Віталій, доц. Сарапин В.В. та проф. Оніпко Т.В.
 під час майстер-класу


Студентки гр. ДІД-22 Сіренко Тетяна та Ожерельєва Катерина спробували самостійно виготовити ляльки-мотанки


До вподоби ляльки-мотанки і хлопцям (гр. ДІД-22)


Студенти гр. Т-12 теж захотіли сфотографуватися з народною майстринею
Н.О. Свиридюк


  Ветеран кафедри педагогіки, культурології та історії Л.Г. В’юницька,
народна майстриня Н.О. Свиридюк та проф. Оніпко Т.В. під час святкування
40-річчя технологічного факультету


Студентка гр. Т-21 Москаленко Дана охоче демонструє свої кулінарні здібності.
Проф. Оніпко Т.В. отримала солодкий подарунок із мастики

          

ЛІТЕРАТУРНО-МУЗИЧНИЙ ЗАХІД ДО ДНЯ  УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА ТА СВЯТА ПОКРОВИ БОГОРОДИЦІ

14 жовтня 2014 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. Оніпко Т.В., проф. Петренко І.М. та доц. Петренко С.М. організували літературно-музичний захід, присвячений державному святу – Дню українського козацтва. Символічно, що саме в цей день відзначається свято Покрови Богородиці. На гостину до студентів груп ГРС-12, МЕ-11 та УПЕП-51м завітала завідувач філії № 7 Полтавської міської центральної бібліотечної справи, майстриня з народної вишивки Заливча Людмила Олександрівна. Вона не лише розповіла про походження свята Покрови Богородиці, але й пов’язала його з історією запорозьких козаків та Покровською церквою на Січі.

Л.О. Заливча, яка є землячкою української берегині Р.О. Кириченко, багато розповідала про відому співачку, її житєвий шлях та добродійність.  Саме 14 жовтня Р.О. Кириченко народилась на Глобинщині. Під час зустрічі звучали пісні у виконанні Р.О. Кириченко та спогади про неї. Наостанок студенти мали унікальну можливість доторкнутися до рушника, який вишивала відома співачка.


Виступає  завідувач філії № 7 Полтавської міської центральної бібліотечної справи Л.О. Заливча. Вона знайомить студентів з книгою спогадів Р.О. Кириченко «Я козачка твоя, Україно»


Доц. Петренко С.М. і студенти із захопленням слухають розповідь про Р.О. Кириченко


Проф. Оніпко Т.В. серед студентів під час заходу


Л.О. Заливча, доц. С.М. Петренко та проф. Т.В. Оніпко тримають рушник, який вишивала українська Берегиня Раїса Опанасівна Кириченко

          

Концерт полтавських бардів Ольги і Юрія Карпінських

Вже стало традицією для студентів відвідувати концерти бардівської пісні. 1 жовтня 2014 року 100 студентів І і V курсів ПУЕТ відвідали концерт бардівської пісні подружжя Ольги і Юрія Карпінських. Під час концерту прозвучали авторські пісні і відома класика.  Студенти з захопленням прослухали пісні, іноді підспівували виконавцям. Крім того, під час зустрічі була проведена вікторина на краще знання авторів слів і музики до відомих пісень.


Проф. І.М. Петренко зі студентами І курсу ПУЕТ. 1 жовтня 2014 року.


Проф. Т.В. Оніпко, проф. І.М. Петренко на початку концерту
Ольги і Юрія Карпінських. 1 жовтня 2014 року.


Студенти ПУЕТ  на початку концерту Ольги і Юрія Карпінських. 1 жовтня 2014 року.

          

Ознайомлення з історичними та культурними пам’ятками Полтави

29 вересня 2014 р. проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела автобусні екскурсії для студентів І курсу. Під час подорожі студенти груп ТХ-11, МО-11, БТ-11 та ДІД-11 ознайомилися з історичними та культурними пам’ятками Полтави. Особливе захоплення у студентів викликала споруда Полтавського Краєзнавчого музею (колишнє Полтавське губерніальне земство), Успенський собор на Івановій горі, Червона Панянка та Полтавський Хрестовоздвиженський монастир, закладений у середині ХVІІ ст., Корпусний парк тощо. Прикметно, що під час екскурсії студенти також намагались розповісти про історію різних куточків Полтави.


Студенти групи ТХ-11 біля пам’ятника захисникам Полтави
під час Полтавської битви 1709 р.


Студенти групи ТХ-11 на фоні Полтавського Подолу


Студенти групи ТХ-11 на Сторожовій вежі  поблизу Білої Альтанки


Студенти групи ТХ-11 насолоджуються  «Полтавською галушкою»


Студенти груп МО-11 та БТ-11 біля Краєзнавчого музею


Проф. Оніпко Т.В. зі студентами групи МО-11 на Івановій горі біля Каменю, на якому зазначена дата заснування Полтави


Студенти групи МО-11 біля Успенського собору


Проф. Оніпко Т.В. зі студентами групи ДІД-11 на території Полтавського
Хрестовоздвиженського монастиря

          

Екскурсія з нагоди Всесвітнього дня туризму

26 вересня 2014 р. викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії доц. В.В. Сарапин (куратор групи) та проф. Т.В. Оніпко провели екскурсію для студентів групи Т-12, привітавши їх із Всесвітнім днем туризму, який припадає на 27 вересня. Під час екскурсії студенти змогли побачити історичні та культурні пам’ятки Полтави, зокрема, місце захоронення основоположника української літературної мови І.П. Котляревського, пам’ятник Т.Г. Шевченку, пам’ятник Полтавській галушці, низку музеїв, Білу Альтанку, Краєзнавчий музей, музичне училище імені М.В. Лисенка, Спаську церкву, Успенський собор, красиві споруди адміністративного центру міста початку ХІХ ст. На згадку про екскурсію було зроблено декілька фото.


Куратор групи Т-12, доц. В.В. Сарапин та проф. Т.В. Оніпко зі студентами
біля Краєзнавчого музею


Студенти групи Т-12 зі своїм куратором В.В. Сарапин на фоні пам’ятника
 Т.Г. Шевченку


Учасники екскурсії  на Білій Альтанці

          

Обговорення Закону України «Про вищу освіту»  і презентація монографії про вищу освіту України

25 вересня 2014 року кафедрою педагогіки, культурології та історії було проведено круглий стіл зі студентами-магістрами. Присвячений він був обговоренню Закону України «Про вищу освіту». На захід був запрошений  доктор філософськ­их наук, професор, проректор Університе­ту банківсько­ї справи Національн­ого банку України Григорій Фокович Хоружий. У ході круглого столу відбулася презентація монографії Хоружого Г.Ф. «Вища освіта: соціальна природа,  структура і функції».

На заході були присутні проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків ПУЕТ, проф. О.В. Карпенко, завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, проф. В.Ю. Стрельніков, викладачі кафедри. Презентація монографії Г.Ф. Хоружого викликала зацікавлення у студентів і викладачів, була жвава дискусія, багато запитань до доповідача, що свідчило про те, що тема цікава, актуальна і важлива.


Виступ Г.Ф. Хоружого перед студентами-магістрами.
25 вересня 2014 року.


Під час презентації монографії Хоружого Г.Ф.  «Вища освіта: соціальна природа,  структура і функції». 25 вересня 2014 року.
На фото: проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків ПУЕТ, проф. О.В. Карпенко та викладачі університету.
25 вересня 2014 року.


Виступ Г.Ф. Хоружого перед студентами-магістрами.
25 вересня 2014 року.

          

Зустріч з  ветераном Великої Вітчизняної війни Й.Д. Гофманом
(з нагоди Дня визволення Полтави від німецьких загарбників)

22 вересня 2014 р. колектив кафедри педагогіки, культурології та історії організував зустріч студентів груп ОА-11, ЕП-11, ЕК-11, Т-21 з ветераном Великої Вітчизняної війни, учасником Нюрнберзького процесу над фашистськими злочинцями у 1945 р. Йосипом Давидовичем Гофманом. Зустріч відбулася напередодні дня визволення Полтави від німецьких окупантів. Й.Д. Гофман поділився враженнями від Нюрнберзького судового процесу, на якому він був охоронцем головного обвинувачувача від СРСР генерала Р.А. Руденка. Також ветеран розповів студентам про участь жителів Полтави та Полтавщини у боротьбі проти німецьких окупантів. Насамкінець Й.Д. Гофман закликав молодь пам’ятати про загиблих і опікуватися братськими могилами.


Доц. кафедри педагогіки, культурології та історії  С.М. Петренко представляє студентам на викладачам ветерана Великої Вітчизняної війни Й.Д. Гофмана


Присутні на зустрічі студенти уважно слухають ветерана


Студенти вдячні Й.Д. Гофману за цікаві спогади


Й.Д. Гофман, викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії С.М. Петренко, Т.В. Оніпко, директор Азербайджанського культурно-освітнього центру
Я.К. Ялхасов і студенти І та ІІ курсів вирішили зробити фото на пам'ять

          

Літературно-історична подорож «Українські дороги Тараса Шевченка»

20 березня 2014 р. викладачами кафедри педагогіки, культурології та історії була організована літературно-історична подорож «Українські дороги Тараса Шевченка» для студентів груп Т-11, ТЕМС-11, ТКД-11, ДІД-51 м та азербайджанських студентів І курсу спеціальності «Міжнародна економіка» і «Фінанси». На гостину до студентів завітали голова Полтавського Шевченківського громадського комітету Володимир Петрович Степанюк та член цього комітету, завідувач філії №7 Полтавської міської центральної бібліотечної справи, майстриня з народної вишивки Заливча Людмила Олександрівна. Зацікавлено студенти слухали виступи гостей про перші видання творів Великого Кобзаря, його подорожі на Полтавщину, петербурзькі зустрічі Тараса Шевченка із Миколою Гоголем, Іваном Сошенком та Карлом Брюловим. В.П. Степанюк запропонував студентам долучитися до науково-пошукової роботи стосовно малодосліджених сторінок життя та творчості Т.Г. Шевченка, а також до участі у висадженні дерев з нагоди 200-річчя від дня його народження. З вуст Л.О. Заливчої лунали шевченківські поетичні рядки, водночас майстриня подивувала студентів вишивками, зокрема оберегом, розшитим у пам’ять про подорожі Т.Г. Шевченка мальовничими місцями України.


Голова Полтавського Шевченківського громадського комітету В.П. Степанюк демонструє «Українську абетку», створену Т.Г. Шевченком


Л.О. Заливча знайомить студентів із працями полтавських дослідників
Т.Г. Шевченка


Л.О. Заливча подарувала кабінету історії України та української  культури диск із записами пісень її землячки Р.О. Кириченко.
Завідувач кафедри педагогіки, культурології та історії, проф.В.Ю. Стрельніков і проф. Оніпко Т.В.  дякують за подарунок


Доц. кафедри філософії та політології М.М. Мовчан та студенти груп Т-11 і ТЕМС-11 під час зустрічі


Зацікавлено слухають гостей студенти групи ДІД-51 м


Оберег «Українські дороги Тараса Шевченка»  тримають студент групи ТКД-11 Дмитренко Євгеній і студент групи Т-11 Ніколаєнко Владислав


Студентки групи ТЕМС-11 намагаються  зробити свій внесок у вишивку оберегу


Доц. кафедри педагогіки, культурології та історії  С.М. Петренко та азербайджанські  студенти серед учасників зустрічі

          

Обмін досвідом із науковцем із Закарпаття в рамках Шевченківських днів

14 березня 2014 року у нововідкритий кабінет історії України та української культури ПУЕТ завітав науковець із Ужгородського національного університеті Ю.Ю. Млавець.  Він був приємно вражений експонатами кабінету та міні-виставками предметів народного побуту. Відбулася цікава бесіда з викладачами кафедри педагогіки, культурології та історії – професорами Оніпко Т.В. і Петренко І.М. про важливість збереження культурної спадщини українського народу та дослідження її регіональних особливостей.


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії Петренко І.М., Оніпко Т.В. та науковець із Ужгорода Млавець Ю.Ю.

          

Участь студентів в урочистостях з нагоди відкриття кабінету історії України та української культури

9 березня 2014 р. виповнилося 200-років від дня народження До цієї події було приурочене відкриття в Полтавському університеті економіки і торгівлі урочисте відкриття кабінету історії України та української культури, яке відбулося 12 березня 2014 р. В оформленні кабінету активну участь взяли не лише викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії, але й студенти. На стендах представлена всеохоплююча  інформація про історію та культурну спадщину України від зародження державності у східних слов’ян до сьогодення. З вітальним словом до присутніх на відкритті кабінету історії України та української культури звернувся ініціатор його створення – відомий краєзнавець, ректор ПУЕТ, доктор історичних наук, професор О.О. Нестуля,  який наголосив на важливості збереження духовної спадщини українського народу для майбутніх поколінь та вагомому значенні створеного кабінету для виховання студентської молоді. Першими відвідувачами кабінету були студенти групи Т-11. Вони були в захопленні від оформлених тематичних міні-виставок, де представлені вироби опішнянських гончарів, предмети петриківського розпису, ляльки-мотанки, українські обереги, вишивки полтавських, решетилівських та коломийських майстрів, сувенірна продукція Сорочинського ярмарку тощо.


Ректор ПУЕТ, д.і.н., проф. Нестуля О.О. перерізає червону стрічку новоствореного кабінету історії та української культури


Доц. Сарапин В.В. вітає учасників урочистостей


Ректор ПУЕТ, д.і.н., проф. Нестуля О.О. акцентує на виховному значенні кабінету історії України та української культури


Ректор ПУЕТ, проф. Нестуля  О.О.,  проректор з науково-педагогічної роботи Марченко О.Ю., проф. Скляр Г.П., директор АКОЦ Алхасов Я.К. та доц. Петренко С.М. уважно слухають учасників урочистостей з нагоди відкриття кабінету історії України та української культури


Проф. Петренко І.М. та проф. Оніпко Т.В. зі студентами групи Т-11-учасниками відкриття кабінету історії України та української культури


Проф. Стрельніков В.Ю. і доц. Лебедик Л.В. серед студентів групи Т-12 під час урочистостей з нагоди відкриття кабінету

          

ЗУСТРІЧ З НАГОДИ 200-РІЧНОГО ЮВІЛЕЮ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

6 березня 2014 р. професором кафедри педагогіки, культурології та історії  Оніпко Т.В. була влаштована зустріч студентів груп Т-11, Т-12, ТЕМС-11 та ТКД-11 із народною майстринею З.Д. Коваленко. Зоя Дмитрівна розповіла про роботу над вишивками на історичну тематику. При цьому майстриня продемонструвала студентам свої роботи, на яких був вишитий Тарас Шевченко або герої його творів. З.Д. Коваленко тривалий час працювала в бібліотеках м. Полтави, відтак добре знає поетичну спадщину Кобзаря. Вона ознайомила студентів із рідкісними виданнями творів Т.Г. Шевченка в Україні та за її межами.


З.Д. Коваленко розповідає про вишиті власноруч роботи, присвячені Кобзарю


Проф. Оніпко Т.В. та доц. Семергей Н.В. серед студентів під час зустрічі


Студенти  групи Т-12 Ігор Данилов та Владислав Борисенко допомагають
З.Д. Коваленко продемонструвати вишитий оберіг «Т.Г. Шевченко і Полтавщина»


Студенти групи ТЕМС-11 залучаються до продовження вишивання оберегу
«Т.Г. Шевченко і Полтавщина»

          

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ІСТОРІЄЮ ТА КУЛЬТУРОЮ  ПОЛТАВИ

4 березня 2014 р. проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела екскурсію по історичних місцях Полтави для гостя ПУЕТ, д.мед.н., професора, начальника служби забезпечення якості навчання Університету Сухішвілі (Грузія) Лаші Ніношвілі. Екскурсія була присвячена 200-річчю від дня народження відомого українського поета, художника та громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка. Гость із Грузії був у захопленні від побаченого і почутого. Особливо йому сподобались полтавські краєвиди з Іванової гори.


Проф. Оніпко Т.В. та проф. Лаша Ніношвілі в садибі-музеї
І.П. Котляревського


Асистент кафедри управління персоналом та економіки праці
Максюта В.В., проф. Лаша Ніношвілі та проф. Оніпко Т.В. біля Альтанки


Проф. Оніпко Т.В. та проф. Лаша Ніношвілі біля Успенського собору

          

Театральні традиції живуть у ПУЕТ

Кафедра педагогіки, культурології та історії активно проводить виховну роботу серед студентської молоді. 27 лютого 2014 року 150 студентів І і V курсів ПУЕТ відвідали виставу «Сорочинський ярмарок» за п’єсою Миколи Гоголя у Полтавському музично-драматичному театрі імені М.В. Гоголя. Вистава викликала в студентів жваві емоції, хвилювання за долі головних героїв.

П’єса «Сорочинський ярмарок» була поставлена на сцені в жанрі українського мюзиклу. Це новий жанр, який був цікавий студентській  молоді, що сприяло їх певному психологічному переключенню та долученню до кращих театральних традицій.      


Проф. Петренко І.М. з гр. МЕ-51 м. 27 лютого 2014 року.


Проф. Петренко І.М. з гр. МЕ-51 м. 27 лютого 2014 року.

          

Екскурсія до Дня Святого Валентина !!!

 14 лютого 2014 року студенти-магістри (гр. МЕ-51, БС-51) та студенти І курсу спеціальності «Туризм» відвідали тематичну екскурсію, присвячену Дню Святого Валентина. Така неординарна подія викликала захоплення у студентської молоді, яка дозволила відійти від історичних фактів і закономірностей, а зануритися в світ кохання багатьох відомих особистостей в історії України.


Проф. Петренко І.М., студенти груп БС-51м, МЕ-51м
та учасники театралізованого дійства підчас екскурсії .


Після завершення екскурсії.


Студенти спеціальності «Туризм» та магістри під час екскурсії.


Студенти спеціальності «Туризм» та магістри під час екскурсії.

          

Знайомство студентів із Бєлгорода з історичними місцями Полтави

      28 листопада 2013 р. на святі відкритих дверей факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу ПУЕТ були присутні студенти та викладачі із університету споживчої кооперації м. Бєлгорода. В рамках програми були заплановані екскурсії по Полтаві. Для бєлгородських гостей проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. провела автобусну екскурсію по історичних місцях Полтави. Особливе захоплення бєлгородських студентів викликало відвідування поля Полтавської битви, зокрема музею історії Полтавської битви. Неабияке враження у гостей викликали українські сувеніри та вироби з опішнянської кераміки, представлені на виставці в згаданому музеї.


Проф. Оніпко Т.В. з бєлгородськими студентами біля Братської
могили російських воїнів на полі Полтавської битви


Бєлгородські студенти під час перебування в музеї історії Полтавської битви. Вони в захопленні від українських сувенірів


З українським талісманом гості із Бєлгорода повернуться додому

          

Зустріч із очевидцем Нюрнбергзького процесу
Йосипом Давидовичем  Гофманом

      28 листопада 2013 р. колективом кафедри педагогіки, культурології та історії була влаштована зустріч студентів груп ДІД-11, Т-12, ГРС-12 та ОА-42і із Йосипом Давидовичем Гофманом – людиною-легендою, свідком засідання судового процесу над гітлерівцями в 1945 р., охоронцем Головного обвинувача від Радянського Союзу, генерала Р.А. Руденка. Й.Д. Гофман є автором унікальної книги «Нюрнберг предостерегает», в основу якої покладені документальні матеріали Другої світової війни. За цю книгу Асоціація ветеранів війни США нагородила автора медаллю «Victori». Під час зустрічі студенти змогли переглянути документальний фільм про поїздку Й.Д. Гофмана до Нюрнбергу в 2010 р., приурочену 65-річчю судового процесу над зачинателями Другої світової війни. Ветеран не лише розповів про події 1945 р., але й висловив свої враження про сучасний Нюрнгберг, численні зустрічі з німецькою молоддю. Присутні на зустрічі студенти ПУЕТ стали учасниками презентації Й.Д. Гофманом його нової книги «Надеюсь, верую, сражаюсь!».


Доц. Петренко С.М. представляє студентам Й.Д. Гофмана


Студенти-першокурсники захоплено слухають розповідь ветерана


Проф. Стрельніков В.Ю. дякує ветерану за його ратний подвиг та цікаві книги


Студентка гр. ГРС-12 Тулюля Катерина та проф. Оніпко Т.В.
під час обговорення нової книги Й.Д. Гофмана


Книга Й.Д. Гофмана «Надеюсь, верую, сражаюсь!»


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії з ветераном Великої Вітчизняної війни Й.Д. Гофманом по закінченні зустрічі-презентації.
Зліва направо:  доц. Семергей Н.В., проф. Стрельніков В.Ю.,  Й.Д. Гофман,
доц. Лебедик Л.В. і проф. Оніпко Т.В.

          

Театральний вечір

 Відвідування театру вже стало традиційним для студентів ПУЕТ. Цим самим студенти долучаються до кращих надбань вітчизняної культури і мистецтва.

21 листопада 2013 року 100 студентів 1, 5 і 6 курсів відвідали виставу «За двома зайцями» за п’єсою М. Старицького у Полтавському обласному академічному театрі ім. М.В. Гоголя.


Професор І.М. Петренко та студенти 5  курсу ПУЕТ під час антракту


Професор І.М. Петренко і студентки  5  курсу  ПУЕТ під час антракту


Професор Т.В. Оніпко, ст. лаборант Т.А. Оніпко і студенти 1 і 6 курсів  ПУЕТ під час антракту


Студенти-магістри групи М-51 ПУЕТ під час антракту


Студенти І курсу ПУЕТ під час антракту

          

Знайомство студентів групи ГРС-11 з історією університету

14 листопада 2013 р. студенти групи ГРС-11 побували на екскурсії в музеї історії ПУЕТ. З цікавістю слухали студенти розповідь проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. про історію створення університету, його традиції та випускників. Наостанок студенти написали свої враження від почутого та побаченого в книзі відвідувачів музею, а також зробили фотографію на пам'ять.


Студенти групи ГРС-11 під час екскурсії до музею історії ПУЕТ

          

Вручення обласної премії імені Леоніда Бразова

11 листопада 2013 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Ірина Миколаївна Петренко разом зі студентами І і V курсів відвідали офіційну церемонію нагородження лауреатів обласної премії імені Леоніда Бразова у Полтавському обласному музично-драматичному театрі ім. М.В. Гоголя.

Відкрив церемонію нагородження голова Полтавської обласної ради Іван Михайлович Момот, котрий наголосив на великій значимості для підростаючого покоління творів Леоніда Бразова.

Перед глядачами виступив гурт ПНПУ імені В.Г. Короленка «Жива вода». Вірші українських і полтавських поетів майстерно продекламувала народна артистка України, перший міністр культури незалежної України Лариса Іванівна Хоролець.


Виступ лауреата обласної премії імені Леоніда Бразова, д. філол. наук, проф. кафедри ділової іноземної мови ПУЕТ О.І. Кобзар. 11 листопада 2013 року.


Студенти І курсу  ПУЕТ, проф. І.М. Петренко, лауреат обласної премії імені Леоніда Бразова  проф. О.І. Кобзар


Студенти І курсу  ПУЕТ на початку офіційної церемонії вручення обласної премії імені Леоніда Бразова.


Студенти І курсу  ПУЕТ на початку офіційної церемонії вручення обласної премії імені Леоніда Бразова.

          

Ознайомлення студентів-першокурсників
з історичними місцями Полтави

28 жовтня 2013 р. студенти І курсу факультету товарознавства, торгівлі та маркетингу побували на автобусній екскурсії. Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. розповіла студентам про минуле Полтави, її історичні та культурні пам’ятки. З цікавістю слухали студенти про походження назви міста, заснування фортеці Лтава, перебування в Полтаві відомих діячів культури, зокрема І. П. Котляревського, В.Г. Короленка, Т.Г. Шевченка та ін. Під час екскурсії студенти мали можливість сфотографуватися біля історичних та культурних пам’яток.


Проф. Оніпко Т.В. і студенти груп БТ-11 та ТЕМС-11
поблизу  пам’ятника захисникам Полтави 1709 р.


Студенти гр. ТЕМС-11 на фоні музею-садиби І.П. Котляревського

          

Екскурсія до Музею Музей-заповідник педагога Антона Макаренко

23 жовтня 2013 року студенти-магістри групи ФіК-51м здійснили екскурсію до Музею-заповідника А.С. Макаренка (Колонію імені М. Горького) в село Ковалівка Полтавського району Полтавської області. Музей Антона Макаренко знаходиться на околиці Ковалівки в колишньому маєтку поміщиків Требке, де з 1921 по 1926 рік розташовувалася колонія для безпритульних ім. М. Горького, очолювана відомим письменником і педагогом Антоном Семеновичем Макаренко, і описана в його творі «Педагогічна поема».

Музейна експозиція розміщена в двох будівлях колишнього маєтку Требке – в так званих червоному і білому корпусах. У червоному корпусі – меморіальна частина і експонати, що розповідають про історію створення і розвиток колонії ім. М. Горького. У білому корпусі – експонати, що ілюструють повсякденний побут колоністів. Тут відтворені інтер'єри спалень, майстерень, клубу і особистий кабінет Антона Макаренко.


Студенти групи Фік-51м і професор І.М. Петренко на території
Музею Музею-заповідника Антона Макаренка. 23 жовтня 2013 року.


Студенти групи Фік-51м на території
Музею Музею-заповідника Антона Макаренка. 23 жовтня 2013 року.


Студенти групи Фік-51м біля Червоного будинку на території  
Музею Музею-заповідника Антона Макаренка. 23 жовтня 2013 року.


Студенти групи Фік-51м і професор І.М. Петренко на території
Музею Музею-заповідника Антона Макаренка. 23 жовтня 2013 року.

          

Екскурсія студентів до Туркменського культурно-освітнього центру

З метою ознайомлення з історією, традиціями та культурою туркменського народу 23 жовтня 2013 р. була влаштована екскурсія для студентів групи ДІД-51 м до Туркменського культурно-освітнього центру, який діє в ПУЕТ. Надзвичайно цікавою була розповідь керівника центру, студентки 3-го курсу ПУЕТ Айнабат Баллиєва про її рідну країну Турменістан. Студенти мали можливість побачити вироби тукменських народних митців: одяг, іграшки, прикраси. На завершення їм поталанило сфотографуватися у турменському національному вбранні.


Студенти гр. ДІД-51м під час екскурсії до Туркменського
культурно-освітнього центру


      Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В., керівник  Туцкменського культурно-освітнього центру Айнабат та студенти гр. ДІД-51


Староста гр.  ДІД-51 м Деркач Вікторія в туркменському головному
 жіночому вбранні


Проф. Оніпко Т.В. та студенти гр. ДІД-51 м Остапченко Ігор милуються туркменським верхнім жіночим одягом

          

Зустріч з прекрасним…

17 жовтня 2013 року професор кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ Ірина Миколаївна Петренко організувала відвідування студентами театру. 100 студентів 1, 5 і 6 курсів Полтавського університету економіки і торгівлі відвідали виставу «Лісова пісня» за п’єсою славетної Лесі Українки у Полтавському обласному академічному театрі ім. М.В. Гоголя.

Вистава викликала в студентів захоплення. Вони жваво аплодували, раділи і переживали разом із героями на сцені. Перегляд вистави завершився оваціями. Багато хто зі студентів вперше потрапив у театр, вони були вражені дійством на сцені, динамізмом гри, емоційними переживаннями героїв та майстерністю виготовлення декорацій.


Студенти І курсу ПУЕТ під час антракту.


Студенти І курсу  ПУЕТ під час антракту.


Студенти І курсу  ПУЕТ під час антракту.


Студенти-магістри ПУЕТ під час антракту.

          

Лекція-презентація до дня Українського козацтва

14 жовтня відзначається державне свято – День Українського козацтва.  З нагоди цієї події 11 жовтня 2013 р. викладачами кафедри педагогіки, культурології та історії була влаштована зустріч для студентів груп ОА-11 та Т-11 із науковим працівником музею історії Полтавської битви Яременко Світланою Вікторівною на тему: «Основні віхи українського козацтва». Під час лекції-презентації студентам була представлена презентація козацької зброї, козацької символіики та козацького одягу.


Студенти груп ОА-11 та Т-11 уважно слухають розповідь наукового прцівника музею історії Полтавської битви про основні віхи українського козацтва


Науковий працівник музею історії Полтавської битви Яременко В.С.
( у центрі) зі студенатами  групи ОА-11


Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В.,
науковий співробітник музею історії Полтавської битви Яременко С.В.

та студенти груп ОП-11 і Т-11 під час зустрічі з нагоди Дня Українського козацтва

          

Участь викладачів кафедри педагогіки, культурології та історії у відкритті Туркменського культурно-освітнього центру

7 жовтня 2013 р. викладачі кафедри взяли участь у відкритті Туркменського культурно-освітнього центру в ПУЕТ. Відтак до двох уже існуючих центрів – Азербайджанського та Грузинського – приєднався третій культурно-освітній центр, метою якого є поглиблення співдружності між народами України та Туркменістану, зміцнення дружніх стосунків студентської молоді двох країн,  взаємопропаганда культурних надбань.


Доц. кафедри педагогіки, культурології та історії Сарапин В.В. і студентки в національних костюмах  зустрічають делегацію з Туркменістану


Доц. Петренко С.М. та проф. Петренко І.М. зі студентами під час урочистостей


Проф. Оніпко Т.В. та доц. Петренко С.М. знайомляться з експонатами у Туркменському культурно-освітньому центрі

          

Участь студентів та викладачів ПУЕТ у презентації книги
«Лубенський Спасо-Преображенський монастир»

30 вересня 2013 р. у Полтавському єпархіальному управлінні Української Православної церкви відбулася презентація книги «Лубенський Спасо-Преображенський монастир», автором якої є Митрополит Полтавський і Миргородський Филип. На запрошення Єпархіального управління в презентації книги взяли участь викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії і студенти ПУЕТ. Владика Филип подарував присутнім книгу про згадану православну святиню Полтавщини, якій незабаром виповниться 400 років.


Митрополит Полтавський і Миргородський Филип та студенти
групи ГРС-61 Лахненко Ліна і Микитюк Яна


Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В.
 і студенти гр. ГРС-61 Лахненко Л. і Микитюк Я. під час презентації

          

Концерт авторської пісні Ольги і Юрія Карпінських

26 вересня 2013 року  студенти І, V, VI курсу Полтавського університету економіки і торгівлі вже вдруге відвідали концерт авторської пісні Ольги і Юрія Карпінських. Під час концерту прозвучали авторські пісні і відома російська класика. Студенти з захопленням прослухали пісні, іноді підспівували виконавцям. Крім того, під час зустрічі була проведена вікторина на краще знання авторів слів і музики до відомих пісень. Два студенти нашого університету успішно впоралися із завданням і виграли призи.

Організувала концерт професор кафедри Ірина Миколаївна Петренко, а також захід відвідали д.і.н., професор кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В., доцент кафедри філософії і політології ПУЕТ Михайло Миколайович Мовчан та старший лаборант кафедри філософії і політології ПУЕТ Оніпко Т.А.


Проф. Оніпко Т.В. і проф. Петренко І.М. зі студентами І курсу ПУЕТ
перед концертом. 26 вересня 2013 року.


Студенти  гр. ГРС-61, Ф-51, УПЕП-51, проф. Оніпко Т.В.,
ст. лаборант Оніпко Т.А.  ПУЕТ  під час концерту.
 26 вересня 2013 року.


Студентка групи ГРС-61 Губіна Олена отримує подарунок від родини Карпінських.
 26 вересня 2013 року.

          

  Зміцнюємо дружбу між українськими та азербайджанськими студентами

20 вересня 2013  р. виповнилося два роки від моменту відкриття в ПУЕТ Азербайджанського культурно-освітнього центру. Центр здійснює велику культурно-просвітню та виховну діяльність серед студентів ПУЕТ, сприяючи дружбі між українськими та азербайджанськими студентами, пропаганді азербайджанської та української культур. Студенти групи МО -11 та викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії взяли участь у святковому засіданні  з нагоди 2-ї річниці АКОЦ. Поезії видатних азербайджанських поетів, а також пісні азербайджанських композиторів звучали у виконанні як студентів із Баку, так і українських студентів.


Під час урочистостей з нагоди другої річниці АКОЦ.
Зліва направо: студенти групи МО-11 Кваша О. та Яцишина А.,
проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В., директор АКОЦ,
доктор філософії Алхасов Я.Ш. та студенти з Баку – учасники урочистостей.

          

ЗАХОДИ З НАГОДИ 90-РІЧЧЯ ГЕЙДАРА АЛІЄВА

24 квітня 2013 р. для студентів груп ТЕМС-11, ТКД-11 та іноземних студентів груп МЕ-11, Ф-11, МО-11 та МТБ-11 у центрі  Азербайджанському культурно-освітньому центрі ПУЕТ була проведена лекція з нагоди 90-річчя президента Азербайджану Гейдара Алієва. Керівник центру доктор філософії Я.К. Алхасов ознайомив присутніх із біографією Гейдара Алієва та історією співпраці Азербайджану з Україною. В обговоренні лекції взяли участь викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії к.і.н., доц. Петренко С.М., к. психол. н., доц. Тодорова І.С. та д.і.н., проф. Оніпко Т.В., присутні студенти.


Керівник Азербайджанського культурно-освітнього центру ПУЕТ
Я.К. Алхасов та доц. кафедри педагогіки, культурології та історії
Петренко С.М. біля виставки книг


Доц. Петренко С.М. виступає перед студентами


Біля виставки книг про Гейдара Алієва


Доц. Тодорова І.С. серед студентської молоді під час лекції


Студенти групи ТЕМС-11, керівник центру азербайджанської культури Я.К. Алхасов та проф. кафедри педагогіки, культурології та історії
Оніпко Т.В. у музеї ПУЕТ

          

ДОЛУЧАЄМОСЯ ДО ВИТВОРІВ МИСТЕЦТВА

18  квітня 2013 р. відбулося знайомство студентів групи Т-12 з виставкою робіт підлітків – учасників гуртка «Батік» ОЦЕВУМ, яка була розгорнута в читальній залі для студентів ПУЕТ. Керівник вказаного гуртка Кривич Л.В. розповіла про особливості виконання робіт у стилі батік. За сприяння працівників бібліотеки ПУЕТ Садової С.В. та Лози Л.А. і  викладачів кафедри педагогіки, культурології та історії  доц. Семергей Н.В. та проф. Оніпко Т.В. відбулася жваве обговорення робіт, представлених на виставці.


Керівник гуртка «Батік» Кривич Л.В. представляє роботи підлітків


Студенти групи Т-12, доц. Семергей Н.В, зав. бібліотекою ПУЕТ
Садова С.В. та проф. Оніпко Т.В. після перегляду виставки

          

Зустріч із мистецтвом…

Уже стало традиційним відвідування театру студентами ПУЕТ. 18 квітня 2013 року у Полтавському музично-драматичному театрі ім. М.В.Гоголя вони переглянули комедію «Мартин Боруля» за п’єсою І.Карпенка-Карого. Вистава вразила студентів глибиною, іронією, чудовою грою акторського складу, кваліфікованою постановкою. П’єса «Мартин Боруля» має неабияке повчальне значення для студентів, адже вчить бути собою, не ганятися за примарами, цінувати оточуючих і близьких людей.


Під час антракту. Професор І.М.Петренко, доцент Мовчан М.М., професор Оніпко Т.В., здобувач Оніпко Т.А.


Студенти-магістри ПУЕТ під час антракту.


Студенти І і ІІ курсів  ПУЕТ під час антракту.

          

Виховна робота з іноземними студентами

Одним із напрямів науково-педагогічної діяльності кафедри педагогіки, культурології і історії є робота з іноземними студентами. Крім того, що їм викладається ряд предметів гуманітарного циклу, викладачі кафедри намагаються використовувати різноманітні форми виховної роботи щодо вивчення української історії та культури. Так нещодавно до 70-річчя Курської битви студенти групи І-31 (викладач проф. Оніпко Т.В.) та іноземні студенти групи МЕ-11(викладач доц. Петренко С.М.) переглянули документальний фільм «Курська дуга» та провели його обговорення . Також для іноземних студентів була проведена екскурсія в музей університету ПУЕТ, де доц.

С.М. Петренко розповіла присутнім про історію ПУЕТ та познайомила студентів з експонатами музею. На екскурсії був присутній декан по роботі з іноземними Ю.О.Дзекун. По закінченню екскурсії студенти написали свій відгук з подякою.


Студенти під час екскурсії в музей історії ПУЕТ


Слова подяки іноземних студентів

          

Долучитися до прекрасного

28 лютого 2013 року студенти ПУЕТ відвідали Полтавський обласний музично-драматичний театр ім. М.В.Гоголя. Вони переглянули спектакль «Бог є любов», присвячений життю і творчості відомої співачки Едіт Піаф. Студенти були в захопленні від побаченого, не могли відірвати очей від сцени. Особливе захоплення викликала музика і співи, французькі мотиви, які вже стали класичними. Після вистави зал довго не відпускав акторів зі сцени, студенти їм довго аплодували стоячи.


Професор Оніпко Т.В., доцент Мовчан М.М.,  професор Петренко І.М. та студенти «Магістри» спеціальності «Міжнародна економіка» під час антракту. 28 лютого 2013 р.


Професор Оніпко Т.В., здобувач Оніпко Т.А. та студенти І курсу ПУЕТ  під час антракту.
 28 лютого 2013 р.


Студенти – магістри ПУЕТ під час антракту. 28 лютого 2013 р.

          

В Полтаве отмечен день рождения Олега Бабака и  Ходжалинской трагедии

25 февраля 2013 года в Азербайджанском культурно-образовательном центре Полтавского университета экономики и торговли прошло мероприятие, посвященное Герою Советского Союза Олегу Бабаку, погибшему в Нагорном Гарабаге при исполнении интернационального долга, и дню Ходжалинской трагедии. На мероприятии присутствовали не только азербайджанские и украинские студенты, обучающиеся в ПУЭТ, сотрудники деканата по работе с иностранными студентами, преподаватели вуза, но и активисты САМУ (Союза азербайджанской молодежи Украины), студенты других полтавских вузов, представители местной диаспоры. Открывая встречу, директор АКОЦ Я.К. Алхасов сообщил, что 25 февраля – день рождения Олега Бабака, уроженца села Виктория  Пирятинского района Полтавской области, а 26 февраля – день Ходжалинской трагедии. Далее он познакомил присутствующих с уголком Олега Бабака, открытым  в центре, рассказал о боевой биографии и трогательной встрече с родителями героя, а также проинформировал о трагедии, произошедшей 21 лет назад в азербайджанском городе Ходжалы. Затем выступила профессор Т.В.Онипко и  сообщила присутствующим о том, что в жизни каждого народа имеются трагические страницы, которые не забываются, вечно остаются в его памяти. Голодомор как результат преступной политики руководства советской власти в 1932-1933 годы унес жизнь несколько миллионов людей в Украине. «Подобное событие произошло и в истории народа Азербайджана. Такие трагические события не должны повторяться», - отметила Т.В.Онипко. Профессор И.Н.Петренко рассказала о подвиге земляка Олега Бабака и его роли в патриотическом воспитании не только для украинцев, но и для азербайджанцев. Декан по работе с иностранными студентами Ю.А. Дзекун осудил всякие войны и конфликты, которые порождают насилие против людей, отметил важность получения высокого образования нынешней молодежью с целью предотвращения столкновений народов. Руководитель Полтавской организации САМУ Эльвин Османов,  назвав подвиг 24-летнего украинского парня – Олега Бабака высоким примером интернационализма и великой дружбы, отметил, что люди должны помнить трагические страницы истории своего народа. В заключение было отмечено, что такие события должны призывать всех к объединению усилий во имя победы и мира, и для того, чтобы такие события больше не повторялись.


Преподаватели кафедры во время проведения мероприятия.


Преподаватели кафедры во время проведения мероприятия.

          

Студенти ПУЕТ на презентації екскурсії в музеї історії Полтавської битви в день закоханих

До дня закоханих, яке традиційно святкується 14 лютого, працівники музею історії Полтавської битви підготували нову екскурсію «Роль жінки в історії України». Учасниками презентації були студенти групи І-31. У ході екскурсії студенти почули багато цікавого про Раїну Вишневецьку, Марусю Чурай, Мотрю Кочубей, Варвару Рєпніну та інших славетних жінок України, у тому числі Полтавщини.


Проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Т.В. Оніпко,  директор музею Н.В. Білан
та студенти групи І-31 на презентації екскурсії «Роль жінки в історії України»


Студенти групи І-31 у музеї історії Полтавської битви на день закоханих
у музеї історії Полтавської битви

          

ДІЗНАЄМОСЯ ЦІКАВЕ ПРО ПОЛТАВУ…

26 листопада відбулася зустріч студентів І курсу з почесним краєзнавцем Національної спілки краєзнавців України В.Ф. Волосковим. Відомий краєзнавець поділився своїми спогади про організацію екскурсійної справи в Полтаві та презентував нову книгу «200 памятных мест Полтавы». У ході зустрічі відбулася дискусія щодо майбутнього туристичного бізнесу в Україні.


Відомий полтавський краєзнавець В.Ф. Волосков
виступає перед студентами І курсу


Зацікавлено слухають студенти І курсу розповідь В.Ф. Волоскова про
 «секрети» екскурсійної діяльності


Під час дискусії…

          

Театральний вечір….

22 листопада 2012 року студенти І курсу Полтавського університету економіки і торгівлі відвідали легендарну виставу «Соло для годинника з передзвоном» за п’єсою словацького драматурга Освальда Заградника у Полтавському обласному академічному театрі ім. М.В.Гоголя. Організували відвідування театру професори кафедри Петренко І.М. і Оніпко Т.В.


Під час антракту.
Професор І.М.Петренко, професор Оніпко Т.В., доцент Мовчан М.М.
22 листопада 2012 року.


Під час антракту.22 листопада 2012 року.


У холі театру зі студентами. 22 листопада 2012 року

          

ПУЕТ об'єднує серця….. 

16 листопада 2012 року, напередодні Міжнародного дня студентів, в ПУЕТ завітало чимало гостей, випускників, партнерів, абітурієнтів. Одним із заходів у рамках цього свята була екскурсія по місту та її околицям. Професори кафедри Оніпко Т.В. і Петренко І.М. провели її. Нашим гостям – студентам та викладачам кооперативних коледжів із Сум, Кіровограда, Білгорода-Дністровського, Черкас, Чернігова та інших міст Полтава дуже сподобалася. Вони відзначили її славне історичне минуле, різноманітність пам’яток старовини і дбайливе ставлення полтавців до збереження свого історичного минулого. 


Професори Оніпко Т.В. і Петренко І.М. під час екскурсії.
16 листопада 2012 року.


Студенти Білгород-Дністровського кооперативного коледжу біля пам’ятника коменданту О.Келіну.
16 листопада 2012 року.


На Соборному майдані в Полтаві.
16 листопада 2012 року.

          

Презентація книги «200 памятных мест Полтавы»

14 листопада 2012 року відбулася презентація книги  Волоскова Валерія Федоровича – відомого у Полтаві та за її межами краєзнавця, котрий має звання «Почесний краєзнавець Національної спілки краєзнавців України», члена Полтавської спілки літераторів, члена Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т.Г. Шевченко,  лауреата премії літописця Самійла Величка, лауреата  13-го загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання».

В.Ф. Волосков є автором десятків публікацій з краєзнавчої тематики в обласних та республіканських виданнях. Маленькою енциклопедією про Полтаву можна назвати нове довідкове видання В.Ф. Волоскова «200 памятных мест Полтавы». Воно презентує інформацію про окремі райони Полтави, її історичні та архітектурні пам’ятки, меморіальні дошки відомим полтавцям та тим відомим особам, життя яких було тісно пов’язане  з Полтавою. Книга

В.Ф. Волоскова вкотре підтверджує те, що Полтаву справедливо можна вважати містом-музеєм, де зібрана унікальна культурно-історична спадщина Полтавського краю.

Студенти зацікавилися роботою Волоскова В.Ф., особливо напряму підготовки «Туризм», жваво задавали запитання, обговорювали книгу, тобто захід нікого не залишив байдужим.


Валерій Волосков зі студентами ПУЕТ під час презентації


Професор Оніпко Т.В. представляє студентам краєзнавця Волоскова В.Ф.


Староста гр. Т-12 дякує Валерію Волоскову  за презентацію


Доцент кафедри філософії та політології М.М.Мовчан і студенти під час презентації


Студенти під час презентації книги Валерія Волоскова

          

ЗНАЙОМИМОСЯ  З УКРАЇНСЬКИМИ  НАРОДНИМИ  ТРАДИЦІЯМИ

30 жовтня  2012 р. студенти групи Т-11 за ініціативою кафедри туристичного та готельного бізнесу і кафедри педагогіки, культурології та історії мали унікальну можливість  не лише відвідати народний музей весільних обрядів у селі Великі Будища Диканського району, але й самими бути активними учасниками весільного дійства. Велике враження студенти отримали від почутого та побаченого в музеї весільних обрядів, створеного у 2008 р. при сільському будинку культури. Під час подорожі до Великих Будищ д.і.н., проф. Оніпко Т.В. та д.і.н., проф. Петренко І.М. розповівдали студентам про історію Диканського району та його видатних людей: родину Кочубеїв та відому художницю Марію Башкирцеву.


Експонати народного музею весільних обрядів у селі Великі Будища


Студенти групи Т-11 під час екскурсії до народного музею весільних обрядів села Великі Будища


Студенти групи Т-11 Каленіченко Марина та Андросов Дмитро у ролі наречених у музеї весільних обрядів


Студенти групи Т-11 у музеї весільних обрядів за святковим столом

          

Студенти І курсу відвідали Полтавський обласний академічний театр ім. М.В.Гоголя

24 жовтня 2012 року студенти І курсу Полтавського університету економіки і торгівлі відвідали виставу «Легенда про Тараса» за п’єсою нашого славетного земляка Миколи Васильовича Гоголя у Полтавському обласному академічному театрі ім. М.В.Гоголя.

Вистава викликала в студентів захоплення. Вони жваво аплодували, раділи і переживали разом із героями на сцені. Перегляд вистави завершився оваціями. Багато хто зі студентів вперше потрапив у театр, вони були вражені дійством на сцені, динамізмом гри, емоційними переживаннями героїв та майстерністю виготовлення декорацій.


Під час антракту


Під час антракту


У холі театру. Старший лаборант кафедри філософії та політології Оніпко Т.А, к.ф.н., доц. кафедри філософії та політології Мовчан М.М., д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Петренко І.М., д.і.н., проф. кафедри педагогіки, культурології та історії Оніпко Т.В. та студенти

          

Всесвітній День туризму

27 вересня 2012 року  120 студентів І курсу Полтавського університету економіки і торгівлі відвідали концерт бардівської пісні Ольги і Юрія Карпінських. Під час концерту прозвучали авторські пісні і відома російська класика.  Студенти з захопленням прослухали пісні, іноді підспівували виконавцям. Крім того, під час зустрічі була проведена вікторина на краще знання авторів слів і музики до відомих пісень. Два студенти нашого університету успішно впоралися із завданням і виграли призи.

На концерті панувала доброзичлива та інтелігентна атмосфера, гарний настрій. Особливо із захопленням сприйняли концерт студенти факультету харчових технологій, готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, спеціальності «Туризм», адже це було їх перше святкування цього свята, яке тепер вже стане їхнім професійним, зважаючи на обрану професію. Впевнені, що перше святкування Всесвітнього Дня туризму закарбується с них назавжди, і вони будуть неодноразово згадувати його.

Організувала концерт професор кафедри Ірина Миколаївна Петренко, а також захід відвідали доцент кафедри філософії і політології ПУЕТ Михайло Миколайович Мовчан та куратор групи Т-11 Ірина Володимирівна Литовченко.


Ольга і Юрій Карпінські під час концерту. 27 вересня 2012 року.


Захоплені оплески студентів. 27 вересня 2012 року.


Ольга і Юрій Карпінські після концерту в захопленні від подяк студентів за чудовий виступ. 27 вересня 2012 року.


Захоплені оплески студентів. 27 вересня 2012 року.


Професор ПУЕТ І.М.Петренко, Ольга і Юрій Карпінські і доцент ПУТ М.М.Мовчан. 27 вересня 2012 року.

          

Екскурсія, присвячена Всесвітньому Дню туризму

25 вересня 2012 року  студенти групи Т-12 здійснили екскурсію по Полтаві та її околицям. Провела екскурсію професор кафедри педагогіки, культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко. У екскурсії взяв участь куратор групи, доцент Михайло Михайлович Логвин.

Студенти з захопленням оглянули Поле Полтавської битви, відвідали Сампсоніївську церкву, Могилу російським воїнам. Жвавий інтерес викликав Полтавський Хрестовоздвиженський монастир, котрий відомий своєю давньою і героїчною історією. Студенти оглянули територію монастиря, його головний храм, монастирський сад і город. Надзвичайно багато питань викликало повсякденне життя черниць, їх побут, подвижництво і служіння.

Далі студенти групи Т-12 подивилися історичну частину міста – Соборний майдан: Білу альтанку, Музей-садибу І.П.Котляревського, Успенський кафедральний собор, дзвіницю. Студенти задавали багато питань, цікавилися історією Полтави, її славним минулим, відомими людьми, котрі творили її історію.

Звісно, екскурсія сприяла згуртуванню колективу групи, адже це була їх перша спільна поїздка. Багато студентів з Полтавської чи інших областей України, тому вони були в захопленні від красуні Полтави. Така форма роботи, як екскурсії, є надзвичайно важливою, адже спільні поїздки, неформальна атмосфера спілкування, взаємовиручка сприяють формуванню колективу, закладають основи толерантних, позитивних і  доброзичливих відносин серед студентської молоді.


Студенти гр. Т-12, екскурсовод, проф. Петренко І.М., куратор, доцент  М.М.Логвин біля Сампсоніївської церкви на Полі Полтавської битви.
25 вересня 2012 року. 


Студенти гр. Т-12 на Полі Полтавської битви. 25вересня 2012 року.


Біля візитної картки Полтави – Білої альтанки. 25 вересня 2012 року.


Студентки групи Т-12 біля пам’ятника полтавській галушці.
25 вересня 2012 року.


Студенти групи Т-12 біля Троїцької церкви на території Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря. 25 вересня 2012 року.

          

ЕКСКУРСІЯ ІСТОРИЧНИМИ МІСЦЯМИ ПОЛТАВИ З НАГОДИ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ТУРИЗМУ

Всесвітній день туризму – свято, що відзначається щорічно 27 вересня з метою пропаганди туризму, висвітлення його внеску в економіку світової спільноти, розвитку зв’язків між народами різних країн. з Нагоди цього свята викладачі кафедри туристичного та готельного бізнесу і кафедри педагогіки, культурології та історії організували та провели автобусну екскурсію для студентів групи Т-11 – майбутніх фахівців туристичної справи.


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії проф. В. Ю. Стрельніков та
проф. Т. В. Оніпко під час екскурсії зі студентами групи  Т-11 біля пам’ятника коменданта Полтави О. Келіна та захисників Полтави


На Івановій горі, проф. Т. В. Оніпко розповідає студентам групи Т-11
про історію створення Полтавської фортеці


Проф. Т. В. Оніпко та студенти групи Т-11 біля Білої Альтанки


Зав. кафедрою педагогіки, культурології та історії проф. В. Ю. Стрельніков
та проф. Т. В. Оніпко зі студентами групи Т-11
підчас екскурсії на полі Полтавської битви

          

Знайомство з прекрасним

З 1 по 13 вересня в Полтавському університеті економіки і торгівлі перебували студенти спеціальності «Туристичний бізнес» Бакинського слов’янського університету. Викладачі кафедри педагогічки, культурології та історії супроводжували їх під час екскурсії на поле Полтавської битви,  в Опішнянський національний заповідник українського гончарства та в музей-садибу М.В. Гоголя.


Студенти з Баку під час екскурсії в Опішні


Гості з Азербайджану переймають тонкощі гончарства


Азербайджанські студенти в музеї  українського гончарства в Опішні

          

ЗГАДУЮЧИ УКРАЇНЦІВ У СВІТАХ…

5-6 квітня 2012 р. у Полтаві  перебував відомий журналіст, письменник та поет, член Спілки журналістів України, член спілки письменників України, лауреат Державної премії імені І. Франка Олександр Васильович Балабко. Автор презентував полтавчанам свою нову книгу, присвячену творчості славетного українця, відомого соліста балету Сержа Лифаря. Колектив кафедри педагогіки, культурології та історії організував зустріч студентів ПУЕТ з визначним митцем.


Викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії ПУЕТ І.М. Петренко та Т.В. Оніпко під час зустрічі з відомим журналістом, письменником та поетом О.В. Балабком у Полтавській Галереї мистецтв 5 квітня 2012 р.


Відомий журналіст, письменник та поет О.В. Балабко під час зустрічі зі студентами факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу ПУЕТ 6 квітня 2012 р.


Студенти факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу і викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії І.М. Петренко, В.В. Сарапин та Н.В. Семергей під час зустрічі з
О.В. Балабком.


О.В. Балабко дарує свої книги бібліотеці ПУЕТ


О.В. Балабко зі студентами групи ХТІ-12і.


Жвава дискусія  студента групи ХТІ-11і  Каленика Олега, викладача кафедри педагогіки, культурології та історії Т.В. Оніпко  з О.В. Балабком


О.В. Балабко, викладачі кафедри педагогіки, культурології та історії Т.В. Оніпко, І.М. Петренко та  студенти групи ХТІ-11і

          

Відвідування концерту симфонічної  музики

21 лютого 2012 р. студенти факультету економіки та менеджменту (гр. МО-11, МЗД-11) та товарознавчо-комерційного (гр. ТКД-11, ТЕМС-11) відвідали концерт симфонічної музики в обласному музично-драматичному театрі ім. М.В.Гоголя. Диригентом доценту був народний артист України Віталій Скакун. Музиканти виконали твори сучасних українських, російських, французьких, італійських та інших композиторів. 

Концерт викликав жваве емоційне піднесення у студентів, музика торкнулася їхньої душі і серця, впізнали багато класичних мелодій. Після концерту студенти жваво обговорювали музику,  обмінювалися думками і враженнями, шкодували, що концерт тривав всього лишу півтори години.  

9 червня 2011 р. журналістка Полтавського обласного радіо взяла інтерв’ю у завідувача Музею історії університету доц. Алімана М.В., екскурсоводів доц. Петренко І.М., доц. Корягіна О.В. Викладачі провели віртуальну екскурсію зі слухачами, розповіли про експонати, які зберігаються в музеї, міжнародні зв’язки  університету, долю випускників. Доц. Петренко І.М. детально зупинилася на виховному впливі музею на студентів, зокрема першокурсників ПУЕТ. Екскурсовод звернула увагу на подарунки, які були подаровані студентами на знак пошани свого рідного навчального закладу, а також бажання залишити якусь часточку про свої роки навчання в альма матер.  Петренко І.М. розповіла про гостей, які нещодавно відвідали ПУЕТ і Музей його історії, їхнє захоплення його досягеннями, його конкурентоспроможністю на ринку освітніх послуг України і за кордоном, свідченням чого є різноманітні грамоти, сертифікати якості, гранди.

Життя з книгами

28 лютого 2011 р. студенти І курсу (ГРС-11, 12) технологічного факультету та факультету економіки і менеджменту (МО-12) зустрілися з молодою полтавською письменницею Тетяною Луньовою. Мисткиня репрезентувала свої книжки –  збірку новел та акварелей «Рукописи не форматуються» і роман «Знайти Лева», а також концептуальні календарі, опубліковані видавництвом «Структури Гармонії» Тетяни і Сергія Луньових.

Враженнями від творчої зустрічі поділилися студенти  групи МО-12.

«Мене зацікавило те, що Тетяну Володимирівну надихнув на написання нової книги «Рукописи не форматуються», як не дивно, американський мультфільм «Шрек». Перша ж думка виникає: «Чому?» І відповідь ми знаходимо на перших хвилинах мультфільму: він розпочинається з розгортання великої обтяжної книги, яка так і закликає до читання.  На підтвердження своїх слів письменниця навела чимало прикладів з масової культури, зокрема кінематографії, де використовується образ книги як зосередження людського досвіду, мудрості, традиції. Аргументи Тетяни Луньової були настільки влучні й обґрунтовані, що ми збагнули цінність книги, її незамінність для людини…

На завершення зустрічі письменниця зачитала нам кілька новел з нової книги. Ці історії були просто захоплюючі. Я думаю, Тетяні Володимирівні вдалося достукатися до наших сердець» (Ірина Чекаліна).

«Письменниця розповіла нам про дві нові книги – книгу новел та акварелей «Рукописи не форматуються» та роман-перформатив «Знайти Лева».

Так, книга новел була нагороджена дипломом у номінації «Дебют молодого автора». Ідея полягає в тому, що книга – це не просто текст, продумана система всіх елементів, зокрема синтез між текстами і малюнками. Ілюстрації, які належать самій авторці новел, розгортають сюжет, створюють при читанні відповідний настрій, а також продовжують сюжетний хід або розвивають ліричний чи філософський мотиви, прописані у вербальних текстах…

Друга книга «Знайти Лева» – це розповідь про пошук відповіді на питання про сенс життя і про необхідність набратися мужності, щоб поставити собі це питання…

Мене дуже зацікавили концепт-календарі «Кошенята вдома» і «Равлики та їхні будиночки», створені Тетяною та її чоловіком Сергієм. Концепт-календар називається так, бо він – більше ніж покажчик дат: його зміст і структура підпорядковані певній ключовій гуманістичній ідеї…

Зустріч із Тетяною Луньовою для мене стала дуже пізнавальною. Я залюбки прочитаю її книги» (Аліна Буряк).

Зустрічі з Мельпоменою

Протягом навчального року студенти технологічного факультету та факультету економіки і менеджменту разом з викладачами кафедри доц. Петренко І.М. та Сарапин В.В. відвідували вистави Полтавського обласного академічного  музично-драматичного театру імені  М.В.Гоголя. Зацікавили і зворушили їх популярні серед полтавців «Мартин Боруля», «Звичайна історія», «Боїнг-боїнг». Оригінальне трактування гоголівської «Шинелі» з класичним образом «маленької людини» був сприйнятий як позачасовий та універсальний символ, як заклик до милосердного й толерантного ставлення одне до одного.

Запам’яталася студентам груп ГРС-11, 12, ХТІ-11і вистава-концерт гурту «Стрибожі внуці» – молодих дівчат, які натхненно й майстерно виконують автентичну музику – ліричні й календарно-обрядові пісні, записані на Полтавщині.

          

У січні 2011 р. телерадіокомпанією «Лтава» у Музеї історії ПУЕТ було знято передачу «Борис Серга: людина і легенда». Доц. Петренко розповіла про життєвий і бойовий шлях відважного підпільника, члена штабу антифашистської підпільної моложіжної групи «Нескорена полтавчанка», що діяла в Полтаві в роки Великої Вітчизняної війни. Дослідниця акцентувала свою увагу на тому, що життя Б.Серги є прикладом патріотизму і відданого служіння Вітчизні, її свободи і незалежності. Ірина Миколаївна зауважила що  біографічне видання про героя-земляка, яке вона підготувала, нині експонується у музеї університету. Студенти виявляють жвавий інтерес до бойового шляху підпільника. 

Тож ознайомлення з життєвим і бойовим шляхом уродженців Полтавщини є одним із засобів виховання патріотизму у студентської молоді, формування в них свідомої громадянської позиції, толерантного ставлення до власної історії та історії інших держав.

Тиждень кафедри

З 8 по 16 квітня 2010 р. був проведений Тиждень кафедри культурології та історії. Викладачі репрезентували ряд наукових, навчально-методичних, культурно-мистецьких та виховних заходів, спрямованих на формування у студентів університету гуманітарних цінностей і фахових компетенцій у сферах культурології, історії, психології, педагогіки, лінгвістики. З-поміж них слід виокремити:

  • міні-конфернції, дискусії, конкурси, пов’язані з проблемами сучасної світової культури (проф. Мєшков О.М., ас. Зогаль С.О.);
  • екскурсії визначними місцями Полтави, а також відвідання Полтавського меморіального музею “Полтавська битва”, виставок ляльок у Полтавському художньому музеї “Галерея мистецтв” та старовинних жіночих прикрас у Полтавському літературно-меморіальному музеї імені І.П.Котляревського, які разом зі студентами першого курсу технологічного факультету відвідали проф. Петренко С.М., доц. Оніпко Т.В., доц. Дроздова О.В., доц. Сарапин В.В., доц. Семергей Н.В.;
  • уже традиційний конкурс ораторської майстерності “Ораторами не народжуються – ораторами стають!”, який сприяє відкриттю талановитих риторів і читців (ст. викл. Завалій С.Б.).
  • Особливу зацікавленість студенти І – ІІ курсів виявили до тренінгу комунікативної толерантності, який уже багато років успішно проводить доц. Тодорова І.С.
  • 8 квітня 2010 р. відбулася ініційована доц. Оніпко Т.В. зустріч студентів першого курсу з доктором історичних наук, професором Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна Валерієм Васильовичем Лантухом. Вони прослухали лекцію на тему “Особливості нової економічної політики в Україні”, змогли поставити питання і отримати вичерпні цікаві відповіді. Валерій Васильович узяв участь у дискусії з проблем реформування вищої освіти в Україні, яку організували студенти першого курсу двох факультетів – фінансів і обліку та економіки і менеджменту.
  • 13 квітня 2010 р. проф. Стрельніков В.Ю. та студенти 4 курсу провели наукову студентську конференцію “Вища освіта в Україні і Болонський процес”.
  • 14 квітня 2010 р. доц. Сарапин В.В. разом зі студентами груп МО-12 та ЕК-22, а також за участі студентів І курсу Полтавського кооперативного технікуму (викладач – Ісакова В.С.) провела лекцію-роздум на тему “Поет, що йшов сходами гігантів”, присвячений 80-річчю з дня народження Ліни Костенко. Літературний портрет сучасної поетеси творився із фрагментів її біографії, віршів, поем, романів у віршах, публіцистичних виступів.
  • 15 квітня 2010 р. проф. Петренко С.М., доц. Дроздова О.В., Семергей Н.В., Оніпко Т.В., Сарапин В.В. провели зустріч-презентацію “Знайомтесь: наш університет!” для учнів ЗНЗ № 23 та № 27 м. Полтави, також Калашниківського, Тахтаулівського і Кротенківського ЗНЗ І-ІІІ ст. Полтавського району. Абітурієнти зустрілися з викладачами кафедри та студентами технологічного факультету, оглянули бібліотеки, спортивний комплекс, а доц. Оніпко Т.В. провела їм цікаву й пізнавальну екскурсію до музею університету.
  • 16 квітня 2010 р. доц. Семергей Н.М. у групі ГРС-23 провела круглий стіл “Етичні проблеми сучасності”, на якому було акцентовано увагу на особливостях толерантного співіснування у молодіжному колективі.
  • 16 квітня 2010 р. Брейн-ринг з історії українського козацтва, організований проф. Петренко С.М. та доц. Оніпко Т.В., засвідчив добрі знання студентів-першокурсників про минувшину України і рідного краю. Кращими гравцями визнані А.Кохреїдзе, О.Шепетуха, В.Данько, М.Кітраль, І.Приходько, В.Яківець.

Театр у студентському житті

13 квітня 2010 р. доц. Дроздова О.В. разом із студентами ІІ курсу технологічного факультету організувала круглий стіл “Український театр у моєму житті”. Ішлося про особливості сприйняття явищ театрального мистецтва молодими людьми.

15 квітня 2010 р. студенти груп МО-11 та МО-12 разом з доц. Сарапин В.В. переглянули виставу “Едіт Піаф” Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя. Як завжди, глядачі були зачаровані майстерністю і щирістю виконавців головних ролей – Маргарити Том і Олександра Любченка.

Вклоняємося ветеранам

Викладачі і студенти університету проводять зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни. Ушанування подвигу живих і пам’яті полеглих відбулися з нагоди відзначення 70-річчя початку Другої світової війни, Дня визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників, Дня захисника Вітчизни, 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняні війні, 90-річчя з дня народження тричі Героя Радянського Союзу І.М.Кожедуба.

8 травня 2010 р. доцент кафедри Сарапин В.В. як автор сценарію та ведуча взяла участь в обласному мітингу-реквіємі та культурно-мистецькому дійстві “Вічна слава героям” на території Меморіального комплексу воїнам Південно-Західного фронту в урочищі Шумейкове Лохвицького району з нагоди 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. У концертній програмі заходу співала студентка університету Антоніна Безпалько.

Студенти університету і викладачі кафедри традиційно беруть участь у програмах обласного телебачення і радіо

Студенти університету разом з доц. Дроздовою О.В. вкотре взяли участь у ток-шоу Оксани Шинкаренко “Відверто про…”, де обговорювалися сучасні морально-етичні проблеми, зокрема виховання сучасної молоді.

5 жовтня 2009 р. доц. Сарапин В.В. узяла участь у програмі “Ранок на “Лтаві” ОДТРК “Лтава”. Розмову було присвячено 100-річчю з дня народження видатного українського поета Богдана Ігоря Антонича. Акцентовано на мистецькій оригінальності, сучасній актуальності творчості представника модерністської поезії першої третини ХХ століття.

23 листопада 2009 р. проф. Петренко С.М. та доц. Оніпко Т.В. були гостями програми “Ранок на “Лтаві”. Розмову було присвячено вшануванню жертв Голодомору 1932-33 рр. Згадуючи болючі сторінки національної історії, вчені також говорили про перебіг тих трагічних подій на Полтавщині, а також звертали увагу на участь споживчої кооперації у справі порятунку голодуючих.

25 січня 2010 р. В.В.Сарапин була учасником передачі “Сторінки історії” на ОДТРК “Лтава”. Тема розмови: “Іван Котляревський і Полтава першої третини ХІХ століття”.

10 лютого 2010 р. В.В.Сарапин виступила в авторській передачі Віри Чиж “Поетичні студії” на обласному радіо “Лтава” з розповіддю про творчість полтавської поетеси Лідії Віцені.

25 березня 2010 р. В.В.Сарапин була гостею передачі “Сторінки історії” на ОДТРК “Лтава”. Тема розмови: “Іван Величковський і Полтава кінця ХVІІ – початку ХVІІІ ст.” Це одна із перших спроб ознайомлення широкого загалу полтавців із постаттю визначного земляка – священика, поета-експериментатора, ритора.

Творчі зустрічі

Традиційними стали творчі зустрічі студентів з полтавськими письменниками. Частою гостею університету є поетеса Галина Вовченко. От і 8 листопада 2009 р. вона ознайомила студентів груп УПЕП-11, 12 та ЕК-12 зі своїми відомими і новими віршами, уміщеними у збірці “Аж до останнього причастя” і “Вина моя найбільша”. Викликали непідробний інтерес і добру усмішку дитячі вірші збірки “Шортики”.

17 лютого 2009 р. відбулася зустріч студентів факультету фінансів і обліку та технологічного факультету і викладачів кафедри Петренко С.М., Оніпко Т.В., Дроздової О.В. з доктором медичних наук, професором УМСА Максимом Андрійовичем Дудченком.

11 березня 2010 р. студенти групи МО-12 зустрілися з полтавським поетом Володимиром Полапою (Володимиром Вірним). Було презентовано книжку “Линии судьбы”. Студенти почули багато поезій, а також уявно відвідали творчу лабораторію митця, зрозуміли, що простота й оригінальність, правдивість і філософія занурення в сутність життя, боротьба за справедливість – основні напрямки його доробку.

16 березня 2010 р. у групі МО-12 відбулася презентація збірки молодої полтавської поетеси Ірини Гредасової “+- Я”, присвячена Всесвітньому дню поезії. Студенти були вражені глибиною інтимних почуттів, які тонко і точно виповідає у своїх творах юна мисткиня.

Пізнавальним і цікавим завжди видається спілкування студентів університету з краєзнавцем Софією Захарівною Кривко, яка висвітлює маловідомі факти з історії Полтави.

Добра і плідна співпраця об’єднує викладачів кафедри та студентів з відділом масової роботи бібліотеки університету. Так, її працівник Тетяна Юріївна Репало систематично приходить у студентські аудиторії з повідомленнями про видатні події і персоналії української і світової культури. Протягом року її виступи були присвячені таким темам:

  1. “Відомий український художник-передвижник Д.Левицький”;
  2. “Меценати Семеренки”;
  3. “М.І.Туган-Барановський як відомий економіст і кооператор”;
  4. “Родина Капністів ы Полтавщина”;
  5. І.Айвазовський – видатний художник-мариніст”;
  6. “Жінки у долі і творчості Т.Шевченка”;
  7. “Підпільні групи у Полтаві у роки Великої Вітчизняної війни”;
  8. “Родина Харитоненків”.

Такі зустрічі не тільки розвивають інтелект майбутніх фахівців, але й виховують почуття національної гідності, естетичні почуття, вміння співпереживати.

          

Із досвіду активізації   навчального процесу та оптимізації індивідуально-консультативної роботи зі студентами
протягом 2009-2010 навчального року

Колектив кафедри культурології та історії приділяє значну увагу поліпшенню навчального процесу та оптимізації індивідуально-консультативної роботи зі студентами. Ідеться про те, що зростаючий розрив між обсягом знань, призначених для вивчення, й можливістю їх засвоєння може бути подоланий шляхом розвитку  розумових  здібностей  студентів, формування в них  здатності самим регулювати процес засвоєння нових знань і підвищення ефективності навчання.

  1.  Протягом навчального року колективом кафедри урізноманітнювалися види та форми організації самостійної роботи студентів і індивідуально-консультативної роботи студентів з викладачами. Для врахування інтересів студентів обов’язковим елементом діяльності викладачів кафедри стало їх анкетування на першому курсі з метою виявлення наукових вподобань, навичок самостійного засвоєння навчального матеріалу, світогляду. При визначення форм та видів самостійної та індивідуально-консультативної роботи викладачами кафедри враховується як рівень шкільної підготовки, так і індивідуальні запити студентів, зокрема їх нахили до науково-пошукової роботи, вміння самостійно опрацьовувати джерела тощо. Подібне тестування дозволяє викладачам кафедри урізноманітнювати форми навчальної аудиторної та позааудиторної роботи зі студентами, беручи до уваги рівень підготовки та специфіку студентської групи.
  2. Протягом 2009-2010 рр. з метою активізації навчального процесу на кафедрі проведено ряд цікавих заходів. Відбулися науково-теоретичні конференції, круглі столи та диспути з нагоди 300-річчя Полтавського битви та 65-річчя звільнення України від фашистських загарбників. Проведений конкурс на кращий реферат з історії рідного краю. Традиційними стали ділові ігри, брейн-ринги, конкурси та предметні олімпіади з історії України та української мови.
  3.  Для ефективного проведення позааудиторної роботи викладачі кафедри використовують різнорівневі професійно орієнтовані завдання для студентів (тести, фіксовані виступи, порівняльні таблиці тощо) з наступним аналізом результатів їх виконання;  що поєднують науково обґрунтовані індивідуальні й колективні форми роботи, враховують рівні підготовки кожного.
  4. Цікавими були проведені у 2009-2010 рр. зустрічі студентів з науковцями Полтави та інших міст України, зокрема, директором музею Полтавської битви Н.В. Білан (проблематика, пов’язана з Полтавською битвою), істориком та краєзнавцем із Дніпропетровська Л.Б. Щербань (тема обговорення – походження тризуба), д.і.н., професором Харківського національного університету імені Каразіна В.В. Лантухом ( круглий стіл з проблем нової економічної політики на Україні».
  5. Чільне місце в системі позааудиторної підготовки майбутніх спеціалістів посідає науково-дослідна робота студентів. Ефективною формою розкриття наукового потенціалу студентів є їх участь у роботі наукового студентського гуртка. Важливе значення для формування громадянської позиції має залучення студентів до позааудиторної науково-пошукової роботи, зокрема з проблем краєзнавства, збирання спогадів свідків голодомору 1932-1933 рр., учасників Великої Вітчизняної війни.
  6. Щорічно студенти І-ІІ курсів під керівництвом викладачів кафедри беруть активну участь у Всеукраїнському конкурсі студентських  наукових робіт «Майбутній інтелект України».
  7. Хорошою традицією стало проведення першого семінарського заняття студентів першого курсу в музеї історії ПУСКУ. Протягом навчального року всі першокурсники змогли ознайомитися зі історією університету.
  8. У грудні 2009 р. серед студентів І курсу проведена олімпіада з історії
  9. України на тему «Козацтво – феномен українського  народу»; у квітні 2010 р. серед студентів І-ІІ курсів проведена історична вікторина, присвячена 65-річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
  10. За ініціативи ректорату ПУСКУ протягом вересня-листопада 2009 р. для студентів-першокурсників були організовані автобусні екскурсії історичними місцями Полтави, які проводили викладачі кафедри із залученням студентів. Проведення подібних екскурсій виявилося ефективною формою позааудиторної роботи зі студентами, яка дає унікальну можливість поєднати теоретичний матеріал і практичні навички.
  11.  У другому семестрі індивідуально-консультативні заняття були внесені до розкладу занять. Тож практично до кінця травня студенти відвідували ці заняття.
  12.  Рівень комп’ютеризації організації самостійної роботи студентів.
    – З усіх дисциплін, які викладаються на кафедрі, є навчально-методичні посібники для самостійного вивчення курсу за кредитно-модульною системою організації навчального процесу (електронні і паперові носії, електронна читальна зала).
    – З усіх тем курсів розроблені презентації, якими можуть користуватися студенти.
    – З питань підготовки наукових студентських робіт викладачі кафедри проводять консультації через електронну пошту.
    – Здійснюється організація роботи студентів в Іnternet. Викладачами кафедри пропонуються відповідні сайти, де можна знайти інформацію для підготовки рефератів та повідомлень («Воєводіна», «Wikipedia», сайт газети « Вісті…» тощо).
    – Опубліковані монографії, посібники та наукові статті викладачів кафедри за останні п’ять років у електронному вигляді та в роздрукованому вигляді є в бібліотеці університету (електронна читальна зала, читальна зала для викладачів та читальна зала для студентів).
  13.  Питання щодо стану організації та вдосконалення самостійної роботи студентів і індивідуально-консультативної роботи студентів з викладачами систематично обговорюється на засіданнях кафедри, результати фіксуються в протоколах кафедри.
  14.   На кафедрі постійно вивчається кращий досвід організації методичної роботи, самостійної роботи студентів під час науково-методичних конференцій в університеті, інших навчальних закладах (Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, КНЕУ, круглі столи за участю вчителів загальноосвітніх шкіл міста та області, участь викладачів кафедри у роботі Малої академії наук).
  15.  На кафедрі систематично вивчається рівень задоволеності студентів якістю організації та змістовністю самостійної роботи студентів і індивідуально-консультативної роботи. Такий аналіз проводиться на засіданнях кафедри при обговоренні відкритих занять, звітів про проведену роботу всієї кафедри та кожного викладача окремо.
  16.  Викладачами кафедри постійно здійснюється взаємообмін інформацією з працівниками електронної зали та читальної зали щодо відвідування студентами бібліотеки університету. Відповідно розробляються спільні заходи, де враховані побажання студентів (тематичні читання, презентації нової літератури, поетичні вечори, тематичні бесіди, брейн-ринги тощо).

          

Стаття Олександра Балабка ТУТ ВЧАТЬ КРАСНОМОВНОМУ Й КОРИСНОМУ (Гостини на кафедрі культурології та історії) розповідає про натхненну роботу працівників кафедри в галузі підготовки класних фахівців.

Під час гостин на цій кафедрі (після лекцій в її "офісі" зібралися провідні викладачі на чолі з завідувачем) я мав розмову з кожним. Тож подаємо, так би мовити, стислий колективний портрет кафедри культурології та історії ПУСКУ вустами самих викладачів:

Читати далі...

Щорічно проводяться тижні кафедри культурології та історії. Протягом останніх років викладачі кафедри провели низку загальноуніверситетських заходів: "Міс гуманітарних наук"(2004 р.), відзначення Міжнародних днів толерантності та психічного здоров’я (2005-2006 рр.), виставки авторських художніх фотографій (2004-2006 рр.), конкурс "Найрозумніший студент ПУСКУ" (2006 р.). У 2005 р. студентська театральна студія "Рандеву" під керівництвом ст. викладача кафедри Завалій С.Б. та викладачі кафедри провели благодійну виставу "Весілля в Малинівці" для студентів Полтавського філіалу Харківської юридичної академії ім. Ярослава Мудрого. Зібрані в ході акції іграшки та книги були передані дітям Новосанжарського будинку-інтернату. У 2006 р. колективом кафедри була підготовлена та проведена міжвузівська науково-практична конференція викладачів та студентів "Голодомор 1932-1933 рр. в Україні: через призму сучасності".

Виховуємо патріотів України

Дні визволення Полтавщини та України від німецько - фашистських загарбників пройшли в ПУСКУ під знаком вшанування пам'яті ветеранів Другої світової війни.

Традиційно, як і в попередні роки на кафедрі культурології та історії пройшли зустрічі з визволителями, круглі столи, бесіди, відвідування виставки художніх полотен учасників війни в Галереї мистецтв.

Справді, вражаючою була зустріч з підполковником у відставці, колишнім гвардії сержантом, учасником Нюрнберзького процесу Йосипом Давидовичем Гофманом, яку 24 вересня 2007 р. для студентів факультетів: фінансів та обліку і технологічного організувала проф. Петренко С.М. Саме йому, 20- річному юнаку довірили охорону головного звинувачую чого від СРСР генерала Р.А. Руденка. Зі своїми спогадами тих часів Й.Д.Гофман поділився зі студентами. Ці події знайшли відображення у книзі «Нюрнберг предостерегает», яка написана на багатому документальному матеріалі та розповідях очевидців. Книга з великою зацікавленістю була сприйнята студентами, частина з них придбала її в особисте користування.

Відвідування музею ПУСКУ першокурсниками та гостями університету

Однією з форм виховної роботи кафедри культурології та історії є проведення різноманітних екскурсій. Традиційно доцент Оніпко Т.В. знайомить студентів І курсу з історією університету.

На початку вересня 2007 р. студенти - першокурсники факультетів: технологічного, фінансів та обліку, економіки та менеджменту мали можливість відвідати музей того навчального закладу, який вони обрали. Вони дізналися про те, якою є система споживчої кооперації, як вона допомагає своїм членам, населенню. Протягом вересня - жовтня 2007 р. в музеї ПУСКУ доц. Оніпко Т.В. провела ряд екскурсій для випускників шкіл міста Полтави та Полтавської області. Зокрема, тут побували одинадцятикласники шкіл№ 9, № 23 та № 31 м. Полтави, а також випускники Розсошинської, Супрунівської та Мачуської шкіл Полтавського району, міста Комсомольська. Студенти та школярі ознайомилися з фотостендами, макетами, альбомами, документальними матеріалами, які сприяють розширенню їх інформованості про навчальний заклад, викладацький та студентський склад, міжнародні зв’язки, рейтинг та перспективи ПУСКУ.

Нагородження переможців конкурсу до 15-річчя тижневика „Вісті Центральної спілки споживчих товариств України”

5 листопада 2007 року у Музеї історії ПУСКУ відбулося нагородження переможців конкурсу наукових досліджень, присвячених 15-річчю тижневика „Вісті Центральної спілки споживчих товариств України” у номінації на краще висвітлення на сторінках газети питань історії, культури, освіти та традицій України. На нагородженні були присутні завідувач музею, професор Мирослав Васильович Аліман, доценти кафедри культурології та історії Ірина Миколаївна Петренко та Тетяна Володимирівна Оніпко. Переможцями конкурсу стали студентки: технологічного факультету Юлія Литвин (гр. ТХ-41) та фінансів і обліку Філімонова Інна (БС-23). Студентки отримали подяки та подарунки.


Директор Музею історії університету проф. М.В. Аліман вручає сувеніри переможцям конкурсу

Студенти ПУСКУ стають шанувальниками театрального мистецтва

9 жовтня 2007 року студенти факультету економіки та менеджменту відвідали Полтавський музично-драматичний театр ім. М.В.Гоголя, де переглянули виставу “Мартин Боруля”. Серед тих студентів, котрі відвідали театр були такі, які потрапили туди вперше. Після закінчення вистави було приємно від них чути відзиви, як вони були вражені переглядом вистави. Їх просто зачарувала гра акторів, подумками вони перенеслися в українське село ХІХ ст., коли й відбувалася дія вистави. Студенти ніби відчули себе в атмосфері родини Мартина Борулі, перейнялися його бажанням отримати дворянство, і тим самим вирватися із селянського середовища.

Після перегляду вистави студенти написали відзиви, у яких описали свої враження від того, що вони побачили на сцені і відчули у душі. Ці відзиви було приємно читати, тому що студенти висловили у них свої враження від побаченого на сцені, а також описали ті почуття, які викликала у них чудова гра акторів.

Вистава виявилася надзвичайно повчальною. Приємно було читати у відзивах, що перегляд вистави ще раз переконав їх у тому, що слід цінувати дружбу, поважати кожну людину, як особистість, бути толерантними, ввічливими і відкритими у спілкуванні.

6 листопада 2007 р. викладачами кафедри культурології та історії ( доц. Мельников О.М. та Петренко І.М.) був організований перегляд вистави „Звичайна історія” студентами факультетів: економіки та менеджменту, технологічного та фінансів і обліку. Ця вистава надзвичайно актуальна і спонукає студентів до роздумів про взаємовідношення батьків та дітей.

27 лютого 2008 року студенти факультету економіки і менеджменту (гр. ЕК-11-12, УПЕП-11-12) та технологічного факультету (гр. ТХ-41) відвідали виставу „Різдвяні мрії старої діви”. У студентів захоплення викликала професійна гра акторів на сцені, їхня здатність до перевтілення. Тим паче, що у головній ролі був головний режисер театру Олександр Любченко.

Відвідання театру студентами нашого університету вже стали традиційними. Це є одна з форм виховної роботи серед студентської молоді, яка залишається актуальною у будь-який час. Студенти радо вітають гру акторів, багатьох із яких уже пізнають по попереднім виставам.  

Вшановуємо козацтво

Історія українського козацтва традиційно цікавить наших студентів. Щорічно до Дня українського козацтва який відзначається 14 жовтня викладачі кафедри культурології та історії проводять низку різноманітних заходів присвячених цій події. 

9 жовтня 2007 року відбулася зустріч студентів факультету економіки та менеджменту (групи МО-11-14, МЗД-12) із заслуженим працівником культури України, відомими істориком-краєзнавцем Вірою Никанорівною Жук на тему “Козацька слава Полтавщини”, яку організувала доц. Петренко І.М.

Виступ Віри Никанорівни просто зачарував студентів. Цікавий матеріал, який був нею висвітлений, був присвячений історії козацтва в Україні та на Полтавщині. Вона навела цікаві, почерпнуті із архівних джерел, факти, які дають по-новому поглянути на процес зародження українського козацтва. Приємно було спостерігати, коли студенти після пари аплодували Вірі Никанорівні та дякували за цікаву і змістовну лекцію. Деякі студенти після закінчення пари підійшли до неї і задали ті проблемні питання, які їх цікавили.

22 жовтня 2007 року до 350-річчя ввід дня смерті гетьмана України Богдана Хмельницького була проведена науково-теоретична конференція за участю викладачів кафедри культурології та історії проф. Стрельніков В.Ю., проф. Петренко С.М., доц. Оніпко Т.В., доц. Мельникова О.М. та працівників бібліотеки ПУСКУ. Цікавим було обговорення питання про результати діяльності Богдана Хмельницького та Визвольної війни українського народу середини XVII ст. студенти мали змогу ознайомитися з виставкою монографій та статей, присвячених даній проблемі.

14 листопада 2007 р. проф. Петренко С.М. та доц. Оніпко Т.В. провели брейн-ринг „Українська козаччина між студентами факультетів фінансів та обліку і технологічного.

Команда групи ОА-13
Виступ команди групи ТХ-12

Тиждень української писемності і мови "Мово моя українська - батьківська, материнська..."

З 5 по 9 листопада 2007 року кафедрою культурології та історії проведено тиждень української писемності та мови.

У заходах узяли участь студенти першого курсу всіх факультетів університету - всього 27 академічних груп.

5 листопада проведено тематичні екскурсії "Іван Котляревський - зачинатель нової української літературної мови". Студенти груп ТКМ-11, ТКД- 11, ГРС-11, ГРС-12 відвідали Полтавський літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського. Свої враження від знайомства з експозиціями музею студенти групи ТКМ-11 виклали у конкурсній роботі "Мій Котляревський".

6 листопада відбувся конкурс на кращий твір "О рідне слово, хто без тебе я?" Переможцями стали студенти: Данілець Р.(гр. ТЕМС-12), Реуцька К. (М-11).

7 листопада кращі знавці української мови взяли участь в олімпіаді серед студентів першого курсу. Призові місця вибороли студенти:

  • I місце - Ісаєнко І. (ТЕМС-11);
  • II місце - Бабич Г. (ТЕМС-11), Бабій Д. (ТЕМС-11), Костіна Н. (МЗД-11);
  • III місце - Засько В. (ТКО-11), Захаревич Ю. (МЗД-11).

8 листопада відбулася студентська наукова конференція "Українська мова - історія і виклики сучасності", у якій взяли участь 20 студентів. Першокурсники виступили з доповідями та обговорили актуальні проблеми сучасного мовознавства.

Цього ж дня проведено конкурс ораторської майстерності. Переможцями у номінації "Поезія - це завжди неповторність" стали: Коваленко А. (ТКМ-11), Лавренюк Н. (ТЕМС-12). У номінації "Я вірю в силу слова" перемогла Костіна Н. (МЗД-11).

9 листопада студенти групи ЕП-11 підготували і провели презентацію студентських наукових робіт "Славетні імена України (до ювілейних дат видатних діячів української культури у 2007 році)". Були представлені дослідження: "Григорій Сковорода - видатний український мислитель, філософ, поет"; "Микола Костомаров - видатний син українського народу", "Повернення Богдана Лепкого", "Життєвий шлях та громадська діяльність Олени Теліги", "Пісенна творчість Андрія Малишка". Учасниками свята стали проректор із виховної роботи А.Бойко, викладачі кафедри, студенти груп ЕП-11, УПЕП-11, ТКД-13. Студенти поклали квіти до пам'ятників українським письменникам.

Цього ж дня у гості до нас завітала полтавська поетеса Галина Вовченко. Творча зустріч письменниці пройшла в доброзичливій атмосфері, студенти з цікавістю слухали поезії й історії з життя поетки.

Відбувся конкурс на кращу стіннівку, присвячений актуальним проблемам української мови. Найкращими газетами визнані:

  • I місце - "Родовід української мови" (гр.БС-11);
  • II місце - газета групи ОА-11;
  • III місце - газети груп ЕП-13, ТКД-13.

Протягом тижня у бібліотеці ПУСКУ діяла виставка літератури, присвячена Дню української писемності та мови. 

Студенти ПУСКУ є частими гостями телерадіокомпанії “Лтава”

Студенти ПУСКУ спільно з доц. Дроздовою О.В. в черговий раз взяли участь у зйомках передачі, де було обговорено тему “Полтавська битва 1709 року: сучасна оцінка подій”. Вже стало доброю традицією залучення студентів університету та викладачів кафедри культурології та історії в телепередачах з актуальних проблем історії України, краєзнавства, української та зарубіжної культури, мовознавства.

Виховання поезією

12 листопада 2007 р., передодні Міжнародного дня студентів, викладачі кафедри культурології та історії за участю працівників бібліотеки ПУСКУ для студентів групи БС-11 провели вечір „ Поетичне слово в моєму житті”. Звучали ліричні поезії відомих російських та українських поетів ХІХ-ХХ ст. Також була проведена цікава вікторина на кращого знавця поезії Т. Шевченка, Лесі Українки, В. Сосюри та Д. Луценка.

Ушанування пам'яті жертв Голодомору

"Голодомор очима моєї родини та моїх земляків" - на таку тему 19 листопада викладачами кафедри були проведені серед студентів перших курсів "години пам’яті". Зокрема, в групі ТКД-13 відбулась презентація пошукової роботи членів студентського наукового гуртка, які під керівництвом доц. Зенкової Л.М. з 2003 року збирають відповідний матеріал. За цей час зібрано понад 150 свідчень очевидців Голодомору переважно з Полтавської області та тих міст, звідки студенти родом.

Зібрані матеріали представлені у вигляді записаних спогадів очевидців голодомору, документів і фотографій. За результатами пошукової роботи були проведені круглий стіл та акція "Засвіти свічку", присвячені ушануванню пам’яті жертв Голодомору, науково-практична конференція викладачів й студентів „Голодомор 1932- 1933 років в Україні: через призму сучасності”, презентація зібраного матеріалу в групах першокурсників усіх факультетів.

Обличчя тих, хто пережив Голодомор (за результатами пошукової роботи)

"Година пам’яті" в ТКД-13

 

Конкурс «Найрозумніший студент ПУСКУ»

Кафедра культурології та історії запровадила проведення щорічного конкурсу «Найрозумніший студент ПУСКУ» з 2006 року. Мета заходу – формування в сту-дентів інтересу до розвитку інтелектуальних здібностей, підвищення престижу знань, прищеплення поваги до розумової праці. До участі у конкурсі запрошують-ся студенти всіх курсів денної та заочної форм навчання. Заключний тур конкурсу відбувається у рамках тижня кафедри у другій половині квітня.

Під час конкурсу студентам пропонують за півгодини розв’язати логічні за-вдання. Переможцями стають студенти, що отримають найвищі показники за ре-зультатами тестової роботи. Результати випробування залежать від трьох складо-вих – швидкості та логічності мислення, наполегливості, самоконтролю.

Найкращі студенти отримують дипломи переможців та лауреатів конкурсу. Першою переможницею конкурсу у 2006 році стала Расторгуєва Дар’я, студентка факультету фінансів та обліку. У 2007 році перемогу одержав Павлій Володимир - студент групи Ф-23, а лауреатами стали: Расторгуєв Віталій (ЕП-52), Шляхова Ірина (гр. ТХ-29 заочного факультету), Яловецька Юлія (МЗД-31).


На фото - Раcторгуева Дар’я – переможниця першого конкурсу «Найрозумніший студент ПУСКУ».

Відзначення Міжнародного дня толерантності у ПУСКУ

Історія цього дня почалася у 1995 році 16 листопада коли держави-члени Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, що зібралися в Парижі на двадцять восьму сесію Генеральної конференції, проголосили та підписали “Декларацію принципів толерантності”. Відтоді цей день щорічно відзначається як Міжнародний день толерантності.

Традиційно кафедра культурології та історії організовує ряд заходів з відзначення Дня толерантності у ПУСКУ. Студенти розповсюджують листівки, в яких їдеться про толерантність, приймають участь у конкурсі творчих робіт на кращий плакат, готують доповіді на студентську наукову конференцію. Цього року студенти також могли пройти тестуванні для визначення рівня власної толерантності та прийняти участь у семінарі-тренінгу «Вчимося жити разом у гуртожитку».


Роботи, що перемогли на конкурсі плакатів, присвячених толерантності.

Роль історичної та культурної традиції у вихованні молоді

У грудні 2007р. проф Петренко С.М. провела для студентів І курсу спеціальностей ОА та БС науково-теоретичну конференцію: Україна в роки Другої світової війни.

Всі викладачі кафедри 21-23 січня 2008 р. провели в групах та на потоках бесіди, присвячені Дню соборності України.

Викладачі кафедри доц. Оніпко Т.В. та доц. Петренко І.М. 29 січня 2008 р. провели на потоках І курсу факультетів Фінансів та обліку і економіки та менеджменту бесіди присвячені 90- річчю від дня трагедії Крут.

6 лютого 2008 р доц. Оніпко Т.В. та доц. Мельников О.М. організували відвідування книжкової виставки студентами І курсу факультету Фінансів та обліку в бібліотеці в мікрорайоні Алмазний, яка присвячена відомим жінкам Полтавщини.

4 лютого доц. Петренко І.М., доц. Зенкова Л.М. провели круглий стіл зі студентами І курсу “Твої, Батьківщино, сини. Обов’язок. Подвиг. Трагедія.”

5 лютого доц. Сарапин В.В., ст. викл. Завалій С.Б. провели спільно з бібліотекою ПУСКУ виставку літературних творів, мемуарної літератури, наукових досліджень з історії учасників бойових дій на території інших держав.

7 лютого студенти І курсу відвідали музей Бойової Слави гімназії № 32 м. Полтави.

Виховна робота з першокурсниками

З перших днів перебування в університеті викладачі кафедри культурології та історії, у тому числі куратори академічних груп, забезпечують адаптацію студентів І курсу усіх факультетів. Зокрема, 2 жовтня 2007 рокубуло проведено конкурс привітальних газет до Дня працівника освіти. На конкурс було представлено близько 20 газет.

7 листопада 2007 року спільно із студентською радою було організовано і проведено свято „День першокурсника”. Активну участь у його проведенні взяли студенти груп ТХ-13 (доц. Дроздова О.В.) та гр. ТХ-12 (доц. Мельников О.М.).

Систематично викладачі кафедри проводять екскурсії в музеї та по історичних місцях м. Полтави, зустрічі з творчою інтелігенцією, ветеранами війни та ПУСКУ, вечорниці, літературно-поетичні вечори, Дні поезії, науково-теоретичні конференції, диспути, конкурси стінних газет тощо.